digdag digdag komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Krátké, strohé, ale umí zasáhnout. V některých částech mi šel mráz po zádech, možná z představivosti autora, na konci slzy v očích. Číst to jako bezdětný, asi mě to tolik nebere.

31.03.2020 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Úvod mě vrátil k Marťanovi. Upřímně jsem čekal další One man show v podobném duchu. Autorovi tenhle styl vyprávění evidentně sedí. Úplně jsem se netrefil. Celkově ale hodnotím velmi povedeně. Na konci jsem nedokázal přestat číst a mrzelo mě, že příběh směřuje k závěru.

20.02.2022 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Po současných postapo knihách to byl velmi příjemný odpočinek. Podobnou "naivitu", s níž autor popisuje lidské chování (vřelost velké části přeživších), bychom v nich totiž jen těžko pohledali.

04.03.2021 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Zpravidla si dávám pozor, abych nejprve přečetl předlohu a až po ní viděl její filmové zpracování. Rád si totiž představuji hlavní postavy, nejprve v hrubých konturách, později, jak je poznávám, se stále více detaily. U Dámského gambitu mě o tohle všechno okradl seriál, který mě k předloze ale dovedl. Byť jsem si proto k Beth i dalším postavám hned od začátku přiřazoval tváře herců, ve finále mi to nevadilo. U každé stránky jsem cítil podobné napětí, jako při sledování seriálu.

06.12.2022 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Po Šprtech a Frajerech chytila Kristýna Sněgoňová druhý dech. Byť nafasovala horší část posádky, než si vylosoval současný guru tuzemské brakové scény, vykřesala z kombinace mechanika a teplého kuchaře maximum. U žížal jsem měl chvílemi nepříjemně v žaludku, Amanda se do toho tentokrát moc pěkně "zakousla". Těším se na příště, zejména na Lorda Mrdáka s paní profesorkou.

02.08.2022 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Po Cestě další dílko, co mě nenechalo chladným. Nepolíben spoilery jsem rozuzlení začal tušit někde kolem půlky. O to víc mě to bralo za srdíčko.

06.04.2020 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Po třetím díle příjemné osvěžení a vzpruha série. Děj odsýpá, hláška střídá hlášku a bizár letí do nečekaných výšin. Snad se pětka ponese v podobném duchu.

04.02.2022 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Kdyby na obálce nebyla napsána Kristýna Sněgoňová, tak bych si myslel, že je to další Kotleta. Možná jen s menším množstvím ženských pohlavních orgánů.

08.12.2020 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Kotleta. Tady bych asi s hodnocením mohl skončit. Skvělá oddechovka na jeden den. Oproti předchozím knihám jsem se častěji přistihl, jak se směju nahlas.

24.10.2020 4 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Námět super, podání už tak moc ne. Myšlenka celého světa mi přišla dovedená ad absurdum, mělo to potenciál, který ale autor nenaplnil.

09.10.2020 3 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

Byť dávám hodnocení poměrně vysoko, dojmy zůstaly rozporuplné. Důvodem je zejména zakončení celého příběhu, které bylo (bohužel mi přijde, že to dělá stále více autorů) sprintem na 60 metrů. Celý příběh - celá trilogie - mě vtáhl do sebe, proto mi přijde škoda, že velké finále dostalo tak malý prostor.

06.12.2022 4 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Dávám pět hvězd. Ne proto, že by to byl vrchol postapo žánru nebo autorův cit pro slova čněl nad všemi ostatními spisovateli. Prostě mám pro tenhle příběh slabost. Film patří k mým nejoblíbenějším vůbec, i když vím, že to není žádný trhák. Prostě mě chytá za srdíčko. A podobně se povedlo i knize.

02.08.2022 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

To byl takovej úlet, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Dva večery a bylo po ní stejně jako po celém lidstvu. Jediné, co bych asi oželel, byl ten Epilog. Nějak by mi k celkovému vyznění knihy víc seděla ta "nedomyšlená" neukončenost.

02.08.2022 5 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Žánr úplně mimo můj běžný záběr. Ale nelituju. Syrové prostředí Stockholmu 18. století mě nadchlo. Má to chybky, zamrzela občasná nepozornost korektora české verze, ale příběh jako takový mě po pár stránkách vtáhl a nepustil.

18.04.2020 4 z 5

Leviatanova zhouba Leviatanova zhouba James S. A. Corey

Poslední díl sice nijak neční nad předchozími osmi a celý příběh si by snad zasloužil nějaké grandióznější finále, ale i tak to bylo moc fajn moci se zase po čase vrátit do prostoru bran... Celkově vzato to bylo krásně prožitých několik let ve společnosti posádky Rocinante. Alex, Amos, Naomi i Jim (ten ale o trochu méně) mi budou chybět.

02.08.2022 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nejdřív film, pak kniha. I tak mě dostávala s každou kapitolou. Možná o to víc, že jsem měl před očima konkrétní postavy.

26.02.2021 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Příjemná oddechovka na den a půl. Detektivní postapo mixnuté se steampunkem, příběh plynul příjemným tempem. Na konci mi to přišlo malinko uspěchané, uměl bych si závěr představit trošku rozvláčnější. Ale i tak palec nahoru. Víc takových autorek!

15.10.2020 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Dvoudenní jednohubka. Čekal jsem, že to bude podobný úlet, jako bylo Inferium. Nebylo. Ale i tak příjemně strávených pár hodin. Druhá část se mi líbila víc, v první mě zamrzel ten sprint v posledních částech.

21.04.2020 3 z 5

Sny Sny Peter F. Hamilton

O dost slabší než předchozí čtyři knihy, na než nová série navazuje. Místy hodně rozvláčné, naopak nejvíc zaujaly části z “druhé strany”. Ty bych si uměl představit jako samostatnou knihu, mix fantasy a sci-fi. Snad se děj v dalším díle rozjede.

04.08.2021 3 z 5

Tiamatin hněv Tiamatin hněv James S. A. Corey

Po dvou letech jsem se konečně mohl potkat se starými známými. Bylo to krásné setkání a už se těším, jaké bude to další. Chybí mi Clarissa, chybí mi Fred, ale nové a staronové postavy jejich místo zaplnily.

30.10.2020 4 z 5