Domča Domča komentáře u knih

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Já si to TAK užila! Tahle knížka splnila všechny moje podmínky.
- skvělý, promyšlený příběh
- záporáci (protože ty já můžu)
- vysvětlení, jak se z těch záporáků záporáci vůbec stali
- rozbor vnitřního universa "hrdinů", jejich pohnutek a motivace
- otázka, kdo je horší, nebo co vlastně je "dobro" a co "zlo"
- akce a nadpřirozeno
- úžasnej styl psaní, ta zvukomalebnost a skladba... ach!
Číst tuhle knížku bylo prostě jako jíst čokoládu - naprostý blaho! :)

06.09.2017 5 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Od začátku roku to je druhá knížka, jejíž konec jsem prořvala a proklela. Mělo by na ni být varování. Protože kdybych jen věděla, dobrovolně bych ji nečetla. To proto, že mě donutila vybavit si chvíle, co mě zničily a po dočtení jsem měla pár dní problém se vzpamatovat. Ale vlastně... klobouk dolů, protože je to napsaný TAK. A ještě jednou, protože jsem z posledních sil přečetla poznámku autorky.

Jinak postava Finche byla moc zajímavá. Violet si mě tolik nezískala, vlastně si mě nezískala žádná další postava, jen Teo. A na konci příběhu mi to trochu připomínalo knížku Amy a Roger na cestě (jinak ale žádné obavy, až na těch pár detailů to s tím nemá společného zhola nic). Celkově nejsem schopná se rozhodnout, jestli se mi to líbilo nebo ne. Četlo se to dobře, jen prostě... asi nejsem stavěná na takový druh knih.

21.04.2017

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Nebývá to zvykem, spíš vzácnou výjimkou, ale druhý díl je o třídu, dvě lepší, než první. Ještě víc jsem si oblíbila Nathana, zamilovala si Gabriela i Nesbitta a Van je opravdu hodně zajímavá postava. Příběh uhání ještě rychleji, než v předchozím díle, akce zintenzivnila a moc se mi líbilo cestování po zajímavých místech Evropy. Velkým překvapením byl vývoj vtahu určitých postav (nechci spoilerovat), který mě opravdu zaskočil a potěšil :) A konec? Konec byl naprosto neuvěřitelný, nemůžu se dočkat posledního dílu.
Doporučuju ;)

16.08.2016 5 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Velké překvapení! Nebýt na této knize cedulka s neuvěřitelnou akční cenou, nikdy bych si tuhle sérii nepřečetla, nějak mě původně nezaujala anotace ani ukázka. Ale jsem ráda, že jsem se nechala nakonec zlákat :)
Zajímavý příběh Nathana a jeho odhodlání bojovat za přežití mě vtáhl, mám ráda akční děj a tady jsem se opravdu ani chvíli nenudila. Celý "čarodějnický" svět mi ani trochu přes prvotní obavy nepřipomínal svět HP, ono je to ve skutečnosti sobě tak vzdálené, že dál už to být snad ani nemůže.
Sarkasmus, čtivý styl, nepřeidealizovaná hlavní postava, tempo, směr, kterým se příběh ubírá,... to všechno jsou velké plusy. A jedno extra PLUS za nesnášenlivost elektronických přístrojů a potřebu spát pod otevřeným nebem ;)

16.08.2016 4 z 5

Všichni jsme hleděli vzhůru Všichni jsme hleděli vzhůru Tommy Wallach

Ač opravdu nerada, po několika pokusech knihu opět odkládám, tentokrát asi definitivně. Původně jsem se na ni moc těšila, uchvátila mě obálka i anotace a samotný námět, ale když jsem začala číst... strašně mě to nudilo, postavy mi jsou nesympatické a vůbec mě nezajímá, jak to s nimi bude.
Neříkám, že je kniha špatná, nebo otřesně napsaná, styl má Tommy dobrý, i vyjadřovaní je v pořádku, jen mě to prostě vůbec neoslovilo, bohužel. Možná jsem se nedostala dostatečně daleko, aby se děj rozjel, ale já zkrátka neztrácím čas knihou, která mě nebaví, na to je jich napsáno až příliš mnoho.
Neodepisuju ji, ale pro mě to zkrátka není. Nehodnotím.

16.08.2016

Amy a Roger: Na cestě Amy a Roger: Na cestě Morgan Matson

Tak dlouho jsem kolem ní chodila, až jsem nakonec podlehla :) Nečekala jsem od knihy žádný zázrak ani nečekané zvraty, ale byla jsem zvědavá na roadtrip příběh.

- Postavy mi byly sympatické, líbilo se mi, že Roger nastoupil do auta jako zamilovaný blázen, ale mlžení ohledně nehody Amy a jejího otce bylo zbytečné.
- Autorce se velice podařilo nenásilně rozvinout vztah a poznávání se navzájem dvou v podstatě cizích lidí, šlo to pěkně plynule a přirozeně.
- Velké plus dávám fotografiím, účtenkám a zápiskům z cestovního deníku, ale nejvíc mě pobavily haiku, které si Amy a Roger psali! :)
- Další plus, opravdu se mi líbily popisy míst, kam spolu ti dva zavítali, a vůbec celé to jejich "dobrodružství" mě namotivovalo, myslím, že kdo tuhle knihu četl a líbila se mu, bude chtít taky vyrazit na svoji cestu :)

Ve výsledku to pro mě tedy bylo milé překvapení, nic převratného, ale takovým svým způsobem milé a čtivé a já si to moc užila, takže plný počet :)

16.08.2016 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Do první poloviny knihy jsem si říkala, že dám maximálně 3-4* a tak trochu jsem byla zklamaná. Tate s Milesem mi přišli jako klišé a já dumala, proč je tohle považováno za Colleeninu nejlepší knihu, kterou navíc zfilmují.

A potom se začala vyjasňovat Milesova minulost a já hltala každou stránku až do konce, i když, buďme k sobě upřímní, všichni už na začátku víme, jak tyhle knihy dopadají. Ale nakonec se mi Ugly Love líbila. Moc. Asi hlavně proto, že jsem ve věku hrdinů a tak nějak mě to nutilo se zamýšlet. A vážně mě zaujala ta atmosféra pilotů, i když jsem tajně doufala, že se děj bude víc ubírat směrem letišť a letadel, ale nevadí.

Sečteno a podtrženo, i když k ní mám víc výtek, než k jiným CoHo titulům, vtáhla mě a nepustila a děsně chci vidět ten film :D

31.03.2016 5 z 5

Galgad - příběh strážce Země Galgad - příběh strážce Země Ergall (p)

Zvukomalebný styl psaní v kombinaci s povedeným vykreslením přírody a jejího řádu, nelichotivý pohled na lidský druh a strážce Galgad, který se probouzí do zmatku. To nám předkládá Ergall, autor knihy, jenž pozvolna odkrývá změny, které se během strážcova spánku udály, nabízí podněty k zamyšlení a graduje děj až do okamžiku skvěle popsané bitvy, kterou příběh vrcholí.

09.02.2016 3 z 5

První kroky v podnikání První kroky v podnikání Martina Václavíková

Nejlepší kniha na dané téma, jakou jsem četla.
Mám chuť si otevřít obchod s jahodami :D

25.10.2015 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

1. Jasně, mělo to svý mouchy, nebylo to dokonalý ani tak úplně "drsný" jak se z anotace zdá, ale... je to první díl ze šesti, takže se dá tušit, že tohle bude "rozjezd".
2. Co se týče postav, já byla spokojená, s vražedkyní jsem neměla problém, jak mnozí tvrdí a kapitán i princ se mi moc zamlouvali, trojúhelník mi nevadil, na nic si nehrál a bylo to jasný už od první kapitoly. Tady je na místě připomenutí, jakého je kniha žánru (ya fantasy) a podle toho je k příběhu třeba taky přistupovat!
3. Pokud jde o pro mě ABSOLUTNĚ nepochopitelné přirovnávání k HG... zajímalo by mě, kdo tuhle fámu vypustil jako první, dokud jsem si o téhle údajné podobnosti nepřečetla, ani omylem by mě to nenapadlo, takže jednou pro vždy - ne, není to tomu podobný!
4. A děsně se těším na další díl, určitě se to víc rozjede, Celaena začne řádit jak černá ruka a celý se to pěkně zamotá ;)

12.10.2015 5 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

2,5* i když hodnotit tuhle knihu je celkem oříšek.

Chci říct, že jsem si tuhle knížku v úmyslu přečíst původně neměla, ale Fangirl mě absolutně nadchla a já si řekla, proč nedat šanci téhle? Chyba. A upřímně, kdybych četla nejdřív EaP, tak bych si rozhodně nikdy Fangirl nepřečetla, čímž bych zase přišla o příběh úžasný...

- Děj byl... nebyl. Nikam to nevedlo, kromě konce to nemělo žádný vývin. Celkem mě ohromuje, že to má tolik stran, je umění narvat tolik "ničeho" na takový prostor.
- Dialogy. Hrůza. Já chápu, že R.R. to chtěla napsat autenticky, ve skutečnosti takovýhle bláboly ze sebe lidi asi vypouští (ale osobní zkušenosti s tím nemám, díky bohu), ale bylo to trapný. Nikam to nevedlo. Zkrátka zbytečný.
- Postavy. Eleanor mi byla nesympatická, nechápala jsem její chování ani uvažování a snažila jsem se v tom najít odraz toho, kde a jak žila, ale... A Park? Park byl fajn. Ten mi nevadil. Akorát jsem ještě pořád nepřišla na to, proč že se vlastně do Eleanor zamiloval?
- Způsob psaní. Ten se mi líbí, Rainbow psát umí a to je asi ten jediný důvod, proč jsem to vůbec dočetla. Píše čtivě. A musím přiznat, že obdivuju její um, vytřískat z tak hroznýho příběhu oblíbenou knihu, i když já se k zástupu fanoušků k tomuto dílku se vztyčenou hlavou nepřidávám.
- A konec? Ten tam nebyl. Vlastně jo, byl. Jmenoval se "mizerný pocit".

06.08.2015 2 z 5

Sen jménem Harry Potter - Životní příběh J. K. Rowlingové Sen jménem Harry Potter - Životní příběh J. K. Rowlingové Sean Smith

Rozhodla jsem se tuto knihu nehodnotit, jednak proto, že vůbec nevím jak a taky jde v tomto případě spíše o hodnotu informací, než literární formu.
Ke knize samotné ale musím říct, že autor popsal spisovatelčin život vcelku nezdlouhavě a v těch nejstěžejnějších bodech. Pro mě osobně byla nejpřínosnější až druhá část knihy, tedy ta, kde už figuruje její dílo, jeho cesta, osud a vše kolem. Ke konci knihy jsem byla ohromena těmi čísly a ciframi, neuvěřitelné!
Rowlingová je pro mě vzor a bylo fajn si o ní něco přečíst :)

06.07.2015

Černý arcimág Černý arcimág Brent Weeks

Stejně jako Weeksova první trilogie, i tady příběh vypráví několik postav a to rovnou pět. Každý hrdina je jiný, svůj a o to jde. Magie barev mě mile zaujala a nápad s barvomágy mě ohromil, pro mě zcela nová možnost kouzlení ;)

První díl je skvělým úvodem, během něhož je čtenář vystaven hned několika zvratovým šokům a odhalením, která ho doslova omráčí (já osobně jsem sotva popadala dech hned na začátku strany 180). Navíc se, jak je u Weekse zvykem, všechno tak neskutečně zamotá a hrdinové se rozhodují tak zcela realisticky, čili pitomě, až si jeden říká, jak to ten autor chce dovést do zdárného konce. Jenže víte co? To by nesměl být Brent, aby se tady dalo o nějakých happyendech vůbec uvažovat. :)

Jestli se vám líbil Noční anděl, tak Světlonoš se bude zaručeně taky. Nemůžu říct, jestli je to lepší nebo horší, za mě si drží stejnou úroveň jako jeho ostatní knížky :)

31.01.2015

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Dashe a Boomra bych chtěla potkat, takový lidi mám ráda!! :)

Atmosféra Vánoc a New Yourku dohromady ladila, pohledy dvou hrdinů s naprosto opačným přístupem k svátkům byla skvělá a vzkazy, které si psali, spolu s úkoly, které na sebe vymýšleli, mě jednoduše od začátku do konce bavili. I když autoři nevymysleli nic převratného a možná už někdo napsal příběh na podobném principu, pro mě to byl nový a úžasný nápad.

Vsadím se, že je teď po světě spousta takových, Dashem a Lily inspirovaných zápisníků a v každé druhé knihovně nebo knihkupectví takový jeden zastrčen mezi tituly čeká. Já osobně bych moc ráda takový našla! :)

Všem doporučuju, ovšem apeluju na to, aby se kniha četla výhradně v období svátků! :)

20.12.2014 5 z 5

Královna Tearlingu Královna Tearlingu Erika Johansen

Na knížku jsem se těšila, slyšela jsem na ni samou chválu a tak jsem si ji hned koupila.

Musím se přiznat, že jsem byla překvapená, když se začalo mluvit o Houdinim, Grimmech, pokru a tak, ale brzo jsem si na to zvykla, i když pořád úplně nechápu, v jakém světě jsme se to ocitli :) Co se týče děje, byla jsem naprosto spokojená, Kelsea byla sympatická hrdinka, hltala jsem jí i Lazara a Rafana, nemohla jsem se odtrhnout od čtení a i když jsem se snažila odhadovat, kam příběh půjde, nedařilo se mi a to je pro mě plus :) Násilnosti, které jsou tomu často vyčítány mi nevadily, prostě mi přišlo, že to k tomu tak nějak patří a já se těším na další díl (a taky jsem fakt zvědavá, jak bude vypadat film!)

Mimo to, já vím, že to není podstatné, ale stejnak jsem nadšená, když se povede i obálka a tady se povedlo na jedničku.

Za mě ANO! :)

21.11.2014 5 z 5

Splynutí Splynutí Maggie Stiefvater

To Markett: Cole a Isabel nekončí, autorka napsala knížku Sinner, která je jen o těchle dvou. V ČR zatím není, ale oficiální stránky jsou tady: http://sharpt33th.com/ ;)

10.10.2014 5 z 5

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

Abych pravdu řekla, pořád tak nějak nevím, jestli se mi to spíš libilo nebo spíš nelíbilo. Jak mám od přečtení rozestup a jak jsem mezitím přečetla další knihy, přijde mi, že tenhle příběh se mi spíš ale nelíbil.
Karou - hezký jméno, modrý vlasy dobrý, tetování fajn.... a jinak nic. Postava mě neoslovila, jediná vlastnost, co se mi líbila, bylo to malování.
Akiva - taky nic. Nevyvolával ve mě během čtení prostě nic.
Plus byla celá ta záhada se zubama, to mě bavilo. Ale pojetí chimér a andělů... prostě si mě tenhle příběh nějak nezískal.
Rozhodně ale knížku neodsuzuju ani neříkám, že je špatná a nestojí za přečtení. Stojí. Vám se třeba bude líbit víc než mě, námět byl vlastně dost originální, ale mě osobně to nějak zvlášť neoslovilo.

07.05.2014 2 z 5

Mrazení Mrazení Maggie Stiefvater

fibuska: navazují :) Mrazení je 1 díl, Váhání 2 a Splynutí je závěr, takže být tebou s tím rohodně nezačíná :D Jinak máš to rozepsaný tady: http://www.databazeknih.cz/serie/vlci-z-mercy-falls-428 :)

25.04.2014 5 z 5

Soužení Soužení Maggie Stiefvater

Já jsem teda opačnýho názoru, než předešlé komentáře, protože mě se naopak tenhle díl líbil mnohem víc než ten první. Soužení na Nářek zase až tolik nenavazuje, možná proto vzniklo mnoho zklamání, já jsem ale ráda, protože Dee jsem si zrovna dvakrát neoblíbila.
Upřímně ale, ze začátku jsem byla trochu na rozpacích, přišlo mi, že Maggie s Jamesem občas dost tlačila na pilu, některé vtípky byly spíš trapný, ale postupem času se to srovnalo, začalo to prostě k Jamesovi tak nějak patřit. Opět mě dostal osobitý znak - zapisování si na ruce. Nechápu, jak to ta Maggie dělá, ale stejně tak jako se mi líbilo skládání jeřábů u Sama v Shiver, tak tak jsem žrala tohleto čmárání.
Nuala se mi moc nelíbila, hlavně teda z počátku, ale taky jsem si na ni zvykla, zato ta Dee.... ta si to u mě teda tady nevylepšila. Učitel Sullivan byl taky dobrej, ovšem ten konec mi přišel poměrně přitažený za vlasy a tak nějak... mi tam neseděl.
Ale bavila jsem se. A strašně ráda bych viděla Soužení, celou dobu, co ho začali v knížce psát jsem se těšila, jestli se ukáže :) Jo, na tohle představení bych šla ;)

10.04.2014 4 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Po strašně, strašně, opravdu strašně dlouhý době jsem si koupila knížku, aniž bych o ní cokoliv věděla, aniž bych si ji ještě v knihkupectví prolustrovala na internetu, aniž bych vůbec nic. Prostě jsem si ji vzala, zaplatila a přečetla.
Bože dej, ať mám takhle šťastnou ruku i příště a potom zase.
Abych ale nekecala, ze začátku jsem byla z příběhu trochu zmatená. Líbilo se mi, že si autor nehrál na žádnou tajňačku a rovnou vybalil, co se s A. děje (mimochodem, jméno „A.“ mi přišlo lišácky zvolený vzhledem k tomu, jak se hlavní hrdina cítí, i když abych byla upřímná, sama jsem z toho přeskakování pohlaví byla občas zmatená). Neříkám, že to nemá žádná negativa, pro mě to byla třeba ne moc sympatická Rhiannon, ale naopak jsem hltala každý kousek s Nathanem a jeho e-maily.
Úplně nejvíc bych vyzdvihla všechny „duše“, které se v knížce vystřídají. Obdivuju, jak se autor odpojil od všeho a každý postavě dal něco unikátního – osud, zvyky, prostě život. Super!
A konec? Dojemný a opravdu, opravdu k zamyšlení. Ale to ona celá kniha, takže – s čistým svědomím doporučuji!

10.04.2014 5 z 5