Delphín Delphín komentáře u knih

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Další kouzelná detektivka z pera paní Klevisové. Ano, místy se opakuje. Opět zde máme podivína, sběratele krámů, podnikání ale víte co? Mně to vyhovuje, paní autorka svému nápadu vždy dodá nový a zajímavý kabát a ve finále se to čte opravdu skvěle .

31.05.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Neuvěřitelně silné čtení. Poklona autorce za dílo, které se oprávněně dostala do maturitní četby

05.05.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Co by se stalo, kdyby dění v listopadu 1989 dopadlo úplně jinak? Výborný námět pro úžasnou knihu. Paní Mornštajnová má skvělé vypravěčské schopnosti, nevadí jí popsat vše do detailu, přitom to ale provádí neuvěřitelně čtivým dojmem, kdy můžeme vidět do hlav hlavních postav a tudíž zcela rozumět jejich chování ale i s nimi v určitých situacích cítit. A že pocity smutku, úzkosti ale i dojetí jsem zde cítil opravdu mnohokrát a upřímně stále se ve mně mísí tuna slov chvály a uznání, jenž bych chtěl tomuto dílu věnovat, ale to je opravdu nadlidský úkol, navíc vše podstatné zde již několikrát zaznělo. Já se paní autorce hluboce klaním za excelentní knihu, která by se měla stát povinnou četbou na všech školách!

15.07.2021 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Další naprosto senzační počin od skvělé autorky, která nás tentokrát zavede do krásných končin Norska, s jejímž popisy si nádherně vyhrála. Vystupují zde dost zajímavé postavy, jen bych některým dal trochu víc prostoru. Jinak ale pecka, čtivá detektivka, rozhodně se ale nejedná o žádný krvák. Každý detail zde má význam (jak vám časem dojde) a vy společně s Bergmanem postupně luštíte složitou záhadu. Fakt perfektní kniha po všech stránkách. Nebyla pasáž, která by mi vadila nebo naopak chyběla.

25.02.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Na paní Klevisové se mi líbí, že si na nic nehraje. Nepotřebuje prostředí New Yorku s brutálními vraždami. Stačí jí vilová čtvrť v Praze, napětí jaké dokáže vybudovat při obyčejném telefonátu je obdivuhodné a její postavy jsou uvěřitelné a lidské. Nic přehnaného, prostě životní bolístky, jakými nechce procházet nikdo a přesto nás postihnou. Jinak i tato kniha je perfektní. V debutovém příběhu Bergmana si samotného detektiva neužijeme tolik jako v dalších knihách, pořádně se mu příběh věnuje až za polovinou ale to vůbec nevadí, spíš naopak. Všechny detaily čtivého příběhu vám pak ke konci hezky zapadnou do sebe.

19.04.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kdykoliv se začtete do dobré knihy, cítíte se, jako byste nastoupili do vlaku, jenž Vás veze na prázdniny. Pryč od starostí, smutku a trápení. Jsem rád, že jsem se konečně dostal na jízdu vlakem z nástupiště 9 a 3/4. Je radost zažívat s Harrym první dojmy z Bradavic, učit se s ním poznávat kouzelný svět ale i sledovat postupné sjednocení věrného golden tria. Knížka psána dosti jednoduše a přesto je ta čtivá a umí ve Vás vyvolat takový počet emocí. Zasmějete se u ní ale i dojme či Vám nedovolí se napětím od knihy odtrhnout. Dost fajn je porovnat si knihu s filmem. Oboje se opravdu povedlo ale kniha má prostě momenty navíc, jenž ji dělají kouzelnou. Včetně jedné scény Harryho a Hermiony při cestě za kamenem, která se do filmu tak úplně nedostala ve veškeré své kráse.

02.04.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

,,Co je to za svobodu, když od šesti pět dnů v týdnu vstáváte na budík a jste nuceni vstřebávat informace, z nichž 80% nikdy v životě prakticky nevyužijete? Jaká je to svoboda, když jste od šesti vychováváni ke slepému uznávání autorit a potlačování vlastní jedinečnosti? Když vám neustále někdo opakuje, že dokud něco nedokážete, nejste sami o sobě nic?"
Neuvěřitelně skvělá detektivka! Autorka má krásný styl psaní, u kterého jde rovnou k věci ale zároveň je schopná do každé stránky vložit hlubší myšlenku. Postav je tu hodně, máte ale dost času si ke každé vybudovat vztah a tudíž se pak i vcítit do jejich životů a činů, což při čtení této knížky bylo dost důležité.
5* bez váhání!

06.01.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

S jídlem roste chuť. Každý revoluční nápad se zdá báječný, dokud ho nikdo nezneužije.
Orwell zvládl v tomto úžasném díle několik výborných věcí, které dělají tuto bajku dokonalou a povinností v seznamu povinné četby. Po celou dobu si drží stejný styl psaní, díky čemuž je kniha čtivá, bez hluchých nudných míst. Myslím, že bez problému každý pozná kdo je kým ve zvířecí formě. Proto je smutné, že i v dnešní době v této knize najdeme současný odraz společnosti.

18.11.2020 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Paní Klevisová prostě umí a ani touto knihou mě nezklamala. Jedná se o dosti poklidný díl z krásného a rovněž klidného prostředí, které umí paní autorka skvěle popsat do posledního detailu. V této knize se navíc velmi vyřádila z tvorbou postav, jejichž osudy se vzájemně propojovaly a byla radost do číst.

13.08.2021 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Páni, další velmi podařená detektivka s docela fajn detektivem, který má kolem sebe tým sympatických kolegů.
Obecně kniha byla napsána dobře, postav je dost ale časem jsem si je bez problému zažil, jen škoda zbytečně rychlého závěru, proto dávám nakonec 4* místo plného počtu. Ale detektivka parádní!

30.06.2021 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Čím jste starší, tím tu knihu chápete jinak ale lépe. Úžasná čtivá a krátká knížka s mnoha nádhernýma myšlenkama.

01.08.2019 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

King zde odvedl neskutečnou práci. Napětí vybudoval de facto na prvotních stránkách, skvěle vykreslil postavy a i když víte, k čemu děj směřuje, čtení knihy si užíváte. Jen ke konci mi to přišlo lehce natahované. Jinak ale dost kvalitní knížka, plná smutných emocí.

06.06.2022 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Další parádní detektivka paní Klevisové.
Je to krapánek něco jiného. Nic to ale nemění na tom, že je to stále hrozně milé čtení.

16.07.2023 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Tak já vám nevím. Detektivky paní Klevisové mám moc rád. Nemyslete si, zde mi nechyběla detektivní akce. Zde mi chyběla jakákoliv akce. Po dobrém začátku to prostě začalo být až moc nudné, prosté hrabání se v životě ostatních, které děj ale zároveň nikam neposouvá.
Ocenit musím úvod a poslední řádky, které měly to literární kouzlo, které autorka má a i této knize jej aspoň někde věnovala.
Není to špatná kniha, ale vracet se k ní nebudu.

25.10.2022 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Říká se, že do stejné řeky člověk nikdy nevstoupí. M. Klevisové se to ale povedlo. V porovnání s prvním dílem zde máme znovu dění že scenáristiky, opět složitý vztah dcery s matkou..
Přesto to funguje opět skvěle. Je to i hlavní postavou. Bergmana se paní Klevisová nesnaží dělat jako psychciky nalomenou trosku, je to prostě uvěřitelné vyšetřování, kde se zvraty nachází ale jsou též uvěřitelné, jako celý děj a do čtivě napsaného příběhu to zkrátka pasuje

16.05.2021 5 z 5

Strach nad Bobří řekou Strach nad Bobří řekou Jaroslav Foglar

První díl byl pohodový a sluníčkový. Toho se zde nedočkáte. Autor zde až nečekaně přitvrdil, a zasadil děj do období druhé světové války, a pohled na ni očima mladých chlapců. Je opravdu zajímavé, a pěkně sepsané, jak se střetává jejich původně bezstarostný klukovský život s temnotou tehdejší zlé doby. Atmosféra udavačství, strachu a nejistoty je zde vypisována naprosto skvěle. Možná je škoda nových bobříků, přišli mi už takoví nezajímaví a místy i zvláštní. Kdyby byli z celé knihy vyškrtnuti, ničemu by to nevadilo. Celá kniha se ale kolem nich netočí, a tak se nejedná o tak moc rušivý element. Tím jsou spíš místy nedodělané dějové linky (požár ve věži) a vcelku blbá práce s charaktery. Šťouraje zde psán dosti nesympaticky, Drobeček, který mě v prvním díle bavil a získal si mé sympatie, zde působí jako až přehnaně moc velký trouba. Zbytek hochů jsou povahově stejní, nebo spíše z toho při čtení budete mít takový pocit.
Kniha má samozřejmě pár chybiček, ale jedná se o velice dobré pokračování skvělého prvního dílu, který u starších čtenářů sklidí úspěch. Celkovou kvalitou to nejspíš první díl nepřekoná, co se ale literární strany mince týče, je druhý díl jasně na vrcholu. Spousta akce a očekávaných i nečekaných zvratů. Dojemný konec je poté krásnou tečkou za povedeným čtivem!

09.08.2020 5 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Jednalo se o mojí první Foglarovku. Pamatuji si, jak jsem odhodlaně na chatě plnil bobříky, zároveň si uvědomuji, že jen díky této knize jsem začal jezdit na letní tábor. Tam jsem potkal mnoho úžasných přátel, první zakoukání do holky, naučil jsem se spoustu nových věcí, a celý ten život jsem si prostě oblíbil.
Je pro mě neuvěřitelná a milá nostalgie, když se ke knize vracím. A postupem času si uvědomuji, že jí vděčím za hodně!

05.08.2020 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Úžasná Foglarovka, styl Foglarovo psaní mi prostě sedí. Skvěle sepsána knížka o věrném přátelství, při jejímž čtení ale budete pociťovat radost, pochopení ale i napětí, strach, smutek či dokonce dojetí.

02.08.2020 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

,,Můžu ti něco říct, Garraty?"
,,Jasně. Vezmu si to s sebou do hrobu."
Na první pohled nikterak ojedinělý nápad na povídku, natož novelu či román. Tak jakto že z toho King udělal tak dokonalé dílo? Protože zde využívá prostě všechno, nač má talent. Chemie mezi postavami, jejich postupné sbližování se. To houstnutí atmosféry, v němž se King postupně dostává do těch nejtemnějších zákoutí myšlenek každého z nás. Často jsem si kladl otázky jako "Zachoval bych se stejně?" "Byl bych schopen se po tomto zážitku podívat onomu člověku do očí?" Bolely mě nohy jenom při čtení, nenarazil jsem na JEDINOU pasáž, která by mě alespoň trošku nudila. King je génius a touto publikací to rudě podtrhuje. Na Dlouhý pochod s Rayem Garretym a Petem McVrisem (a dalšími mušketýry :) ) budu rád vzpomínat a 100% vím, že se k tomuto příběhu vrátím, klidně z toho udělám každoroční tradici. A to si na tradice nepotrpím.

07.09.2023 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Postapokalyptický příběh, to není žádná sranda napsat. Rozsah je na jednu stranu zcela pochopitelný. Ještě více obdivuhodné ale proto je, jak moc to Kingovi funguje. To že umí budovat atmosféru a tvořit postavy, to o něm víme a opakoval bych tak recenze na jeho další knihy. Neuvěřitelně ale oceňuji tu propracovanost světa, ve kterém se neustále děje tuna zvratů v čele s Flaggem, který je úžasným záporákem. Proti němu stojí parta věrných přátel, které jsem měl živě před očima a byla opravdu čest je poznat.

28.02.2023 4 z 5