Daydreamer Daydreamer komentáře u knih

Nenaplněné naděje: Politické a diplomatické vztahy Československa a Velké Británie od zrodu První republiky po konferenci v Mnichově (1918-1938) Nenaplněné naděje: Politické a diplomatické vztahy Československa a Velké Británie od zrodu První republiky po konferenci v Mnichově (1918-1938) Jindřich Dejmek

Pokud by se nejednalo o mimořádně důležité téma z našich a britských dějin, ani bych knihu nedočetl...Ale mohu si za to tak trochu sám. Předchozí, mnou čtená, autorova kniha "Historik v čele diplomacie: Kamil Krofta" mne měla dostatečně varovat. Tedy: i v této knize se opakují naprosto stejné zásadní nedostatky! P. Dejmek jako by si vůbec neuvědomoval, že nepíše pouze pro jakýsi VIP kroužek svých známých, nejlépe lingvistů, ale že si jeho knihu může přečíst kdokoliv...Rejstřík opět chybí! Znovu velké množství poznámek, které nemůžete číst hned pod textem, ale čekají vás sta a sta případů listování na konec konkrétní kapitoly! A opět hojně používaná cizí slova, na které jsem nenarazil za celý život...To je páně autorova velmi oblíbená záležitost! Ale ono se nejedná pouze o cizí slova - pan Dejmek najednou klidně přejde do citací úryvků hned v několika cizích jazycích, aniž by je, například v onom rozsáhlém poznámkovém aparátu, přeložil !! Takže v textu najdete mnoho a mnoho desítek citací v minimálně třech různých jazycích(nejčastěji v angličtině)!! Chápu, že jsou lidé, kterým to vadit nebude. Ale kniha byla vydána v Čechách a pro Čechy a tedy nepřeložit cizojazyčný text alespoň v poznámkách, je nejen neodpustitelné, ale vysloveně ubohé... Ani se mi nechce věřit, že někdo vůbec může, v takovéto úpravě, knihu vydat... Tři udělené hvězdičky patří samotným informacím, obsaženým v textu a zcela prokazatelně dokazují neblahou roli Británie v evropské politice dvacátých a třicátých let(Janovská konference, Smlouva o vzájemné pomoci, Ženevský protokol, to vše Británie negovala; ignorování, či jen akademické odsudky takových skutečností, jako opuštění odzbroj. konference Hitlerem 1933, zavedení všeob. branné povinnosti 1935 v Německu, remilitarizace Porýní, anšlus Rakouska, a samozřejmě nevybíravý až extrémní nátlak na Československo, abychom se vzdali našeho území - a právě tak nevybíravý tlak na našeho smluvního spojence Francii, aby nás opustila!!). Britové se v oněch letech opravdu nemají čím chlubit, ba právě naopak!

20.12.2017 3 z 5

Naše hrady Naše hrady Vladimír Liška

Pěkně vypravená kniha, pěkné počtení, jen ten výběr hradů bych viděl rád jiný - aby tam nebyly hrady takřka úplně zaniklé, například - a naopak, aby tam nechybělo třeba Rábí, Valdek atd.

16.12.2017 4 z 5

Český ráj - pohledy do zašlých časů Český ráj - pohledy do zašlých časů Karel Čermák

Velice půvabná kniha, kterou jsem si přečetl opravdu s chutí. Do Českého ráje jezdíme na různá místa prakticky každý rok a bylo fajn si prohlédnout ony staré fotografie a přečíst nejrůznější příběhy, k oněm místům se vztahující. A to jak humorné, tak informativní, ale i pár tragických. Autorovi patří za tuhle publikaci opravdu dík.

17.11.2017 5 z 5

Edvard Beneš - politický životopis Edvard Beneš - politický životopis Zbyněk Zeman

Edvard Beneš nepatří k mým oblíbeným osobnostem První republiky. Nicméně mi přijde, že v této knize vychází jeho konání hůře, než tomu, podle mého, ve skutečnosti bylo.Takže jako objevné a objektivní mi autorovo podání, sklouzávající občas až do jakéhosi sarkasmu či cynismu, nepřijde. Na zadní straně obálky je noticka, že Zemanovo hodnocení E. Beneše se může zdát příliš "probritské". Ano - to se nezdá, to skutečně je. Naštěstí existují publikace, které se na působení Angličanů ve světové politice 20. a 30. let dívají z kritičtějšího pohledu. A právě tak sice kriticky, nicméně přece jen objektivněji i na samotného E. Beneše.
Ze mne tedy jen další pohled na jistě rozporuplnou osobnost Edvarda Beneše. Nic víc, nic míň.

21.08.2017 2 z 5

1938: Věrni zůstaneme 1938: Věrni zůstaneme Jan Drnek

Při hodnocení knihy se samozřejmě musí vycházet z toho, že jde o fikci, ale...Neporozuměl jsem zcela autorovi ohledně jeho vztahu k První republice, resp. k Československu. Přišlo mi, že na některých místech je jeho vztah vřelý, zatímco jinde jakoby jí pohrdal. Nehledě už na vyloženou hloupost, kdy se autor zmiňuje o ČSR jako o "takzvané demokracii" ?!? Také bych nečekal, že by Ladislav Rašín pronesl, že "nebudeme mluvit o obraně, ale o vítězství". To už je optimismus takřka bezbřehý...Navzdory připomínkám se mi ale knížka, jako zastánci obrany a nikoliv kapitulace, četla dobře.

11.08.2017 3 z 5

Republika v obležení Republika v obležení Jiří Kovtun

I tato kniha, navazující na "Republiku v nebezpečném světě", je výbornou četbou. Má jen jedinou chybu - nebyla dokončena a to je opravdu veliká škoda. Nesmírně by mne zajímalo autorovo vylíčení událostí následujících, zejména roku 1938. I tak ale patří autorovi velké poděkování; byť i jen za toto torzo.

13.07.2017 5 z 5

Únorová tragédie Únorová tragédie Hubert Ripka

Čtivě napsaná kniha o událostech předcházejících neblahý komunistický puč, a vrcholící podrobným popisem událostí v únoru 48. Člověk ví, jak to vše dopadne - přesto na mne z toho marného boje za zachování demokracie padl smutek...Jen netuším, zda ono až patetické líčení myšlenkového vzdoru takřka celého národa(!) oproti komunistům v posledních týdnech před převratem odpovídá skutečnosti. Poněkud mi to připomíná onen neblaze proslulý, bezbřehý a skutečnostmi nepodložený optimismus pana Beneše. budu se muset začíst i do líčení téhož od jiných autorů.

26.06.2017 4 z 5

Republika v nebezpečném světě Republika v nebezpečném světě Jiří Kovtun

Podle mého názoru se jedná o skutečně mimořádnou záležitost. Rozsahem mně kniha nejprve malinko vyděsila, abych pak ke konci litoval, že nebyla ještě obsáhlejší, alespoň v oněch závěrečných letech 1933-35. Autor zjevně chtěl napsat díl přístupné širokému okruhu čtenářů - a skutečně: kniha se čte jedním slovem výborně! Nezahlcena zbytečným balastem, nedegradována , jako u některých jiných autorů, extrémním množstvím málo známých cizích slov, či nepřeložených citací(ano, i takoví autoři jsou!). Řeší se tu především politika a to je nesmírně dobře. Kdo chce informace z jiných oblastí, může sáhnout po Kárníkově trilogii "České země v éře První republiky. Jedinou drobnou výtku vidím v tom, že je v knize skutečně poněkud "přemasarykováno". Kapitoly "Kniha jako čin" a "Oldra Sedlmayerová", právě tak jako "Revoluční Hamlet" patří jistě do nějaké monografie o TGM; tohle má však být především kniha o "Republice v nebezpečném světě" - a tady by být opravdu nemusely. To je ale jen malinká vada na kráse a kniha si rozhodně zaslouží plné ocenění! Je veliká škoda, že pokračování, tedy "Republiku v obležení" už autor dopsat nestačil, a vyšla pouze jako torzo.

19.06.2017 5 z 5

Tisíce obyčejných smrtí Tisíce obyčejných smrtí Roman Cílek

Výborná záležitost - čtení je to ovšem opravdu neveselé a plné tragických událostí, mnichovským diktátem počínaje a zážitky z lágrů konče. Těžko hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami.

01.06.2017 5 z 5

Smíchov - město za Újezdskou branou Smíchov - město za Újezdskou branou Jan Jungmann

Jungmannův "Smíchov" je kniha přesně ve stylu, který mám rád. Velké množství opravdu zajímavých fotografií a řada z nich "nová". Alespoň pro mě :-). A k tomu samozřejmě doplňující text a to v rozsahu naprosto dostačujícím. Doporučuji.

27.04.2017 5 z 5

Zaniklé Podskalí - Vory a lodě na Vltavě Zaniklé Podskalí - Vory a lodě na Vltavě Jan Jungmann

Další výborná kniha od pana Jungmanna. Spousta zajímavých fotografií a právě tak zajímavého doprovodného textu.

27.04.2017 5 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Kniha, při jejímž čtení mrazí v zádech a po přečtení nutí nejednoho čtenáře k zamyšlení. Jsme opravdu obklopeni nejrůznějšími vymoženostmi a vychytávkami, na kterých jsme životně závislí. A stačilo by vlastně docela "málo", v případě České republiky jistě jen jedna taková bomba, a život, jaký ho známe, by skončil...
Čekal jsem původně s obavami spíše happy end, který by ale vyznění příběhu rozhodně ublížil. Tady se pomoc objevuje až za hodně dlouhou dobu a co se odehraje v mezičase, to je opravdu SÍLA... Pro mne o to víc, že žiji v Praze - stačí si vzpomenout, jak v knize dopadl New York...
Co se týče onoho poměrně často zmiňovaného vlastenectví (jsme přece Američané!), snad poprvé mi to nijak zvlášť nevadilo. Proč? Jednak proto,že věřím, že jim, Američanům, by to pomáhalo. A jednak proto, že jsem si říkal, co by se asi v obdobné situaci říkalo u nás doma. Snad ono přihlouplé "kdo neskáče není Čech" ?? Ano, je to "jen" fikce(mající ovšem velice blízko ke skutečnosti), ale v tom příběhu jsem ty Američany obdivoval.

18.04.2017 5 z 5

Pražské promenády Pražské promenády Adolf Branald

Opravdu velmi příjemné počtení. Líbil se mi autorův uhlazený, laskavý styl a čím byly vzpomínky staršího data, tím byly pro mne půvabnější. Mohu doporučit.

05.04.2017 4 z 5

Mnichovská krize: Memoárové poznámky na okraj tragických dnů utrpení a hanby Mnichovská krize: Memoárové poznámky na okraj tragických dnů utrpení a hanby František Ježek

Podtitul: Memoárové poznámky na okraj tragických dnů utrpení a hanby. Jedna z velmi mála knih, kde ani maximální honocení nevyjadřuje přínos této knihy. (Dovolil jsem si nominovat, byť jistě jen symbolicky, na knihu roku). Pro zájemce o politickou historii 30. let a zejména období mnichovského diktátu je to povinnost. František ježek podává nedocenitelné svědectví díky své funkci ministra ve vládě Československé republiky v krizových měsících březen až září 1938. Obdobné svědectví nikdo z dalších členů tehdejší vlády nezanechal. A je to svědectví o to významnější, že převážná část autorových vzpomínek pochází ze zápisků, které si on sám, navzdory nevůli některých vládních kolegů, pořizoval. Čtenář se tak stává nejen takřka "očitým svědkem" událostí nejvyššího významu v uvedeném období, ale svůj názor si může udělat i na vystupování a chování řady politiků, včetně kontroverzní postavy E. Beneše. Jakkoliv již bylo v průběhu času z autorových vzpomínek občas citováno, teprve toto ucelené vydání "vytrhlo" jedinečné svědectví Františka Ježka ze zapomnění. Pánům Kvačkovi, Klečackému, Horákovi, Tomešovi a Vaškovi patří za to obrovský dík.

18.02.2017 5 z 5

Mnichov a Edvard Beneš Mnichov a Edvard Beneš Míla Lvová

Předpokládal jsem, že, v vzhledem k roku vydání, nebude v knize toho ideologického balastu až tolik. Předpoklad se nepotvrdil. Samozřejmě je znát i stáří knihy.

18.02.2017 2 z 5

Pražské příběhy 2 - Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu Pražské příběhy 2 - Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu Dan Hrubý

Je to podobná záležitost, jako díl první. Výborné fotografie, víceméně zajímavé příběhy a občasné autorovy podivnosti typu: "Na Švédy se v Praze všechno svede. Kdepak na KGB, nebo na komunisty...(???).

16.02.2017 3 z 5

Pražské příběhy - Na cestě Malou Stranou Pražské příběhy - Na cestě Malou Stranou Dan Hrubý

Prahu mám velice rád, takže mne kniha potěšila. Zejména řadou skvělých, dosud neviděných fotografií. I většina příběhů byla zajímavých, o všech bych to ale netvrdil. Místy autor popouští až příliš uzdu fantazii, jinde mi zase přišel trochu rozvláčný a dokázal bych si představit vynechání zbytečností typu "estébák udělal ve své zprávě patnáct pravopisných chyb". V této souvislosti pak půvabně komicky působí obdobné chyby v této knize :-).Dokonce i hrubka.

08.02.2017 3 z 5

Z deníků Anny Lauermannové-Mikschové Z deníků Anny Lauermannové-Mikschové Anna Lauermannová-Mikschová

Jak jsem očekával, je to opravdu zajímavé počtení. Samotné deníky ovšem zabírají téměř o sto stran menší rozsah, než je počet stran knihy a ty stránky ještě krátí obsáhlý poznámkový aparát, umístěný ovšem vhodně pod textem, takže ho čtenář může používat, aniž by byl neustále nucen listovat na konec knihy. Co ovšem tuto publikaci hodně sráží, je jmenný rejstřík. Poku naivně očekáváte, že naleznete klasický jmenný rejstřík se jmény a stránkami, na nichž se vyskytují, tak se velice pletete. Ač je to k neuvěření, jedná se o pouhý seznam jmen, se kterými se v knize setkáte !! Tedy záležitost zcela nepotřebná, ba zbytečná.

17.01.2017 4 z 5

Praha avantgardní Praha avantgardní Karel Piorecký

Výborná záležitost. Obsáhlá textová, ale i fotografická část. Spousta informací o lidech, o místech i o dílech. Rejstřík nejen jmenný, ale i literárních děl a, samozřejmě, i použité literatury. Kvalitní papír, knížka je prostě krásně vypravena. Jednoznačně doporučuji.

04.01.2017 5 z 5

Bílé nebe černá zem Bílé nebe černá zem Helena Hodačová

Opravdu děsivé čtení... Na tuhle knihu nikdy nezapomenu, i když už je to pár desítek let, kdy jsem si ji vypůjčil v knihovně ke čtení. Druhé čtení bych už rozhodně nezvládl. Za sebe si nedovedu představit nic strašnějšího, než smrt dítěte...

02.01.2017 5 z 5