Dela111 Dela111 komentáře u knih

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Vydání pátého případu ze série s Lacey mě potěšilo, od minulého dílu uběhlo tolik roků, že jsem se obávala, zda vůbec bude série ještě pokračovat.
Hloubka nenávisti má zajímavý námět, pachatelé jsou tu tzv. incelové neboli sexuální frustráti. Jsou to muži, kteří nenávidí ženy a jejich postoje, myšlení a cíle jsou nanejvýš znepokojivé. O to víc, že takové skupiny skutečně existují.
Příběh je napsaný tak, jak to autorka umí - svižně, čtivě a nechybí kapka napětí. Tady snad není co vytknout. Hvězdičku strhávám za námět, který je sice originální a jistě i k zamyšlení, ale není to tak úplně můj šálek kávy, ono se mi o něčem takovém vlastně ani moc nechce číst...
Vzhledem k tomu, jak kniha končí, těžko předvídat děj dalšího dílu, zda vůbec bude a zda z toho nebude čtení pro ženy... Ale to by snad taková výborná autorka thrillerů jako je Sharon J. Bolton neudělala ;-).

24.02.2023 4 z 5

Začátek Začátek Lenka Chalupová

Kniha Začátek obsahuje šest povídek a bez přehánění můžu říct, že to jsou jedny z nejlepších povídek, jaké jsem kdy četla. Každá z nich by mohla být rozepsána na román, jejich náměty jsou velmi zajímavé a příběhy mají potenciál k delšímu zpracování.
Povídky spojuje postava psycholožky Vandy, která zpětně vypráví pohnuté příběhy lidí, jejichž osudy jsou námětem jednotlivých povídek. Vanda musela všechny své klienty vrátit na začátek jejich traumat, aby se mohli s něčím vyrovnat...

Námětem povídek jsou různá stále aktuální společenská témata. Do každého příběhu se čtenář ponoří hned po přečtení prvních řádků, tak moc jsou zajímavé a chytlavé. Děj je vždy plný překvapivých zvratů a pointy naprosto nečekané.
Všechny povídky jsou vynikající, nedokážu určit nejlepší z nich, jen u dvou povídek bych mohla vyzdvihnout jejich nej - Loutkoherečka je nejdrsnější a nejmrazivější a povídka Malá prolhaná bestie má tak nečekanou a až šokující pointu, že mi doslova spadla brada údivem.
Kniha Začátek obsahuje neobyčejné příběhy z obyčejného života, všechny jsou reálné. Povídky jsou napsané maximálně čtivě, svěžím poutavým stylem.
Velké doporučení.

21.01.2023 5 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Sedmý díl série se sympaťákem Terencem přináší opět zajímavý námět. Terence se díky své dobrácké povaze dostane k loži umírající ženy a vyslechne její trochu zmatený příběh a navíc slíbí, že někomu vyřídí její podivný vzkaz. Samozřejmě se do celého případu nakonec zamotá více než je mu milé a také mnohem více zjistí...
Knihy Martina Goffy mně sedí, líbí se mi čtivý styl často proložený drobnými vtípky, takže jsem opět četla nadšená a slupla jsem knihu na jeden zátah. Bylo to skvělé počteníčko, přesto však o kapku slabší než jiné díly, za přečtení ovšem určitě stojí :-).

08.01.2023 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Terapie je thriller pro ženy, který zpracováním připomíná první dvě knihy této autorky vydané u nás, které byly úspěšnější než ty následující.
V příběhu je dostatečné množství postav, které měly, nebo mohly mít, nějaký vztah k oběti, takže je zde spousta možných motivů ke zločinu i potenciálních pachatelů. Děj je přiměřeně napínavý, bez hluchých míst a dobře se čte.
Asi by se tu pár trochu slabších situací a vysvětlení našlo, ale celkově tato kniha patří mezi ty lepší od B. A. Paris. Čtenářkám thrillerů pro ženy doporučuji.
70%

16.03.2022 4 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Druhý díl velkolepé historické série Otto Veliký Cizí královna se odehrává v letech 951-962. I když se i zde setkáme stejně jako v prvním díle s oblíbeným knížetem Tugumírem, bude to jen krátce, toto je příběh Oty I. a jeho ženy Adelheid, té především. Stejně důležitou postavou je i levoboček Otova bratra Gaidemar, který patří mezi smyšlené hrdiny, ale právě on je tou nejsympatičtější postavou celého románu a významnou měrou přispívá k poutavosti a čtivosti příběhu.

Román začíná těsně předtím než se Oto ožení s Adelheid a končí v době jejich císařské korunovace. Historická fakta jsou umně propletená s fiktivním dějem, celý příběh je tak neobyčejně poutavě napsaný a bohatý jak na skutečné, tak i smyšlené události. Právě události, nad kterými se dodnes historikové neshodnou nebo dokonce odpověď nemají vůbec, jsou do příběhu citlivě zařazené. Autorka je v rámci děje románu uvádí tak, jak se mohly logicky snad odehrát. Z období raného středověku máme těch nezodpovězených otázek, prázdných míst na historických mapách a nejistot, jak se co vlastně událo, mnoho. V tomto směru je výborný doslov autorky, který mnohé vysvětlí.

Rebecca Gablé je zaslouženě nazývána Kenem Follettem v sukních. V Cizí královně díky jejímu barvitému vypravěčskému umění raný středověk ožívá...

17.02.2022 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Třetí díl ze série s empatickou policistkou Jude, která sama zažila jaké je to být obětí, je jednoznačně nejlepší.
Thriller Nejsem z ledu má mrazivou zápletku už jen tím, že zločiny se dotýkají dětí, ale autorka to celé povýšila zasazením do zimního období, kdy je Minnesota zasypaná sněhem a sevřená třeskutými mrazy. I počínání některých postav je neuvěřitelně chladnokrevné.
Tady je výborně vystavěná zápletka, děj je nápaditý, postavy a vztahy mezi nimi jsou tu nečekaně propletené. Oceňuji hned několik překvapivých zvratů a pomalu stoupající napětí, které vrcholí ve skvěle vygradovaném závěru.
Nějak takto má vypadat thriller, který si zaslouží 5*.

13.02.2022 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

(SPOILER) Přestože je kniha zařazena v románech pro ženy, čekala jsem spíš dobrodružný děj a trochu víc dramatického boje o přežití v extrémních podmínkách. Tady ale jednoznačně převládá romantika.
Mimo boj o život a úsilí o přežití v mrazivé zimní přírodě, kde nechybí ani divoká zvěř, se hlavní hrdina Ben příliš často ve vzpomínkách vrací ke své ženě, kterou nade vše miluje. S láskou popisuje jak se seznámili, co vše spolu prožili, co pro sebe znamenají.

Ztroskotat na takovém místě musí být fyzicky i psychicky velmi náročná záležitost. Tahle dvojice však vše nesla statečně, chování bylo jen rozumné, často tu byla dokonce i snaha o vtip, vůbec nepropadali beznaději ani zoufalství. Byli stále jen pozitivní. Až po deseti dnech měla těžce zraněná Ashley jedinou negativní reakci. Takto statečně vše snášeli téměř měsíc. Přitom k takové situaci nepochybně patří emoce jako strach, zděšení, nejistota a panika. Navíc měli toho štěstí v neštěstí až moc.

Knihu jsem poslouchala při jiné rutinní činnosti, takže jsem to dala do konce, ale nejsem si jistá, zda bych ji celou přečetla. Přestože je to napsáno čtivě a já chápu, proč se to většině čtenářek moc líbí, na mne je to příliš romantické, navíc s nereálným dějem, kde havárie letadla a následný boj o přežití jsou nalakované hodně na růžovo.

Hora mezi námi je čtení pro ženy a bude se líbit těm, které ocení líbivě napsaný dobrodružný příběh a hromadu romantiky - té obzvlášť.
50 %

08.01.2022 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Prokletý kraj je poutavý příběh zasazený do nádherného prostředí šumavské přírody. Děj se odehrává v jedné malé vesnici, jejíž obyvatelé tvoří pestrou směsici zvláštních lidí. Jejich spletité osudy jsou vzájemně pořádně provázané tak, jak je to na takových odlehlých místech možné. Tady stačí jen lehce naťuknout, vody se rozčeří a dávné spory znovu ožívají a vyplouvají na povrch.
Tento příběh o mezilidských vztazích s detektivní zápletkou má dokonale zachycenou atmosféru, je tu cítit láska k přírodě i zvířatům a své místo zde mají i staré pověry.

Pro mne to bylo příjemné počtení, tu lehce tajemnou podzimní atmosféru malebné Šumavy jsem si vychutnala a bavily mě osudy lidí žijících v tak krásném a zároveň tvrdém kraji. Za mě silnější 4* a doporučení.

04.09.2021 4 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Na téma pandemie a nákaz už bylo napsáno mnoho knih, ale když takový námět zpracuje spisovatel jako Franck Thilliez, je to šílená adrenalinová jízda. Příběh ovšem nezachycuje nějakou probíhající pandemii, jsou tu sice první ohniska nákazy, ale jde tu hlavně o zastavení snahy rozšířit vysoce nakažlivou smrtelnou nemoc.

Kniha je nabitá napínavým dějem se spoustou zvratů a valí se kupředu rychlostí laviny. Autor má jako vždy téma nastudované, takže zápletka je nejen výborně vystavěná, ale i mrazivě reálná.

Je spousta thrillerových sérií, ale tato patří jednoznačně k těm nejlepším, já ji řadím do první TOP trojky, takže jasné doporučení. V hodnocení mám samozřejmě taky jasno, jen nevím, jak sem mám tu šestou hvězdičku dostat...??! ;-)

18.03.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Tohle mi v té dnešní neveselé době udělalo radost, nová Aristokratka vyšla právě včas.
Osazenstvo zámku Kostka je zpět v plné síle. V tomto díle si nejvíce užijeme Marii, její matku a paní Tichou. Právě díky posledně jmenované jsem se několikrát zasmála i pořádně nahlas. Hlášky této prosté ženy jsou kořením tohoto dílu.
Začátek je jen lehce úsměvný, ale postupně přibývají komické situace a ke konci jsem už slzela smíchy. Na další díl je skvěle našlápnuto a já se na něj moc těším už teď. Přimlouvala bych se za větší prostor pro tetičku Noru, tady vidím obrovský potenciál.
Přesně toto jsem teď potřebovala a jediný mínus pro mě představuje nízký počet stran. Ráda bych si ten zážitek z prvního čtení a smích užívala déle :-).

17.10.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

I přes těžké téma ruských pracovních táborů na Sibiři se autorce podařilo knihu velmi lehce a čtivě napsat.
Příběh není jen o otřesných podmínkách v pracovních táborech a popisech hrůz, které uvěznění zažili, je i o síle a odhodlání nenechat se zlomit.
"Co by mi zbylo, kdybych se vzdala své sebeúcty?"

Děj je prokládán vzpomínkami hlavní hrdinky Liny na dobu před uvězněním. Právě ty jí pomáhají přežít. Krásné vzpomínky jsou jednou z mála věcí, které nám nemůže nikdo vzít.

Proč číst knihu píše nejvýstižněji Lina v dopise v epilogu:
"... Pevně doufám, že listy obsažené v téhle schránce ve vás rozdmýchají i ten nejhloub zasutý plamínek lidského soucitu. Doufám, že vás přimějí něco udělat, někomu o tom všem říct. Jen tak zajistíme, aby se takové zlo už nikdy nevrátilo."

06.02.2019 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Kořist je thriller s výrazně hororovými prvky. Příběh se odehrává v místě typickém pro horor - nekonečný hustý les, kde se člověk po odklonu z vyznačené turistické trasy lehce ztratí. Pochopitelně tu není signál, takže se pomoci nedá dovolat. Navíc v lese číhá něco nebezpečného, záhadný tvor, který se v noci vydává na lov...
Parta mladých lidí se do takového lesa vydá hledat ztracenou sestru jednoho z nich. Samozřejmě zažijí všechno, co se dá na takovém místě očekávat a jejich výprava se změní v boj o přežití...
Děj tady není originální a rozuzlení už vůbec ne. Přesně takové mi vždy přijde moc jednoduché, nebaví mě a od autora (tady autorky) není vůbec nápadité. Do příběhu je však lehké se začíst a po pár desítkách stran už čtenáře pohltí.
Prostředí je dobře vykreslené, v noci se z lesa stává děsivé místo. V příběhu nechybí napínavé i dramatické pasáže, není však postaven na násilných scénách nebo potocích krve, což tady beru jako plus.
Za mě 4*, především za čtivost. Není to nic nového, dějově i rozuzlením spíše jednoduchý příběh, ale mimořádně chytlavě napsaný.

10.02.2024 4 z 5

Audiokniha
Na tuto knihu jsem se chystala dlouho, ale nějak stále nebyl čas, nakonec jsem zvolila audioverzi a poslechla si tuto většinou zajímavou zpověď "novodobých poustevníků" při jiné činnosti.
Zpovídaní samotáři mají rozdílné důvody ke zvolenému způsobu života. Někdo nechce žít ve společnosti a touží po klidu lesa, u někoho to vypadá, že nedokázal mezi lidmi a v práci obstát, takže spíš utekl, u někoho je diskutabilní jeho psychické zdraví. Přišlo mi, že naprosto srovnané v hlavě to měly obě zpovídané ženy a na rozdíl od některých mužů na mě jejich povídání působilo upřímně, bez snahy se vytahovat a vymýšlet si nějaké příhody, aby se udělaly zajímavějšími. Toto nemůžu říct o posledním zpovídaném, tam bylo toho chvástání a machrování tolik, že jeho výpověď jsem celou ani nedokázala poslechnout.
Je obdivuhodné s jakou otevřeností o svých životech samotáři mluvili. Náhled do životů těchto lidí byl většinou zajímavý.

16.09.2023 4 z 5

S Gretou si nic nezačínej S Gretou si nic nezačínej Susanne Abel

Vynikající námět, brilantně napsáno. Autorka se velmi volně inspirovala osudem své matky. Náměty neuskutečnitelné lásky a rasismu zpracovala do maximálně poutavého románu. Podobná témata jsou v knihách občas zpracována do naivního přihlouplého děje, někdy přeslazeného. Tady to však autorka zvládla ukočírovat, byť v určitých chvílích moc nechybělo, aby se to zvrtlo, ale nestalo se tak.
Z děje, který je mimochodem velmi bohatý, nechci nic prozrazovat. V tomto případě je škoda připravovat čtenáře o postupné rozkrývání životního příběhu Grety. Navíc anotace prozrazuje dost.
Autorka se tady na útrapy obyčejných Němců, jak za druhé světové války, tak především po ní, dívá z jiné stránky a přidává námět, o jakém jsem dosud v jiné knize nečetla. Příběh obsahuje informace, o nichž většina z nás neslyšela nebo o nich hlouběji neuvažovala. Politické a společenské pozadí, do něhož jsou vymyšlené románové postavy zasazené, odpovídá skutečnosti.
S Gretou si nic nezačínej je krásná kniha a když si uvědomím, že tento skvost je prvotina, smekám před autorkou. Román bude dlouho doznívat a pro mne zůstane jedním z těch nezapomenutelných.
Za mě velké doporučení.

24.07.2023 5 z 5

Komnata ozvěn Komnata ozvěn John Boyne

Tuhle knihu už jsem komentovala, ale ráda bych reagovala na zdejší úvahy, pro kterou generaci se kniha hodí. Já k třicátníkům už nepatřím, ale knihu mám mezi svými top, byla jsem z ní naprosto nadšená. Obsah této knihy možná naopak těžko ponesou někteří třicátníci a ještě mladší čtenáři. Kritizují se tu některé nešvary sociálních sítí a zároveň jsou tu zesměšněné některé absurdity, které se na sítích dějí, ale právě to mladší generace občas nedokáže skousnout. Je až neuvěřitelné, jak jsou někteří mladí hákliví na jakoukoli kritiku sociálních sítí či srandu z nich. Zatím úplně vždy, když jsem na DK napsala komentář, kde jsem se nějak dotkla sociálních sítí a toho, jak se na nich někteří chovají a prezentují (a to mé komentáře nejsou myšleny zle), odstranila si mě nějaká uživatelka z oblíbených (vždy je to mladší žena, muži asi nejsou tak vztahovační a urážliví). I po prvním komentáři k této knize se tak stalo :D
A pokud jde o přehnanou korektnost, která je dnes v kurzu a je dohnaná až do nesmyslné absurdity, tomu se také upřímně zasměje generace, která má již více za sebou.
Takže většina starších čtenářů se tady bude s nadhledem královsky bavit a občas se i od srdce zasmějí. Kniha je pro všechny čtenáře, kteří mají smysl pro humor a zároveň kritiku chování na sociálních sítích psychicky unesou ;-). Pro starší je tedy určitě, jen některých mladších se to může dotknout... :-o :-)

04.02.2023 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Ačkoli se děj v této knize často dotýká smrti, rozhodně to není román o umírání. Na smrt je tu pohlíženo optikou humoru a nadsázky a celé je to, jak říkají novináři, hluboký lidský příběh.
Ve vyprávění se střídají tři hlavní postavy - jedenáctiletá Luna, která má zvláštní zálibu ve sbírání a tvoření úmrtních oznámení, její dědeček zvaný Dědek a mladá novinářka. Nedokážu říct čí vyprávění mě bavilo více, kupodivu všechna byla pro mne stejně poutavá. Kniha je občas vážná, místy úsměvná až humorná - scéna, kdy si chce děda zapálit s kanystrem benzínu v ruce, mě rozesmála pořádně, ale hlavně je to celé takové lidsky hřejivé.
Nevím jak by na mne působila četba, ale stejně jako mnoho komentujících přede mnou, i já jsem poslouchala rozhlasové zpracování a to je tak vynikající, že hodnotím 5*.

12.01.2023 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

U Bouře jsem měla občas pocit, že čtu román, přestože detektivní zápletka nechybí. Jde o styl jakým je kniha napsaná, pomalé tempo, žádné divoké zvraty a spíše románové zpracování. Líbilo se mi venkovské prostředí, ve kterém se příběh odehrává, popisy okolí i postupné odhalování vztahů mezi místními lidmi.

Hlavní postavy není těžké si oblíbit. August, po kterém je nová série pojmenována, je sympaťák každým coulem. Má stejné jméno jako jeden známý švédský spisovatel, ale na neustálé narážky lidí je zvyklý a bere je s nadhledem. Policistka Maria, řešící závažný problém i v soukromí, působí příjemně a lidsky. Je pravděpodobné, že si tito hlavní hrdinové v dalších dílech k sobě vybudují bližší vztah.

Kniha je vhodná pro čtenáře, kteří ocení detektivku bez krvavých scén a nepotřebují svižné tempo děje. Trochu může zklamat čtenáře, kteří mají načteno více detektivek a čekají od příběhu něco originálního nebo hodně překvapivé rozuzlení. Něčemu podobnému dávám většinou přednost i já, přesto přečtení nelituji, naopak je fajn si občas přečíst klidnější detektivku. Celkově je to zdařilý první díl nové série.

05.10.2022 4 z 5

Papírové domky Papírové domky Jiří Klečka

Papírové domky vychází ve vynikající edici "Tvář" nakladatelství Vyšehrad. Mě zatím žádná z těchto knih nezklamala a i tady jsem spokojená. Je to mysteriózní román o tom, co všechno je člověk ochoten udělat a podstoupit pro splnění svých snů a největších životních přání.
Hlavní postavy jsou Anna a Petr a jejich malý syn. Neméně důležitý je zde dům do kterého se nastěhují, je záhadný a strašidelný. Petr touží stát se slavným hercem, chce podávat nezapomenutelné výkony. Anna má skromnější profesní přání, silnější je u ní touha po bezpečí. Oba totiž pronásleduje minulost, oba trpí traumatizujícími zážitky z dětství. Po nastěhování do domu se jim začíná dařit a plnit všechna přání, hlavně Petrovi, ale jak už to v životě chodí, nic není zadarmo...
Zápletka románu se dotýká nadpřirozena, ale jde o silný příběh, který přináší hned několik podnětů k zamyšlení. Kniha je napsaná svižně a poutavě, je to výborné počtení, doporučuji.

02.10.2022 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Případy oddělení Q patří mezi mé nejoblíbenější detektivky. Díky velkému množství knih, které mám nachystané k přečtení, však dočítám sérii až teď, prostě nestíhám ;-).
V tomto díle je hned několik záhadných případů, přičemž k jednomu z nich se připlete i sama Rose a to tak nešťastně, že jí půjde přímo o život. Přišel čas, kdy se tato sympatická, zároveň však zvláštní osůbka, musí vyrovnat se svými démony z minulosti, takže jsou tu postupně odhalovány příčiny její pošramocené psychiky.

Děj tohoto dílu je nadmíru rozmanitý, případů i témat je tentokrát více (nad přidělováním sociálních dávek v Dánsku valím nevěřícně oči ještě teď :-o), zároveň se postupně hromadí jak vraždy, tak množství postav. S tím souvisí i celkové nižší hodnocení dílu s názvem Selfies.
Jussi Adler-Olsen však psát skutečně umí, takže i přes určitou spletitost tohoto dílu a nevyváženost mezi dramatickými a lehce stagnujícími částmi, je to pořád v konkurenci podobných knih vysoký nadprůměr. Finále příběhu a celé rozuzlení tohoto tentokrát řádně zamotaného klubka případů a témat je jako vždy skvělé.
85%

16.09.2022 4 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Román Sběratel sněhu má zajímavou zápletku ukrývající tajemství, je napsaný podmanivým stylem, postavy jsou dokonale vykreslené, plné života, nálada je spíše temná a tíživá.
Příběh má několik vypravěčů, neboť se odehrává ve třicátých a padesátých letech minulého století a v současnosti. Děj je opět zasazen do Českých Budějovic a každá doba je autenticky vykreslená - neklidná atmosféra třicátých let, kdy narůstají sympatie k Hitlerovi, těžké poválečné roky i současnost, kterou zastupuje ne zrovna typický mladý pár. Osudy všech postav čtenáře zaujmou, pointa na konci překvapí a propojí všechny tři dějové linky.
Této knize se toho moc vytknout nedá, přesto rozhodně není pro každého a mimo nadšených komentářů chápu i ty zklamané. Je to spíše těžká četba. Mým problémem bylo se do knihy začíst, to šlo hodně ztuha.

04.09.2022 3 z 5