Eistee Eistee komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Je jen málo knih, které mě po přečtení doslova paralyzovaly. 1984 je jednou z nich. Velice silný příběh, který je až nebezpečně blízko realitě.

15.04.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Česká variace na Bertieho a Jeevese. Vtipné, skvěle napsané, autor umí pracovat se slovy. Filmové zpracování je možná ještě vtipnější.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Žena, vina, trest. Typický Erben.

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Napínavé a promyšlené. Příběh brná na citlivou strunu, navíc se odehrává ve velmi atraktivním prostředí nebezpečných sekt. Linka s Rose byla
už jen třešničkou na dortu. Povedené dílo.

15.04.2022 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Parádní sonda do myslí účastníků záchranné akce, kteří si v tunelu pod Vltavou sáhnou na dno svých fyzických i duševních sil. Erudované, akční, dramatické, realistické... A ty metafory! Štěpán Kopřiva je zkrátka multitalent.

29.05.2022 5 z 5

Tenhle druh humoru mi sedí. Skvělé. Hypochondrický záchvat popisovaný na začátku mě dostal.

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Svižná mysteriózní jednohubka z našich luhů a hájů. Parta šesti nesourodých jedinců vyrazí na výlet do Beskyd a sáhnou si tam na dno svých fyzických i duševních sil. Tempo děje je parádní, vyprávění pěkně přímočaré a atmosféra hustá jako kaše. Pozitivně hodnotím obzvláště rozdělení textu do krátkých napínavých kapitol, které lehce udrží čtenářovu pozornost. Možná jen vykreslení postav mi lehce připomínalo hlavní hrdiny letních příběhů od Lenky Lanczové. Naopak se mi líbil způsob odkrývání jejich minulosti, a sice postupně a nenásilně tyto pasáže vměstnat do parádně rozjetého děje. Autorka si svým přirozeným stylem čtenáře rozhodně dovede získat a pěkně si ho povodí, kam potřebuje. Konec jsem opravdu nečekala, ale tak nějak mi vlastně přišel celkem adekvátní prostředí, ve kterém se odehrává. Určitě doporučuji k přečtení!

19.03.2022 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Šepot z lesa v sobě snoubí originální námět, zajímavou regionální mytologii a hororové nadpřirozeno. Kateřina Surmanová má osobitý vypravěčský styl a dokáže snadno udržet čtenáře v napětí, ačkoliv některé pasáže působily zbytečně a jejich vystřižení by příběhu jen prospělo. Kniha má správnou mysteriózní atmosféru, dokonale vykreslený kolorit Orlických hor a zajímavé duo v podání sympatického Petra a jeho věrného chlupatého přítele. Kniha v jistých ohledech připomíná - psychologičtější a předvídatelnější - Tmu od Kariky či - akčnější a přímočařejší - Odbočku v lesích od Kateřiny Karolové. Třešničkou na dortu je úžasná obálka.
Jediné, co dost zamrzí, jsou přehlédnuté chyby a překlepy. Doporučuji k přečtení.

20.12.2022 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Kniha plná deprese, absurdity, nespravedlnosti, apatie, nechutné byrokracie a úvah nad životem. Příběh je vlastně jednoduchý, ale dovedený do nejvyššího absurdna, které umí stvořit jedině Kafka. Příběh plný podivínů, hlavní hrdina ovšem není o moc ,,normálnější". Určitě si Proces přečtu ještě jednou, protože, jak se zdá, myšlenky z něj jsou stále aktuálnější.

05.11.2021 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Příběh silné ženy s těžkým osudem... Zní to jako klišé? Rozhodně, ale tahle kniha je jiná - propracovaná k dokonalosti. Skvělá psychologie postav, sonda do maloměšťáctví, uvěřitelný děj i charaktery a temná atmosféra. Doporučuji si román přečíst před zhlédnutím filmu, tam se totiž bohužel nevyhnete kýčovitému konci, který s tím knižním nemá nic společného...

01.11.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Parádní psychologická detektivka s hutnou atmosférou skalnatého ostrova, kde nebyl a není život vůbec snadný. Líbily se mi skvěle vykreslené místní postavičky, popisy krajiny i zajímavé zvyky domorodců. Ačkoliv je děj v poslední třetině celkem předvídatelný, na napínavosti to rozhodně knize neubírá. Doporučuji k přečtení.

13.05.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Kniha je napsána srozumitelným jazykem a příběh je kvalitně vystavěn. Trochu mě mrzí, že Kristýna Trpková nešla v popisu vesnického koloritu víc do hloubky, určitě by to příběh ozvláštnilo. Dramatický vztah obou vyšetřovatelů mě nijak zvlášť nerušil, ačkoliv místo něj mohla autorka nastínit tajemnou minulost a podivné postavy ,,prokleté" vesnice. Doporučuji k přečtení.

19.07.2022 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Vtipné drama, při kterém si člověk vybaví úžasné zpracování s Vlastou Burianem.

Zámek Zámek Franz Kafka

Kafku mám ráda, nejvíce Proces, pak Proměnu a do třetice Zámek. Skvěle popsaný zbyrokratizovaný absurdistán, jehož obyvatelé jsou taková variace na Rednecks nebo Hillbillies. Jakmile jsem se do knihy začetla, sevřela mě úzkost z divnolidí, kteří ctí ještě divnější pravidla. Kafka zkrátka umí vytvořit depresivní atmosféru a hrdinu, se kterým nejdřív soucítíte a nakonec jste jím znechuceni, protože podlehne systému.

05.11.2021 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Nadčasové dílko plné hlubokých myšlenek a pravd. Doporučuji každému k přečtení, společně s geniální knihou Umění války.

10.02.2024 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Kniha si zajímavě pohrává s alternativní verzí dějin, je uvěřitelně napsaná, má spád a kapitoly jsou tak akorát dlouhé, aby udržely čtenářovu pozornost. První část mi přišla trošku slabší, ale to asi díky prvkům fantastiky, které mi tu úplně neseděly. Zato druhá část byla naprosto parádní, psychologicky vydatná a velice realisticky napsaná. Říši od Romana Bureše rozhodně doporučuji všem milovníkům postapo.

26.09.2023 4 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Krásná čeština a dokonale vykreslené prvorepublikové maloměšťáctví.

13.04.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Psycho podobné filmu Noci s nepřítelem. Dobře napsané, čtivé a hodně uvěřitelné. Hlavní hrdinka nepůsobí jako nána, takže jí budete fandit. Doporučuji.

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Jediná kniha, u které se mi udělalo mdlo. Ne z popisů násilí, ale z pokřivených hodnot Alexova světa. Nebyla tu jediná postava, se kterou bych mohla sympatizovat, všechny mi byly cizí a morálně odporné. Naprosto syrové dílko s úžasným slovníkem mě pohltilo tak, že jsem ho přečetla jedním dechem. Po dočtení jsem zůstala několik minut zírat, abych zpracovala právě přečtené. Doporučuji knihu přečíst před zhlédnutím filmu, který působí svým způsobem jako prazvláštní sci-fi (nemohu se zbavit potřeby přirovnat ho ke kultovnímu snímku Brazil). Kniha vyznívá vážněji a realističtěji.

30.10.2021 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Je třeba se prokousat začátkem, který mnohým čtenářům vůbec nebude dávat smysl. Postupně ale do sebe začne vše zapadat jako střípky mozaiky a příběh začne nabírat obrátky. Židovské tématice se snažím vyhýbat, ale tahle kniha je jiná - skvěle vykreslená temná atmosféra doby (bez zbytečného zacházení do obecně známých dějin) a mistrovsky popsané myšlenkové pochody pana Mundstocka. Zajímalo by mě, jak Ladislav Fuchs přišel na všechny metody tréninku na koncentrák... Groteskno a tragično tu jdou ruku v ruce vstříc nevyhnutelnému konci.

30.10.2021 5 z 5