Dragell Dragell komentáře u knih

Nejlepší den pro umírání: (Thompsonův rok) Nejlepší den pro umírání: (Thompsonův rok) Vladimír Šlechta

Ačkoliv byste si pod pojmem půlelf představili vznešeného tvora, možná díky té špetce elfské krve, opak je ale pravdou. V tomto světě plném předsudků a rasismu nemůže být z Thompsona nic jiného než vyvrhel, který se živý jako žoldák. Na své živobytí si vydělává mečem a je mu jedno, kdo před ním stojí, hlavně když za to dostane dobře zaplaceno. A tak kráčí zemí a nechává za sebou krvavou spoušť.

Drsné, akční fantasy plné nejen soubojů, ale také intrik a msty. Nenechá vás na pochybách, že tenhle fantasy svět je opravdu nelítostný. Kniha nemá pevnou dějovou linii, ale spíše se člení do několika povídek, které propojuje právě postava Thompsona a jeho družiny. Možná díky tomu nemá nějakou postupnou a plynulou gradaci. Nejvykreslenější je právě hlavní postava a ostatní jsou spíše upozaděny. Thompsona jsem si nikterak nedokázala oblíbit, jeho charakter byl prohnilý a dokázal doslova kázat vodu a pít víno. Cítil se být ublížený a přitom sám tolik ubližoval. Povídky jsou proloženy menšími informativními kapitolami, které vás příjemně seznamují se světem, rasami nebo třeba zdejší magií a náboženstvím.

Poslechnuto v audioknižní verzi namluvené Jiřím Wittekem, který se ujal úkolu s vervou. Nezalekl se ani intonace dle pohlaví charakterů či řečové vady jedné z postavy.

15.10.2021 2 z 5

Sabagiro už ne! Sabagiro už ne! Martin Surovec

Nakoukli jste někdy do zemí na východ od nás? Pokud ne, tak parta tří přátel vás vezme se Škodou Forman kolem Černého moře. Právě tohle auto jim dokáže pěkně zatopit a otestovat tamní automechaniky. To ale není to jediné, protože v cestě jim stojí i policisté a celníci, kteří vidí v cizincích příležitost si přivydělat.

Všechny zážitky jsou opravdu jedinečné, přiblíží vám dané země z tak trochu jiného úhlu, poukáží na zdejší přírodu, myšlení obyvatel a to vše díky low-cost cestování a spaní pod širým nebem.

V knize se ale samozřejmě projdeme po mnoha památkách. U těch známějších a přelidněných se naši dobrodruzi moc nezastavují, ty jim zrovna nevyhovují, ale ty zapadlejší památky, ty jsou pro průzkum jako dělané. Jde to poznat i na popisu daných míst a jim věnované pozornosti. I přesto bych mnohdy ocenila lepší popis místa a jeho historie nebo proč se rozhodli zrovna pro tuto památku, co je k ní přitáhlo.

Fotografie jsou spíše méně kvalitní, domácího rázu, ale o to důvěrněji vám odhalí tohle putování v celé jeho kráse. Není to žádný cestopis s dokonalými vyretušovanými fotografiemi, ale s obrazovými materiály ukazujícími skutečnou a nepřikrášlenou realitu.

28.10.2019 3 z 5

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Urban fantasy, které nás zavede do českého prostředí a to přímo do industriální Ostravy. Do tohoto města vkládá autorka lidi s utajovanými schopnostmi, kteří buď umí ovládat magii nebo jsou obdarování jednou schopností, kterou mohou využívat.
Hlavní hrdinka ovládá cestování časem, díky kterému (a své nelehké situaci) nejprve krade v minulosti s dojmem, že ji nikdo nemůže chytnout. Jenže to ještě netuší, že existuje i speciální policie právě na tyto obdařené.
Jedná se o YA literaturu, takže se dočkáme i netradičního románku, který vzniká právě při cestování časem - protože on ji zná z minulosti a ona jej vidí poprvé.
Překvapila mne temná atmosféra celého příběhu, vždyť i hlavní hrdinové si prožili své a v aktuální době se nebojí provést něco nekalého.
Cestování časem je klíčovým prvkem celého příběhu. Ačkoliv nejprve lehce tápeme (stejně jako hlavní hrdinka) z nedostatku informací, vše se začne vykrystalizovávat, jakmile Jana bude navštěvovat různé minulé události. Nejenže tím ucelí své pátrání a prohloubí vztah, ale hlavně nám také odkryje tolik důležitou minulost druhého hrdiny. Možná právě díky cestování časem je tempo spíše pomalejší a dostane řádné otáčky až v poslední fázi knihy, kdy se začneme nořit hlouběji do všech informací poskytnutých z cestování časem. I přes tempo příběhu se zde odehrává nemálo akčních scén, které dokážou mít razantní následky.

27.09.2019 3 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Cinder je retellingem, tedy převyprávěním klasické Popelky, která sloužila matce a nevlastním sestrám, ale vše se změnilo, když se střetla s princem a vnikla potají na bál...

Tahle Popelka je ale trochu jiná, nacházíme se totiž v budoucnosti, Cinder je tak trochu kyborg a má svoji vlastní dílnu. V tomto světě navíc řádí smrtelná nemoc a probíhají pokusy na kyborzích jako méněcenných občanech. Ačkoliv se Marissa Meyer Popelkou inspirovala, vložila do příběhu daleko více, včetně nějaké té menší akční scény.

Přiznám se, že se mi tento retelling opravdu zalíbil, lehce oslazený romantikou - což není divu, když je cílovou skupinou mládež. Cinder je navíc první díl série Měsíční kroniky, které nabízejí v dalších dílech retellingy Červené Karkulky, Lociky a Sněhurky.

Kniha měla i několik mezer, jako třeba právě nahodilé vypuknutí nemoci, neznámé příčiny přenosu a nemožnost objevení léků. Pokud se nacházíme v budoucnosti, kde lidé žijí i na Měsíci, mělo by být i lékařství rozvinutější.

Cinder existuje nejen v knižní formě, ale také jako audiokniha, kterou namluvila Terezie Taberyová. Příběh zní jako vyprávěná pohádka, na jejíž vlně se velmi rádi necháte unést. Uslyšíte nejen změnu hlasu při dabování odlišných postav, ale také počítačově upravená systémová hlášení. Zajímavostí jsou také znělky oddělující jednotlivé kapitoly, které jsou pokaždé jiné a vhodně doplňující atmosféru daných kapitol.

07.04.2019 5 z 5

Slavíček z Letné a ptačí lidé z Jupiteru Slavíček z Letné a ptačí lidé z Jupiteru Martin Koláček

Velmi originální , přemýšlivý příběh, který nás zavede do 14. století a k stavbě létajícího stroje, aby se lidé mohli podívat na další planety. Plánování stroje a jeho sestrojení není jednoduché, a to nejen proto, že vás nahání církev. Ale znáte to, letět musí – třeba dolů, když jej spustíte ze skály. Kniha je příjemnou změnou v originálním prostředí a době (za které má ode mne velké plus) a jistě potěší milovníky historie, kteří chtějí zažít sci-fi ve velmi netradiční rovině.

12.07.2018 4 z 5

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

Příběh vás zavede do Indie před 4000 lety, do dob, kdy zde ležely země Meluha a Svadvíp, které se neměly zrovna v lásce. Do Meluhy navíc začali dělat výpady Nágové a podle všeho se spojili právě se Svadvípem. Meluha nikdy víc netoužila po svém spasiteli z pradávného proroctví jako právě teď.

Příběh nás provede celou řadou měst a míst, přinese chvilky k zamyšlení, drobné šarvátky, velké bitvy, ale i lásku. Na první pohled to zní jako dokonalá kniha, ovšem autor neumí pracovat s popisem okolí a propracováním postav. Do příběhu vás tak nedokáže vtáhnout a nevybudujete si vztah s žádnou z postav. Navíc hlavní postavy se chovají místy dětinsky, tvrdohlavě, nerozumně.

Celkem často se v knize operuje se slovem 'terorismus', které mi do knihy a její doby nesedí. Preferovala bych pojmenování jako nájezdy, únosy a přepadení. Dále mne ne zrovna příjemně překvapilo, jak se autor závěrem vyjádřil k ženskému a mužskému náhledu na svět. Zkráceně mužský náhled je řád a slušnost a ženský pak chaos a nemravnost.

Za mě zklamání, což mne překvapuje vzhledem k velmi kladným hodnocením na všech knižních databázích.

03.06.2018 1 z 5

Roden24 Roden24 Monika Šimkovičová

Tentokrát jsem zkusila něco od našich sousedů a musím říct, že mne povídka Roden24 opravdu dostala. Škoda jen, že se jedná o povídku, dokázala bych si tento příběh představit i o rozsahu knihy.

Příběh o tom, jaké by to bylo, kdybychom měli tabletku, která by nám nahradila 9h spánku. Jaké by to bylo nemuset spát? Rozhodně budeme mít spoustu času na další aktivity. Jenže žádné léky nejsou bez vedlejší efektů a právě na toto téma se zaměřila autorka textu.

Přináší nám nejen náhled do vztahů, protože na Zemi jsou dvě skupiny - jak spící, tak věčně bdící. Odhaluje nám ale i možné extrémní případy, které mohou vzniknou užíváním.

Zajímavý příběh byl zpracován i jako audiokniha a namluven celou řadou interpretů (každá postava má vlastního). Elena Podzámská jako interpretka hlavní postavy se svým podmanivým hlasem do příběhu ovšem vkládá mnohem více a spolu s dramatizací audioknihy dodává ději zajímavou atmosféru.

25.03.2018 4 z 5

Vládce Arestonu Vládce Arestonu Josef Pecinovský

Závěr vesmírného dobrodružství opět plný akce, zvratů a mrtvol. Sice se dočkáme konce vyprávění našeho hrdiny Sršně, ovšem opět nedostaneme odpovědi na naše zvědavé otázky ohledně původu Arestonu. Pro zvědavce je připravena další kniha, prequel Stavitelé arestonu, který by vše měl objasnit.

04.01.2018 3 z 5

Sídlo červa Sídlo červa George R. R. Martin

Sídlo červa je svojí délkou spíše povídka, ale i přesto dokáže na tak málo stranách předat atmosferický příběh naplněný akcí, strachem a odhalením pravdy. Příběh temnějšího rázu s lehce morbidními prvky doplňují také čtyři černobílé ilustrace, které podtrhují probíhající situace. Byla jsem knihou příjemně překvapena.

31.10.2017 5 z 5

Řád zlomených křídel Řád zlomených křídel Aliette de Bodard

Kniha se zajímavě zpracovaným tématem padlých andělů, kromě křesťanství zabíhá i do římské či asijské mytologie a přináší netradiční příběh.
Kniha je dějově natahována a užívá velké množství popisů, myšlenkových pochodů aj. Možná právě proto byla pro mne méně čtivější.

31.07.2017 2 z 5

Náhodní lháři Náhodní lháři Lena Valenová

Italské pláže jsou pro první románek jedním s nejkrásnějších možných míst. Nemusí to ale vždy končit vesele. Zvláště když se ten druhý neobjeví na schůzce a vy jej objevíte s jinou. Je to ale jen krátká dovolená a už se s dotyčným nemusíte nikdy vidět. Jaké je ovšem Elenino překvapení, když se Michael objeví u nich doma jako výměnný student?

Nenávist mezi těma dvěma je cítit ve vzduchu. Michael běhá za děvčaty a Elena se mu snaží znepříjemnit život. Když mu je ale neustále v patách, začíná objevovat drobnosti, které k jeho životu nepatří. Kdo je tedy Michael?

Přímá řeč je zde zajímavě řešena a některé anglické rozhovory jsou v knize vedeny částečně česky a částečně anglicky, aby čtenáři připomínaly, že spolu hovoří cizinci. Anglická slova/fráze jsou ovšem jednoduchá a snadno jim porozumí každý.

Co se týče hlavních hrdinů, oba na mne působili lehce nesympaticky. Elena vystupuje jako naštvaná mstitelka a Michael je sukničkář, který se nebojí randit i se dvěma slečnami zároveň. I přesto spolu tato dvojka vytváří zajímavou a místy zábavnou atmosféru.
Příjemná oddechovka.

19.04.2017 3 z 5

Návrat stínu Návrat stínu Lynn Flewelling

Po přečtení prvních třech dílů jsem zbytek odložila na později. A byla to opravdu chyba. Ačkoliv tenhle díl není postaven jako ty předchozí na intrikaření, akci a dobrodružné výpravě, je plný napětí a emocí.

Seregil a Alek se dostávají do rukou otrokářů a jsou zvlášť rozprodání. Je to takové drobné "dobrodružství" odehrávající se v jednom domě, i přesto zde rozvíjí zajímavý příběh a mimo jiné tentokrát nám blíže představí alchymii.

Všechno je to napínavé klubko, osud nejistý a shledají se vůbec ti dva někdy? Příběh výborně připravuje půdu pro další knižní dobrodružství.

16.02.2017 4 z 5

Zrádcův měsíc Zrádcův měsíc Lynn Flewelling

Vzpomínám si, jak jsem knihu četla poprvé, byla jsem z ní zmatená, spousta nových pojmů, vztahů mezi jednotlivými rody. A proč? Protože se přesouváme dějově na území Aurënfaieů, tedy dlouhověkých lidí, o kterých jsme doposud slyšeli jen okrajově.

Při druhém čtení jsem již byla zorientovaná lépe, mohla jsem si více užít čtení, i přesto mi přišlo zdlouhavé, natahované. Nejspíše také proto, že je děj založený na intrikách a akce a dobrodružství je nyní pomálu.

I přesto se mi kniha líbila, přivítala jsem ve hře nové tvory - dráčky a užívala jsem si atmosféru tohoto místa.

05.02.2017

Kavkazan Kavkazan Walter Slovo

Bojovat za vlast se dá mnoha způsoby a když se Mirza vrací do své rodné vesnice, je svým bojem jako komparzista v propagandistických filmech již zničen. Jeho paměť mu přestala sloužit, a tak se rozhodl vrátit se na počátek, k prarodičům, a zjistit něco o své minulost.
Neodmyslitelnou společnost mu dělá jeho budík a papírek, které mu připomínají, kdy se má najíst.

Kniha vás k sobě připoutá, jak vás krůček po krůčku seznámí s vesnicí, jeho obyvateli a starými tajemstvími, která najednou vyplouvají na povrch.
Velmi se mi líbilo vykreslení postav v jejich nejtemnějších myšlenkách, pohnutkách či v rámci jejich neschopností.

11.08.2016 5 z 5

Pod křídly vran Pod křídly vran Jacob Grey

Kniha pro mladší čtenáře s jasným a přímým dějem, chytlavá, plná akcí. Hrdina se vyvíjí až příliš rychle, ale vše zapadá do příběhové linie. Má u sebe tři kamarádky vrány, které mu pomáhají a radí.
U knihy jsem si příjemně oddechla a příběh jsem si opravdu užila.

31.03.2016 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Není sběratel jako sběratel, protože ne vše můžeme sbírat a vlastnit.
Neuvěřitelný příběh únosce a jeho vzdorného sběratelského kousku - Mirandy. Psychologický a mrazivý thriller s neuvěřitelným zakončením.
Audiokniha dostává tento příběh na zcela novou úroveň.

29.12.2015 5 z 5

Dovolená v Dubaji Dovolená v Dubaji Filip Šimeček

Příjemná jednohubka na hodinku, dvě. Odraz společnosti, příběh ze života s humorem sobě vlastním. Psané slovo dostává různých podob pro zpestření běžného textu od čistých dialogů, přes chat či příběh dotvářející články.

16.10.2015 4 z 5

Znamení vlka Znamení vlka M. T. Majar (p)

Ženský román z vlkodlačího prostředí nabitý akcí a erotikou - to nám přináší Znamení vlka, jedna velká vlkodlačí jízda, kteoru si posledchnete od začátku do konce.
Pro audioknihu výborně zvolená Kateřina Janečková, která dodala příběhu patřičný šmrnc a svým hlasem vtáhne do děje každou posluchačku.

Recenze:

22.09.2015 5 z 5