Disease Online Disease komentáře u knih

Návrat poručíka Borůvky Návrat poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Je to slabší než předchozí povídkové knihy, ale pořád vcelku vysoká úroveň. Trochu mě mátlo vyprávění v první osobě a ještě k tomu z hlediska kanadského typoně se zvláštním poměrem k emigrantům. Ovšem pohled na emigranty očima tohoto pána je dost zajímavý a posová knihu trochu jinam, kde by vzhledem k zamotanosti zápletky jakožto prostá detektivka určitě nebyla.

07.08.2023 4 z 5

O Pavlovi O Pavlovi Daňa Horáková (p)

Ze začátku jsem se bál, že to bude pouze jakési erratum k Juráčkovým deníkům. Naštěstí se tu píše i o disidentech a emigrantech, což vlastně pro mě bylo zajímavější. Navzdory slušné stylistice to ale je "pouze" vypsání se z traumatu, takže kniha je nejdůležitější pro autorku.

07.08.2023 3 z 5

Panoptikum Města pražského Panoptikum Města pražského Jiří Marek (p)

Povídkové sbírky Jiřího Marka patří společně se Škvoreckého Borůvkou a Čapkovými Kapsami k tomu nejlepšímu z tohoto žánru.

31.07.2023 5 z 5

Nebe patří nám Nebe patří nám Brendan Ian Koerner

Kniha která je kromě ústředního tématu zajímavá hlavně politickým pozadím v té době.

28.07.2023 4 z 5

Loterie a jiné povídky Loterie a jiné povídky Shirley Jackson

Je potřeba se smířit, že se nejedná o horrory (s výjimkou titulní povídky) a potom si už jen užívat zvláštní poetiku Shirley Jackson. Navzdory tomu, že některé povídky jsou vyloženě bez pointy, jsou značně zneklidňující.

24.07.2023 4 z 5

Mlsoun. Kniha třetí Mlsoun. Kniha třetí Jeff Lemire

Finále se fakt hodně povedlo, škoda že celkově má série postupně stoupající tendenci, chtělo by to více vyrovnané booky.

24.07.2023 5 z 5

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Hodně slabé. Pátrání, které začne náhodou a tak nějak suchopárně postupuje...

17.07.2023 2 z 5

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

Příjemně srozumitelně popsaný stav (nejen) české společnosti. Myslím, že bude dobře fungovat i jako "rukověť pro jednání se spoluobčany".

10.07.2023 4 z 5

Večerní škola Večerní škola Lee Child

Hodně podrobný popis vojenské akce. Tak podrobný, že místy i trochu nudí.

03.07.2023 3 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Hodnotím stejně jako Život si se mnou zahrává, přesto, že ten se mi líbil více. Tady vítězí forma. Ale jaká forma!

29.06.2023 4 z 5

Opona se zatahuje Opona se zatahuje Vojtěch Mašek

Solidní zakončení, i na tu kresbu se dalo zvyknout, i když občas bylo třeba hodně pátrat, která postava to je.

26.06.2023 4 z 5

Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Matilda Voss Gustavsson

Precizní žurnalistika a precizní popis jedné aféry a jejích důsledků.

19.06.2023 4 z 5

Všechny Louisovy děti Všechny Louisovy děti Kamil Bałuk

Téma, na které by stačil článek v časopise. Podle toho také kniha vypadá.

16.06.2023 2 z 5

Ochránce Ochránce Lee Child

Začátek parádní, pěkně nahláškovaný (asi vliv Andrewa), ale v momentě, kdy dojde na akci se to zvrhle v takovou nunější bondovku.

13.06.2023 3 z 5

Rorschach Rorschach Tom King

Parádně odvyprávěný politický thriller. Rozhodně to nejlepší z watchmenovských "levobočků".

12.06.2023 5 z 5

Strašáci Strašáci Mathieu Salvia

Přestože nejsem cílovka, dost mě to pohltilo. Parádní kresba i příběh.

12.06.2023 5 z 5

Havel: Pomsta bezmocných Havel: Pomsta bezmocných Aleksander Kaczorowski

Velmi podrobný (zejména v období před rokem 1989) pohled zvenku. Ze začátku taktéž zajímavý náhled na naše dějiny.

12.06.2023 4 z 5

Kdo se bojí, nesmí na hřbitov Kdo se bojí, nesmí na hřbitov Miloslav Švandrlík

Je to slabší než nedávno čtený Drakulův švagr, zejména novější povídky.

08.06.2023 3 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Na úplně horrory, spíš duchařské povídky a černý humor ala Roald Dahl, ale zábava zaručena.

05.06.2023 4 z 5

Superman: Co se stalo s Mužem zítřka? Superman: Co se stalo s Mužem zítřka? Alan Moore

Z exkremenu bič neuplete ani Alan Moore. Prostě další pláštěnkárna...

31.05.2023 3 z 5