Denisa.knizky Denisa.knizky komentáře u knih

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vanocni klasika, rada bych, aby se tento pribeh, ac nekdy smutny a kruty, coz zivot obcas byva, stal klasikou i pro me deti. Jedna se o naucne a poucne vypraveni a krasnym koncem, s koncem plnym Vanoc, ktere zboznuju. Presto, ze jsme vsichni lide chybujici, necht si nase chyby za vcas uvedomime a pracujeme na nich a snazime se uzivat zivota plnymi dousky.

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

King je king:) mela jsem v dospivani nekolika lete obdobi, kdy byl King muj nejoblibenejsi autor a prelouskala jsem asi dvacet jeho knizek. Toto obdobi je pryc a do ruky ho vezmu tak jednou za rok, musim na nej mit naladu:) To nic nemeni na tom, ze to co do ruky vezmu je proste vyborne kingovske dilo.
Pod kupoli je nejen ukazka chovani spolecnosti v ruznych situacich, ale take opet scifi pribeh s koncem, ktery si muze kazdy domyslet dle sebe.
Diky obsahlosti pribehu autor vyborne popsal chovani, povahu, cile apod. vsech hlavnih postav, a mnohdy i vedlejsich, a ukazal, podle me dosti vystizne, jak se spolecnost at je jakkoli velka chova v obdobi klidu i v obdobi krize a chaosu.
Prijemne napinave cteni, hlavne druha pulka, zadne vylozene scifi ani hororovy pribeh, spise jednoduche kazdodenni i diky kupoli okorenene zapletky k zamysleni. Konec je samozrejme kingovsky:)
Doporucuji.

03.03.2019 4 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Opet klasika, prijemne cteni, napinava zapletka, jako vzdy, kazdopadne u tohoto pribehu se mi rozuzleni libi extra, ikdyz se dalo ledaccos tusit. Tesim se zase na dalsi detektivni pribeh.

Dracula Dracula Bram Stoker

Jednoduse povinna klasika, ktera patri do kazde domaci knihovny. Povazuji knihu za ctivou a napinavou a to i presto, ze se jedna o relativne dlouhy pribeh, s vicero hlavnimi a vedlejsimi postavami, jejichz postaveni se navic meni. Samozrejme jazyk a forma v knize pouzita je poplatna sve dobe a tak nelze ocekavat roman a styl psani dnesni doby. Ja osobne ale klasicke knihy a pribehy ve sve knihovne potrebuju, protoze me nesmirne obohacuji, jak slovne, tak uhlem pohledu, nazory apod.
Kdo ma chut na trochu klasiky se vsim vsudy s detektivni a mirne mysteriozni a hororovou zapletkou tak s drakulou urcite neudela chybu.
Zcela jiste se chci jednou do Transylvanie podivat a to nejen na hrad hrabete Drakuly, ale hlavne na prirosu a na spousty mystickych, historickych a energetickych mist v teto lokalite.
Trocha filozofie na zaver - kniha by nas mohla primet zamyslet se nejen nad krveziznivymi kniznimi upiry, ale i nad tim, kdo to vlastne tak zvany upir muze byt a na tim, ze se pohybuji kolem nas a mohou okoli, lidem ci svetu tzv. Pit krev, aniz by ji museli pit do slova..

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha, ktera me pri samotnem cteni nikterak nenadchla, zajimavy pribeh, neotrele zpracovani, ale u vytrzeni jsem nebyla. AVSAK po jejim precteni nemuzu pribeh dostat z hlavy. Kratky zaver tedy zni – potlesk autorce. U par knih se mi to v zivote jiz stalo – neustale se vraceni se k pribehu, opetovne premysleni o tom, co jsem precetla apod. Za me se nejedna o zadny strhujici nebo detektivni pribeh, spise o popis zivota v Bilych Karpatech, jak beznych lidi tak bohyni a ukazka zverstev, ktere se dely nejen za bolsevika. Ale dojem, ktery ve mne popis jak bohyni tak prosteho tvrdeho zivota i prirody zanechal je krasny. Knihu jsem si precetla mimo jine i proto, ze jsem se na Zitkovou na vikend chystala a chtela jsem mit o miste trochu povedomi. Musim rict, ze autorka bezchypne vystihla prirodu, atmosferu, krasu, magicnost i tvrdost prostredi. Precteni tedy doporucuji, jen necekejte detektivku ale spise popis zajimavych udalosti a zivotu, stejne tak doporucuji navstevu tohoto energickeho a malebneho mista.

25.10.2020 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Silny pribeh inspirovany skutecnymi udalostmi a lidmi, ac se nejedna plne o biograficke zpracovani. Podobnych pribehu, respektive zivotnich osudu, ktere byly zniceny, posramoceny, nebo alespon nasmerovany jinam, se u nas za obdobi temna (vlada komunisticke strany) odehravalo bohuzel az prilis mnoho.
Kazdopadne tento je sam o sobe silny, ukazuje silnou mozna az prehnanou, oz je ale v tomto pripade obdivuhovne, vuli dodrzet slib stuj co stuj.
Behem jedne knihy projdeme obdobim od zacatu 20. stoleti az temer do soucasnosti, sice kratky ale zajimavy pohled na sudety o vysidloveni, osidlovani a pohyb cehu a nemcu. Kazda mince ma vzdy dve strany. Dale pak prurez pusobenim komunisticke strany u nas a postupne promeny nalad ve spolecnosti.
Zaroven obdivuji i to, ze zatvrzely postoj bratru sdilel i zbytek rodiny, kterou jejich slib dosti take ovlivnil, narazim hlavne na synovce, a ze se rodina navzajem podrzela a nerozpadla, tahli za jeden provaz.
Celkove se jedna o ctivy, jednoduse napsany pribeh, plny odhodlani, zklamani, nadeje, lasky, i zverstev. Doporucuji precteni a autoru dekuji za vydani.
Mimo to, letos planuji samotny mlyn navstivit, je v nem muzeum:)

03.03.2019 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Najednou stranu tak utla knížka, na druhou tak dlouhý a silný příběh. Kolik emocí a myšlenek se da vmestnat do vlastně jednoduchého popisu každodenních činnosti, opeprenych tím, ze jsou vykonavany ve zničeném světě. Dokonce ani není třeba vědět přesně proč, jak a kdy k této zemi zničující události došlo. Proč? Protože na přežití dvou bezejmennych hlavních hrdinu to nemá žádný vliv. Je zajímavé popřemýšlet ve světle této knihy nad tím jak je pro většinu z nás složité přežít v případě totálního kolapsu, jak strastiplné je zajistit si základní lidské potřeby a to nejen vlivem neznalosti, nepripravenosti a nepříznivých podmínek, ale také bohuzel kvuli některým rysům lidské povahy a chovani, se kterym se hrdinove potkavaji.
Ale netřeba soudit. Kdoví.
Zakončim pozitivní notou, lásku kterou otec k synovi a syn k otci ukazuji je tak přirozená a silna a krásná i se všemi jejími uskalimi, ze je pochopitelne proč otec každé ráno vstal a sel dal, aniž by věděl kam a proč. Snad jen proto, ze dokud je život, je i naděje na neco dalsiho.
Drsné, leč pekne dílo, snad se nestane realitou.

02.01.2018 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Jsou pribehy, ktere se ani neprislusi hodnotit. Remarque ma vetsinu takovych. Samozrejme, ze se jedna o depresivni, hruzu a slzy nahanejici pribeh, ale zaroven je to pribeh vule, sily, zivota a hlavne svedectvi o tom, co by se nemelo v risi lidi dit, je hrozne kdyz zkolabuje jednotlivec, je temer nenapravitelne, kdyz zkolabuje system. Dekuji za dalsi skvely a hrozny roman.

11.12.2017 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Unikatni, rafinovane, propracovane sfi-ci dilo, ve kterem politika, psychologie a diplomacie stejne jako nova spolecenstvi a nove svety hraji hlavni roli. Na celou tuto sagu se opravdu tesim. Jedna se nejen o uplne novy svet, coz logicky byva vesmes predmetem scifi/fantasy pribehu, ale i o velmi dumyslny a dukladny popis politickeho a diplomatickeho pribehu, velkou roli v pribehu hraje psychologie, vypocitavost, odhad, socialni interakce.. Bavi me myslenkove pochody jednotlivych postav, jejich vyvoj a rust. Tesim se na dalsi dily.. tato saga se mi zcela jiste vryje do pameti a mozna i do srdce:)

12.10.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Desive, hrozne, priserne a zaroven nadejne a laskyplne. Na toto tema mam za sebou jiz spousty knih a i kdyz vsechny popisuji vesmes tutez situaci a hruzu, kazdy z pribehu a uhlu pohledu je neopakovatelny, navic kazdy ze svedku tohoto tragickeho obdobi voli i jinou formu vypraveni, maji jine zkusenosti, rozdilne prubehy a ruznoroda trapeni. Pribeh Tatera z Osvetimi se lisi trochu tim, ze hlavni postava popisuje nejen vsechna mozna utrpeni a traumata, ktera zazila, ale take malou jiskru nadeje v tom celem hnusu, ktery se v koncentracnich a vyhlazovacich taborech del. Urcite stoji za precteni a rozsiruje obzory a opet jsem se presedcila o tom, ze si ani neumim predstavit, co lidska mysl a lidske telo dokazi zvlanout a prezit. Necht se poucime z chyb, ktere se staly.

10.07.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Povinna cetba, tecka. Krasne zachyceno jedno hrozive a nechutne obdobi nasich novodobych dejin. Je k neuvereni co dokaze clovek cloveku udelat a zaroven co dokaze clovek prezit, kolik soku, utrap, ponizeni, restrikci, fyzicke bolesti, psychicke tyranie, vycerpani, beznadeje, zklamani, urazu, smrti. A navic se po tom vsem vratit do zivota. Obrovske uznani pro nejen pani Violu, ktere urcite nejen ja dekuji za takto otevrenou a intimni zpoved, ale i pro vsechny ostatni nejen zidovske obeti i prezivsi koncentracnich a dalsich taboru, jinymi slovy vzdavam holt vsem obetem zvracenych systemu at uz odporneho nacismu nebo zrudneho komunismu (socialismu) nebo nejakeho dalsiho ohavneho zverstva.
Pribeh jako je tento je jeden z pribehu, u kterych clovek necha slzy tect, protoze to je spravne, u kterych se alespon na chvili zastavi a premysli o vyssich principech a moralce, o svem vlastnim lidstvi, o tom jak se vubec neco takoveho muze stat a dit a jak velmi malo staci k tomu, aby se vrtkava stabilita a blahobyt rozplynuly.
Jedno velke dekuji za tuto zpoved a milion obrovskych vykricniku za to, aby se na ni a na miliony dalsich nezapomnelo.

07.09.2018 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Muj komentar musi mit nekolik mozna i protichudnych casti.
1. cekala jsem scifi-fantasy tak jak bylo v x zdrojich popisovano. Je zde potreba uvest na pravou miru, ze krome toho, ze se Claire prenesla do jine doby o 200 let zpet, neni na celem pribehu sfici ani fantasy absolutne vubec nic. Navic se s celou situaci vyrovna hlavni hrdinka velmi dobre takze behem prvnich 100 stran se Claire prenese do minulosti, kam temer bez problemu ihned zapadne a tim vlastne konci temer veskere napeti timto smerem. Verim, ze se v tomto smeru jeste neco v dalsich pokracovanich vyvrbi:)
2. Nic to nemeni na tom, ze je to velmi pekny roman, hlavne pro zeny podotykam, plny vasne, romantiky, zvratu, politikareni, pletichareni, hruz, radosti i ruznych emoci, popsanych velmi ctivou formou, cely obraz dokresuleje napinave a dobrodruzne prostredi stredoveku. Nejsem beznou ctenarkou cervene knihovny a priznam se, ze kdybych tento fakt o knize vedela predem tak bych po ni nesahla, nicmene jiz se stalo a musim rict, ze si urcite prectu i pokracovani, takze precteni urcite nelituju, ba naopak, jsem za tuto "chybu" rada.
3. Cetla jsem prirovnani k saze Hra o truny - prosim ani jednu z teto sag nepasujme kam nepatri, obe jsou krasne, napinave a doporucenihodne ale radeji bych porovnavala kucharku s knizkou o pejskovi a kocicce nez cizinku se hrou o truny.
Kratky zaver, jedna se o historicky roman prevazne pro zeny, zadne scifi, presto, ze ocekavam nejaky posun v dalsich dilech, nicmene pro me velmi prijemne doplneni knihovny, ktere bych se nebala doporucit temer kterekoliv ctenarce. Premyslim, jestli serial zkouknout uz nyni nebo az po precteni dalsiho dilu.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Dalo by se rici, ze se jedna pouze o obycejny popis zivota nekolika osob spjatych s hlavni dejovou linii. Jedna se predevsim o situace a udalosti, ktere se deji v nasich zivotech dnes a denne. Avsak v teto obycejnosti je neuveritelna sila a krasa. Steinbeck je muj velmi oblibeny autor a moc mu dekuji za tohle dilo, ktere me urcite bude provazet dale. Krasne zachyceni prvnich dojmu, na ktere neni vzdy nejlepsi se spolehat, zachyceni intuice, lidskych omylu, tuzeb, citu, zklamani, snu, ztrat a to vse v te nejprostsi a velmi surove forme. Dekuji a doporucuji vsem:)

09.09.2015 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

genialni knizka, genialni autor. malo autoru mi dokaze naladu ovlivnit i mimo cteni, dostojevskij to ale dokaze, behem cteni teto knizky jsem se citila tak mizerne jako hlavni hrdina, protoze tak genialne dokazal dostojevskij knihu napsat - nevtahne vas jen do deje, naopak dej ovlivni vas. presto, ze se jedna o velmi depresivni pribeh je to uzasne dilo a jasna povinna cetba. dekuji pane Dostojevskij..

15.11.2014 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Jelikoz me tema blackout, prepperi apod zajima, mam par knih na toto tema za sebou. Tato bohuzel patri ke slabsim. Precteni nelituji, pro rozsireni obzoru co se tyce moznych nasledku jakekoliv katastrofy je to dobry pribeh, ale nemohla jsem se poradne zacist, ke cteni jsem se musela mnohdy premahat, coz se mne nestava ani u knih, kde to pise vetsina ctenaru:) Zaverem, pro nekoho, kdo ma toto tema rad a uz si par prakmatickych knih na tema blackout precetl, proc ne, ale jako darek ji bohuzel nikomu kupovat nebudu.

09.09.2019 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Klasicky detektivni pribeh s genialnim detektivem Sherlockem Holmesem a jeho pritelem doktorem Watsonem. Cetla jsem kdysi asi ve dvanacti letech a vylozene jsem nyni mela chut po vsech moznych novodobych severskych a vselijakych dalsich detektivkach na poradnou davku klasicke detektivni literatury, samozrejme, ze splnila ocekavani. Doyle by mel mit misto v kazde poradne domaci knihovne.

10.07.2019 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kraticke ac vyznamne dilo o tom, kam by svet opravdu nemel dospet ale zaroven ukazujici smer, kterym vseobecna spolecnost jde. Vymyvani mozku, spolehani se na media, automatizaci a na to, ze co nam “nekdo” rekne, je pravda, ztrata selskeho rozumu a vlastniho rozhodovani, aniz by to kdokoliv pocitoval. Nepalme knihy, zachovejme si vlastni nazor a nenechme se vymyvat hlavy, to je podle me hlavni poselstvi teto knizky. Mnohdy pribeh neni uplne ctivy ale vseobecne se jedna o dulezite dilo, doporucuji, v pripade, ze ma nekdo chut na kratkou klasiku.

03.03.2019 4 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Pocatek scifi, klasika zanru. Ano nektere vyrazy a popisy az archaicke, mnohdy je potreba se do nekterych pasazi vice zacist ale jinak je to absolutne nadcasove dilo s velmi aktualni zapletkou a tim nemyslim ani tam napadeni martany jako zamysleni se nad tim co dela z lidi lidi a ceho jsme jako druh jak v tom pozitivnim tak negativnim slova smyslu schopni. Za precteni jsem vdecna.

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Kratke, strucne, uderne. Prirazeno k mym nejoblibejsim dilum, respektive k dilum, ktera me nutila premyslet behem cteni ale zapricinila ma mnoha zamysleni i po precteni a vim, ze tak bude cinit uz navzdy. Ctu temer vsechny zanry, ale proste klasiky jsou klasiky z nejakeho duvodu, ovlivnuji.
Zaverem, presto, ze budu opakovat co uz bylo tisickrat napsano - to, ze toto dilo psal Wells pred cca 120 lety... no comment. At mi nikdo nerika, ze ten chlap vazne necestoval casem:D
Precist, tato kniha muze jen dat.

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Cetla jsem prvni dil teto autorky a stejne jako nemy krik me potesila zapletka i tiche modlitby. V obou pripadech se jedna o drsne ale ojedinele napadite situace. Jedine co mi trochu vadilo je docela caste zminovani minulosti hlavni hrdinky a zduraznovani, jak diky svemu detstvi spouste vecem rozumi, a to jak v prvnim tak i v tomto dilu. Mozna kdybych dily necetla behem asi tri tydnu tak by mi to tak neprislo:) Jinak doporucuji jako knizku na provaleny vikend a sama se brzy vrhnu na prostredni dil.

22.08.2017 4 z 5