Železný grál

Železný grál https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2897/bmid_merlinuv-kodex-zelezny-gral-L6Z-2897.jpg 4 39 4

Merlinův kodex série

Druhá kniha Merlinova kodexu. „První je muž, který tě potřebuje a využije tě. Nebezpečně tě oslabí. Druhý je muž, kterého jsi zradil, i když si myslíš něco jiného. Chce tě zabít a snadno to může udělat. Třetí je loď, která je víc než loď. Je smutná a zadumaná. Uvnitř trouchniví. Odveze tě do hrobu.“ Tato tři varování přivítala Merlina po jeho návratu do Alby, do opuštěné pevnosti Taurovindy na Kopci Bílého býka. Není jediný, kdo podnikl tuto cestu: Urtha, velekrál Cornovidů, se vrací domů, aby se ujal svých nároků. Míří sem i Iásón, aby zde pátral po svém mladším synu Kinovi Malém snílkovi, ukrytém někde v království Keltů. Plaví se na Argó přestavěné po sedmi staletích. Ale Urthova pevnost byla obsazena bojovníky ze Země duchů, kteří ji prohlásili za svou. Schyluje se k válce mezi světem živých a mrtvých. V tomto pokračování Keltiky spřádá Robert Holdstock mýty a historii do epického příběhu cti, smrti a magie. Ožívají v něm postavy, mýtické i tragické, podivné a přitom zvláštním způsobem povědomé. Uprostřed všeho po své nikdy nekončící stezce kráčí samotný Merlin, mladý čaroděj, bezstarostný, zvědavý, mocný a přitom odcizený své vlastní minulosti – minulosti, která jej neúprosně dohání.... celý text

Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

The Iron Grail , 2002

LiliDarknight
15.04.2024 4 z 5

Druhý diel sa mi čítal omnoho lepšie ako ten prvý. Tiež ma bavil omnoho viac. Všetky tie vzťahy, súvislosti, mytológie, kultúry a motivácie. Škoda len toho konca, v ktorom autor uletel rovnako ako v predchádzajúcej knihe.

Finn69
24.08.2020 5 z 5

Železný grál nás přenáší z delfské věštírny do mlžných a temných lesů Alby, do domova velekrále Urthy. I tam ale potkáte Iásóna, stále hledajícího své syny, pomstychtivou Médeu, Merlina i všetečnou severskou čarodějku Niiv. Je to pořád ta známá, temná atmosféra prastarých mýtů, druidů, dávných bohů a podivných zvířat jako v Keltice, jen možná ještě o něco temnější. Komu se líbila Keltika, užije si i Železný grál a pak se honem vrhne i na Poražené krále, aby konečně věděl, jak to celé skončí.

Eldar80
21.08.2014 4 z 5

Jako snad jediná z Holdstockových knih končí svým způsobem šťastně. Díky tomu dostanete z knihy úplně jiný pocit, ale tento dojem získají pouze pozorní čtenáři. Pro čtenáře běžných fantasy knihy by měla být varováním první kniha, protože tato pokračuje zcela ve stejném duchu. Je to dobrá kniha, ale pouze v žánru, který Holdstock vytvořil. Místy román vyznívá až psychedelicky. Tuto knihu by mohli ocenit především lidé, kteří hluboce prožili knihu Tajemný Etrusk. Aspoň pro mě mají něco společného. 70%

tsal
08.12.2011 2 z 5

Již po prvním díle jsem trochu váhala, zdali si půjčit další díl nebo ne. Nakonec jsem se rozhodla to zkusit, avšak na třetí se již nedostane. Kniha zpracovává zajímavý příběh, avšak bohužel pro mě nezajímavým způsobem. Pokžadé, když jsem knihu odložila, musela jsem se nutit se k ní vrátit a dočíst ji.

Robert Holdstock
anglická, 1948 - 2009
2015  82%Les mytág
1996  87%Les kostí (9 povídek)
2010  81%Avilion
1999  82%Merlinův les aneb Kouzelná vidina