david9690 david9690 komentáře u knih

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

K této knize jsem se dostal díky čtenářské výzvě - 10. Kniha o boji za lidská práva. Nebylo to moc hezké čtení (vzhledem k popisovanému tématu a událostem), ale o to zajimavější, poučnější a objevnější to pro mě bylo. Neměl jsem vůbec představu o tom, jak strašlivé to bylo v Rumunsku za hrůzpovlády diktátora Ceausescu a o to více mě to, co se tam tehdy dělo a co museli prožívat ti ubozí lidé, šokovalo.
Ten naprosto šílený materiální nedostatek a strádání ve všech oblastech (jídlo, teplo, bydlení, elektřina, voda atd) byl děsivý a podmínky ve kterých lidé museli žít byly absolutně nepředstavitelné. Bohužel mnohem horší a daleko více devastující byl psychický teror a tyranie, kterým komunistická tajná služba a armáda trýznili lidi a zbavovali je jakýchkoli jistot, důvěry svobody a sebeúcty. Ta neuvěřitelná síť informátorů, kteří byli pod tlakem nuceni, aby špehovali lidi ve svém okolí a rodinách, aby na ně donášeli, způsobovala, že vlastně nikdo si nemohl být jistý vůbec ničím, že nikdo nemohl věřit ani těm nejbližším. Strach se stal neuvěřitelně mocnou zbraní v rukou tyranů a sadistů a rozkládal společnost hůře než mor.
Je to moje třetí kniha od Ruty Sepetys a velmi oceňuji práci této autorky, která každou svou knihu připravuje několik let, během nichž se věnuje opravdu detailní badatelské činnosti, zkoumáním historického kontextu a různých dostupných pramenů, pátrání v archívech a hlavně rozhovorů s účastníky (či jejich příbuznými) a sbíráním vzpomínek očitých svědků, pamětníků nebo dalších lidí, kteří dané období prožili. Takže všechny její knihy jsou vytvořeny na reálném a historicky podloženém základu tragických situací a událostí, nad nimiž vystaví skvělý příběh a vytvoří obrovskou škálu různých postav a charakterů.
Autorka má opravdu neuvěřitelnou schopnost poukázat na to, čeho všeho jsme my lidé schopni - na jedné straně jaké šílené zlo, krutosti, zranění a peklo můžeme druhým udělat (temné kulisy) a na druhé straně vždy nechá vyniknout jako jasný plamen i tu spoustu dobra, lidskosti, odvahy, statečnosti, obětavosti a laskavosti, která z hlavních postav jejich příběhů tryská.
Rozhodně nelituji času s touto knihou a můžu jen doporučit ostatním k přečtení.

07.08.2023 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

No tohle bylo smutně děsivé, ale žel ukrutně reálné. To jakým způsobem ti chlapi uhasili ve svých ženách jakoukoli osobnost, ženskost, lásku, citlivost a něhu je přímo trestuhodné. A hlavně ty důsledky, které tenhle degenerativní kruh a způsob života přenáší na další generace, na další ženy v řadě, jaké škody to napáchá v mysli a psychické i fyzické oblasti, to je absolutně šílené. Sledovat jak jednotliví muži (hlavně Mirkové) zadusili veškerý plamen života, jak doslova "vysáli" ženy ve svém okolí jako nějací upíři, bylo pro mě hrozně náročné a nepochopitelné. Fandil jsem ženám a doufal jsem, že se najde nějaká odvážná která vybočí z řady a rozetne začarovaný kruh, která najde vnitřní sílu a vezme to do svých rukou. Nakonec to byla ta poslední v řadě - Johana.
Byla to velmi silná kniha, ale rozhodně se to nečetlo lehce a někdy byla popisovaná realita jejich životů a toho všeho trápení hodně těžce stravitelná. Přečteno jako poslední kniha letošní výzvy a tímto tedy mám pro rok 22 splněno.

22.09.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Ze začátku mi to přišlo až přehnané, ale pak jsem si uvědomil, že je to kniha žánru sci-fi a vlastně, že autor je prostě povinen úplně pustit otěže své fantazie a sledovat tok té dravé myšlenkové bouře jaksi z povzdálí a jen zaznamenávat kam až se řeka rozlila.
Na autorův styl vyprávění a dvě prolínající se časové linky jsem si zvykl (i když těch vzpomínek mohlo být přeci jen méně - přítomný děj mě teda bavil rozhodně mnohem více než minulost) a čím dále jsem se v příběhu dostával, tím se mi to zdálo zajímavější a zábavnější - hlavně ta postupně se zlepšující komunikace, snaha o vzájemné pochopení se a nalezení společných průniků mezi Gracem a Rockym byla výborná. No a ten konec byl velmi dobrý, nečekaný, částečně i dojemný, ale tak nějak musím říct, že to pan Weir uzavřel docela sympaticky.
Jako někdy jsem měl pocit že těch náhod tam je až trochu přespříliš, taky ty extra-velké porce "rádoby" fyziky a chemie bych klidně zředil. Ale to jsou drobnosti. Celkově povedená kniha a někdy se až jeden nestačí divit, co všechno je autor schopen vymyslet a zvizualizovat.

29.06.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Opravdu neuvěřitelně strhující příběh co se čte doslova jedním dechem. Moje 3 kniha za sebou pojednávající o WW2nd (předchozí knihy byly Zlodějka knih a Spolek krásné literatury a bramborového koláče) a zase úplně z jiného úhlu a v jiných souvislostech. Úžasné napsané a tak brutálně reálné až se z toho člověku ježí chlupy. Ale rozhodně stojí za přečtení.

13.02.2019 5 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Krásné počteníčko - bylo to svěží, dobrodružné, akční, milé, občas i tajemné a moc hezky zasazené do reálných kulis a událostí (Romanovci, Stalin, ruští agenti, Zeppeliny, zkáza vzducholodi Hindenburg, nástup fašismu, okupace Francie, kolaborace a odboj atd) - hlavně oceňuji jak mistrně jsou skutečné události vetkány do příběhu, tak že se téměř smývá rozdíl mezi realitou a autorovou fantazií. Taky jsem si v průběhu čtení hledal různé informace a fakta na internetu a autor se drží souvislostí a faktů a jeho "odklon" (v rámci zasazení do příběhu a dějové linky) je velmi malý a vlastně jen předkládá jedno z dalších možných vysvětlení, jak nebo proč se to či ono stalo.

Nápad se mi moc líbil a způsob jak Vango a vlastně i další postavy jsou osudem a okolnostmi různě přesouvány po Evropě (Sicílie a Itálie, Francie, Skotsko, Německo, Rusko) a Americe byl autorem vymyšlen naprosto geniálně. Taky mě velice bavilo to postupné odkrývání věcí a událostí z Vangovy minulosti, jeho pátrání po tom kdo vlastně je, jaké má kořeny a proč po něm jdou ruští agenti nebo i další postavy. Někdy mi to sice připadalo jako že pan spisovatel v osobě Vanga zkombinoval spousty jiných hrdinů (jako třeba James Bond, Indiana Jones, Forest Gump, Spiderman a další) - zkrátka někdy to byl opravdu nadčlověk, ale rozhodně byl Vango postava velmi sympatická, nesobecká, upřímná a obdivuhodná - zkrátka čtenář nemůže jinak, než si ho zamilovat hned od prvních stránek.

Jednoznačně tohle byla knížka, která se čte skoro sama a čtenář je zvědavý co dalšího Vanga a jeho přátelé čeká na dalších stránkách, čemu bude muset čelit a jak se z toho dostane/posune. Tuto knihu jsem objevil zcela náhodou, když jsem si procházel na DK knihy označené štítkem "Tajemství" v rámci čtenářské výzvy pro 2023 a tohle mě zaujalo díky anotaci a komentářům dalších čtenářů. A rozhodně musím říct že to byla opravdu všlmi příjemná volba a úžasná kniha, která mě neskutečně bavila a líbila se mi.

14.01.2023 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

To byla taková celkem fajn oddychovka. Martina si mé sympatie získala v StarDance a přečíst si její postřehy popř. poslechnout si některé její rozhovory nebo podcasty bylo vyloženě příjemné. Opravdu zajímavá osobnost a tahle knížečka obsahující její zápisky a myšlenky mi sedla.

07.06.2022 4 z 5

Už je to nějakých pár let co jsem HP četl naposledy a dostal jsem neodolatelnou chuť si to celé naprosto úžasné dílo přečíst znovu. A tak jsem se do toho pustil a musím říct, že se to čte samo a autorčina fantazie je absolutně geniální. 3 díl série se mi hodil do výzvy pro letošní rok, protože Sirius Black je přímo prototypem postavy na útěku, jež se skrývá.
A opravdu tenhle díl je obzvláště povedený a čtení bylo pro mě opravdovým zážitkem.
Profesor Lupin byl skvělý, děje a události s Mozkomory byly chvílemi pěkně mrazivé a finále s Klofanem a pak s Tichošlápkem, Náměsíčníkem, Krysou Peterem a Snapem bylo strhující. No a myšlenka s obracečem času totálně geniální.
Těším se na další díly série, první tři jsem měl přečtené fakt za chvilku - prostě je to extra třída a né nadarmo to má takovou celosvětovou oblíbenost napříč generacemi.

01.03.2022 5 z 5

Odkaz Odkaz Nina Wähä

Výborná kniha o historii jedné rodiny v severním Finsku. Je to dílo, díky němuž vyvstane čtenáři spousty otazníků a podnětů k přemýšlení. Je to kniha o rodině, o rodičích a dětech, kniha o základech života, fungování a uvažování jedince ve společnosti, formování či deformování lidského charakteru těmi nejbližšími - našimi rodiči a celou rodinou jako takovou. Je to o tom, jak zásadním způsobem náš život ovlivňuje to jaké jsme měli dětství, v jakých podmínkách a vztazích jsme vyrůstali, jaký vliv na naši osobnost a sebepřijetí mají rodiče a výchova, jejich přístup k sobě navzájem, k dětem. Díky této knize jsem si mohl uvědomovat, jak obrovské škody můžou rodiče na svých dětech napáchat, jak téměř hrůzným způsobem můžou rodiče své děti deformovat a doslova poznamenat na celý jejich další život, a nejen své děti, ale i další a další generace. Před přečtením této knihy jsem víceméně moc nepřemýšlel, jak zásadní a důležitá je role matky a otce a jakým způsobem to vše (co rodiče řeší a prožívají, jací jsou, jak reagují, jak spolu mluví a co si sebou nesou ze svého dětství a ze své rodiny) ovlivňuje děti a především jejich přemýšlení, povahu, jednání, sebeuvědomění a sebepřijetí. A jelikož jsem sám rodičem, musel jsem hodně přemýšlet o důležitosti a odpovědnosti tohoto úkolu, co to vlastně znamená být otcem/matkou a musel jsem se sám sebe ptát jaký odkaz předávám dále? Co naděluji do hlav a srdcí svým dětem? Jak je (de)formuji?
Autorce se v této knize povedlo s mimořádnou pečlivostí poodhalit základy samotného lidského bytí, podstatu života a vést k přemýšlení o tom, co nás dělá to kým/čím jsme.
Také poukazuje na to, že zcela zásadním faktorem ve výchově a v rodinném soužití byla je a bude komunikace. Pokud se lidé uzavírají před ostatními, pokud si své strachy, obavy, bolesti, problémy, nesouhlasné názory, trápení či nezodpovězené otázky nechají jen pro sebe a neventilují to, neříkají co si myslí, tak tenhle hnis se udržuje uvnitř, bobtná, nabývá obludných rozměrů, tíží a nevyhnutelně vede k frustraci, osobním problémům a ke katastrofě.
Tuto knihu by si měli povinně přečíst všichni kdo již mají své děti, ale také i ti, kdo tuto životní etapu mají teprve před sebou. Přečíst a přemýšlet o tom. Z mého pohledu je to fakt extrémně důležité!

19.11.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jednoznačně musím říct že paní Mornštajnová je prostě Paní Spisovatelka. Přečetl jsem všechny její knihy a každá je trochu jiná. Když vyšel Listopád tak bylo jasné, že i tohle dílo si musím zcela nezbytně přečíst. Z některých pasáží až skoro mrazilo, když si člověk představí, že by se to tak opravdu mohlo vyvíjet a stačilo vlastně jen velmi málo a mohlo se to takhle bolestivě a děsivě dotýkat každého z nás. Vlastně mnoho lidí si tím skutečně prošlo v šílených 50 létech, nebo třeba po roce 68, kdy byli lidé krutě perzekuováni za to, že byli odvážnější a vyjádřili svůj pohled, že se ozvali nahlas proti zlu, za to že si dovolili vidět věci jinak než udával "oficiální názor". Cena, kterou lidé v tomto příběhu museli zaplatit za to, že si pouze dovolili mít jiný názor a doufat v lepší budoucnost, byla neuvěřitelné vysoká a krutá. Je třeba si připomínat, co všechno je schopen člověk druhému člověku udělat a proč. Doufám že my nebo naše děti už nikdy nebudou muset prožívat to co Magda nebo Maja, či kterákoli jiná postava z tohoto příběhu.

01.05.2021 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kniha je určena pro 4x mladší čtenáře ale musím se přiznat, že mě to bavilo. Četlo se to dobře, mělo to spád a dej běžel jak o život, a byly tam i některé poučné situace (rozhovor s Tondou). Dost se mi líbil ten motiv, proč se to všechno v Prasine dělo a jaký byl důvod Hanušova vynálezu, který autor na konci knihy hezky vyjasní. Číst to jako dítě tak jsem maximálně nadšený, dospělý už tam vidí určité "nesrovnalosti a naivismy" ale jsou to drobnosti. Celkový pocit je, že tohle bylo fajn čtení, hezký a dobrodružný příběh. Prostě taková příjemná záležitost. A ty ilustrace naprosto úžasné. Chtěl bych umět kreslit, vždycky jsem se těšil na konec kapitoly, že si detailně prohlidnu ty kresby s pokocham se.

21.02.2021 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Paráda. Skoro nemůžu uvěřit tomu že se jedná o debut české spisovatelky - ten příběh je až mysteriózně pravdivý, reálný až z toho úplně mrazí a opravdu velmi strhující a čtivý. A to střídání časových rovin a míst děje tomu dodává vyloženě pozitivní gradaci. Smekám před autorkou a velice děkuji za naprosto senzační čtení.

10.04.2019 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Příběh byl svým způsobem zajímavý, hlavně mě moc bavily ty reálné části popisující stavbu, použité technologie a materiály, všechny ty vizionářským architektem navržené a na svou dobu velmi pokrokové technické a designové vychytávky a jak to uvnitř vypadalo, jaké to mohlo být, když byla vila užívána na bydleni majitelů.
Naopak mě moc nebavily ty tzv. "romantické linky" a hlavně ty milostné vztahy mezi ženami mi přišly jako něco úplně mimo a do daně doby se totálně nehodící - skoro to vypadá, jako by už v dnešním světě nebylo možné vydat knihu bez toho aniž by tam byla jasně deklarovaná podpora LGBT komunitě. A ten konec už byl příliš marmeládový, naivní a maximálně nepravděpodobný.

31.07.2023 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Zajímavá kniha otevírající téma inspirované skutečnými událostmi v Irsku na konci 20 století. Tou dobou, o které se v knize píše, jsem byl šokován - jako kdyby to bylo někdy v 17 století, tak to asi tak nějak člověk překousne, ale takový středověk ve 20 století a ještě za podpory vlády (ikdyž tiché ale přesto) to nějak nedokážu přijmout ani pochopit. Kniha je zpracována skvěle, není zaměřena na detaily bezpráví a krutosti páchaných na nebohých dívkách v Magdaleniných prádelnách, spíše se autorka zaměřuje na myšlenky hlavního hrdiny, jeho empatii, určité retrospektivní posouzení vlastního života (včetně vzpomínání na své dětství a jak i jemu bylo nečekaně pomoženo) a nakonec i rozhodnutí nenechat problém (který se jej nijak netýká) bez povšimnutí, ale je naopak ochoten k radikálnímu kroku, přestože si tím vlastně sám sobě a své rodině vše velmi zkomplikuje. Jsem rád, že jsem to četl a vedlo mě to k mnohemu přemýšlení.

29.04.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Velmi zajímavá kniha hlavně o životních osudech 2 řeckých dívek a jejich rodin, které získaly nový domov v Československu na začátku 50.let. Dozvěděl jsem se spousty nových informací o početné řecké komunitě žijící na Ostravsku (mám mezi nimi i několik známých takže to bylo pro mě o to zajímavější). Román je napsán velmi čtivě, jednotlivé postavy jsou dobře charakterově narýsované a skvěle zasazené do reálných kulis dějinných událostí. Také se mi velmi líbilo "zrání" jednotlivých postav a způsob, jakým se paní spisovatelce podařilo zachytit proměnu lidského myšlení, priorit a prožitých zkušeností v průběhu času. A ten konec se opravdu povedl - jak se pak ty hlavní postavy vracejí zpátky do své původní vlasti a tam opět nacházejí domov, vše co postrádali a také i určitým způsobem sami sebe, to se autorce opravdu podařilo moc dobře vyjádřit a zachytit. Tuto knihu jsem objevil díky žebříčku pro čtenářskou výzvu - 12. Kniha od začínajícího autora a jsem za to rád, protože sám bych ji určitě nehledal, nevybral a tedy ani nečetl a to by asi byla škoda, protože tohle je bezesporu zajímavá knížka přinášející spousty objevných informací.

31.03.2023 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tuto knihu jsem zařadil do čtenářské výzvy pro letošní rok v rámci úkolu Kniha s pruhovanou obálkou. Další důvody pro výběr zrovna této knihy byly také doporučení mě ženy, mého kamaráda Davida a také protože mě na databázi zaujala anotace, pozitivní komentáře a vysoké hodnocení předchozích čtenářů. A musím říct, že se připojuji k názoru většiny a po přečtení této knihy jsem rád, že jsem zrovna toto dílo vybral. Asi nejmenší sympatie měla u mě Sarah, její životní styl je mi řekněme cizí, ale to jak ji autorka "srazila na kolena" a dramaticky změnila její nazírání na svět a hodnoty bylo popsáno opravdu skvěle. Knížka se četla výborně, dějově to bylo svižné, reálné, bez zbytečného patosu a klišé. Na konci se ty tři na sobě úplně nezávislé osudy žen krásně propletly a knížka má otevřený konec plný naděje. Nic se neděje zbytečně, vše má svůj smysl a až zpětně člověk zjišťuje, že ho tyto nepříjemnosti posilují, pozvedají a dělají z něj lepšího člověka. Všechno zlé je pro něco dobré a nikdo by neměl rezignovat, protože bez boje a úsilí se tato "transformace zlého v něco dobré" prostě nemůže uskutečnit.

15.05.2021 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Velmi dobře napsaná kniha (trošičku holčičí ale to nevnímám jako něco méněcenného nebo snižující kvality autorky) - manželka mi ji doporučila a jsem rád že jsem si ji louskl. Bylo to príma čtení a mám časosběrné romány celkem v oblibě. Nový Zéland a Austrálie jdou rozhodně místa která bych chtěl navštívit a to že se dej odehrával právě zde byl další bonusový bod. Děj knihy byl velmi zajímavý, postavy a jejich charaktery se mi jevily jakožto velmi rozmanité a opravdu dobře vykreslené a to co ve svých životech prožívaly hlavní postavy bylo realistické a dobře mapující dobu a prostředí. To že je tato kniha na světě již více než 40 let a přesto má co říct i dnešním čtenářům a již miliony lidí na světě ji četly je jednoznačně důkaz to ho že je to prostě skvělé a mistrně napsané dílo - osvědčená klasika.

03.08.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tak tohle bylo fakt silné. Vůbec jsem netušil o téhle kapitole našich dějin a musím říct že mě to všechno co se dálo opravdu velmi šokovalo. Příběh je samozřejmě smyšlený ale postavený na reálných zkušenostech lidí, kteří autorce své hrůzné zážitky a otřesné vzpomínky předávali. Myslím že to tehdy ve skutečnosti bylo mnohonásobně horší a děsivější a vůbec nechápu jaké strašně zvěrstva jsou lidé schopni spáchat. Je hrozivé to jenom číst natož si představit že se to skutečně dělo. Neuvěřitelné a nepochopitelné... Rozhodně stojí za přečtení aby si člověk aspoň trošku uvědomil jak úžasné štěstí máme že tohle nemusíme prožívat. Velmi silný příběh a perfektní zpracování. Moje druhá autorčina kniha a opět 100%

15.08.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opět skvělé oddychove čtení mapující osudy "běžných smrtelníků" v průběhu 20 století. Tohle prostě paní Mornstajnova umí opravdu luxusně. Krásně napsáno, jednotlivé postavy velmi pestré a výborně vykreslené, skvělé mapování dobové reality. Moje autorčina druhá kniha a opět jsem okouzlen a velmi pozitivně naladěn.

07.05.2019 5 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Ale jo...od pana Vondrušky to bylo celkem nečekané, že na chvíli opustil své "historické a tak trochu usedlé rybníčky" a udělal krok úplně jiným směrem. Kniha mě celkem bavila a některé části příběhu, myšlenkové pochody a zpracování určitých reálií dnešní doby (covid, očkování, čipování, gender korektnost a "volba" pohlaví, umělé rozdělování společnosti a vytváření názorových bariér a prikopů, monitorování a ovládání lidí, systém kreditů a společenských kast - odměňování poslušných a trestání tech kdo mají jjny názor, atd. ) se autorovi podařilo vykreslit velmi dobře a určitým způsobem zábavně (cítím z toho začnou dávku ironie az parodie). Co se mi nelíbilo byly ty pokusy o romantické linky, ale s tím mám osobně problém u všech Vondruškových knih a skoro pana autora podezřívám, že si tím nějak kompenzuje určité své sexuální frustrace. Celkově kniha nebyla špatná a predstavila nám autora v novém světle. Přečteno v ramci čtenářské výzvy - Kniha se žlutou obálkou

16.07.2023 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Někdy jsem se trochu nechytil, ale jinak je to zajímavé téma a zpracování se mi líbilo. Z některých částí a dějových souvislostí až mrazí zvláště když si čtenář uvědomí jak jednoduše se může popisované uspořádání světa a tento totalitní systém stát skutečností. Doufám že se něčeho takového nedožijeme a naše ženy a děti nebudou muset být vystaveny podobným šílenostem. Přečteno v rámci výzvy- autor oceněný cenou Franze Kafky.

28.08.2022 4 z 5