esma esma komentáře u knih

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Poslech audioknihy leden-únor.
Dějiny versus stopy na životech.
Šrámy na duši i v historii nejdou „překolejit tak snadno jako Alpy“, viďte, pane Rudiši.
Je to román o stáří a touze po smíření člověka samotného se sebou a také o mládí, kterému ublíží doba, ve které žije. Zároveň je kniha zeměpisná a historická, podle bedeckeru již neexistujícího Rakousko-Uherska projedete vlakem důležité uzly dějin (i železničních drah), hodně se přitom dozvíte a možná onemocníte historii…
Pokud dáte přednost audioknize s úžasným Pavlem Batěkem, zabydlí se u Vás Wenzel Winterberg, provede Vás svým životem a možná i Vás kniha silně osloví.

26.02.2023 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Jeden z půvabů života je jeho nepředvídatelnost, ale i zdatný poutník může na své cestě škobrtnout, když potká netrpělivost, neporozumění nebo špatně vyhodnotí situaci.
V tomto módu je laděn hluboce procítěný subtilní příběh dvou mladých lidí, smekám před autorem.

19.10.2022 5 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Dílo s vysokou uměleckou hodnotou. Přibližuje nejenom historické události počátku 20. století na rozhraní Evropy a Asie, ale i tu hlubokou propast, když se na miskách vah objeví dobyvačnost proti křehkosti prostého života.
Knížka se nečte lehce, přesto by vás neměla míjet.

20.02.2022 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Přečteno jako audiokniha.
Boje na šachovnicích, přestože kruté, probíhají bez emocí : dáma nepláče, střelec se nebojí, jezdec nepochybuje. Hra má jasná pravidla. Brilantní logické myšlení kreativně tvoří taktický a strategický plán...
Prostředí vrcholového sportu vyžaduje soustředění, sebedůvěru a sebekázeň.
Ale v životě na hráče číhají touhy, osamělost a pochybnosti. Těžko předpovíš, co se stane zítra.
Někdy život hraje gambit a Ty se musíš rozhodnout, jestli přijmeš nebo odmítneš.

24.09.2022 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nadčasové, dojímavé, pravdivé ... inteligence a vzdělání, které nekultivuje lidský cit, nestojí za nic ...

07.05.2022 4 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Simmonsův Terror i Palinův Erebus nám přibližují tutéž událost : hledání Severozápadní cesty, která měla propojit Tichý oceán s Atlantikem. Obě knížky jsou více než čtivé, Simmons přidává do příběhu tajemno, knížku tím zatraktivnil, Michael Palin se vydal cestou zpracování všech dostupných historických pramenů a přidal nejnovější informace. Obě sesterské lodě se našly teprve nedávno (2014, 2016). Přestože jde o události ze čtyřicátých let 19. století, zájem o to, kam zmizely lodě a jak vlastně skončila tato expedice, nikdy neochabl. A celkový dojem?
Svět obdivuje vítěze, ale úsilí a odvaha poražených nebývá o nic menší.

30.01.2022 5 z 5

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

Bariccovo Hedvábí mám pořád ve svých myšlenkách. Čeho se chytit? Touhy, naplněné i nenaplněné lásky a nekonečných variací na toto téma, kombinaci exotiky a onoho křehkého tichého štěstí tam doma, kdy jeho žena Héléne predikuje jeho touhy?
Je to kombinace všeho, ale na vyšší úroveň to převedl sám autor. Poetické blouznění, jenom náznak reality, to zvláštní opakování vět, jemná, intimní dovednost, kterou dokázal vyjádřit vše : možné i imaginární, čtenářský zážitek…

Přidávám jednu poznámečku : měla jsem možnost být na exkurzi ve fabrice, kde se dělá hedvábí. Tamní ženy, vesměs vyššího věku, odmotávaly ručně z kokonů nekonečné kilometry vlákna. Byli jsme upozorněni, abychom se podívali na jejich ruce. Jejich staré ruce měly podobu té nejjemnější kůžičky miminek. Takže hedvábí není jenom … to snové nic… ale i učiněný zázrak...

22.04.2021 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Moskva, třicátá léta 20. století. Zpodobnění toho, jak vnímal tu dobu, ten režim, ty důsledky. Nešlo to ztvárnit jinak než formou frašky, komedie, fantasmagorie, psychotropní halucinace. Bláznivé čtení. Bez toho zakuklení by knížka nevyšla.
Přemýšlení o existence dobra a zla a existenci ďábla v nás přetrvává. Je pořád aktuální. Ta malost, zbabělost, to nejhorší v nás. V různých podobách. A pokud se přemístíme do dvacátých let 21. století, tak si nadefinujme další podoby : sobeckost, vypočítavost, povýšenost, absence sociální inteligence v situacích, kde by měla mít přednost solidarita.
To by si Bulgakov pošmáknul...

24.03.2021 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

V malém městečku v jednom malém bytě rozehrál autor grotesku o životě. V rychlém sledu se střídají komické i vážné situace a vzniká chaos, ze kterého postupně rozplétáme jednotlivé příběhy.
Naše životy jsou plné ztrát: ztrácíme lidi, jistoty, přesvědčení i sebevědomí, a to v nás vyvolává smutek, nejistotu a úzkost.
Ale jsme bojovníci a snažíme se to nějak zvládnout, a tak je tato kniha také o soucitu, lásce a naději, že bude líp.

16.03.2021 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Tato knížka bolí, příběh se totiž točí kolem mladičké dívenky. Jelikož jsem věděla, o co v knížce jde, dlouho jsem se nemohla přinutit ji číst. Odrazoval mě ten nevýslovný pocit bezmoci a zmaru, když nemůžete nic udělat, protože situace vás dožene a sevře. Jako Robbieho. Jako Cee.
Zvídavá, nadměrnou fantazii obdařená Briony, s teprve probouzející se sexualitou, na prahu vstupu do světa dospělých, udělá to, co udělá. Jenomže všichni děláme chyby, a ty nejsou vždy beze stop. Jak praví autor … člověk je, kromě všeho dalšího, materiál, snadno zničitelný, nesnadno spravitelný …
Stejně jako hrdinové knihy i my se celý život učíme vyrovnávat s důsledky svého (ne)vědomého konání, s čímkoliv, čeho litujeme poté, co pochopíme… Briony pochopila a snažila se odčinit neodčinitelné. Z mého pohledu ji bylo odpuštěno.

12.01.2021 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Když jsem se trápila s Modlitbou, myšlenky mi často utíkaly k Irwingově Moštárně a k jeho úžasným hlavním postavám.
Doktor Wilbur Larch, který rozuměl kořenům lidského trápení a žalu, program pomáhat měl snad vrozený, člověk laskavý, milující… v paměti nás čtenářů zůstává natrvalo jeho : Dobrou noc, princové z Maine, králové Nové Anglie…
A Homer Wells ? Bez rodičů, ale vyrůstající v prostředí, kde citově nestrádal, naopak, nechyběla mu zdravá chuť žít, osamostatnit se a objevovat, chápat… Proto odchází, aby se mohl jednou, obohacen o všechny barvy života, vrátit ...
Krásná knížka (ale Irwingova „upovídanost“ byla i tady urputná)

07.12.2020 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Mám Steinbecka ráda a obdivuji jeho pozorovací talent. I zde, v této knize, nastíní skupinu různorodých lidiček a lidí, pak odkrývá jejich vnější slupky, do kterých se umí každý člověk jako chameleon balit a nakonec je vžene do konfrontace. Stačí menší krizová situace a vidíme jejich nahotu a ...hromadu slupek. Své postavy ale nezatracuje, dává každé z nich šanci na změnu. Steinbeck tu žádanou změnu podbarvuje slovem pokora : nápis nad jeskyní, kde autobus ustrnul, nebyl pouze nápis fanatického kněze, ale chtěl člověka nasměrovat k návratu k základním atributům lidství.

14.05.2020 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Je velmi záslužné od autora, že nám zprostředkoval kousek historie zemí, které kdysi vytvořily základy evropské kultury. Jenomže slovo "kultura" se nějak neslučuje s tím, co se mezi Řeckem a Itálii dělo v průběhu druhé světové. Mussolini, který se vzhlídnul v Hitlerovi, spěchal také uzurpovat. Vybral si Řecko, ale narazil a německá armáda musela vypomoct. Když nakonec Itálie před spojenci kapitulovala, část italské armády, která zůstala v Řecku, byla rozkazem Hitlera zabita. Podle nich nešlo o válečné zajatce, ale o zrádce : tisíce italských vojáků bylo odzbrojeno a postříleno a nikdo jim nepomohl.
Knížka není jenom o válce Italů v Řecku, ale i o válce dobra a zla v člověku, kde národnost není rozhodující. Antonio Corelli válčit v principu nechtěl, chtěl rozdávat hudbu a užívat života, ale patřil k okupační armádě. Každá z hlavních postav románu prochází určitým vývojem, zaujímá osobnější postoj k válce a k situaci, do které se dostala a ze které za války není úniku. Mandolína nepomohla, možná kdyby tisíc klarinetů...
Podle některých historiků válka v Řecku rozhodla o výsledku války celé, zapříčinila totiž několikaměsíční skluz v plánovaném vpádu německé armády do SSSR, boje o Moskvu pak probíhaly i v krutých zimních měsících a následný vývoj nebyl už pro Němce příznivý, i když do konce bylo ještě daleko...

23.01.2020 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Lidská zvídavost, touha objevovat nebo i jen prostá touha být první je nekonečná. Polární krajiny byly vždy velkou výzvou a jednou z výzev bylo hledání severozápadní cesty, která by umožnila zkrátit cestu lodím mezi Tichým a Atlantickým oceánem. Kniha je o jedné z neúspěšných výprav : drsný příběh o v mrazu, vichru a ledu ukotvené Franklinově expedici. Nebylo lehké jej číst právě pro vědomí, že jde o příběh skutečný, i když zčásti vyfabulovaný. Naštěstí jej Simmons proložil mystikou a etnicky podbarvil, a tak mi umožnil knihu dočíst. Klobouk dolu před autorem, umí.

23.12.2019 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Válku s mloky považuji za mistrovské dílo. Dávám jeden bod za Čapkovu úžasnou představivost, druhý za varování před hrozícím nebezpečím, třetí za schopnost vtáhnout čtenáře do děje kombinací psaného příběhu s popisem fiktivních reakcí tehdejší doby, čtvrtý za zdařilou fantasy s mloky a pátý bodík za to, že Karel Čapek byl a zůstává pro nás významnou osobností, važme si ho, nemáme jich moc. Virtuální šestý bod dávám Adolfu Bornovi, že z 21. vydání udělal knižní klenot.

19.11.2017 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

V rámci povinné četby jsem sdílela tuto knížku se svou vnučkou. Naše digitalizovaná holka byla ale někde jinde, knížku nemohla dočíst, klučičí příběhy ji nic neříkaly, nerozuměla mnoha slovům. Tak jsem ji raději převyprávěla o čem ta knížka je, jak tehdy vypadal svět dětí, svět dospělých, mravy té doby, a hlavně pohnutý osud spisovatele, který nás dospělé vždy rozesmutní. A tak se jí nakonec příběh líbil a já jsem ráda, protože si to těch pěti rošťáků zasloužilo.

04.03.2021 4 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Bohatstvím každého člověka je schopnost myslet a porozumět světu. Absence této dovednosti může vyvolat frustraci, nenávist, zášť vůči těm, kterým se daří a pak ještě závist, vlastnost, která člověku ubírá energii a odkloní ho od zbytku světa. Na tom vybudovala Sofía Segovia svůj příběh, přidala trochu magie, včelímu chlapci Simonopiovi přidala extrémní vnímavost a všem postavám uvěřitelné vlastnosti.
Průřez Mexikem v první polovině 20. stol. : od španělské chřipky, nesčetných vojenských převratů přinášejících strach a loupení až po pozemkovou reformu, kterou ale nastínila pouze z pozice svého knižního příběhu, nejde o hlubší vhled do historie a širší souvislosti. To jsem pak doplnila z jiného zdroje.
Knížka měla spád a dobře se četla.

28.12.2022 4 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

12 povídek ze světa zločinu, všechny mají stejnou strukturu : krátký úvod s popisem zločinu a pak hledání a úspěšné usvědčení vraha. Zásluhu na tom má hlavně bystrý úsudek poručíka Borůvky, jeho pomocník je příliš zbrklý a příslušnice s drdolem nemá v týmu dobrou pozici. Proti jiným detektivkám je tu jedna odlišnost, autor se moc nevěnuje důvodům, proč ke zločinu došlo, většinou to odbude jednou, dvěma větami o žárlivosti, nenávisti nebo jiným zjištěním, žádné psychologické pitvání se nekoná. Hlavní postavou je pořád poručík Borůvka, kterému autor přidal vlastnost : je pořád smutný. A já si pořád říkala : ano, je takový lidský, pochopil, nebyl lhostejný, soucítil se všemi, viděl do lidských duší, proto ten smutek. Ale pak se našel ještě jeden důvod, nenápadně se skrze ty příběhy posouval až k překvapivému finále.

07.01.2022 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Knížka je skutečně magická. Příběh nabízí bídu, dřinu, války a řádění přírodních živlů,
přesto vnímáme v této malé člověčí komunitě usídlené vysoko v horách na úpatí jedné z nich tu hezčí stránku lidské existence, provoněnou bylinami, laskavou takřka pohádkovou. Žádné sváry, minimum pomluv, absence nenávisti, všechno je v módu pochopení, protože jeden bez druhého v takto exponovaném prostředí nemůže existovat.
Proto mají asi tři jablíčka takový úspěch a ano, nechybí ani příslib změny...

19.06.2023 4 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Kameny … Také jsem žasla nad sbírkou achátů, vltavínů a krásných jaspisů. Pavlovi jeho vášeň předurčila způsob, jak se bude vyvíjet jeho život. I když to z určitého pohledu „nedopadlo“, nemám pocit, že byl zklamaný. Cesta ke smyslu života nebývá vždy přímočará.

12.08.2021 4 z 5