ElleNora ElleNora komentáře u knih

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Kniha se mi hezky četla, cítila jsem nutkání pokračovat dál. Rozuzlení mě však nešokovalo, vrah mě napadl chvíli před koncem. Postavy mužů mi přijdou vykresleny vesměs ve špatném světle, samozřejmě až na kriminalisty, zatímco ženy jsou většinou připoutány k mužům. Bylo mi líto druhé oběti, tu jsem si zamilovala. Na druhou stranu, mě druhá vražda překvapila, což jsem uvítala. Rozhodně si přečtu i další knížky od této autorky.

23.08.2018 4 z 5

Piková dáma / Kapitánova dcera Piková dáma / Kapitánova dcera Alexandr Sergejevič Puškin

Piková dáma sice rozsahem není nejdelší, ale rychle vtáhne do děje a přinutí vás se nad dějem zamyslet. Vystupuje zde pouze pár postav, jejichž osud je čtenáři vykreslen dokonale. Pointu novely tu prozrazovat nebudu. Konec je ale vydařený.

Co se týče Kapitánovy dcery, jde o příběh zasazený do doby Pugačova povstání. Hlavní hrdina se v průběhu děje vyvíjí a hodnotí své priority. Nakonec si vybere lásku, což ho přivádí do nepříjemných situací. Jako hrdina je příliš horlivý, ostatně jde o mladého syna vlivného otce. Ale svým slibům dostát chce, čímž budí respekt. Zde je závěr trochu přitažený za vlasy, náhoda v celém díle vlastně hraje dost velkou roli.

29.07.2021 4 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Dopisy na sebe přímo nenavazovaly - ale právě v tom byla výjimečnost příběhu. Často byly adresovány postavám, které se hlavního dění ani neúčastnily (třeba rodiče Catherine a paní Alicia Johnson) a představovaly tak spíš důvěrnice. Díky tomu se však k čtenáři dostávají názory postav, které by ve společnosti tak upřímné nebyly. A člověk tak nahlédne do myšlenek lidí tehdejší doby. Jako milovnice děl Jane Austenové jsem takovou změnu uvítala.
Musím zároveň napsat, že v tomto případě mi kratší délka knihy připadala přiměřená. Brala jsem ji jako odlehčení.

09.05.2021 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Po filmu jsem si dlouho chtěla přečíst i knížku a dobře jsem udělala. Sledujeme Charlieho první ročník na střední, čemuž odpovídají zážitky, které prožívá. Měl štěstí - potkal přátele, o kterých se mu ani nesnilo a uvědomil si, že není tak sám, jako býval dřív.
Citlivý Charlie je jiný, než ostatní, ale proto jsem si ho tak oblíbila.

10.03.2021 5 z 5

Vzpomínám na Rozinkovou louku Vzpomínám na Rozinkovou louku Gudrun Pausewang (p)

Kniha mě mile překvapila. Dozvěděla jsem se toho spoustu o tehdejší době a bylo zajímavé sledovat myšlenkové vývoje autorky, která se toho za svůj život spoustu naučila.

28.02.2021 4 z 5

Soukromé bludiště Soukromé bludiště Michal Fieber (p)

Celkem oddychová detektivka, kde se věčně řešila témata nevěry a přitažlivost jedné mladé ženy. Na můj styl trochu málo napětí, ale přesto byla kniha čtivá.

18.01.2021 3 z 5

V šachu V šachu Sandra Brown

Rozhodně čtivé. Většina knihy se odehrává během jednoho dne, kde se ani místo nemění. Přesto autorka dokázala udržet napětí a nakonec přišla i romantika, kterou jsem očekávala. Bohužel mi tolik nezáleželo na osudech hlavních hrdinů, co se stane, jsem očekávala.

03.07.2020 3 z 5

Alexandre Dumas st. - Tři mušketýři Alexandre Dumas st. - Tři mušketýři Václav Dušek

Zpočátku mi to připadalo trochu zdlouhavé, ale asi v půlce jsem se skutečně začetla. Líbil se mi obzvlášť příběh Milady a celá její cesta v Anglii, kdy bylo zajímavé sledovat, co všechno svou svůdností dokáže. Je mi líto d'Artagnanovi lásky, ta si to nezasloužila.

01.01.2020 4 z 5

Sto jmen Sto jmen Cecelia Ahern

Hned jsem se začetla a přečetla tuto poměrně tlustou knihu za jeden den. Líbil se mi styl psaní, člověk se v knize vyznal, i když žádný rébus se tu hledat nemusí. Takové optimistické počtení, které vyvolá u člověka dobrý pocit.

03.07.2019 4 z 5

Jako v kávovém mlýnku Jako v kávovém mlýnku Cleo Coyle (p)

Kniha se hezky četla. Skládala se vlastně hlavně z návodů a receptů, jak připravit kávu, dále taky spoustu rozprav a diskuzích o slavných knihách a faktech z novin. Bylo to skutečně poučné, autorka musí být jistě velmi vzdělaná žena. Příběh byl zajímavý, do poslední chvíle jsem neodhalila vraha, jen jsem se snažila zůstat v přesvědčení s Clare.

16.05.2019 4 z 5

Peter Pan Peter Pan James Matthew Barrie

Kniha byla pro mě plná hořkosladkých věcí. Znala jsem totiž hlavně Zvonilku, ale i Petra Pana, z jiných filmů (Petra Pana jsem ale neviděla) a vždycky si o nich myslela to nejlepší. Autor je ale v této knize nevykreslil zrovna lichotivě. Zvonilka se tu chová zákeřně a chová vůči Wendy velikou zášť. Četla jsem ale knihu ráda a nejradši jsem byla za ty malé zmínky, které znám ze Zvonilky. Pamatujme si jedno:
"Pokaždé když nějaké dítě řekne ,Já nevěřím na víly,' nějaká víla zemře."

18.04.2019 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Bylo hodně náročné vstřebat všechny informace a postavy, které nám autor podstrkoval. Občas jsem listovala zpět, abych se úplně neztratila. Ale zápletka byla skutečně vynikající a kniha se skvěle četla. Nejspíš si přečtu i jiné autorovy knihy.

23.03.2019 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Konečně jsem se k této klasice přiměla a nakonec nelitovala. Párkrát jsem knihu musela odložit, abych děj vstřebala a chvilku o tom popřemýšlela. Bylo mi trochu líto, že Jana nepsala víc o svých pocitech, ráda bych znala důvod některých rozhodnutí. Ale přesto jsem se nenudila.

23.03.2019 5 z 5

Münsterův případ Münsterův případ Håkan Nesser

Na začátku mě představa vraždy mezi důchodci zaujala, ale asi v půlce jsem se na chvíli zasekla. Dokonce jsem si myslela, že už vím, o co jde. Jak jsem ráda, že jsem pokračovala. Nová fakta celý případ posunula na novou úroveň a ke konci už jsem hltala strany. Úplný konec mě navíc překvapil a byla jsem překvapená, jak poslední strany můžou vše změnit.

Trochu mi v příběhu vadilo neustálé ,,Allright." Proč to překladatel nepřeložil, je mi záhadou, ale podle mě udělal chybu.

03.03.2019 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Krásná odpočinková kniha, která skrývá mnoho poznatků o životě. Chvíli trvalo, než jsem se do ní začetla, ale nelituju. Vcítila jsem se do hlavní hrdinky, možná kvůli životní situaci, ale myslím, že každý si tam najde to své.
Je to ten typ knihy, který nejde přečíst za jeden večer (nejen kvůli délce). Mě samotné to trvalo dva týdny, ale díky tomu jsem nad ní mohla pořádně přemýšlet.

29.12.2018 5 z 5

Othello Othello William Shakespeare

Příběh byl zpočátku dosti zmatený, takže jsem se trochu ztrácela. Ale po vymotání jsem se ponořila do děje. Kvůli slovům a intrikám se stala ze hry tragédie. Je to poučné, naznačuje to, že komunikace je dost zanedbaná a to i v dnešní době.

07.10.2018 2 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Hra se mi četla o mnoho lépe než jiná Shakespearova dramata, v ději jsem se vyznala. Bylo zajímavé sledovat, co dokáže jeden lístek mandragory nadělat zmatku.
Hezký kontrast vytvářelo představení řemeslníků, které samozřejmě pobavilo.

07.10.2018 3 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Kniha mě rychle vtáhla do děje, ani nevím jak. Hlavní hrdinka je jako agentka Knihovny vyslána na nebezpečnou misi se studentem, který má tak trochu svá tajmství. Sama jsem přemýšlela, kdo je skutečný nepřítel a kdo chce skutečně pomoct. Děj měl správný spád, takže jsem se rozhodně nenudila. Myšlenka zachránit knihy před lidmi mě správným způsobem zaujala, takže si plánuju přečíst i další knihy z trilogie.

24.06.2018

Agnes Greyová Agnes Greyová Anne Brontë

Někomu kniha může připadat vleklá, mě však nikoliv. Prostředí práce guvernantky a postupně dozrávající hlavní postava mě bavily, možná bych ocenila delší konec (ten byl malinko odbytý). Celkově jsem byla příjemně překvapená.

17.02.2024 5 z 5

Vždycky budeme mít léto Vždycky budeme mít léto Jenny Han

Nejhorší díl, ale potřebovala jsem si to přečíst. Snad bude adaptace následovat jiný plot.

16.09.2023 2 z 5