Domča Domča komentáře u knih

Eragon Eragon Christopher Paolini

Smekám před Paolinim, který si vymyslel tento svět. Promyšlené detaily nejen postav, ale míst a rozhovorů mě začaly fascinovat ve chvíli, kdy jsem zjistila, jak dopředu to měl zorganizované a vše do sebe zapadalo i v dalších knihách. Je to krásný příběh.. Eragon je nyní fenomém, ale knihu nemám tak ráda kůli její reklamě, ale proto, že mě donutila přemýšlet a soucítit s dějem. Přestože jsem jako první viděla film, kniha je jiná a s filmem se nadá ani srovnávat. Kdo viděl a četl, jistě mi dá za pravdu. Nezbývá mi nic jiného, než těm, kdo mají tento žánr rádi, doporučit! :)

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

2,5* i když hodnotit tuhle knihu je celkem oříšek.

Chci říct, že jsem si tuhle knížku v úmyslu přečíst původně neměla, ale Fangirl mě absolutně nadchla a já si řekla, proč nedat šanci téhle? Chyba. A upřímně, kdybych četla nejdřív EaP, tak bych si rozhodně nikdy Fangirl nepřečetla, čímž bych zase přišla o příběh úžasný...

- Děj byl... nebyl. Nikam to nevedlo, kromě konce to nemělo žádný vývin. Celkem mě ohromuje, že to má tolik stran, je umění narvat tolik "ničeho" na takový prostor.
- Dialogy. Hrůza. Já chápu, že R.R. to chtěla napsat autenticky, ve skutečnosti takovýhle bláboly ze sebe lidi asi vypouští (ale osobní zkušenosti s tím nemám, díky bohu), ale bylo to trapný. Nikam to nevedlo. Zkrátka zbytečný.
- Postavy. Eleanor mi byla nesympatická, nechápala jsem její chování ani uvažování a snažila jsem se v tom najít odraz toho, kde a jak žila, ale... A Park? Park byl fajn. Ten mi nevadil. Akorát jsem ještě pořád nepřišla na to, proč že se vlastně do Eleanor zamiloval?
- Způsob psaní. Ten se mi líbí, Rainbow psát umí a to je asi ten jediný důvod, proč jsem to vůbec dočetla. Píše čtivě. A musím přiznat, že obdivuju její um, vytřískat z tak hroznýho příběhu oblíbenou knihu, i když já se k zástupu fanoušků k tomuto dílku se vztyčenou hlavou nepřidávám.
- A konec? Ten tam nebyl. Vlastně jo, byl. Jmenoval se "mizerný pocit".

06.08.2015 2 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

1. Jasně, mělo to svý mouchy, nebylo to dokonalý ani tak úplně "drsný" jak se z anotace zdá, ale... je to první díl ze šesti, takže se dá tušit, že tohle bude "rozjezd".
2. Co se týče postav, já byla spokojená, s vražedkyní jsem neměla problém, jak mnozí tvrdí a kapitán i princ se mi moc zamlouvali, trojúhelník mi nevadil, na nic si nehrál a bylo to jasný už od první kapitoly. Tady je na místě připomenutí, jakého je kniha žánru (ya fantasy) a podle toho je k příběhu třeba taky přistupovat!
3. Pokud jde o pro mě ABSOLUTNĚ nepochopitelné přirovnávání k HG... zajímalo by mě, kdo tuhle fámu vypustil jako první, dokud jsem si o téhle údajné podobnosti nepřečetla, ani omylem by mě to nenapadlo, takže jednou pro vždy - ne, není to tomu podobný!
4. A děsně se těším na další díl, určitě se to víc rozjede, Celaena začne řádit jak černá ruka a celý se to pěkně zamotá ;)

12.10.2015 5 z 5

Čtyři poslední věci Čtyři poslední věci Paul Hoffman

Nebudu lhát, tu knihu jsem ani nedočetla navzdory prvotnímu rozhodnutí přečíst tuto sérii celou (když už jsem s tím jednou začala, že jo..). Asi jsem doufala, že to bude lepší než první díl. Jenže první díl jsem aspoň měla sílu dočíst...

Knihu jsem si (naštěstí) půjčila v knihovně. Jela jsem k moři, u vody se člověk nudí a tak čte. Ale tohle... tohle jsem nepřekousala a to se mi stává opravdu, opravdu málokdy!

Nebudu to dál hanit, přestala jsem číst kdesy za polovinou příběhu ale výjimečně mě ani netrápí, jak to skončí, protože podle mě to ani od samého začátku nikam výrazně nesměřovalo... Hodnotila bych odpad, ale jednak na to nemám právo a jedna strašně nerada takto oštítkuji jakoukoliv knihu, protože přeci jenom, autor u toho strávil čas a dal do toho naději (ať už jakkoliv zbytečnou). Proto jedna hvězna a zklamané kroutění hlavou...

22.11.2012 1 z 5

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Nebývá to zvykem, spíš vzácnou výjimkou, ale druhý díl je o třídu, dvě lepší, než první. Ještě víc jsem si oblíbila Nathana, zamilovala si Gabriela i Nesbitta a Van je opravdu hodně zajímavá postava. Příběh uhání ještě rychleji, než v předchozím díle, akce zintenzivnila a moc se mi líbilo cestování po zajímavých místech Evropy. Velkým překvapením byl vývoj vtahu určitých postav (nechci spoilerovat), který mě opravdu zaskočil a potěšil :) A konec? Konec byl naprosto neuvěřitelný, nemůžu se dočkat posledního dílu.
Doporučuju ;)

16.08.2016 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Další kniha, další příběh a to celé zabalené do bezmála 650 stránek. Eldest je krásné pokračování, ale občas bylo trochu zdlouhavé. Navzdory tomu jsem se u něj nikdy nenudila a ty ,delší části' jsem si umědomila, až když byly zamnou.
Nicméně kdo četl jedničku, určitě se mu bude líbit i dvojka ;)

30.11.-0001 5 z 5

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Já si to TAK užila! Tahle knížka splnila všechny moje podmínky.
- skvělý, promyšlený příběh
- záporáci (protože ty já můžu)
- vysvětlení, jak se z těch záporáků záporáci vůbec stali
- rozbor vnitřního universa "hrdinů", jejich pohnutek a motivace
- otázka, kdo je horší, nebo co vlastně je "dobro" a co "zlo"
- akce a nadpřirozeno
- úžasnej styl psaní, ta zvukomalebnost a skladba... ach!
Číst tuhle knížku bylo prostě jako jíst čokoládu - naprostý blaho! :)

06.09.2017 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

,,Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí" je výstižnější. Kniha, která přinutí člověka o jejím obsahu přemýšlet a závěr, ke kterému dojdeme, je ohromující a zároveň děsivý.

Den co den Den co den David Levithan

Po strašně, strašně, opravdu strašně dlouhý době jsem si koupila knížku, aniž bych o ní cokoliv věděla, aniž bych si ji ještě v knihkupectví prolustrovala na internetu, aniž bych vůbec nic. Prostě jsem si ji vzala, zaplatila a přečetla.
Bože dej, ať mám takhle šťastnou ruku i příště a potom zase.
Abych ale nekecala, ze začátku jsem byla z příběhu trochu zmatená. Líbilo se mi, že si autor nehrál na žádnou tajňačku a rovnou vybalil, co se s A. děje (mimochodem, jméno „A.“ mi přišlo lišácky zvolený vzhledem k tomu, jak se hlavní hrdina cítí, i když abych byla upřímná, sama jsem z toho přeskakování pohlaví byla občas zmatená). Neříkám, že to nemá žádná negativa, pro mě to byla třeba ne moc sympatická Rhiannon, ale naopak jsem hltala každý kousek s Nathanem a jeho e-maily.
Úplně nejvíc bych vyzdvihla všechny „duše“, které se v knížce vystřídají. Obdivuju, jak se autor odpojil od všeho a každý postavě dal něco unikátního – osud, zvyky, prostě život. Super!
A konec? Dojemný a opravdu, opravdu k zamyšlení. Ale to ona celá kniha, takže – s čistým svědomím doporučuji!

10.04.2014 5 z 5

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

Pro SHYINEA ! Víš, co znamená slovo SPOILER? Mohla by jsi to používat. Trochu jsi mě naštavala, mám po posledním dílu...

15.04.2013 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Povinná maturitní četba, co k tomu říct...? :) Navzdory tomu, že jsem ji měla v maturitním seznamu, chtěla jsem si ji přečíst už dlouho. Řekla bych, že knížka splnila, co jsem od ní čekala. Mnohem víc fascinující pro mě ale je, kolik muzikálů a různých zpracování na základě tohodle útlého vyprávění vzniklo :)

22.11.2012

Označená Označená Kristin Cast

Byla jsem zvědavá a tuhle knížku jsem měla zrovna všude před očima. Byla v e-booku a tak jsem začala číst.

Neodsuzuju upírskou tématiku. Nesrovnávám ani nepřirovnávám s Twilight. Upíři byly před Meyerovou, psali se v době, kdy si Meyerová léčila šestinedělí a budou i po ní. Tahle knížka by ale měla mít na obale: Pro děti do 14 let.

Kdybych byla malá, určitě bych byla nadšená, ale já už jsem prostě velká a jsem velká i na tuhle naivitu. Svět, kde je všechno dokonalý, hlavní hrdinka je dokonalá, její život je jako deníček holčičky a všichni kolem jsou krásní... Beru. Všechny příběhy nemusí být o drsňácích, cákající krvi a pomstách jako náplní života. Každému věku náleží patřičné téma. A pro malé holky je "dokonalý spravedlivý svět" asi vhodnější než mumie, násilý a beznaděj.

JENŽE... Autorky jsou naprosté amatérky. Dialogy na úrovni prvního stupně zš. Roztomilé uzemňování mezi postavami a myšlenkové pochody hrdinky. Přijde mi, jako by autorky nechaly vydat to, co plácly na papír jako první a už to po sobě nečetly. Hold, když někdo neumí přenést svoji představivost na papír, nedá se nic dělat a ani obálka to nezachrání.

ALE! Co tomu musim uznat, je čitelnost. Čte se to rychle a snadno, i když jsem měla někdy pocit, že mě slaboduchost postav zničí.

Děj lehce podprůměr, překvapující okamžiky se sem-tam ukážou, jak to všechno krásně dopadne je od začátku jasný... Suma sumárum: pro cílovou skupinu -náct dobrý až chvalitebný, jinak nic-moc. Pro mě.

18.01.2012 1 z 5

Most do země Terabithia Most do země Terabithia Katherine Paterson

Krásný příběh, který si získal mé srdce!

30.11.-0001

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Velké překvapení! Nebýt na této knize cedulka s neuvěřitelnou akční cenou, nikdy bych si tuhle sérii nepřečetla, nějak mě původně nezaujala anotace ani ukázka. Ale jsem ráda, že jsem se nechala nakonec zlákat :)
Zajímavý příběh Nathana a jeho odhodlání bojovat za přežití mě vtáhl, mám ráda akční děj a tady jsem se opravdu ani chvíli nenudila. Celý "čarodějnický" svět mi ani trochu přes prvotní obavy nepřipomínal svět HP, ono je to ve skutečnosti sobě tak vzdálené, že dál už to být snad ani nemůže.
Sarkasmus, čtivý styl, nepřeidealizovaná hlavní postava, tempo, směr, kterým se příběh ubírá,... to všechno jsou velké plusy. A jedno extra PLUS za nesnášenlivost elektronických přístrojů a potřebu spát pod otevřeným nebem ;)

16.08.2016 4 z 5

Boj o trůn Boj o trůn Amanda Hocking

Při čtení prvních stránek posledního dílu jsem se i docela lekla - Wendy byla prezentována úplně jinak, než na začátku. Chápu, že autorka chtěla ukázat, jak její hrdinka vyspěla, ale vzhledem k tomu, že celá série proběhla v rozmezí několika měsíců, mi to přišlo trochu jako tlačení na pilu. Ale neberu to jako negativum, celkově byl poslední díl ještě o něco \\\"smutnější\\\" než ten předešlý, ale dopadlo to přesně tak, jak jsem celou dobu čekala.
Opět jako největší plus hodnotím doslov a dodatečné povídky. Byla jsem ráda, že autorka vysvětlila co se se všemi hrdiny stalo. Když už série úplně končí, určitě to nepovažuju za chybu. Akorát se mi zdálo, že to, co bylo popisováno jako rok až rok a půl po všem, bylo trochu přehnaný. Nejen Wendy mi připadala tak na dvacet pět, namísto devatenácti nebo dvaceti, kolik jí mělo skutečně být, ale bylo to dojemný a jemný, čímž si mě příběh získal zpětně ještě víc.
Celkově ve mě příběh nakonec zanechal velký dojem, což se nestává často a já jsem ráda, že jsem na Příběh o Tryllech narazila :)

27.09.2013 4 z 5

Splynutí Splynutí Maggie Stiefvater

Přečíst si Mrazení bylo rozhodnutí na základě jednoho negativního komentáře zde na Databázi (což je poněkud ironie). Knihu jsem četla v e-booku a v době, kdy počasí venku nebylo moc příjemné a sluníčko svítilo jen chvilku. Vždycky jsem si vzala příběh na sedačku a poskládala se na ten proužek světla, který se prodral skrz mraky, takže soucítění se Samem, který vytáčel topení auta na maximum bylo dokonalé :-)
Po druhém díle jsem nabrala rozporuplných dojmů obzvláště pro ponurou a někdy až depresivní atmosféru, ale jak už jsem s tím začala, musela jsem si prostě přečíst i závěr.
Ten jsem si vzala pro jistotu k moři, kde má spotřeba knížek na týden je přímo astronomická.
A zklamaná jsem nebyla!

Grace mi nebyla tak úplně sympatická od začátku, Sama jsem platonicky skoro milovala, Cola jsem si oblíbila a postavou, na kterou jsem se u Splynutí těšila nejvíc byla Isabel, kterou jsem v Mrazení naopak nesnášela.
Všechno se to hezky zakončilo, Maggie se snažila, aby nenechala už tak poměrně natáhlý příběh bez zakončení. Neříkám, že všechno bylo super, ale tenhle příběh si mě prostě svoji mladistvou rebelií a první dojemnou láskou získal, bylo to hezké :)

12.05.2013 5 z 5

Odhalení Odhalení Lisa Jane Smith

Co se týče příběhu pro věkovou hranici, já jsem v době čtení byla dobrých pár let nad, ale to nevadí tomu, že jednou za čas si něco takovýho ráda přečtu. Pro knížku jsem se rozhodla na základě Upířích deníků (překvapivě ne knih, i když jsem jich pár tady přečetla, ale hlavně kvůli seriálu).
L.J.Smith je pořád na jedný vlně, co se psaní týče, ale přesně v tom rozhraní jí to jde. Námět je pravda trochu nevyužitý, ale možná právě díky tomu je knížka čtivá.
Jako oddych na jeden den doporučuji, pokud vám nevadí nebo máte přímo rádi prostředí americké střední školy s nádechem fantasy v reálném čase.

Shrnutí: Knížka byla dobrá, zaujala a opravdu se rychle a sama četla, místy byla i napínavá, ale srovnávat s jinými díly s podobnou tématikou opravdu nelze :)

22.11.2012 4 z 5

Hal Hal Aoi Makino

Čtyři povídky (Hal, Duha sedm let poté, Anděl loučení, Modrá křídla) jsou šódžo (šódžo manga je označení žánru mangy, určené mladším dívkám). Všechny čtyři povídky pojí jedno téma - šikana. Příběhy jsou dle mého velmi vkusně psané, pro cílovou skupinu naprosto uspokojivě líčí tuto problematiku.

(spoiler)
Hal - povídka o andělu smrti a krásné, všestraně úspěšné studentce Šizuce, která chce být navždy ta první.
Duha sedm let poté - šikana trochu naruby. Setkání dívky se svou obětí. A jak že se po těch sedmi letech poznají? Boty. Boty, co mu kradla.
Anděl loučení - tato povídka líčí, jak pomluvy a vybočení ze skupiny izolují jednotlivce. Jak je těžké být sám sebou ve světě, kde bují kastovní řád.
Modrá křídla - to, že jste slavní, vám nezaručuje, že vás okolí a hlavně spolužáci budou mít rádi - spíš naopak. A jak to vypadá, když se pro svého idola stanete tím jeho vzorem?

Hezká manga, dobře nakreslená. Hal se čte klasicky japonsky - tedy pro nás odzadu a z prava doleva od shora dolů.
Nicméně, starší čtenáře Hal nejspíš přespříliš nenadchne, průměrného "mangystu" nejspíš potěší, ale mladší (dle mého nejen) dívky si přijdou na své.

15.03.2012 3 z 5

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Nedá mi to a budu srovnávat.

Je mi tak trochu záhadou, jakou roli hrála kniha L.J. Smith coby předloha seriálu. Tvůrci si půjčili asi tak jména a to je ještě jen pár hrdinů a to je asi tak všechno. Podle knihy je Elena "klasická plavovlasá studentka - miss školy", má čtyřletou sestru Margaret (ne šestnáctiletého bratra), její nejlepší kamarádky se jmenují Bonnie a Meredith (přičemž ta druhá tvůrcům vypadla zcela), její teta byla Judith a chovala se "tetičkovsky" a úhlavní nepřítel byla Caroline. Stefan bydlel v penzionu, Damon byl monstrum a jediný, co se asi tak jednou objevilo v seriálu (zatímco v knize je toto prostředí typické) byl hřbitov.

Rozuzlení prvního a druhého dílu byly už totálně mimo mísu se seriálem a tak si myslím, že veškeré pokračování této série je už jen opisování televizních scén. Dřív než seriál jsem četla první dvě knihy, ale musím uznat, že filmově mě to zaujalo více. Nicméně je škoda, že knihy se už jen krčí ve stínu seriálové popularity a ta originalita a nápad, co byly na začátku, umřeli zhruha po třech knižních dílech.

31.01.2012 3 z 5

Za stíny Za stíny Brent Weeks

Nemůžu si pomoct, ale tahle trilogie je jedna z nejlepších! Celé tři díly byly úžasné. Záveř a poslední kapitoly Za stíny mi vyhrkly slzy do očí. Tenhle příběh mi bude moc chybět. Byl něčím novým. Skvělé střídaní postav, vyprávění z různých úhlů, úžasná fantazie. S výběrem Weekse jsem nesáhla vedle, naopak. Hodněkrát jsem si během čtení říkala, jak by to asi vypadalo zfilmovaně a myslím, že tak jak dobře je napsaná kniha, by se žádný film ani seriál nepovedl. Zkrátka by tam nedokázali nacpat všechno, co z toho dělá to skvělý. Nočního anděla rozhodně doporučuji!!

21.11.2011 5 z 5