Endy17 Endy17 komentáře u knih

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Vynikající!
Historické události v souvislostech, které jsem si nikdy neuvědomil, podané záživnou formou. Precizní literární zpracování skutečných událostí, objektivní a zároveň strhující.

02.04.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Syrové a mrazivé až do morku kostí, svědectví hrůzné doby a zničeného života mladých lidí bez ohledu na barvu uniformy. Nepochopitelné, jak pouhých dvacet let po takové hrůze mohla přijít další a ještě horší světová válka.

08.02.2018 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Kvalitativní vývoj téhle série je neoddiskutovatelný - tentokrát se trochu posunul i autorčin styl, filmové prostředí nahradily dostihové stáje. Nabízí se srovnání s Dickem Francisem, jehož příběhy může Dům na samotě připomínat. Jen - Michaela Klevisová je lepší.

03.03.2020 5 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Originální styl vyprávění, atraktivní námět a precizní zpracování tématu daly vzniknout knize, která se jen těžko odkládá. Jakkoli se jedná o fiktivní příběh, je snadno uvěřitelné, že takhle nějak mohla rivalita italských renesančních géniů vypadat.

08.03.2019 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Návštěvy Korfu a čtení Durrellových knížek mě nikdy neomrzí. V případě téhle publikace mi tak autor přináší dvě potěšení naráz.

08.01.2021 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Jiří Šulc se velmi rychle stal nejen mým oblíbeným autorem, ale také mým nejúspěšnějším učitelem dějepisu.

21.05.2019 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Několik časových poloh, několik vypravěčů, několik silných lidských příběhů. Občas není lehké se hned v textu zorientovat a teprve po několika řádcích je zřejmé, kdo je protentokrát hlavní postavou a vypráví o svých osudech. Přesto se jedná o mimořádné čtení a pro čtenáře je velká škoda, že autorka už žádnou knihu nenapíše.

08.08.2020 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

John Steinbeck je mistrný vypravěč a jeho knihy neztrácí nic ze své aktuálnosti ani po mnoha desetiletích.

16.02.2020 5 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Očekávaná poetičnost a nečekaná aktuálnost z pera geniálního renesančního dramatika v překladu skvělého Martina Hilského.

26.12.2020 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Chronoklasmus není žádnou novinkou, psal o něm John Wyndham už v roce 1956 a zmiňuje se o něm Eduard Martin o třicet let později, ale Stephen King tohle riziko zpracoval v neobvykle širokém záběru. Výsledkem je strhující a často překvapivé čtení, místy snad jen trochu rozvleklé.

16.07.2020 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Příběh se čte příjemně a rychle ubíhá, ale v jeho závěru mě čekal hluboký smutek. Ne snad lítost nebo dojetí, ale skutečný smutek.

05.02.2020 5 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Krásný, trochu nostalgický, návrat do dětství. Roztomilé příhody jsou doplněné obrázky, které velmi věrně zobrazují popisované události. Bez Zápalových kreseb by Neználek ztratil hodně ze své poetiky.

26.01.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Kniha mě pohltila dnes stejně jako při prvním přečtení před více než třiceti lety. A také rozesmutnila. Vlastně - dnes mě rozesmutnila o hodně víc.

20.01.2020 5 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Jediná kniha, kterou jsem hned po přečtení otevřel na první stránce a začal číst znovu.

14.11.2013 5 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Odpovědi na otázky, které mě nikdy nenapadlo položit. Autor mi už tradičně dává lekci z historie a překvapuje fakty, o nichž jsem neměl (nebo měl jen velmi mlhavé) tušení.

18.06.2019 5 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Impérium, jako třetí díl trilogie (alespoň zatím trilogie), by logicky mělo navazovat na předchozí Císařovnu. Autor šel ale o kousek dál, a tak se první kapitoly třetího dílu prolínají s dějem dílu druhého. Čtenář se tak v příběhu rychle zorientuje.
Často bývá pravidlem, že další pokračování úspěšného díla žijí především z kvality svého předobrazu a jsou jeho slabým odvarem. Ne tak v případě Impéria. Ačkoliv se jedná o nejobjemnější svazek Propasti času, kniha na kvalitě nijak neztrácí a s úspěchem celou sérii završuje.

19.02.2018 5 z 5

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

Úsměvné i dojímavé, neskutečně laskavé čtení. Rozhodně sáhnu i po audionahrávce s nezaměnitelným hlasem pana Nepila, který jeho řádkům dává další rozměr.

30.01.2016 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Dobrodružný příběh platnéře Lukáše z Itálie čtrnáctého století, trochu romantický, místy trošku naivní a prvoplánový, ale po celou dobu čtivý a lákající k dalším kapitolám. Nakonec Niedl nedává čtenáři jinou možnost, než sáhnout i po závěrečném díle této trilogie.

08.02.2015 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Zajímavá detektivka - v úvodu tak trochu jako filmový scénář plný střihů, kdy se čtenář musí hodně soustředit na to, kde vlastně probíhá děj. V polovině knížky je naprosto jasný další vývoj děje i rozuzlení - a v závěru najednou zjistíte, že všechno je úplně jinak! To všechno v tradičně čtivém podání, jak už to Nesbo umí. Jestli musíte ráno vstávat, raději knihu nezačínejte číst...

07.12.2014 4 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Kniha otevírá oči naivnímu názoru, že 28.října 1918 zavlály na budovách československé prapory a všichni byli ze vzniku nové republiky nadšení. V dozvucích končící první světové války bylo soužití Čechů a Němců náhle ještě komplikovanější a příznivci hroutící se c.k. monarchie toužili po návratu starých pořádků. První týdny a měsíce tedy nebyly pro nový stát vůbec jednoduché.
Trochu sladkobolný závěr příběhu je daní za beletristické zpracování a vítězství dobra nad zlem také možná symbolicky dává Československé republice naději v lepší zítřky.

15.11.2020 5 z 5