DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Keď prečítam 20% knihy a stále neviem, kto je kto, asi je niečo v neporiadku. Dej skáče po celom svete, podávané informácie zdanlivo nesúvisia, osoby sa chovajú nekonzistentne, stále je v centre diania niekto úplne iný... Možno som mal vydržať, ale riskovať ďalšiu stratu času už nebudem. Pár kníh od Crichtona mi sedelo, ale väčšina žiaľ nie.

21.02.2022 1 z 5

Tři jízdenky do Dobrodružství Tři jízdenky do Dobrodružství Gerald Durrell

Pomerne nezáživné. Neviem, či tie príbehy boli natoľko dobrodružné či pútavé, aby stáli za knižné vydanie. No a samotné metódy lovu zveri mi prišli dosť barbarské. Predpokladám, že autor taktne vynechal nejeden príbeh, kedy to skončilo rozpučenou alebo obesenou zvieraťou.

07.02.2022 2 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Tá šablónovitosť ma prestala baviť.

08.01.2022 2 z 5

Podpis čtyř / The Sign of the Four Podpis čtyř / The Sign of the Four Arthur Conan Doyle

Na dobu vzniku asi super, dnes už však rovnako naivné, ako James Bond.

30.12.2021 2 z 5

Struktura vesmíru Struktura vesmíru Brian Greene

Autor otvára fantastické témy, bez sporu zaujímavé pre každého, kto rád objavuje fungovanie sveta okolo nás. A to na úrovni vesmíru aj atto-vesmíru, na sub-atómovej úrovni. Žiaľ, koncept je mierne povedané zvláštny, niekedy Greene skokom (a nedostatočne vysvetľujúc) prebehne dôležité stavebné bloky, ktoré musíte pochopiť, aby ste sa v ďalšom texte nestratili. Inakedy zas aj 5x opakuje to isté, čím sa kniha zbytočne nafukuje. Jeho názorné prirovnania, ktorými má jednoducho objasniť práve preberané fakty, mi väčšinou nesedeli. Ale možno som ja natvrdlý :-) Knihe podľa mňa dosť škodí aj preklad, niežeby bol vecne zlý, ale z tých Hurvínkov a Majorov Zemanov sa mi v žalúdku tvorila kvantová neurčitosť. Každopádne, môj nečakaný take-out z knihy je, že fyzika sa v určitej fáze rovná náboženstvu - keď už si nevie vysvetliť, či dokázať určitý jav, vymyslí si teóriu, z ktorej akoby všetko pramení. Nespochybňujem Veľký tresk, ale znie rovnako komicky a nevysvetľujúco, ako názory kreacionistov. A možno ešte fantasknejšie. Fyzike fandím a držím palce, i keď pochybujem, že našimi mikro-mozgami dokážeme niekedy pochopiť "Život, vesmír a vůbec". Sme na tom zhruba podobne, akoby mravec chcel pochopiť mikroprocesor - jediné, čo o ňom môže poznať je, že má tiež nožičky. Alebo inak: Keď idete stavať dom a realizačný projekt má urobiť vaša pol ročná dcéra, môže sa to podobať na dom, ale skôr to bude mať tvar ako kravské h0wno. A to je zhruba to isté, čo vieme o vesmíre.

27.11.2021 3 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Osudy jednotlivých postáv v knihe ma bavili, samotná vojna bola príliš zdĺhavá a nudná. Dosť detailne opísaný masaker, kladný hrdina neexistuje, odhadujem, že stredovek je vykreslený verne a som rád, že žijem teraz a nie vtedy. No a Francúzov neporazili Angláni, ale víno. Škoda, fandil som im viac, než pradedom súčasných rowdies.

11.11.2021 3 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Myslel som si, že češtine rozumiem, ale pri tejto knihe som na pochybách. Niektoré pasáže mohli byť kľudne písané čínsky - rozumel by som im zhruba rovnako :-) Obdiv prekladateľovi, len by ma zaujímalo, či tie české ekvivalenty tvoril, alebo naozaj existujú. Zaujímavý náhľad do života spred 170 rokov - nechcel by som vtedy žiť a tu vidno, že "staré dobré časy" nikdy neexistovali. Prevedenie lúpeže poskakovaním po streche rýchlo idúceho vlaku - keby sa to skutočne nestalo, považoval by som popis za veľmi biedne vymyslený. Celkovo - dobre dokolorovaná historická udalosť, oplatí sa prečítať.

29.10.2021 4 z 5

Peklo Peklo Jasutaka Cucui

Zaujímavý pohľad na "život" po smrti, ale napísané je to zložito, čítanie samotné je trošku peklom...

09.07.2021 3 z 5

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Čo to chcelo byť? Nekonečné opisy, žiadny príbeh. Bájny pán Kurtz, okolo ktorého sa točí celý skromný dej, sa v knihe len mihne. Je oslavovaný ako Boh, ale pritom je to narcis, lúpežník a zvrhlý vrah. Mala kniha za cieľ vyjadriť nejaký pocit, skľúčenosť, boj človeka s temnotou života a bezútešnou vidinou smrti? V poriadku, pár myšlienok tam bolo, ale podať to formou ako v tejto knihe muselo vyžadovať buď duševnú nemoc alebo riadnu dávku narkotík.

15.06.2021 odpad!

Lepší než život Lepší než život Rob Grant

Stále vynikajúce nápady, ale ku koncu už trocha nuda. Vadia mi zjednodušujúce prechody z nezvratných vecí späť (reinkarnácia toastovača) a dosť nihilistické smerovanie deja (deštrukcia robíkov, ľahkovážne vypustenie paliva, havárie dopravných rakiet, ...). Ale Rimmer tu získal rozum a tým aj vážnosť, čo mu prajem :-)

04.06.2021 4 z 5

Štědrost pana Jonáše Štědrost pana Jonáše Edgar Collins (p)

Psychedelické čítanie: má to formát detektívky, ale autor sa rozplýva nad škótskymi hmlami, či formuluje životné pravdy o samote a láske. Naopak, veľa vecí v deji bolo načatých, ale len málo dopovedaných, to by sa v detektívke nemalo stávať. Najviac zo všetkého sa to podobá na článok z časopisu Střelecká Revue - mám pocit, že autor bol posadnutý zbraňani a okolo toho uplácal príbeh.

24.03.2021 3 z 5

Volný a nebezpečný Volný a nebezpečný James Hadley Chase (p)

Spočiatku pomerne nudné, málo akcie, veľa opisov. Ale kvitujem, že podrobný opis Jayových zvrhlých činov autor vynechal. V druhej polovici sa to rozbehne, a napriek pár "náhodám" a nelogickým zvratom kniha pútavo priblíži myslenie a konanie vraha, okolo ktorého sa už zaťahuje slučka vyšetrovateľov.

14.03.2021 4 z 5

Pracka v láhvi Pracka v láhvi James Hadley Chase (p)

Prvá polovica knihy sa čítala dobre, druhá bola už utrpením a k záveru už hlúpostí pribudlo toľko, že bol problém vydržať do konca. Všetci sú podliaci, ženy sú hlúpe a ziskuchtivé (inak toto sa u autora objavuje často, musel mať hrozné životné skúsenosti). Polícia je tu len okrajová a totálne nečinná, aby sa neplietla do deja, no ten sa tým stáva stupídnym. Slabšie autorovo dielo.

28.12.2020 1 z 5

Žádné orchideje pro slečnu Blandishovou Žádné orchideje pro slečnu Blandishovou James Hadley Chase (p)

Slim a jeho nôž... keď som to čítal v detstve, bol to riadne desivý obraz.

25.12.2020 5 z 5

Dvojitý pohřeb Dvojitý pohřeb James Hadley Chase (p)

Čítal som už druhý krát, stále výborný zážitok, ktorý nepokazila ani ťažkopádne vykreslená slepica Sheila (autor by sa radšej mal držať toho, čo mu ide a nepokúšať sa o pochopenie ženskej duše :-)

26.11.2020 5 z 5

Piksla červů Piksla červů James Hadley Chase (p)

Keď je hlavný hrdina odporný, ťažko sa vám bude kniha páčiť. Detektívky sú rozprávky pre dospelých. A v ktorej rozprávke by sa chcel čitateť stotožniť s hlúpym Janom? Navyše, v tomto prípade pomerne nuda. Autorov menej vydarený počin.

06.11.2020 2 z 5

Já mu ukážu Já mu ukážu James Hadley Chase (p)

Rutinná záležitosť, dobré, ale fádne, bez štipky humoru. Ako príloha k hlavnému jedlu: zasýti, ale zajtra si už na ňu nespomeniete.

19.10.2020 3 z 5

Chytit tygra za ocas Chytit tygra za ocas James Hadley Chase (p)

Maléry pána účtovníka, po americku. Väčšina knihy je super, až mi bolo ťažko pri vcítení sa do situácie hlavného hrdinu v úvode knihy. No prerod z ustráchaného bezvýznamného úradníčka na Jamesa Bonda, plus viacero nezmyslov v deji, znižujú kvalitu knihy. A to sa nedá dohnať ani počtom mŕtvol v závere.

11.10.2020 4 z 5

Bez peněz jsi nebožtík Bez peněz jsi nebožtík James Hadley Chase (p)

Spletitý, pekne vymyslený príbeh. Nesedel mi len formát rozprávača a prirýchly, useknutý záver. Ale inak dobrá kniha, stojí za prečítanie.

05.10.2020 4 z 5

Na koho to slovo padne Na koho to slovo padne James Hadley Chase (p)

Vo svojej kategórii dokonalá kniha. Napísaná v roku 1980, ale keby som to nevedel, naisto by som tipol o 50 rokov skôr, tá atmosféra mi pripomenula Ameriku z čias Phila Marlowa :-) Pútavé, sympatické postavy, plynulo napredujúci dej, zvraty, ktoré prekvapia, no neznechutia. Autor mal vynikajúci cit pre slovo a určite k tomu prispel aj fantastický český preklad. Veľmi príjemné oddychové čítanie.

22.09.2020 5 z 5