Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Stín temné královny - Žoldáci Stín temné královny - Žoldáci Raymond E. Feist

Po výcviku a plavbě se ocitáme na Novindu, kde probíhá obrovské tažení Smaragdové královny. Čtenář by mohl očekávat, že nyní půjde do tuhého, ale Calisova kompanie se dostane do prvních potíží až někdy v polovině knihy. Příběh velmi pozvolna přestává být pouze dobrodružnou výpravou a postupně začne být Calisova kompanie v docela zoufalé situaci. Ale i tak se nemohu ubránit zklamání, kniha přípomíná válečný román s fantasy prvky a Feist tak nějak nedokáže vykročit z vlastního stínu. Taky si všímám, že Feistovy knihy by patrně mnohem lépe vynikly jako filmy než čistě jako literatura. Možná, kdyby byly knihy citlivě ilustrovány vynikl by příběh ještě lépe. Sám nevím a tak jen lituji, že jsem se k tomu nedostal jako náctiletý, nyní už se na to cítím poněkud starý. 75%

03.10.2014 4 z 5

Třináct pečetí moci Třináct pečetí moci Bernhard Moestl

Pro lidi ve vedoucích funkcí může být kniha značně zajímavá. Popisuje totiž určitý vliv na psychologii podřízených vyplývající z vedoucího místa. Tudíž různí manažeři, vedoucí, a obecně lidé, kteří jsou v něčem zodpovědní za větší počet lidí. Ale pro běžného člověka je spíše popisem jak na tyto lidi reagovat a nenechat se zastrašovat cizí mocí. Bohužel já v knize nenalezl popis jak získat určitou osobní, čistě vlastní moc, tedy určitý stav sebevědomí. Nedozvíme se nic nového, pouze jsme upozorněni na různé situace vyplývající z něčí moci, na které často neuvědoměle reagujeme. 65%

22.09.2014 3 z 5

Slza bohů Slza bohů Raymond E. Feist

Další dobrodružství Jimmyho Ručky a jeho přátel. Děj se postupně stává napínavějším a kolem sté stránky kniha vypadá slibně. Bohužel i tato kniha působí jako přepis počítačové hry nebo jako záznam nějaké hry na hrdiny. Hlavní hrdinové tedy pobíjejí nepřátele jako když hrají dračák a v celé knize není nic co by knihu aspoň trochu příblížilo lepšímu hodnocení. Opravdu škoda, vůbec nechápu proč tohle Feist psal nebo proč si s tím nedal větší práci, protože jeho talent je při čtení znát, ale tak nějak ho nepoužil. Kniha je sice ke konci napínavá, ale ne kvůli obavě o život hlavních postav, ale čistě jen ze zvědavosti jak to dopadne. 50%

05.09.2014 2 z 5

Vrazi z Krondoru Vrazi z Krondoru Raymond E. Feist

Děj předchozí knihy plynule pokračuje dál, ale hned na začátku se vracíme zpět na Midkemii jak ji známe. Znovu se objevuje i osobní svět hrdinů a hned se do knihy vžijeme. Zprvu to vypadá nadějně, ale po čase zjistíme, že kvalita se nijak nemění a pouze kontinuálně pokračuje vpřed. Dobře se to čte a občas projdeme skrze napínavé pasáže, ale na 4 hvězdy kniha nemá, protože neobsahuje nic co by potřebovalo fantasy žánr, jedná se pouze o dobrodružný příběh zasazený do Midkemie. Naštěstí díky bližšímu vztahu k hrdinům je kniha mnohem lepší než Zrada v Krondoru. 60%

25.08.2014 3 z 5

Železný grál Železný grál Robert Holdstock

Jako snad jediná z Holdstockových knih končí svým způsobem šťastně. Díky tomu dostanete z knihy úplně jiný pocit, ale tento dojem získají pouze pozorní čtenáři. Pro čtenáře běžných fantasy knihy by měla být varováním první kniha, protože tato pokračuje zcela ve stejném duchu. Je to dobrá kniha, ale pouze v žánru, který Holdstock vytvořil. Místy román vyznívá až psychedelicky. Tuto knihu by mohli ocenit především lidé, kteří hluboce prožili knihu Tajemný Etrusk. Aspoň pro mě mají něco společného. 70%

21.08.2014 4 z 5

Zrada v Krondoru Zrada v Krondoru Raymond E. Feist

Na knize je značně znát, že se jedná o přepis původně počítačové hry. Feist se asi snažil co nejvíce děje dostat i do knihy, ale výsledek je dost zoufalý. Hru jsem nehrál a tak nevím jak kniha působí na někoho, kdo ji hrál, ale prvních 220 stran knihy je bída. Vlastně se jedná o svým způsobem detektivní příběh a vyšetřování toho co se v Midkemii děje. Hlavní postavy cestují po celém známém Ostrovním království v Midkemii a postupně odhalují plány nepřátel. Pokud mne u Čestného nepřítele mrzely ty tři hvězdy co jsem knize dal, tak zde mne to nemrzelo vůbec a nebýt druhé části knihy je to jasných 40%. Zrada v Krondoru se tedy dá doporučit pouze skalním fanouškům Feista a všem, kdo si Midkemii zamilovali. Kdyby se autor nesnažil dát do knihy tolik děje a trochu víc se věnoval samotným postavám, výsledek mohl být úplně jiný. S Trhlinovou ságou nebo Impériem se tohle nedá srovnávat. 50%

21.08.2014 2 z 5

Čestný nepřítel Čestný nepřítel Raymond E. Feist

Jedná se vlastně o válečné drama zasazené do Trhlinové války. Sice hlavní zápletka mi přijde docela profláklá, ale horší je její nevyužití, takový jsem měl aspoň pocit. Příběh je takový pozvolný, bohužel příliš nevtahující do děje ač je děj spíše akčního rázu. Knize se toho jinak moc vytknout nedá, ale co je horší ani není co pochválit. Jako oddychová četba dobré, ale pokud čekáte něco víc, budete zklamáni. Před čtením by bylo vhodné mít přečtenou aspoň první knihu ze Ságy o Impériu. 70%

12.08.2014 3 z 5