Ellbereth Ellbereth komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jak tak čtu komentáře, tak trochu nechápu.....trilogie Pána prstenů je stěžejní dílo fantasy. Nechápu naprosto jak někomu může vadit to, že knihy jsou příliš popisné. Tak to přeci má být. Autor vytvořil úžasný svět se svojí historií, kartografií, kulturou, jazyky a prostředím. Tím, jak čtete se vám odvíjí Tolkienům svět přímo před očima. Vidíte kudy Frodo a jeho družina jdou, cítíte vůni lesa, lásku i nenávist, strach i odvahu. Pro mě je Pán prstenů naprosto bezkonkureční dílo, přečetla jsem ho již třikrát a určitě se k němu vrátím. Filmy jsou s porovnáním s knihami strašlivě osekané, především Návrat krále. Ztvárnění je výborné to ano, ale jinak je to takový vlažnější odvar. Pan Tolkien je pro mě génius s neuvěřitelnou fantazií. Mohu vřele doporučit!!!
22.6.2015 doplňuji svůj komentář, protože se tu vesele opět množí kritiky, které vypovídají o pohnutí lidských myslí. Chcete akci, akci, akci a násilí!!!! Proboha zamyslete! Copak v životě a v příbězích nejde i o jiné věci než je spád, akce a napětí??? LOTR je i o hodnotách, o tom, že dobro má vítězit nad zlem, je to o lásce k druhému, o lásce ke své zemi, je tam dokonce i ekologický podtext....zamyslel se nad tím někdo z vás kritiků, kteří za tímto vidí jen nudu? Jak hodně se dokáží změnit lidské hodnoty za pár desetiletí.....

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nejsem žádný milovník romantických filmů ani knih, ale tato kniha je nádherná, živá, poutavá, poučná, uctivá, smutná, něžná, roztomilá, vtipná, čtivá, neodložitelná, rozpustilá, láskyplná, nadčasová klasika. Byť je napsána již poněkud zastaralou formou jazyka, tak právě i to jí dodává osobní kouzlo. Dalších slov již netřeba kromě ohromného DOPORUČUJI!

02.09.2016 5 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Tohle je pro mě vůbec nejlepší kniha z celé série. Snad kromě prvního a druhého dílu. Líbí se mi, jak vás pod zástěrkou vtipu nutí přemýšlet o víře jako takové. A co se týče hlášek, tak mi neustále zůstává už roky jedna v hlavě: "....mléko bylo tak živé, že by mělo dostat volební právo" :-D knihy Terryho Pratchetta jsou jedny z mála, které mě při čtení rozesmějí nahlas (i mezi lidmi a to pak koukám, jestli na mě nekoukaj :-D). Prostě velký bůh Om v podobně malé jednooké želvy nemá chybu!!! Dá si někdo polévku?

02.04.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Zatím stále čtu, ale pomalu se blížím ke konci. Přiznám se, že jsem knihu asi po prvních 70 stranách nejdříve odložila....více jak na tři měsíce. Měla jsem v té době dost psychicky náročné období v práci a knihu v takovém období rozhodně nedoporučuji číst. Dýchá na vás vyloženě ponurá a depresivní atmosféra, která vás úplně pohltí. Kniha je velmi dobře napsaná, dokáže vás vtáhnout do děje, ale neporučuji pro útlocitné povahy. Je velmi děsivé, jak toto vše lze vztáhnout na dnešní dobu. Čtyři hvězdičky dávám jen z toho důvodu, že toto není můj obvyklý a oblíbený žánr. Pokud hledáte něco na zamyšlení, mohu jen doporučit.

08.04.2016 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Celá série má u mě jedničku s hvězdičkou. Místy je to dost vulgární ale což :-D k těm knihám to tak nějak patří a svým způsobem je to dělá právě takové jaké jsou. A Geralta prostě baštim...pro mě kus chlapa co se jen tak nebojí a není metrosexuál (díkybohu). Jen jsem byla příjemně překvapená, že od třetího dílu to již nejsou povídky, ale souvislé čtení...což jsem zjistila až po pár letech, kdy jsem náhodně přečetla první dva díly. Takže ti co zde hudrují na povídky, by měli číst dál. Za sebe mohu jen doporučit, i když je to asi spíš chlapské čtení :-D

Pod nebesy Pod nebesy Guy Gavriel Kay

Kay patří mezi mé nejoblíbenější autory a co k němu nebo ke knihám více říct. Je svůj a umí!!! Ví, o čem píše a přemýšlí nad tím, jak to píše a co ve vás chce vyvolat. Většina jeho knih je někde mezi fantasy a historickými knihami. Moje nej od Kaye je Fionavarská tapisérie, ale Pod nebesy je úplně z jiného soudku a zasáhlo mě to taktéž. Cokoliv od Kay prostě mohu jen doporučit!!!

26.07.2016 5 z 5

Egypt, Řecko, Galie Egypt, Řecko, Galie Alain Quesnel

Tyto knihy jsem milovala. Pro jejich ilustrace i příběhy. Pro děti je to úžasná forma sebevzdělávání. Pro mě to byl tenkrát návod k tomu, co mě zajímalo. Příběhy jsou sice stručné a jednoduché, ale pro začátek naprosto postačující. A ilustrace? Prostě nádhera :-)

20.08.2015 5 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Já toho chlapa asi budu prostě platonicky milovat a to ho vůbec neznám :-D Sanderson je dle mého názoru nejlepší současný autor fantasy a tohoto žánru mám načteného opravdu hodně, abych byla schopná porovnávat. Nenechte se rozhodně odradit počtem stran nebo plánovaným počtem knih. První díl je hodně popisný, zaměřený především na popis Rošáru, tradic, politiky, prostředí. V tomto díle je sem tam nějaké to méně záživné místo, ale s ohledem na počet stran, jich je stejně velmi málo. A pokud stále nevíte, zda se do této ságy vůbec pouštět, tak odpověď je ANO. Protože druhý díl je ještě mnohem lepší a jsem přesvědčená, že autor toto tempo udrží. Nevím jak to dělá, ale Sanderson se s každou knihou zlepšuje. Svým umem mě donutil si knihy koupit a velmi ráda bych mu zaplatila i za další, jen kdyby to šlo vydat rychleji :-D Palec nahoru a mohu vřele doporučit!!!

23.07.2015 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna je pro mě nejlepší dílo sci-fi. Sice to chvíli trvá než se zorientujete, typuju takových dobrých 50 stran....ale pak už to jede jako po másle. Děj i postavy jsou skvěle propracované, nemám nic co bych vytkla. Přečtla jsem od Franka všechny díly a všechny za to stojí. Jen mě mrzí, že nikdo nebyl schopen zatím Dunu natočit takovou jaká by měla být. Knížka je knížka, ale filmek bych si též dala.

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Autor píše bezvadně, dialogy mě velmi bavily, velmi mě bavil Gloktův pokřivený ironický humor i perfektní dedukce, velmi mě bavily i ostatní postavy. Bohužel místy jsem děj předvídala, hlavně co se týče Jezala a Ardee. Četlo se to pěkně, ale pro mě je tu jedno velké ale.....sice tu je pár kouzelníků a něco málo nadpřirozena, jenže osobně mi to přišlo spíše jako popis středověkých válečných tažení. Pokud vás baví historické knížky o bitvách, je pro vás tohle to pravé. Navíc pro mě osobně mi tam chybí prostě lepší děj, není to dopilované fantasy, i když jistou dávku originality to určite nezapře. Za mě všechny tři knihy nějakých 82% a to hlavně kvůli stylu psání autora, protože psát prostě umí!

12.06.2016 5 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Brandon Sanderson

Ke konci knihy jsem se prostě nedokázala odtrhnout, musela jsem to dočíst. Četla jsem Mistborna, Elantris a teď i tuhle knihu. A musím říct asi jen jedno....neskutečně se těším na další!!! Mohu vřele doporučit každému fandovi fantasy!!! Co kniha, to originál.

22.05.2015 5 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Tohle se mi opravdu hodně líbilo. Je to originální, neotřelé. Bylo mi i sympatické, že jsem se zde setkala s postavami, které jsem hltala z Krásy nesmírné jako dítě. I když v tomto podání byly poněkud hororovější. Kdo má rád trochu temnější fantasy, určitě by si měl přečíst.

02.04.2015 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Bradbury je jiný, ale je svůj. Doporučuji

Dračí let Dračí let Anne McCaffrey

Pro mě je celá trilogie moc pěkné čtení. Velmi se mi líbí námět a příběh. To autorka vymyslela skvěle a pokud si k tomu přečtete (možná jako první) Dračí úsvit, tak z toho budete trochu moudřejší :-) Jediné co bych asi trochu vytkla je, že autorka se nevěnuje příliš popisu a píše hodně zjednodušeně. Přijde mi, že mířila zřejmě na mladší ročníky. Ale i tak vřele doporučuji.

Letní strom Letní strom Guy Gavriel Kay

Když jsem začala číst, nějak jsem nic nečekala. Děj pak nabral pěkné obrátky a těm, kdo mají rádi fantasy pohádky pro dospělé mohu jen doporučit. Dobře napsáno, zajímavé postavy, pěkný děj. Sice vám to možná přijde jako splácanina všeho možného, ale jako výsledek to prostě funguje. Autor má zřejmě poměrně dobrý přehled o severské i jiné mytologii. Pro mě výborná oddechovka, která vás naprosto pohltí. Mohu od autora doporučit i hodně volně navazující Ysabel a Plavbu do Saratnia s Pánem císařů, které jsou o trochu z jiného soudku.

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Jedna z knih, které nezapomenete, i kdybyste chtěli. Ale to určitě chtít nebudete! :-D Výborný námět, skvělé nápady, dobře propracované postavy, překvapivý děj. Těším se na další knížky autora a doufám, že budou jen lepší a lepší.

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Já ho prostě žeru!!! Sanderson je dle mého názoru nejlepší současný autor fantasy. Mám od něj přečteno téměř vše a každá kniha je jiná, což bývá u tohoto žánru poměrně náročné. Témata a nápady se opakují i u různých autorů.
Nevím, kam na nápady chodí Sanderson, ale co kniha to originál. První díl Cesta králů byla super, ale bylo to více popisné, postavy trochu černobílé a sem tam nějaké to méně zábavné místo (bylo jich velmi málo s ohledem na počet stran). Tento díl je už více zaměřen na charakteristiku postav, které se vyvíjejí, jsou uvěřitelné. Oproti prvnímu dílu mi tento přijde víc o pocitech a zážitcích hlavních postav. Do Šalán, Kaladina, Dalinara, Navani i Adolina jsem se vyloženě zamilovala. Dokonce i Renarin je pro mě překvapením. To už ale prozrazovat nebudu.
Knihu jsme přečetla jedním dechem, nezaregistrovala jsem hluchá místa. Děj jede jak po másle, jsou zde zajímavé zvraty. Navíc věřím, že autor dokáže toto vražedné tempo udržet a přicházet s novými zvraty. Sanderson je pro mě génius a myslím si, že už má celý příběh v hlavě. Pro mě je to srovnatelné snad jedině s Tolkienem a ten je již svým způsobem na dnešní dobu naivní. Toto bude impozantní dílo nesrovnatelné s ničím. Zjistíte, že 1000 stránek na jednu knihu je v podstatě hrozně málo. Děkuji pane Sandersone!

29.10.2015 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Pro mě jedna z nejlepších knih o zeměploše. Doporučuji!

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tak toto už je opravdu jen pro fandy LOTR. A jelikož se mezi ně počítám, tak mě se velmi líbilo. I když musím říct, že jsem četla již třikrát a vždy jsem objevila něco nového. Je tu spousta jmen, opravdu neuvěřitelná spousta a nechápu jak to vůbec mohl dát dohromady. Pokud si to přečtete, osvětlí vám to opravdu hodně mezer, které můžete mít z Hobita nebo Pána prstenů. Za mě určitě ano!

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Toto je kniha, která s vámi zamává. Autor skvěle popisuje starověký Řím, to jak lidé žili. Za sebe mohu říct, že jsem knihu málem zavřela pouze v okamžiku, kdy vypustili v koloseu na křesťany dravou zvěř. Je to skutečné jako celá kniha, proto se mi místy dělalo špatně z toho, co ti lidé museli zažít a jaká zvěrstva byli jiní schopní dělat druhým. Nero je zde opravdu značně vyšinutý "pošuk". Jinak ale mohu doporučit, úžasný příběh.