drakamena drakamena komentáře u knih

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Kniha, která mi opakovaně vnesla úsměv na rty. Jednoduše dílko pro dobrou náladu. Skvěle napsáno, humor laskavý a milý. Poslouchala jsem jako audiobook a byl to vskutku zážitek. Určitě si poslechnu i další díly!

19.07.2021 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Tak tohle nebyl můj šálek kávy. Samotný případ byl celkem zajímavý, i když dost přitažený za vlasy. Ale postavy dvou hlavních detektivů? Ne, prostě ne. Ti dva měli být za mřížemi nebo přinejmenším ve svěrací kazajce. Policejní brutalita, napadení, krádeže, vraždy... V čem se ti dva lišili od darebáků, které honili? Jenom v tom, že je chránil policejní odznak. Dobrá detektivka zruinovaná (zbytečným) machismem.

14.06.2021 2 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Takový hezký průměr. Neurazí, neohromí. Na můj vkus trochu moc uchvácenosti slečnou Barborou. Dala bych přednost více potřeštěným eskapádám a Saturninovým moudrům.

02.05.2021 3 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Řekla bych, že zatím nejslabší díl série. Převážná část knihy mi připadala trapná, ne humorná. Navíc se mi vždy líbil kontrast velmi rozumné Marie a uhozeného osazenstva Kostky, jenže v této knize se Marie chovala jako nána utržená ze řetězu. Mariin úspěch u dvora byl takový záchranný kruh, díky němuž jsem v konečném důsledku nedala knize jen 2 hvězdičky. Přesto velké zklamání.

03.01.2021 3 z 5

Stěhování národů s.r.o. Stěhování národů s.r.o. Václav Klaus

S Václavem Klausem v mnohém nesouhlasím, ve věci masové imigrace do Evropy však uhodil hřebíček na hlavičku. Kniha je velmi stručná a výstižná, pojmenovává věci pravými jmény bez falešné politické korektnosti a upozorňuje na nesrovnalosti politiky EU ve věci přistěhovalectví.

27.12.2020 4 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Tak tahle kniha byla skvělá. Myslím, že zatím můj nejoblíbenější příběh o Oldřichovi z Chlumu. Připomínal mi složitě tkanou tapisérii, vrstvenou a propracovanou, kdy jednotlivé události byly velice umně propojeny. Líbil se mi odkaz na dřívější Oldřichův případ a taky to, že tentokrát byli dění účastni všichni, Ota, Diviš, Ludmila, Vencl, Wolfgang, Marta, Šonka i jejich děti. Navíc je vždycky fajn, když se objeví postavy známé z předchozích dílů, jako třeba Anežka a Eliška, Přemyslovy dcery.

05.11.2023 5 z 5

Heatová a vlna žáru Heatová a vlna žáru Richard Castle

Nerada to říkám, protože seriál Castle jsem milovala, ale tahle kniha byla prostě nudná. Nejzábavnější asi bylo představovat si Beckettovou/Stanu Katic a Castla/Nathana Filliona jako Heatovou a Rooka, ale jinak nic moc. Přiznávám, že nemám ráda současný trend psát ženské hrdinky ve stylu "moje koule jsou větší než tvoje" a Heatová měla ty největší a nejchlupatější koule v celém New Yorku a ukazovala je všem na potkání. A Rook byl prostě neschopný hňup, který dělal jenom potíže. Tahle postava že má Pulitzera? Ech.

11.10.2023 2 z 5

Zajímavé vyprávění, postřehy i podložené informace, David Attenborough je velmi vzdělaný člověk s dlouholetými zkušenostmi, o tom není nejmenších pochyb. Jenže!

Jenže valná většina jeho navrhovaných řešení mi zněla jako základ všech dystopických světů z knih, filmů a seriálů, které jsem viděla. Zdražit maso, zdražit energie z fosilních paliv, zdražit leteckou dopravu atd. atd. Navzdory všem jeho vzletným idejím o tom, že by všem lidem měl být zajištěn stejný blahobyt - přesně to je podstata komunistické ideologie a všichni víme, jak tento experiment dopadl: ztroskotal na jedné prosté věci, kterou je lidská povaha, a pokaždé, POKAŽDÉ se proměnil v diktaturu - by jeho návrhy vedly k tomu, že obyčejní lidé (chudina i střední třída) by se živili sójou a bílkovinovými náhražkami z laboratoře (zdražení masa), měli omezený přístup k energiím (zdražení všech kromě čistých zdrojů), byli omezeni v pohybu (zdražení všech kromě čistých paliv) a žili v přelidněných slumech (návrat co největšího prostoru divočině), zatímco bohatí by jedli pravé maso, měli by volný přístup ke všem druhům energie, kterými by rozhodně nešetřili, protože by neměli důvod, létali by po světě dál ve svých tryskáčích bez ohledu na svoji uhlíkovou stopu a žili v superdrahých sídlech na obrovských pozemcích v zelené divočině. Tohle je prostě "dystopia in the making".

A pak je tu jeho pokrytectví. Máme se omezovat, máme šetřit, máme (doplňte si) - ale přitom je nadšený z představ konferencí za záchranu planety o DESÍTKÁCH TISÍC účastnících, jejichž uhlíková stopa ho vůbec nezajímá. Takže běžný člověk si nemá dát hamburger, ale kecalovi za pultíkem popřeje hezký let přes půlku planety. No.

Nápady hezké a možná postupně i proveditelné, ale jak řekl (prý) profesor Větvička, dokud se budou lidi množit jako vačice, je tohle všechno takovým plácnutím do vody.

16.09.2023 3 z 5

Mýty a naděje digitálního světa Mýty a naděje digitálního světa Patrick Zandl

Zajímavá kniha, ale tak trochu na depresi. Po jejím vyposlechnutí jsem, upřímně řečeno, těžko hledala světýlko na konci tunelu. Umělé inteligence, které připravují lidi o práci. GAFAM monopol, ze kterého nevede cesta ven. Naprostá ztráta soukromí a soukromého vlastnictví. Kryptoměny, jejichž jediným účelem je, ve své podstatě, jejich těžení, protože na nic jiného se prakticky použít nedají, takže se zcela zbytečně plýtvá energiemi a dalšími zdroji proto, aby si hrstka pošuků mohla hrát. Tenhle svět se mi opravdu nelíbí.

24.08.2023 4 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Moc dobrá knížka, která by bývala skvělá, kdybych neměla celou dobu pocit, že čtu pamflet Ligy za svržení patriarchátu. Či spíše kultu.

Nebo jinak řečeno: Kniha měla být kombinací Pacific Rim a Příběhu služebnice. Pacific Rim miluji. Příběh služebnice nenávidím. Ne-ná-vi-dím. Nenávidím, když autorky - a kupodivu to skoro vždy jsou autorky - nechávají ženské plémě jako celek trpět, aby jedna extra spešl hrdinka mohla povstat, odvrhnout okovy ženství a rozdrtit patriarchát. Myslela jsem - doufala jsem - že podobné excesy už jsou překonané. Očividně ne.

Samotný příběh a akce se mi ale líbily, protože čínské příběhy - xianxie, wuxie atd. atd. - mám moc ráda. Kniha je čtivě napsaná a jsem rozhodně zvědavá, jak bude příběh pokračovat.

17.07.2023 4 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Toto je poprvé, co musím říct, že mě knížka od Vondrušky nebavila. Zápletka byla překombinovaná a postavy se chovaly doslova pitomě, a to nejen venkované - ti u Vondrušky nikdy nejsou žádní géniové, tady jsem ale měla pocit, jako by všichni byli potomky incestních vztahů - nýbrž i hlavní hrdinové - Diviš ani běžně není nejostřejší tužka v penále, jenže tady měl doslova IQ telete.

A pak tu byla audiokniha. Martin Zahálka má moc krásný hlas, ale jeho čtení mi šlo místy přímo na nervy. Všichni až na Oldřicha a Diviše zněli naprosto unyle, a to včetně panoše Oty, který má být rytíř, tady jsem si ho však podle hlasu představovala jako nějakého sladkého cukrouše. A všechny ženské zněly neustále stejně, i když měly ječet, odsekávat, chladně odmlouvat, pořád stejný nanicovatý tón. Tohle se moc nepovedlo.

11.05.2023 2 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Návrat do úplných začátků podrychtáře Václava, aneb jak Vašek od Černého koníčka k místu podrychtáře a k manželce Kateřině přišel. Zábavné dílko, jako vždy u Pavla Hrdličky. Vyvolalo ve mně ale také trochu melancholie. Pana Hrdličky je věčná škoda. Psal velmi humorným, zajímavým stylem, který však byl také poučný, protože uměl osvětlit spoustu podrobností ze života lidí ve 14. století.

17.04.2023 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Banda nesympatických lidí, zralých na cvokaře, se sejde na pustém ostrově na svatbě, kde snad kromě ženicha nechce nikdo doopravdy být. No, jednu výhodu to mělo, všichni mi byli natolik protivní, že mi bylo ukradené, koho nakonec zavraždí a kdo bude vrah, to je pravda. Prostě jsem nebyla do děje citově zainteresovaná, nikomu jsem nefandila. Navíc měla kniha dost rozvleklý začátek a jakoby uťatý konec. Takže takový průměr, nic mě na ní doopravdy neuchvátilo.

15.04.2023 3 z 5

Za objektivem Za objektivem David Suchet

Vskutku nádherná kniha, napsaná a nafocená Davidem Suchetem o člověku Davidu Suchetovi. Nejedná se o autobiografii s přesnou časovou posloupností, autor nás spíše nechává nahlédnout do svého vnitřního světa, do svého způsobu uvažování, odhaluje nám, co je pro něj důležité a co ne, kteří lidé na něj měli největší vliv, jakou víru vyznává, jak se připravuje na své role atd. Knihu jsem si četla vždy večer před spaním, a to nejen kvůli tomu, že je velmi těžká, vytištěná na kvalitním křídovém papíře, nýbrž proto, že David Suchet má velmi laskavý způsob vyprávění, který velmi uklidňuje.

15.04.2023 5 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Nejsem si úplně jistá, o co přesně autorovi šlo. Připadalo mi, že obkecává ticho v různých podobách, aniž by nějak dospěl k jádru věci. Kdybych měla sepsat krátké shrnutí a říct, o čem kniha vlastně byla, měla bych velký problém, poněvadž autor skákal od skutečného ticha, kupříkladu v Antarktidě, k tichu metaforickému, míněno odpojení od sociálních sítí a mobilu, aniž by v kterémkoli bodě šel do hloubky. Bylo to prostě takové... o ničem a o všem zároveň. Přiložené fotografie ale byly nádherné, to je pravda.

27.03.2023 2 z 5

Třikrát za svítání Třikrát za svítání Alessandro Baricco

Zajímavě napsaná kniha, velmi tenká, zato jedinečný styl. Určitě si ji nepřečtu znovu, myslím, že podruhé už by na mě tak nezapůsobila, ale rozhodně na mě udělala dojem a donutila mě, abych o ní přemýšlela.

11.03.2023 4 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Nebylo to špatné, i když trochu zdlouhavé. Jakmile se ukázalo, po čem vlastně lupiči v trezoru šli, celé vyšetřování se začalo vléct. Navíc mě nebavil Boschův vztah s Eleanor. Naopak mě bavilo, jak to natřel Laurelovi a Hardymu z interního, to bylo skvělé. Takže takový průměr. Něco dobré, něco méně dobré až špatné. Rozhodně se ale podívám po dalším díle.

23.01.2023 3 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Tak tohle bylo hodně jiné, spíše thriller ve stylu Dana Browna než klasická detektivka. Ale líbilo se mi to, po tolika knížkách o Oldřichovi to byla zábavná a příjemná změna. Jenom mi lezly trochu na nervy ženské postavy, a to včetně Anežky.

23.10.2022 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Nebylo to špatné, ale zase nic moc, to je pravda. První povídka, Malé pikantní vraždy, se mi líbila víc, protože byla správně uhozená, líbil se mi její černý humor a hlavně ten konec. Druhá povídka, Škvíra, ale byla taková... no. Prostě mi moc nesedla. Celkově to byla jednou-a-dost kniha.

25.09.2022 2 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Skvěle jsem se u této audioknihy bavila. Hlášky naprosto k popukání, hlavně magistr Šebek opět perlil: "Co ti mám povídat, dva blázni v jedný boudě." Korunu pak všemu nasadil král Václav, když jmenoval "statečného rytíře" rychtářem Starého Města. Je vidět, že politikaření se prostě nemění...

18.09.2022 5 z 5