E_Lan E_Lan komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Děkuji za tak krásnou knihu! Několik příběhových linií v různém čase se nakonec nádherně propojí a člověk doslova hltá co se hlavním postavám stalo a stane. Krásné, nádherně napsané. Bravo.

12.03.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Překrásná kniha plná života a životů z místa, kde by asi nechtěl žít úplně každý. Melancholii střídá radost ze života, příběhy jsou neskutečně reálné a česko-polské vztahy na konci knihy navíc dávají nahlédnout do ne zrovna vyzdvihované temné historie Československa (i Polska). Jsem nadšen a těším se na druhý díl. I když si asi počkám na vynikající přednes paní Cibulkové:-)

22.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Znovu tak skvělá kniha plná neskutečných příběhů ze života. Bravo! Člověk hltá sled událostí, navíc tak poutavě vylíčených, vesměs velmi smutných. Bude-li třetí díl, bude to má jasná další volba.

01.03.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Děsivě smutná sonda do alternativní historie po 89. Kvůli tomuto nápadu jsem knihu četl, ale postupem jsem se ponořil do všeobjímající deprese smutného rodinného příběhu, jednoho pozdního prozření a koloritu života plného strachu a udávání. Jak smutná představa…

19.09.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Je to opravdu neskutečná knížka pro děti. Nádherně se čte, postavy jsou prostě vynikající a i když člověk předtím viděl film, tak to vůbec nevadí. Už se těším na druhý díl. A mé děti ještě více.

19.08.2021 5 z 5

Asi se to jinak přečíst nedá než na jeden smutný zátah. Neskutečně originální pohled do duše opuštěného mozku a okolí, které se snaží s tím sžít. Plné fantazie, nádherných vztahů a i několika mouder.

06.08.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Tak krásná a příjemná jednohubka! Navíc když jí člověk poslouchá v podání samotného Marka Ebena, tak se usmíváte celou dobu jak sluníčko a přijde vám, že se svět je u nás přeci jen hezké místo a ze všeho toho špatného si můžeme udělat srandu. A za to díky, pane Ebene!

13.02.2021 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Neskutečně nostalgický pohled na ruskou duši zavřenou v domácím vězení, vše s pozadím ruských událostí minulého století. Velmi příjemné odpočinkové čtení, které chvilkami dokáže být i velmi poučné a sem tam se člověk od srdce zasměje. Příjemná to kniha!

08.07.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Je to dobrá knížka, pro mne Sudeťáka chytlavé téma, docela dobře zobrazené postavy a kraj. Na druhé straně trochu neučesaný a ne příliš zajímavý příběh. Takže škoda, autorku mám velmi rád.

16.07.2023 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Moc hezké, pro čtyřicátníka narozeného v druhé polovině sedmdesátých let, v mládí hrajícího na počítačích, obdivujících sci-fi filmy a nyní tak nějak dospělého člověka prostě povinná četba. Beru to jako zábavný hold naší době. Zábavné, tak trochu mimo, plné fantazie a na konci poučné. Bravo.

30.05.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Vynikající dílo, o tom není pochyb. Depresivní, děsivé, ale velmi uvěřitelné. Tři části jsou velmi rozdílné. První část je brilantně popisná v pocitech z diktatury a životu v ní. Druhá část výborně popisuje uspořádání světa. Třetí část je slabší, krutá a bezvýchodná. Celkově ale zapadající do celého díla. Klasické dílo hodné přečtení.

30.03.2019 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Nejprve jsem knihu přečetl a moc se mi líbila. Příjemně protkaná hezkými emocemi v nedobré době. Pak jsem viděl film, trochu zklamání, ale také velmí dobrý počin. A teď jsem knihu poslechl v podání Zdeňka Svěráka a to je neskutečný zážitek! Skvělý přednes, za kterým je znát, že to tak skutečně bylo. Jedním dechem posloucháno!

27.01.2019 4 z 5

Bál jsem se té extrémní délky, ale děj mě do sebe po určité době neskutečně vtáhl. Fantastické postavy se svými emigrantskými příběhy a tak smutné rozuzlení. Radost číst, hromada mouder navíc jako bonus, který potěší. Velmi inteligentní kniha.

08.07.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásná knížka, perfektní postupné odkrývání správné duše jednoho mrzouta podané velmi zábavnou formou. Když k tomu přidám ještě přešně procítěné podání pana Vlasáka (četl jsem jako audioknihu), tak jsem celkově unešen. Navíc kniha přináší i několik mouder o stárnutí, které člověka také zasáhnou.

05.05.2019 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Madona Mia, já jsem v šoku! Tak originální, zajímavé, napínavé a hlavně zábavné dílo jsem vůbec nečekal. Krásně napsané, mnoho mouder, které se dají vzít si s sebou do života a krásný příběh, který to vše přináší. Skvělé, zatím pro mne kniha roku!

31.05.2023 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Krátké, moc smutné, zasněné a poučné dílko. Jak dobře se to čte. Je příjemné číst moudré melancholické knihy. A Frederik Backman je prostě umí.

17.08.2022 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Hezký smutný příběh. Zajímavé prolínání časových linek, dobře popsaná nálada v zanikající obci a bez přehnaného dramatu zobrazené životní příběhy a někdy i chyby. Po přečtení knihy mám pocit, že tak trochu tuším co lidé kolem Temelína mohli cítit. A za to ten čas nad knihou opravdu stál.

15.12.2021 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Ne, toto už je mimo. Nebavilo mě to, štvaly mě hlavní i vedlejší postavy, prostě od začátku do konce špatně. Nuda a nesmyslnost “tohoto světonázoru”. Nevím a nechápu čím si toto vysloužilo Pulitzerovu cenu, ale je třeba to brát jako výlet do intelektuálního humoru druhé poloviny minulého století. Není ale o co stát.

25.04.2021 2 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Překrásná inteligentní kniha. I zvolená forma rozhovoru je velmi poutavá, žádná z kapitol není nezajímavá a konec je smutně poutavý. Je velmi zajímavé číst o oborech, které mi nejsou nijak zvlášť blízké, ale přitom tak důležité. V tomto případě vyloženě o životě.

14.12.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Velmi zajímavá kniha o stromech, která mě neskutečně obohatila mnoha vědomostmi. Navíc kniha není psána čistě naučně, ale docela poutavě a tím pádem udrží po celou dobu pozornost. Hodnotný to počin!

16.12.2023 4 z 5