Deimos Deimos komentáře u knih

Rok jedna Rok jedna Greg Rucka

Znovu a jinak? Znovu a lépe? Možná největší slabinou tohoto komiksu je, že jste příběh o začátku Wonder Woman četli nebo viděli již dříve. Navíc trochu jinak, takže se musíte srovnat s tím, že stejný příběh je vyprávěn s určitými rozdíly. Pokud v tomto problém nevnímáte, tak si klidně k mého hodnocení dalších 10% přidejte. Protože se v zásadě jedná o krásný komiks s moc pěknou kresbou. Především celostránkové a dvoustránkové jsou fantastické. Příběh je akční a má zajímavé odbočky a v závěru silného protivníka. Těším se na další díly s vírou, že budou pro mě nové. (81%)

12.03.2023 4 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Na Frosta jsem se těšil. Od autora už jsem četl jeho nejnovější knihu Pekelný pastýř a u ní jsem se skvěle bavil. Čekal jsem něco podobného od Frosta, ale možná proto, že to je autorova prvotina a mám už pár knih načteno od jeho konkurence, mě tato kniha dost zklamala. Začátek je slibný, prostředí Brna a jeho okolí je pro mě jako Brňáka velice příjemné. Nicméně tento pocit se už o pár stránek dál vytratí. Měl jsem problém udržet pozornost. Často jsem se přistihl, že mě to až tak nebaví a hlášky, kterých je tu hodně se víc míjeli účinkem, než se strefovali. A přitom těch hlášek a sarkasmu je tu mnoho a když to někomu sedne, může si knihu skvěle užívat. Mě to přišlo, jakoby to psal autor, (pro čtenáře) kterému je tak 15 možná 20 let a je to jeho prvotina. Přitom má autor velký rozhled, tak nevím, možná mi to jen tolik nesedlo. Uvidíme jak si budou stát Hitokiri a Leichenberg, pořád cítím potenciál a vzestupnou tendenci.(58%)

26.02.2023 3 z 5

Nebo je obojím? Nebo je obojím? Mark Waid

Dárek k narozeninám mi udělal radost. Nová série s Hulkem, pardon s Nemrtvím Hulkem je jiná, zajímavá a poutává. Dává nám okusit trochu jiný příběh, než by jsme čekali. Je to také komiks s překvapením v podobě několika hostovaček a poměrně pěknou kresbou. Zpestřením je sešit, který kombinuje několik stylů kreseb. Určitě si koupím pokračování a mohu doporučit. (80%)

23.02.2023 4 z 5

Punisher: Vítej zpátky, Franku část 1 Punisher: Vítej zpátky, Franku část 1 Garth Ennis

Klidně mohlo být i delší, protože se to četlo fantasticky. Krásná, moderní a stylová kresba dotváří drsný děj, a to takový, jaký jsem ještě v žádném jiném zpracování neviděl/nečetl. Perfektně vytvořené a napsané záporáky si Pusnisher maže na chleba, vůbec se s nimi nepárá, slušně řečeno, a dosti brutálně s nimi zachází. Jestli míváte taky ten radostný pocit, když hrdina vyhrává a mafiánský boss zuří, tak budete chrochtat blahem.

"Nasaďte na něj úplně všechny. Stopněte veškeré akce a začněte ho hledat. Otočte každý kámen ve městě, dokud neobjevíte ten pod který zalezl. Heslo zní Vendetta. Vypisuji deset miliónu dolarů za hlavu toho zvířete co mi to udělalo"

"Vy vy chcete, aby jsme sejmuli toho medvěda"
"Ne Punishera"
"Jo tak"

Podobných dialogů je v knize více a já se neuvěřitelně skvěle bavil. Možná mi tu chybí nějaký zapamatovatelnější příběh nebo zápletka, i tak ale musím hodnotit vysoko. (96%)

22.02.2023 5 z 5

Lockdown Lockdown * antologie

Super nápad to vydat knižně. Zvláště pokud jste se k povídkám v době lockdawnu nedostali, tak bude pro Vás knížka lákavá. Stejně tak palec nahoru za snahu přinášet čtenářům příběhy v době, kdy si do obchodu pro svoji novou dávku čtiva nemůžete přijít. Zároveň je super, že se tak čtenář může "potkat" s autory, které ještě nezná a je tak velká šance, že si k nim najde cestu. Bohužel ne všechny povídky jsou nadprůměrné, dokonce jich je dost i průměrných a nijak zásadně mě neoslovili. Jako text na internetu to v pohodě přejdu, jako knižní antologii, kterou si chci nechat ve sbírce, bych si přál trochu víc. Nejlepší byla povídka Staří přátelé od Míši Merglové, byl jsem pohlcen, dojat příběhem a brečel jsem. Kulisy nejsou tak důležité. Na druhé místo bych dal povídku Tlesknutí jedné dlaně od Petra Schinka. Příběh i hlavní hrdina mě zajímal od začátku do konce. Svět byl zajímavý a dobře představen. Na třetím místě u mě skončila Panenka od Romana Bureše. Super příběh s velkou eskalací na malém prostoru. Na čtvrté místo bych zařadil povídku Staré vznešené časy od Františka Kotlety. Především za nápad, prostředí a taky proto. že jsem to od něj nečekal. Páté místo má u mě povídka Sobotní směna od Kristýny Sněgoňové. Takové mám rád a také to byla jedna ze dvou sci.fi povídek, jen jako bych to už někde viděl/četl. Inspiraci bych hledal v Minority Report nebo v Lokim. Tyto povídky bych si klidně rád znovu přečetl, nebo je doporučil. Ostatní u mě zapadnou. Nicméně vybere si každý (68%)

01.12.2022 3 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Pěkná kniha. Pěkně vymyšlená. Dobře, snadno a rychle se četla. Myslím, že jsem se něco dozvěděl a naučil. Možná mě její přečtení i o něco víc přiblížilo tomu být pravý PotterFan. V průběhu čtení jsem byl ještě zvědavý co si autor(ka) vymyslel(a). Vlastně ne, to je historie a ta přece není vymyšlená, ale zaznamenaná. Na letošním ComicConu jsem "cosplayoval" studenta bradavic. Patřím do Mrzimoru. V sobotu si budu vyrábět hůlku, tu jsem postrádal a brzy začnu s hraním Famfrpálu. Pokud to máto podobně, tak by se vám kniha také mohla líbit. (67%)

29.04.2022 3 z 5

Punisher: Otrokáři Punisher: Otrokáři Garth Ennis

Hodně silný a slibný námět, který v jakémkoliv provedení přináší silné emoce. V případě Punishera je to pak kombinace smrtící a výbušná. Navíc má tento komiks hodně výrazného záporáka, krásnou grafiku a nekomplikovaný scénář. Řekněme, že první polovina knihy je top. Očekávání však byla vysoká. O něco později se vyprávění a údernost rozvolní a řekněme si to upřímně, třeba v jednom holandském seriálu bylo vyobrazení "otroctví s děvčaty" mnohem silnější a emotivnější a také podrobnější. Nakonec tedy Otrokaří doplácí na krátkost komiksového periodika a nemožnost se víc "rozpovídat". Přesto je to silný zážitek a doporučuji přečíst. (85%)

17.06.2021 5 z 5

Naše dějiny v datech Naše dějiny v datech Jarmila Koudelková

Ano, tohle je ta historická kniha, o které jsem se zmiňoval při psaní komentáře na novější verzi, že jsem ji četl, a že si z ní pamatuji časté "toho a toho roku se konal xtý sjezd KSČ". Ano je to tu a je to hrozné, je to poplatné době a nejvíc to bije do očí právě v popisu dnes už minulého století. Kniha končí v roce 1981 a to je dnes už opravdu neaktuální. Jestli se často říká, že dějiny píší vítězové, tady to je zářným příkladem: velebená komunistická strana dává lidu budoucnost, kdežto odporná buržoazie lid vykořisťuje. Takhle kniha by zasloužila spálit, kdyby...Kdyby neměla obrovské klady. Předně je detailnější a podrobnější, než její novější vydání. Obsahuje i dějiny Slovenska, na které se dnes už v českých publikacích nedostává. Obsahuje obsáhlé ilustrace a když se oprostíme od zmiňovaného problému, může dobře posloužit jako vhled do naší a Slovenské historie. (72%)

17.02.2023 4 z 5

Ocelový alchymista 1 Ocelový alchymista 1 Hiromu Arakawa (p)

Tohle je docela parádní čtení. S mangou a jejím stylem se teprve seznamuji a je dobré říci že prvním Alchymistou nelze nic zkazit. Čtení je snadné a jednoduché. Koncept dvou hrdinů, kteří se bijí za pravdu a spravedlnost a na chleba si namažou kdejakého záporáka, který nestačí chápat, co se kolem něj děje a jak to dokázali. Poslední kapitola ve flaku ve stylu Stevena Seagala je skvělá. Celkově je to prostě super, měl jsem často problém se od knihy odtrhnout a nepokračovat. Skoro hrozilo, že ji přečtu na jeden zátah. Dávkování pomohlo. Závěrečný cliffhanger super, jen si nejsem jistý, jestli se s tímhle stylem dá vydržet celou sérii a nezačne to býti brzy ohrané. Ale určitě se pletu a těším se na další díly. (80%)

29.01.2023 4 z 5

Prokletí pro všechny Prokletí pro všechny Martin Paytok

Nedává to smysl. Po dočtení knihy jsem asi hodinu přemýšlel, jestli jsem to pochopil. Jestli ano, tak opravdu až po dočtení knihy a pak si říkám: "ok, je to zajímavý nápad, ale to je vše?" Skupinka parťáků, nemůžu říct přátel, včetně holky hlavního hrdiny se stanou aktéry zločinu, který způsobí jejích prokletí a poté co všichni nějakým způsobem zahynou a zemřou, tak vlastně nezemřou. Oni jsou něco jako mrtví-nemrtví, a jeho holka se mu zjevuje jako duch a hlavní cíl hrdiny je najít magický artefakt, aby mohl toto "kouzlo" tlačítkem vypnout a tím je mohl zabít už definitivně. Proč? A proč se to všechno děje? Z knihy a jejího děje to nelze úplně pochytit a pochopit. Navíc se celkem nevýrazně proplétají vždy dvě časové linie, které se vzájemně mají doplňovat, ale moc to nefunguje. Nejvíc mě iritovala "nevyzrálost autora", přitom už před tím něco napsal. Jenže je hodně poznat, že toto je jeho prvotina a při srovnání třeba s Kotletou, je jeho text slabým čtivem bez pořádného vtáhnutí do děje. Nejvíc bych potom vytkl neustálé opakování vět. Proč? Aby snad naplnil rozsah? Nebo takhle mají fungovat dialogy? Vždy to vůbec nefunguje. Čtenář se v rozhovorech ztrácí a děj se přes dialogy nikam pořádně neposunuje. Rád bych napsal vážně škoda, ale je mi to vlastně celkem jedno a to je špatně. Abych jen nehanil: za plusy považuji celkem zajímavého hrdinu (sympatický není pro to co dělá) a krátké kapitoly, fakt se to četlo dost snadno, lehce a rychle. Víc mě toho ale nenapadá a knihu bych nedoporučil. Otázkou je jestli dám autorovi někdy druhou šanci, třeba se vypíše, na poprvé to ale bylo zbytečné čtení. (42%)

27.09.2021 2 z 5

Pád do hlubin Pád do hlubin Dan Abnett

Od doby co je pro mě Jason Momoa Aquamenem si nemohu zvyknout na Aquamanův původní vzhled, se kterým se čtenáři setkají i dnes. To je ale můj osobní problém. Ještě bych měl možná trochu problém s tím, že příběh je lehce naivní (ale je tu Superman, tak to dává smysl), je poněkud jednodušší, ale zase o to méně komplikovaný. Kresba byla přehledná a pěkná a spolu s akcí a občas i nějakým tím dramatem se komiks velice dobře četl. Závěrečný cliffhanger trochu navnadí na další díly a všeobecně moderní zpracování (této nové série) je velice příjemné. (72%)

31.08.2021 4 z 5

Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha první Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha první Kevin Smith

Dlouhé tři roky jsem četl tento komiks, snad nevýhoda toho, když máte rozečteno na 4 desítky knih/komiksů a vždy se k jedné konkrétní vrátíte po delší době a jen na čas. Prázdný toulec není nikterak obsáhlý komiks. Originál byl vydaný někdy v roce 2001 a je na něm znát, že to je komiks z přelomu tisíciletí. Hlavně po grafické stránce, která do dnešní doby mírně zastarala. Navíc se děj odehrává před známým seriálovým universem Arrowerse a tedy některé věci jsou jinak, poplatné dřívějším komiksům. Příběh o ztrátě paměti, respektive o ztrátě posledních deseti let a vlastní smrti je zajímavý a na konci knihy ještě stále nevyřešený. Docela mě zajímá co za tím stojí. Oceňuji a líbil se mi vtip a humor, který mezi sebou postavy mají. Funguje to mezi Green Arrowem a Batmanem pěkně a baví to. Stejně tak se mi líbil poslední sešit a to 85 díl The Brave and the Bold z roku 69. Grafiky odpovídá době vzniku, nicméně vztah obou již zmíněných hrdinů je velice pěkný a hodně přátelský. Zápletka je solidní. Za tuto část tedy přičítám body k dobru. Celkově je to stále dobrá kniha, která má smysl hlavně pro fanoušky Green Arrowa. (73%)

22.07.2021 4 z 5

Dracula (komiks) Dracula (komiks) Petr Kopl

Komiks jsem před lety odložil a vrátil jsem se k němu až teď. Od té doby vím, kdo je Petr Kopl a fandím mu. Jeho kresba v Drákulovi nicméně nic nemá společného s tím, jak jeho kresbu vnímám dnes. Je zde dost expresivní a řekněme, že se hodí, ale zároveň není hezká. Příběh je směsicí známého a zároveň vymyšleného a také s mnoha odkazy na známé literární postavy. Odkazy jsou to velice milé, potěšující a čím víc máte načteno, tím častěji se pousmějete. Že by zkouška na čtenáře? Komiks od 9 let dává tušit, že by mohl být pro děti, ale nevím, jestli bych jim to doporučil, spíš tak od 12ti. Není sprostý, ale krve tam je jak se patří. Dospělejšího čtenáře může ovšem spíš nudit. Já se u něj bohužel nijak zvlášť nebavil. (54%)

19.05.2021 3 z 5

Tajemství počátků Tajemství počátků Jeff Lemire

Tohle pro mě bylo úplně něco nového, čemu jsem dříve nevěnoval přílišnou pozornost. Faktem je, že mě to úplně strhlo a upoutalo. Něco tak jiného, nového, neokoukaného a přitom díky charakterům dokonale funkčního a zajímavého už jsem dlouho nečetl. Hltal jsem každou stránku, každou postavu a příběh, který se odkrýval pozvolna, ale vždy něco z minulosti postav poodkryl a to dokonale zapadalo. Já si vždy jen řekl "páni". Bylo to super čtení a pěkné prohlížení. Kresba je jiná, trochu jednodušší, ale ne příliš, že by jste měli pocit, že je ošizená. Postavy jsou velice originální a trochu divné, ale tuším, že to je proto, co vše už mají za sebou a jsem hodně zvědavý jak a kam se příběh bude vyvíjet dál. (93%)

06.05.2021 5 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Jednohubka. Dávkoval jsem si ji ale po pár stripech za den a tak mi vydržela dlouho. Některé vtipy jsem prošel bez povšimnutí, dost jich ale bylo hodně úderných, silných a nekorektně zábavných. Miluji kočičky, často mi dávají pac a pusy. Však to znáte a těším se na další autorovu tvorbu. (75%)

01.03.2021 4 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Tak tady smekám. Tohle je vážně hustej mega nářez. Tedy pardon, to patří jinam. Ale stejně. Kotleta mě na malém prostoru, někdy i v povídce o pár stranách, tak příjemně překvapil, že jsem z toho vážně nadšený. Vůbec tam není cítit, že se mnohdy jedná o první texty autora. Povídky mají často úderný závěr a obecně hlavní myšlenku. Rovněž často promyšlený svět, který autor dokáže představil na malém prostoru. Fakt si jen říkám, že mnohé světy by se krásně vyjímaly o délce jedné celé knihy. To mi bylo vždy líto. Asi tři povídky se mi netrefily do vkusu. Nejvíc mě kupodivu minula ta první (nejnovější) Ve stínu viru, ale dobrých 10 z 19ti byly úplně TOP. Za mě TOP5: Genetický zločinec, Důchod, Velký test, Expedice, Zločin na Penzionu. Jenže i Přepadení penzionu, Válkotvůrce nebo i ukázka z románu Spad má co nabídnou a je dost jisté, že si zde vybere opravdu každý. Začíná to být závislost. (85%)

30.11.2020 5 z 5

Ghost Rider - Cesta slz Ghost Rider - Cesta slz Garth Ennis

Rozečtené dva roky, trošku jsem si ji šetřil. Prozatím nemám velké srovnání a myslím, že to je můj první Ghost Rider. Ale co vím, tak to, že je super. Vždy mě dokázal vtáhnout do děje a popravdě dalo by se to přečíst na jeden zátah. Je to adrenalin, je to napínavé a ději se tam dost drsné a zvrhlé věci. Utržené končetiny a vraždy nevinných tu jsou častějšími jevy, než na divokém západě bývá zvykem. Mimochodem, odehrává se to právě na těchto místech, nejedná se tedy o Ghost Ridera v moderní, současné době, tak jak ho známe třebas z filmu. Ghost Ridereme je tu pochopitelně někdo jiný a hlavním hrdinou je celkem sympatický chlápek, jehož životní příběh by jste nechtěli zažít. Co ovšem neuvěřitelné boduje, je kresba. Nádherná, přehledná - vyprávění je řazeno (až na pár výjímek) do vodorovných rámečků poskládaných krásně pod sebe. Čtení a prohlížení je tak velmi snadné a příjemné. Občasné velké celky jsou pastvou pro oči. Snad jen škoda, že víc scén se odehrává ve tmě a mnoho obrazů je tmavých a rovněž přehlednost záporáků je velmi špatná a to i přesto, že se často oslovují jmény. Ale víc nemám co vytknout a mohu jednoznačně doporučit. (87%)

12.04.2020 5 z 5

Rok nula: Kniha první Rok nula: Kniha první Scott Snyder

Takže začínáme opět "od začátku". Tentokrát má Batman zdatné protivníky a děj se vyvíjí napůl detektivní formou, napůl formou akční. Je tu podle mě poměrně dost textu a občas jsem ztrácel koncentraci. Kresbou je komiks nadprůměrný, k Batmanovi se hodí, můj styl to úplně není. Určitě zkusím další díl. (74%)

30.09.2023 4 z 5

Daisho Daisho Stan Sakai

Devátý díl je v pořadí můj druhý. Příběhy jsou delší a o něco méně úderné, než při mém prvním setkání (první díl Ronin), zato jsou ale víc výpravné. Některé příběhy zřejmě navazují na předcházející a některé začínají nový příběh. Jiné se pak vrací do minulosti. Pořád je to velice akční a často je to velmi dojemné až osudové. Možná bych doporučil přečíst v krátkém časovém úseku. Já si knihu rozmělnil asi na rok (třeba že jsem ji z nějakého důvodu neměl zařazenou v rozečtených) a mám pocit, že to ubralo na intenzitě. Nebudu to v hodnocení zohledňovat a řeknu že to bylo krásné a silné vyprávění. (91%)

08.05.2023 5 z 5

Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí Scott Adams

Můžu se bez mučení přiznat, že mi tento humor sedl. Bavil jsem se, předčítal jsem druhé osobně vtipy nejpovedenější a smáli jsme se společně. Ne vše je aktuální, někdy působí a je poznat, že tvorba je dřívějšího data. Jindy se vtip minul účinkem, nebo jsem ho prostě nepochopil. Ze dvou třetin se však jedná o povedené trefné a nadčasové myšlenky, které budou nejspíš bavit i za dalších 20 let. Líbili se mi postavy Dogberta a Ratberta :) (77%)

30.04.2023 4 z 5