Domča Domča komentáře u knih

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Nedá mi to a budu srovnávat.

Je mi tak trochu záhadou, jakou roli hrála kniha L.J. Smith coby předloha seriálu. Tvůrci si půjčili asi tak jména a to je ještě jen pár hrdinů a to je asi tak všechno. Podle knihy je Elena "klasická plavovlasá studentka - miss školy", má čtyřletou sestru Margaret (ne šestnáctiletého bratra), její nejlepší kamarádky se jmenují Bonnie a Meredith (přičemž ta druhá tvůrcům vypadla zcela), její teta byla Judith a chovala se "tetičkovsky" a úhlavní nepřítel byla Caroline. Stefan bydlel v penzionu, Damon byl monstrum a jediný, co se asi tak jednou objevilo v seriálu (zatímco v knize je toto prostředí typické) byl hřbitov.

Rozuzlení prvního a druhého dílu byly už totálně mimo mísu se seriálem a tak si myslím, že veškeré pokračování této série je už jen opisování televizních scén. Dřív než seriál jsem četla první dvě knihy, ale musím uznat, že filmově mě to zaujalo více. Nicméně je škoda, že knihy se už jen krčí ve stínu seriálové popularity a ta originalita a nápad, co byly na začátku, umřeli zhruha po třech knižních dílech.

31.01.2012 3 z 5

Označená Označená Kristin Cast

Byla jsem zvědavá a tuhle knížku jsem měla zrovna všude před očima. Byla v e-booku a tak jsem začala číst.

Neodsuzuju upírskou tématiku. Nesrovnávám ani nepřirovnávám s Twilight. Upíři byly před Meyerovou, psali se v době, kdy si Meyerová léčila šestinedělí a budou i po ní. Tahle knížka by ale měla mít na obale: Pro děti do 14 let.

Kdybych byla malá, určitě bych byla nadšená, ale já už jsem prostě velká a jsem velká i na tuhle naivitu. Svět, kde je všechno dokonalý, hlavní hrdinka je dokonalá, její život je jako deníček holčičky a všichni kolem jsou krásní... Beru. Všechny příběhy nemusí být o drsňácích, cákající krvi a pomstách jako náplní života. Každému věku náleží patřičné téma. A pro malé holky je "dokonalý spravedlivý svět" asi vhodnější než mumie, násilý a beznaděj.

JENŽE... Autorky jsou naprosté amatérky. Dialogy na úrovni prvního stupně zš. Roztomilé uzemňování mezi postavami a myšlenkové pochody hrdinky. Přijde mi, jako by autorky nechaly vydat to, co plácly na papír jako první a už to po sobě nečetly. Hold, když někdo neumí přenést svoji představivost na papír, nedá se nic dělat a ani obálka to nezachrání.

ALE! Co tomu musim uznat, je čitelnost. Čte se to rychle a snadno, i když jsem měla někdy pocit, že mě slaboduchost postav zničí.

Děj lehce podprůměr, překvapující okamžiky se sem-tam ukážou, jak to všechno krásně dopadne je od začátku jasný... Suma sumárum: pro cílovou skupinu -náct dobrý až chvalitebný, jinak nic-moc. Pro mě.

18.01.2012 1 z 5

Váhání Váhání Maggie Stiefvater

Čím to, že mi je z tohodle příběhu vždycky tak na nic? Láska a zoufalství Sama mi trhá žíly. Na jednu stranu se mi tenhle příběh moc líbí a na tu druhou ho nenávidim. Vždycky se v druhé půlce knihy cítím jako hadr, s kterým někdo vytřel a potom ho vyždímal. Každopádně si určitě přečtu i poslední díl, ale nevim, jestli za to může zvrácená touha po sebeubližování, nebo zajímavost postav a příběhu...

04.12.2011 5 z 5

Za stíny Za stíny Brent Weeks

Nemůžu si pomoct, ale tahle trilogie je jedna z nejlepších! Celé tři díly byly úžasné. Záveř a poslední kapitoly Za stíny mi vyhrkly slzy do očí. Tenhle příběh mi bude moc chybět. Byl něčím novým. Skvělé střídaní postav, vyprávění z různých úhlů, úžasná fantazie. S výběrem Weekse jsem nesáhla vedle, naopak. Hodněkrát jsem si během čtení říkala, jak by to asi vypadalo zfilmovaně a myslím, že tak jak dobře je napsaná kniha, by se žádný film ani seriál nepovedl. Zkrátka by tam nedokázali nacpat všechno, co z toho dělá to skvělý. Nočního anděla rozhodně doporučuji!!

21.11.2011 5 z 5

V temnotě V temnotě Robyn Thurman

Kaliban je naprostej sympaťák :-) Moc se mi líbily hlášky a přirovnání, které v knihách moc často nejsou. Vtipných pasáží bylo tak akorát a tím se to poněkud liší od jiných fantasy, které jsou vážné až to někdy bolí (tím ale neříkám, že jsou špatné nebo je nemám ráda). Jediné, co mě tam chvíli štvalo, bylo posednutí Kala Temníkem. Nebylo to moc dobře vysvětlený a tak mi chvíli trvalo, než sem pochopila o co jde. Bylo to ke konci až otravný (Temník ne a ne umřít) ale stejně to můj dojem knihy nijak závažně nezničilo. Myslím, že je to sarkastické osvěžení fantasy, které mi chybělo! Kal s Nikem prostě vyvažují houpačku na poli fantasy a já se houpu ráda :-) Já rozhodně s klidným svědomím doporučuji!

24.03.2011 5 z 5

Mrazení Mrazení Maggie Stiefvater

Z posledních několika stránek na konci se mi začínalo dělat na nic. Krásný je prolog Grace a Sama a Samova první kapitola v knihkupectví. Na konci to všechno zachránilo jediné:

„Grace," řekl jsem tiše. „Řekni něco."
„Same," hlesla a já ji strhl do náruče.

22.02.2011 5 z 5

Cesta stínů Cesta stínů Brent Weeks

Po prvních 40 stranách jsem přestala - chtělo se mi zvracet. Po pár dnech sem se k ní vrátila a zjistila sem, že nemůžu přestat číst.. Zpočátku mě rozčilovaly přestupy k úplně neznámým postavám, postupem čtení sem ale zjistila, že se cesty ztřetávají a to co mě prve nebavilo, teď dává dokonalý smysl. I přes nechutnosti byla knížka výborná! Dokonce tak dobrá, že netrpělivě čekám na další dva díly, které se ztratily kdesi u překladatelů??

Dračí brána Dračí brána Jenny-Mai Nuyen

V porovnání s první knihou (Nijura) zklamání. Na styl psaní autorky jsem si už zvykla, přesto mi chybělo, když z vyprávění o Ardhes a Alasarovi přešla k Revynovi a Yelenah. Ani jednu z hlavních postav jsem neměla ráda, přesto Yelenah mi byla vyloženě nesympatická. Alasarovi jsem fandila až do chvíli, kdy se z něj stal vrah. Znovu bych Dračí bránu nečetla, ale s napjetím očekávám další přeložení knih do češtiny a věřím, že budou stejně dobré jako Nijura. Dračí brána mi prostě nesedla..

30.11.-0001 2 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Čekala jsem od toho víc, ale nebylo to vůbec špatné. U některých pasážích jsem umírala smíchy (když Daphne zvala Maua na odpolední čaj), ale jiné byly zdlouhavé a místy nudné. Přesto hodnotím kladně.

30.11.-0001 3 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Nemůžu si pomoct, ale mě si ty knížky získaly! Má to jasně danou dějovou linii a přesto je každý díl trochu jiný. Nemůžu říct, že mě občas neštvaly přechody od Eragona k Nasuadě a k Roranovi, ale když sem to dočetla a zamyslela se nad tím, tak to bylo vlastně fajn. Přesto sem se pokaždý těšila na kapitoly s Eragonem a Safirou. Samozdřejmě se ale nemůžu dočkat čtvrtého dílu!! Sem zvědavá na ty kočkodlaky :)

Most do země Terabithia Most do země Terabithia Katherine Paterson

Krásný příběh, který si získal mé srdce!

30.11.-0001

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

,,Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí" je výstižnější. Kniha, která přinutí člověka o jejím obsahu přemýšlet a závěr, ke kterému dojdeme, je ohromující a zároveň děsivý.

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

První knížka, kterou jsem od pana Žambocha četla a rozhodně se chystám i na další jeho výtvory. Dlouhý sprint s ozvěnou je velmi dynamické čtení. Nikde nedrhne a nevázne, je stále v pohybu a stále vás zasypává novými důvody, proč číst dál. Zaujal mě také stylistický obsah knížky. Nejsou tam žádné kapitoly a odstavců je tam coby do pěti napočítal a to až na konci Dlouhého sprintu. Ozvěna byl spíše takový doslov. Rozhodně Vegaš je důmyslné město s mnoha "lahůdkami" a propracovanými zajímavostmi - žít bych tam nechtěla :D

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Oo jak krásná je tato kniha. Velmi mě pobavil Saturnin, když tetě Kateřině odpovídal básní od Erbena :D Český poklad toto!

Eragon Eragon Christopher Paolini

Smekám před Paolinim, který si vymyslel tento svět. Promyšlené detaily nejen postav, ale míst a rozhovorů mě začaly fascinovat ve chvíli, kdy jsem zjistila, jak dopředu to měl zorganizované a vše do sebe zapadalo i v dalších knihách. Je to krásný příběh.. Eragon je nyní fenomém, ale knihu nemám tak ráda kůli její reklamě, ale proto, že mě donutila přemýšlet a soucítit s dějem. Přestože jsem jako první viděla film, kniha je jiná a s filmem se nadá ani srovnávat. Kdo viděl a četl, jistě mi dá za pravdu. Nezbývá mi nic jiného, než těm, kdo mají tento žánr rádi, doporučit! :)

Eldest Eldest Christopher Paolini

Další kniha, další příběh a to celé zabalené do bezmála 650 stránek. Eldest je krásné pokračování, ale občas bylo trochu zdlouhavé. Navzdory tomu jsem se u něj nikdy nenudila a ty ,delší části' jsem si umědomila, až když byly zamnou.
Nicméně kdo četl jedničku, určitě se mu bude líbit i dvojka ;)

Nijura – Dědictví koruny elfů Nijura – Dědictví koruny elfů Jenny-Mai Nuyen

Nádherná knížka, přečetla sem jí během pár dní a když sem si k ní sedla, zůstala sem u ní třeba 5 hodin. Doporučuji :)