eDex eDex komentáře u knih

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Tim Weaver je sympaťák.
Britský autor, jehož celou sérii s Davem Riekerem jsem si pořídila jako e-knihy. Nevím proč.
A jako první ke čtení jsem si vybrala zrovna tento, devátý díl série. Taky nevím proč.
Možná to bylo téma, co mě zaujalo, možná vysoké hodnocení (předpokládám, že u zahraničních autorů bude pravdivé a odpovídající :) ).
Každopádně jsem se začetla do Ženy mého života a nelituju. Dalších, vynikajících 13 dílů je přede mnou.

Není to typická detektivka, David se živí tím, že pátrá po ztracených lidech, ale princip výstavby děje je de facto paralela s detektivkou.
Tento příběh se osobně dotýkal Dejva, a umožnil mi tím poznat ho blíž ( takže možná přece jen dobře, že jsem začala uprostřed).

V první řadě je kniha velmi dobře napsaná. Sebejistým perem zkušeného autora.
Má velmi dobře propracovanou zápletku, napětí od prvních stránek, pár zvratů, které zamíchají tím, co jste si mysleli, všechno to převrátí, abyste otáčeli stránky rychlej a zjistili, kdo, co a proč.
Závěr je jen třešínka na dortu.

Kniha je velmi čtivá a rozhodně její čteni doporučuji. Sama se vrhnu na další díly a budu jimi prokládat čtení tvorby nově vylíhnutých českých autorů, na spravení chuti.
Tohle je ale pětihvězdičková záležitost.

03.05.2024 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Detektivky autora jsem sice četla na přeskáčku, ale ničemu to nevadilo, a tento díl série mi přišel nejlepší.

Tomáš Volf je sympatická a velmi dobře napsaná postava, líbí se mi linka a dynamika jeho vztahu s Evou Černou.
Návrat Tomáše domů, léto, propojení případu s minulostí a české prostředí, dělaly ze čtení potěšení.
Parádní česká detektivka.
Těším se na už na další dily.

22.05.2024 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Výborná kniha, jak pracuje s napětím, a příbehem z minulosti.
Výborné to bylo i filmově zpracované na Netflixu.

14.05.2024 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Knihy Jana Štiftera nejde nemilovat.
Laskavé, poetické, lidské. Uvěřitelné, autentické české prostředí, postavy ze života.
Doporučuji moc.

06.05.2024 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Je to mimo můj žánr, ale nechala jsem se nalákat, a nelituji.
Čtivé, výborně napsané brilantním stylem, ani se nenadějete, a jste na konci.
A tam čeká zvrat, který vás odrovná.
Bravo. Takhle má vypadat pětihvězdičkové čtení.

02.05.2024 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

A mě tento psychologický thriller moc bavil!

Četla jsem ho po české autorce knihy Ňěkdo z nás, K.Trpkové a bylo to, jak když se na nedělním pochodu vytáhnete z bahna na rozkvetlou louku, vonící všemi vůněmi, uslyšíte štěbot, cvrlikání a modré nebe.

Tohle všechno tato kniha totiž měla. Plnokrevnost, rafinovanost, a víc než se slovy pracovala s dějem a náznaky, které vás nutili obracet stránky.

Kniha má na Goodreads přes 2 miliony hodnocení (wow !!!) a drží si vysoké hodnocení 4.2.

Skvěle gradované, šokující zvraty. Ma konci vám spadne brada.

Každá takováhle kniha na českém trhu jen ukazuje, jak tristně propastný rozdíl je mezi českou tvorbou ( např. K. Trpková) a tou zahraniční.

Autorovi vyšel v angličtině nový thriller, The Fury, doufám, že se dočkáme brzy překladu.
4-5 hvězd a velké doporučení.

01.05.2024 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Jednim slovem, V.Y.N.I.K.A.J.Í.C.Í
Ostatni by uz bylo jen opakovani moji recenze k prvimu dilu serie.
Ba ne, prece jen, tento dil byl jeste o kousek lepsi.
Ani 5 hvezd nestaci.
Skvela serie, moc doporucuji.

29.04.2024 5 z 5

Obhájce Obhájce Victor Methos

Skvělá jednohubka, první od autora, který se díky tomu stal mým oblíbeným. Uvěřitelná zápletka, dobře vykreslené postavy, napínavé, čtivé.
Doporučuji.

29.04.2024 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Kult je kult ..... ale když v tom nic není, tak v tom prostě nic nenajdu.

21.05.2024 2 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Další hezký psychologický thriller. Útlou jednohubku jsem slupla v letadle během letu a mohu jen doporučit.

08.05.2024 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Hezky napsané, australská autorka umí.
Na motivy této knihy teď byl natočený film Sucho, který sbírá vysoká hodnocení.
Knihu doporučuji.

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Další skvělá série píšícího ex- policisty.
Série s Mikem se mi sice líbí o něco víc, ale i tato stojí za přečtení.
Napínavé, uvěřitelné, zajímavá zápletka, u kávy se to četlo samo. Doporučuji

Šelma Šelma František Šmehlík

Šelma. Shodou okolností další česká detektivka s vyšetřovatelkou Laurou, na rozdíl od té duhé Laury, je tato detektivka od autora Františka Šmehlíka jedním slovem moc povedená.
Mnohovrstvá detektivka s prvky thrilleru rozehrává několik dějových linek.
Politické thrillery nevyhledávám, ale tady to bylo vše tak dobře napsané a promyšlené, že mi to ani nepřišlo.
Napínavé a čtivé až do konce.
Magnesia Litera i vysoké hodnocení knize náleží právem.

06.05.2024 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Tak trochu jiná kniha od Larse Keplera, aka manzelu Ahndorilovych.
Nanapada me, jakou motivaci mohla mit atorska dvojice pro napsani tohoto dilka. Ve vsem, od delky, pres styl vypraveni az zanr, je to neco uplne odlisneho. A mozna v tom byl prave jejich zamer. Napsat neco jineho, jinak.
Miluji thrillery z jejich serie s JL, jejich styl je uzasny, nenapodobitelny, prozivate dej, jako byste misto cteni sedeli v kine a sledovali fmovou kameru.
V teto knize, uvadejici novou serii, je vsechno jinak, detektivka ma vse, co ma mit, ale i tak ji podle mne neco chybi.
Presto jeji uroven prevysuje uroven mnoha jinych, zde lepe hodnocenych knih a ja zcela jiste sahnu i po druhem dile serie.

30.04.2024 3 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Lahůdková série.
Postava psychologa Sebastiana Bergmana je podle mně jedna z nejlépe napsaných postav v krimi thrillerech. Jeho linka s dcerou se četla se zatajeným dechem a i když tomuto dílu oproti prvním dvěma jakoby něco lehce chybělo, pořád si drží neuvěřitelnou úroveň.
Povinná četba pro všechny milovníky dobré detektivky.

22.05.2024 5 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Páni. Tato duchařinka mladé české autorky byla bomba.

Nedivím se, že je čtenáři napříč sociálními sítěmi chválena a doporučovaná.
Musím přiznat, že se mi původně, po zklamání z posledních - a ne příliš povedených knih několika jiných českých autorek obdobného žánru, do čtení této knihy moc nechtělo...
ALE. Dobře jsem udělala.

Toto totiž byla exkluzivní záležitost.
Psychothriller, horor, slibuji, že se budete bát a hltat stránky, abyste se dozvěděli, jak tři napínavé linie příběhu dopadnou.

Autorka je skvělá vypravěčka, používá krásnou češtinu, umí výborně navodit atmosféru a v knize se pořád něco děje.
Tleskám.
A doporučuji, přečtěte si tento poklad současné české tvorby.
Rozhodně a oprávněně stojí za to.

20.05.2024 5 z 5

Oheň na pláži Oheň na pláži Chris Ould

Moc povedená série, škoda, že tímto posledním dílem končí.
Musela jsem googlovat základní informace o Faerských ostrovech a od přečtení prvního dílu série mám jejich návštěvu na svém Bucket Listu.

Děj i této knihy britského autora byl skvěle promyšlený, postupně gradoval až do závěrečného zvratu. Detektivka klasického střihu byla velmi dobře napsaná a četla se sama.

20.05.2024 5 z 5

Hra na kočku a myš Hra na kočku a myš Michele Campbell

Výborný, desetihvězdičkový psychothriller.
Kdo hledá dobrý psychothriller, ať si přečte tuto knihu.

10.05.2024 5 z 5

Krutý měsíc Krutý měsíc Jana Jašová

Páni. Autorčin druhý thriller teprve a hned taková pecka. Smekám.
Magnesia litera a nadšené komentáře mluví za vše.
Mně se líbil i první thriller autorky. Doporučuji oba.

06.05.2024 5 z 5

Dítě „L“ Dítě „L“ Tammy Cohen (p)

Povedený thriller.
Propojeni minulosti, tajemství, napětí.
Knihu neodložíte, dokud ji nedočtete až do konce.