Tisíce obyčejných smrtí

Tisíce obyčejných smrtí https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91676/bmid_tisice-obycejnych-smrti-u5f-91676.jpg 4 7 3

Kniha zachycuje unikátní vzpomínky publicisty, spisovatele Františka R. Krause. Zápisky a vzpomínky jsou převyprávěny, doplněny a upraveny uznávaným spisovatelem literatury faktu Romanem Cílkem. Text se soustřeďuje na období 1933-45, tedy na dobu nástupu nacismu k moci a jeho expanzi, jejíž obětí se stal i F. Kraus a jeho rodina. Na předkládaném textu je výjimečná celistvost vzpomínek svědka, kterému bylo souzeno být u "počátku" i "konce" tragédie šoa.... celý text

Kanylka
04.03.2024 4 z 5

Poučme se a nedopusťme, aby se podobné opakovalo

Apo73
05.08.2021 3 z 5

Málo známý židovský novinář, patřící do okruhu německých intelektuálů v pražské první republice, který byl svědkem nástupu fašismu (vynikajicí líčení setkání Henleinovců ve Slovanském domě v Praze, kdy policie už nemá sílu zasáhnout) a v plné "parádě" zažil 2. světovou válku v několika koncentračních táborech. Je to příběh o vteřinách života, které byly osudné, mohly být tragické. Je to příběh o zázraku, že přežil. Dal bych víc hvězdiček, ale za nešťastné považuji neustálé přepínání mezi ich-formou a vyprávěním o novináři, což je zde autorský přístup pana Cílka. Není to nijak odděleno a mně osobně to velmi rušilo. Jinak ale je to drobná knížka plná hrůz, a zároveň plná dokumentárního svědectví o atmosféře Prahy ve 30. letech, praxi německých deníků a jejich redakcí, a pak samozřejmě už mnohokrát vyřčených mechanismů koncentračních táborů. I jeho pozorování je dokumentární. Takže doporučuji.

Daydreamer
01.06.2017 5 z 5

Výborná záležitost - čtení je to ovšem opravdu neveselé a plné tragických událostí, mnichovským diktátem počínaje a zážitky z lágrů konče. Těžko hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami.