DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Teorie poznání Rudolfa Steinera Teorie poznání Rudolfa Steinera Rudolf Steiner

Ke Steinerovi jsem se dostal skrze F. Nietzscheho, resp. jeho knihu "Friedrich Nietzsche, bojovník proti svojej dobe". Tehdy mi způsob, jakým promluvil ke čtenáři učaroval a když jsem dostal možnost přečíst si další jeho knihu, nezaváhal jsem ani na chvilku.
Konkrétně v tomhle textu se věnuje poznání a bere si na paškál velké epistemologické omyly jeho filosofických předchůdců. Tudíž mimo vlastní teorii poznání se opírá i o jména jako Kant, Fichte nebo Goethe.
Nemusíte se Steinerem ve všem souhlasit. I já jsem našel v jeho práci pár věcí, vůči kterým mám výhrady. Jako celek je to ale velice dobré filozofické čtení, které otevírá cesty do epistemologie, anthroposofie i filosofie svobody.

03.08.2021 4 z 5

Nová Atlantída Nová Atlantída Francis Bacon

Spolu s Platónovou Ústavou a Moreovou Utópiou je Baconova Nová Atlantída jedným z najdôležitejších filozofických utopických textov a zároveň jednou zo základných prác, ktorú by mal poznať každý, kto sa snaží preniknúť do filozofie ako takej. Text obsahuje množstvo náboženských (kresťanských) referencíí, kladie dôraz aj na význam vedy v spoločnosti, pričom (dnes to už hádam môžeme povedať) vedecké odkazy, ktoré Bacon používa, sú veľmi zaujímavými prognózami, ktoré sa omnoho neskôr, po Baconovej smrti, stali realitou. Archaický jazyk je samozrejmosťou, nedokončenosť práce vzhľadom k Baconovmu osudu veľkou smolou.
Nová Atlantída by sa bez preháňania mohla označiť aj za pioniera sci-fi žánru, keďže svojimi "proroctvami" časovo predčila také esá akými boli Jules Verne, Mary Shelleyová alebo Herbert George Wells, ktorí sa bežne označujú za otcov sci-fi žánru.

24.07.2021 4 z 5

Nietzsche a kresťanstvo Nietzsche a kresťanstvo Karl Jaspers

Jaspers patrí k veľkým filozofickým a vedeckým postavám nemeckej vzdelanosti, hoci je v našich končinách často prehliadaný v prospech iných, častejšie prekladaných a citovaných nemeckých autorov (napríklad M. Heideggera, ktorý bol istý čas Jaspersov blízky priateľ). Ponúka ale veľmi dôležitý a zaujímavý náhľad na filozofiu "búrliváka" Nietzscheho. Je skvelé, že u nás táto krátka práca vyšla.
Veľká vďaka patrí prekladateľke P. Elexovej, ktorá nám tento skvelý preklad priniesla.

08.05.2021 5 z 5

Zápisník smrti 8 Zápisník smrti 8 Cugumi Óba (p)

Ano, bavil jsem se. Nicméně ne tolik, jako když byl na scéně Ryúzaki. Mello mi přijde jenom jako druhotřídní bezcharakterní mafián a Near jako geniální malý spratek. Bohužel, všechno díky čemu mi byl L sympatický je tatam a ani jedna z postav z mého pohledu nedokáže plně zastat Ryúzakiho. Light je pořád ten samej Light, ale to nestačí, když si vzpomenu na epičnost myšlenkových soubojů mezi pravým L a Kirou. A že Shido může být tak blbej...
Ale jo, bylo to fajn, nicméně od 7 dílu i přes napínavost jde kvalita dolů a na své místo se vráti zřejmě (soudě podle anime) až posledním dílem.

*Přišlo mi docela vtipné jak se na dvou nebo třech místech z Misy Amane stala Miša :D

17.11.2020 3 z 5

Tokijský ghúl 2 Tokijský ghúl 2 Sui Išida (p)

5 hvězdiček bych zfleku dal už jenom za obálku, Touka je na ní nádherná. Ale i příběh se hezky rozvíjí, kresba je opět jako u prvního dílu velice pěkná. Jediný menší problém jsem měl s Amonem, který se v anime asi povedl víc. Určitě si koupím i další díly.

31.05.2020 5 z 5

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Tokyo Ghoul je moje druhá manga a také to byl druhý anime seriál, jenž jsem viděl. Již anime jsem si hodně užil a manga mě vůbec nezklamala, právě naopak - je snad ještě lepší než seriálová inkarnace. Příběh už samozřejmě znám, takže jsem se soustředil na kresbu a možné rozdíly. A panečku! Kresba je fakt nádherná. Touka, která je opravdu kočka i v anime, je zde absolutně nádherná. Vyvedla se mimořádně. Byl jsem překvapen i Kanekim, protože v seriálu vypadal... no jako pablb, co dlouhodobě připisuju jeho anime outfitům a pořádný upgrade dostal až jako Sasaki. Ne žeby to zde byla rapidní změna, ale už to, že nenosí takovej idiotskej svetřík jako v seriálu, z něj děla více sympatického protagonistu. Dávám 5*, jsem přece pořád začátečník, co se mangy a anime týče, takže si to můžu dovolit :)

30.05.2020 5 z 5

Ír Ír Charles Brandt

Skvelá kniha. V poslednom období sa čoraz viac zaujímam o knihy a filmy z gangsterského, resp. mafiánskeho prostredia. Celú túto lavínu u mňa spustil film Scarface s Al Pacinom. A potom to už išlo - Krstný otec, Krycie meno Donnie Brasco, Neúplatní, Príbeh z Bronxu, Al Capone a následne film od Netflixu: Ír. Už film bol geniálny a vedel som, že kniha (ktorá je filmu predlohou) bude ešte lepšia. Okrem života Franka Sheerana sa pozeráme naozaj hlboko do štruktúr americko-talianskej mafie, dozvieme sa ako dopadli členovia mafie, jej kápovia a bossovia, kto stál za zmiznutím prezidenta Teamsters Jimmyho Hoffu a kto pravdepodobne stál za vraždou JFK v Dallase. Skvelé, skvelé čítanie.

30.03.2020 5 z 5

Zlomky starých stoikov I Zlomky starých stoikov I Zenón z Kitia

Množstvo textov antických filozofov sa nám zachovalo len vo forme zlomkov. Medzi tieto prípady patria aj stoici, tuto konkrétne Zenon z Kitia a jeho žiaci, z ktorých najviac vyčnieval Chrysippos. Zlomky v tejto zbierke určite disponujú filozofickou hĺbkou, často sa zachádza aj do oblasti prírodných vied. Isté myšlienky už dnes vyznievajú neaktuálne, ale mnoho z nich môžeme radiť medzi nadčasové. Dovolím si dokonca tvrdiť, že niekoľko z nich predbehlo svoju dobu.

"Keby som nasledoval príklad mnohých iných a držal sa ich mienky, nebol by som sa stal filozofom."

24.02.2020 5 z 5

Obchádza nás temnota Obchádza nás temnota Ivan Kučera

Veľmi podarená zbierka poviedok. Pán Kučera mi ukázal, že na Slovensku sú aj autori, ktorým nerobí problém napísať kvalitné hororové/thrillerové poviedky. Čo musím v tejto zbierke vyzdvihnúť, je atmosféra. Autor s ňou dokáže pracovať veľmi pekne a nerobí mu problém navodiť ťaživú a priam až klaustrofobickú atmosféru plnú strachu. Aj keď postava policajta Enzechštejna priamo vystupuje asi len v dvoch poviedkach (a v tretej k nej bolo referované ak ma pamäť neklame) je to persona, ktorá má výnimočný šmrnc. Snáď budem mať niekedy možnosť čítať aj iné knihy, v ktorých sa údajne nachádza. Veľmi sympatický protagonista. Samozrejme sa v zbierke nachádzajú aj slabšie poviedky - až tak sa mi nepozdávalo Prasa, či Ovoniavač, zato Niekto tu je, Padla Hmla a Kamionista považujem za najlepšie z tejto zbierky. Ostatné poviedky považujem za príjemný, stále kvalitný materiál. Ivan Kučera prekvapil. V dobrom. 4*

18.01.2020 4 z 5

Kód: Veronica Kód: Veronica Stephani Danelle Perry

Pro množství lidí jsou knihy Resident Evil brakem. Já si to nemyslím. Ano, mají své mouchy. Ne všechny díly oplývají vysokou kvalitou (zdravím tě, Caliban Cove). Já mám i přesto tuhle sérii velice rád. S. D. Perry se povedlo to, co se těžce nepovedlo Paul W. S. Andersonovi u natáčení filmů - povedená akce, pocity strachu a klaustrofobie, implementace zajímavých monster z herní předlohy ale hlavně výborné stvárnění postav. U filmů jsem hercům nevěřil ani nos mezi očima, scénář byl otřesný a jejich herecké výkony také. Hraní si s lore-m odsouzeníhodné. V knižné sérii jsem měl rád téměř všechny postavy a ke všem jsem si během čtení dokázal vytvořit určity vztah. Ale abych neblábolil jenom o sérii všeobecně - Kód Veronica se mi líbil stejně jako předchozí tři knihy. Po dlouhé době se ukázal Chris, hlavní roli si zde střihla jeho velice sympatická sestřička Claire, nová postava Steve Burnside, dvojice záporáků Alexia a Alfred Ashfordovi a taky Albert Wesker - tudíž celý ansámbl z videoherní předlohy Code: Veronica. Hromada stvůr rovněž nechybí. A i obálka je něco, na co se dá koukat hodiny ;) Já jsem se bavil, proto dávám 5* a ukládám do doporučených.

10.11.2019 5 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Naprostá fantasy jednohubka s hromadou akce, vtipu a sexu. Má to chyby a je jich dost - místy mi vyprávění přišlo zmatené, strácel jsem se v replikách a ani to vyprávění z pohledu první osoby není něco, nad čím bych jásal. Příběh je poměrně jednoduchý a Frost mi v některých momentech přišel až zbytečne moc OP, respektive neohrožený. Určité akční pasáže bych se nebál ještě víc rozvinout. A ta erotika... jestli jste náctiletý panic, pak ji asi oceníte, já bych trochu ubral, beru, že to tam je, ale porno z toho nebylo třeba dělat. Epilog tomu nasadil korunu, ale hej nelžime si - je to takovej "every man's dream". Zas na druhou stranu, humor byl docela chytlavej, oblíbil jsem si Wolfiho i Leichenberga, zakomponování českých dějin a reálií také kvituju. Dávám velice slabé 3*. Nebylo to úplně hrozný, ale ani náhodou mistrovské dílo. Občas jsem se královsky bavil, jindy jsem naopak nevěřícky kroutil hlavou. Přečteno a odloženo do poličky.

02.11.2019 3 z 5

Nemesis Nemesis Stephani Danelle Perry

Páté knize série Resident Evil patří z mého pohledu absolutorium. Mírně pozměněný příběh třetí hry sice nabízí méně hororových a stísněných situací a víc akce, ale to, jakým způsobem se příběh knihy vyvíjí, je naprosto geniální a čtenáře uchvátí až pokud knížku nedočte. Nemohl jsem se od Nemesis odtrhnout. Chemie mezi hlavními protagonisty - Jill Valentine a Carlosem Oliveirou fungovala nádherně, sekundární záporák byl také osvěžující a samotná Nemesis... je potřeba tuhle potvůrku komentovat? Řeknu to anglicky: f*cking awesome. V mých očích pátej díl stojí kvalitativně velice vysoko, přímo vedle třetí knihy, ba co víc, možná ji dokonce o píď překonává. Skvělě jsem se bavil, bravo!

11.10.2019 5 z 5

Úsvit rebelů Úsvit rebelů Ann Carol Crispin

Něco končí, něco začíná... Úsvit rebelů je zakončení trilogie par excellence. Dovíte se proč nechal Jabba na Hana vypsat odměnu, kde se vzalo těch pověstných 12 parseků, proč Lando zanevřel na starého kamaráda a jak to dopadlo s Briou. Setkáte se s množstvím nových postav i starých známých. Užijete si i Bobu Fetta. Tenhle díl končí přesně tam, kde začíná filmová epizoda IV, tedy Nová naděje - v kantýně u Chalmuna před rozmluvou s nějakým starým páprdou a farmářským synkem, kteří hledají odvoz. Hanova trilogie je opravdu jízda. Rozhodně stojí za váš čas. Výtečně.

14.05.2019 5 z 5

Skvělá a současně velice smutná kniha. Bohužel jsem měl jenom rok když Kurt Cobain umřel. Až po přečtení začínám chápat, jak neskutečně Kurt trpěl a jak špatně na tom v podstatě celý život byl. Kapitola "Andělské vlasy" se mi četla neuvěřitelně těžce a vzbudila ve mně ohromný smutek. Nejenom tím co líčila, ale i tím, že jsem začal přemýšlet co by se stalo, kdyby Kurt tehdy neudělal to, co udělal. Možná to vyzní bolestivě a neuctivě, ale myslím, že Kurt by s náma dnes stejně už nebyl. Udělal by to jindy, jinak, nebo by to za něj udělali drogy. Pro toho ubohého člověka byl svět příliš velkým soustem. Bolelo to příliš.

18.03.2019 5 z 5

Star Wars: Trojitá nula Star Wars: Trojitá nula Karen Traviss

Z Triple Zero mám smíšené pocity. Velice se mi zamlouvalo množství prostoru, které dostal Kal "Kal'buir" Skirata. Z mého pohledu to byl tahoun knihy a teda její největší pozitivum. Rovněž sa mi kromě jednotky Omega líbila přítomnost jednotky Delta, známé z videohry Republic Commando. Děj se nese na akční vlně a Travissová nám nabízí hluboký náhled do tradic a kultury Mandalorianů (opravdových Mandalorianů, ne těch cingrlátek z Disneyho Rebelů). Tolik k pozitivům. Co ovšem bylo horší... Moc se mi nepozdává, jak autorka rozvíjí postavu Etain (co velice trefně vystihl i AuroN v komentáři pode mnou) a už vůbec se mi nepozdává, jak se rozvíjí vztah mezi Etain a Darmanem. Ne, nejsem fanda toho, co zde Travissová udělala. Neříkám, že zápletka Triple Zero byla nudná, nebo nedejsithu špatná, ale příběh z předešlé knihy (Přímý kontakt) se mi líbil víc... i když byl jednodušší a přímočařejší.

07.10.2018 3 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

Moje první setkání s H.P. Lovecraftem a musím přiznat, že jsem z tohoto díla u vytržení. Je pravda, že se mi až tak nezamlouvalo Snové putování - je to fajn povídka, ale určtě ne jeho nejlepší, z celého spisu se mi líbila nejmíň. Co se mi ale hodně líbilo, byli hned první tři povídky Chladný vzduch, Volání Cthulhu a Pickmanův model. Speciálně Volání Cthulhu považuji za absolutorium, prostě takový povídkový opus magnum, ze kterýho jsem fakt slintal blahem. A Případ Charlese Dextera Warda celé sbírce nasadil korunu, opravdu skvělé, těším se až si přečtu pokračování. I s mou výtkou vůči Snovému putování mohu s klidným svědomím udělit 100%

29.06.2018 5 z 5

Frankenstein čiže Moderný Prometeus Frankenstein čiže Moderný Prometeus Mary Wollstonecraft Shelley

Frankenstein - kultovní hororová klasika. I když dnes již vnímáme horory jinak. Ale tohle se mi docela líbilo. Filmy, ve kterých se Frankensteinovo monstrum mihne, nebo je hlavní postavou, jsou často hodně vzdálené této předloze a já jsem rád, že jsem se dostal právě ke knize a zjistil jak to "doopravdy" bylo (doopravy v uvozovkách, protože je to příběh vymyšlený, chápeme se). Ano, je tam ten romantismus, když přece M. Shelleyová žila v takové literární době, ale čím víc stran jsem přečetl, tím mi to vadilo méně. Hezké čtení, já se bavil.

05.03.2018 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Ty dlouhé komentáře tady... nechce se mi psát tolik :D Ale dobře shrnu to tak, aby to bylo k věci a zrozumitelně. Paní jezera je skvělé zakončení série. Můžete říkat, že Sapkowski je arogantní kretén... ano je, ale to nic nemění na tom, že je taky vynikajícím spisovatelem. A myslím, že jsme zde kvůli knihám, jestli chcete rozebírat soukromí, tak doporučuju pokec, blesk.cz a bůh ví co ještě. Ale co se týče knihy, ta byla skvělá, zakončení série par excellence, ani ten Artušovský motiv, kterým se mnozí ohánějí, mi tam nevadil. Líto mi bylo jenom dvou věcí: Regise a toho, že série skončila. Díky bohu Sapko v roku 2013 napsal Bouřkovou sezonu, ale já chci ještě další povídky :)

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

10 hvězdiček! To se nedá? Aaaach... Ale nevadí. Tohle snad dostatečně vystihuje můj obdiv nad timhle dílem. Je potřeba více slov? Nemyslím si. Bohatě musí stačit: Brokilon, Zoltan, Regis a sir Geralt z Rivie.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Skvělé, mistr Sapkowski dokázal, že i ve střední Evropě se nacházejí spisovatelé, kteří dokážou napsat knížky s celosvětovým impactem. První kniha o zaklínači Geraltovi je koncipovaná jako povídková a že ty povídky stojí za to. To, že jsem si hned nakoupil i ostatní knížky ze Zaklínače snad svědčí o tom, že se mi už tahle první neuvěřitelně líbila.