DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Encyklopedie hororového filmu Encyklopedie hororového filmu Petr Cífka

Ďalší skvelý príspevok chlapcov z Moviezone. Keďže hororový žáner patrí spolu s akčným a sci-fi žánrom medzi moje najobľúbenejšie, knihu som kupoval už v predobjednávke. A opäť nie som sklamaný. Je vidieť, že tieto encyklopédie píšu fanúšikovia pre fanúšikov. Viac než 400 strán predstavuje dôkladnú sondu do tohto "brakového" žánru, ktorý mnohým tak veľmi učaroval. Encyklopedie hororového filmu je informatívna, zábavná a v tom najlepšom zmysle braková bomba, ktorá tuzemskému fanúšikovi hororu nesmie v knižnici chýbať.

03.12.2023 5 z 5

Svět jako vůle a představa II. Svět jako vůle a představa II. Arthur Schopenhauer

Napriek tomu, že druhý zväzok diela Svet ako vôľa a predstava je koncipovaný ako dodatok rozširujúci prvý zväzok, z určitého uhla pohľadu pôsobí kompaktnejšie než spomenutý prvý zväzok. Samozrejme obsahuje svetlé chvíľky, ale aj pasáže, ktoré nie sú práve najzaujímavejšie. Občas sa mi pri čítaní aj dvíhalo obočie, avšak ako nietzscheovec som ani nečakal nič iné. Schopenhauerova "posadnutosť" Kantom je v určitých častiach textu na škodu a skôr by som bol radšej, keby sa Schopenhauer prezentoval ako svojbytný filozof s vlastnou terminológiou a nepôsobil len ako Kantov pokračovateľ.
Zlé čítanie to však rozhodne nebolo. Po prečítaní oboch zväzkov som si uvedomil, ako Schopenhauer tvoril, čo ho motivovalo, ale aj to, čo motivovalo Nietzscheho pri jeho kritike tohto "vychovávateľa". A možno aj to, čo Nietzscheho inšpirovalo.
Ako najzaujímavejšiu kapitolu vyberám: "O smrti a jej pomere k nezničiteľnosti našej podstaty o sebe".
Aj ja odporúčam prečítať minimálne dvakrát. Ak máte čas, motiváciu a vôľu.

11.06.2023 4 z 5

Ukradený trůn Ukradený trůn David Gaider

Videohru Dragon Age: Origins, nebo-li jedničku jsem moc nehrál, nicméně dvojku a Inquisition jsem si náramně užil a tak jsem se rozhodl, že dám šanci i knižnímu titulu z onoho světa.
A jak již zde bylo zmíněno, jedná se o velice milé překvapení. Ze zkušenosti je známo, že často dochází k situaci, kdy se těžce nepovede provést videoherní příbehy do knižního segmentu, nebo naopak (zdravím Assassin's Creed). U Dragon Age to problém není, možná i proto, že se bavíme o prequelu k herní sérii, ale mám za to, že tahle knížka si vede celkem dobře i v místech, kdy by jiné tituly selhaly. Postavy Marika i Loghaina jsou velice zajímavé a je zřetelný jejich vývoj, který je vzhledem k tomu co přežijou uvěřitelný a logický. Příběh jako takový dává smysl, místy je napínavý jak kšandy a i "lovestory" je zde podána netuctově a docela originálně, zvlášť když se dokopete do konce. Ano, konec, ten je něco. Nečekal jsem to, a ono to přišlo. Díky Stvořiteli!
Osobně mi vadilo nejvíc snad jen to, že se v příběhu občas moc skáče kupředu, třeba o tři roky. Když nejde o epilog, tak mi v knížkách všeobecně takové skoky jdou spíš proti srsti.
Je to čtivý příběh? To rozhodně. Je předvídatelný? No... některé věci asi jo, ale pár věcí v závěru mě teda překvapilo. Určitě jsem se bavil a to je podstatný.

19.09.2022 4 z 5

Leichenberg Leichenberg Oskar Fuchs (p)

"Člověk nebo srnka, on v tom stejně není žádný rozdíl."
Ale jo, Leichenberg je knížka zábavná, hezky to odsejpá, dokonce občas umí vykouzlit i úsměv na ksichtě. Pozitivně hodnotím i relativní uzavřenost příběhu; a dojde i na "happy end". Také se setkáme s postavama, které nás provázeli i v předchozích knihách od Fuchse. Oproti Frostovi autor výrazně ubral na erotice (což je jen dobře... tedy jak pro koho), čímž pokračoval ve šlépjejích Hitokiri. Bohužel se ale opět nedokázal oprostit od nadměrného užívaní korzetů, podpadků a domin. Kdyby tam byla jedna, tak bych to bral. Jenže jich tam bylo tolik, že pak ztráceli své jedinečné osobnosti a i já se ke konci strácel v tom, o které domině se to sakra mluví.

Leichenberg je určitě mnohem lepší než Frost. S Hitokiri je to tak nastejno. Lindner (z Hitokiri) mi osobnostně sednul asi o kapku víc než Leichenberg. 4*

19.11.2021 4 z 5

Duševní aristokratismus Duševní aristokratismus Friedrich Nietzsche

Nietzscheho myšlenky mají sílu. Není to jenom prachprosté blekání, téměř ve všech jeho myšlenkách je ukryto zásadní a často velké poselství. Jenom to chce číst s porozuměním a snažit se nahlédnout "za oponu".

"Typus mých učedníků. Těm lidem, po nichž mi něco je, přeji utrpení, opuštěnost, nemoc, špatné nakládání, znehodnocení, přeji si, aby jim nebylo neznámo hluboké pohrdání sám sebou, muka nedůvěry k sobě, bída přemoženého, nemám s nimi soucitu, neboť jim přeji to jediné, co může dnes dokázat, má-li někdo cenu či ne - aby vydržel."

07.02.2020 5 z 5

Star Wars: Impérium vrací úder Star Wars: Impérium vrací úder Donald F. Glut

Snad všechno již zde bylo vyřčeno, takže já jenom doplním, že The Empire Strikes Back je můj nejoblíbenější díl ze všech šesti filmů (ty tři nové neberu v potaz, nepovažuju je za důstojná pokračování). Proč jsem tedy dal "jenom" 4 hvězdy? Kvůli stejné věci jako u Nové naděje - kvůli překladu, který byl opět místy fakt úsměvný, jako by knihu překládal člověk nemějící o SW ani potuchy. X-plán mi připoměl vydání Thrawnovi trilogie u Baronetu. Nicméně je zajímavé sledovat, jak se původní scenář odlišoval od konečné verze filmu. Já jsem si knihu jako takovou užil.

29.11.2019 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

První románová knížka ze série a hned takový nástup! Úžasné, dechberoucí, fantastické. Části v Kaer Morhen, kde Ciri cvičí, kde rozmlouvají zaklínači s Triss a kde je Cirilla indisponovaná jsou prostě vynikající.

04.03.2018 5 z 5

Dědic impéria Dědic impéria Timothy Zahn

Splinter of the Mind's Eye byl první románový příběh ze světa Star Wars. Ale až Dědic Impéria od mistra Zahna byl román, který naplno odstartoval nádhernou éru fenoménu Expanded Universe. Až pokud těch nádherných 22 let v roku 2015 lidi z Disney nedomrvili a nezničili nepodarkem zvaným The Force awakens, no fuj! Miluju Expanded universe (Legends) a tohle dílo už bude pro mě vždycky knížkou, která stojí za zrodem mnoha dalších skvělých knih. Dědicem Impéria to všechno začalo. Ke knize samotné se vyjádřovat snad ani nemusím, těch 5 hvězdiček, co jsem dal snad mluví za všechno.

03.03.2018 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Epické zakončení úspěšné série, která, dovolím si říct, změnila jednu generaci čtenářů i mládeže. První knížky byli opravdu spíše pohádkové, ale poslední 3 díly se nesli v mnohem vážnějším a temnějším duchu seriózní fantasy. Díky mé sentimentalitě dávám hodnocení 5 hvězd. Všechno ostatní tady už bylo řečeno a vysloveno.

03.03.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nejdřív jsem viděl film, až pak četl první knihu, to se musím přiznat a omluvit. Musím se omluvit i za to, že kniha Kámen mudrců mě nebavila tak, jako film a už vůbec ne tak, jako kniha Tajemná komnata. Nevím proč. Asi to bylo příliš pohádkové (i přesto, že jsem měl tehdy kolik... 9-10 let?) Ale bylo to moje první fantasy a vstup do jednoho velikého a zajímavého kouzelného světa.

03.03.2018 3 z 5

Zrození tragédie čili Hellénství a pesimismus Zrození tragédie čili Hellénství a pesimismus Friedrich Nietzsche

První kniha člověka, který se pak v posledních letech svého života na papírky podepisoval jako Dionýsos . Později tuhle publikaci podrobil kritice, ale stejně se k ní jistým způsobem potají odvolával (hlavně v návaznosti na Dionýsa). Je tady cítit Nietzscheho filologické začátky, inspirace Arthurem Schopenhauerem i velikou náklonnost ke tvorbě Richarda Wagnera; náhled do božství a tradic antického Řecka byl z pohledu očí F. Nietzscheho opravdu velice zajímavý.

Prvotní Vektor Prvotní Vektor Robert Anthony Salvatore

Úvod do nové etapy řádu rytířů Jedi i Nové Republiky. Nové postavy, nová hrozba, nové pojetí Star Wars - ovšem hodně povedené. Yuuzhan Vongy můžete milovat nebo nenávidět... tedy spíše jenom nenávidět. A to z několika uhlů pohledu. Z prvé je to nepřítel s jakým ste se vy, ani hrdinové předaleké galaxie ještě nikdy nesetkali, za druhé je to nepřítel hodně kontroverzní i v kruzích SW univerza. Já jsem nicméně toho názoru (promiň darthvader77) že Vongové jsou velice osvěžujícím nebezpečím a vůbec nejsou v rozporu s tím, co říkal Yoda. Je to expanded universe a v roce 1980 se jistě nepočítalo s tím, že by univerzum mohlo pojímat entity nejenom z nepřebádaných oblastí, ale dokonce z jiné galaxie. Kdysi navíc byli součástí Síly - ale to je téma pro pozdější knihy ze série. Navíc je to nepřítel, který dává Republice co proto.

26.02.2018 5 z 5

Zaklínač – encyklopedie Zaklínač – encyklopedie Alain T. Puysségur

Na rozdiel od knihy "Zaklínač a jeho svet" sa táto publikácia zameriava viac na knižný lore zaklínačskej ságy a herné, resp. seriálové inkarnácie s gráciou odkladá bokom. Informácie sú podávané relatívne stroho, čo si ale užijete, sú nádherné ilustrácie. Tie sú ozdobou a hlavnou devízou tejto knihy. A hoci "Zaklínač - encyklopédia" nemusí nadchnúť každého, ja som spokojný - čo som očakával to som dostal a zážitok z čítania bol veľmi pozitívny.

12.11.2023 5 z 5

Láska ve střihu cosplaye 1 Láska ve střihu cosplaye 1 Šin'iči Fukuda

Anime som si užil, takže som siahol aj po mange. Obe inkarnácie zabrúsili do zaujímavej témy sveta cosplay tvorcov a cosplay fanúšikov, pričom sa výrazne opierajú o romantický podmaz. Pridajte trošku ecchi, trošku komédie a voilà - výsledok je na svete. Dávam 5* pretože raz za čas potrebujem vypnúť a užiť si práve takéto priblblé romantické slice-of-life komédie. A kráľovsky sa na tom zabávam.

12.11.2023 5 z 5

Tokijský ghúl:re 16 Tokijský ghúl:re 16 Sui Išida (p)

A jsme na konci. Jestli dovolíte, nebudu se věnovat popisu děje, ale přejdu rovnou k hodnocení (16. dílu i celé série).
Poslední číslo je našlapané od začátku do konce. Završují se všechny hlavní příběhové linie, jsme svědky velkých soubojů i menších potyček. Takže akce rozhodně nechybí a co je skvělé, kresba i v akčních scénách vypadá dobře. Jak jsem si pořád nemohl zvyknout na kresbu v rychlejších pasážích, zde jsem to bral se vším všudy. Možná se ve mně něco zlomilo... možná jenom přece taková "vymachulená" kresba k závěrečnému boji prostě patří.
Pomalejší sekvence byly jako vždycky výborné po všech stránkách, i když byly dialogy většinou prokládané bitvou. Znáte to - bojujeme, ale vždycky máme čas si zároveň vylívat srdíčko, nebo pronášet drsné hlášky.
Závěr nepotřebuje komentář. Chytí za srdíčko a i když se svět změnil - nebo alespoň Tokyo - zůstane v nás hřejivý pocit, že i přes všechny oběti a padlé kamarády je nyní "svět" TG takový, jak má být. Se vším špatným i dobrým.
Poslednímu dílu tak uděluji plných 5*. Celkové série zaslouží 4 z 5. Občas to klopýtlo, jisté momenty mi přišly zbytečné, natahované nebo prostě blbě nakreslené, ale celkové to byla opravdu jízda. Ještě jednou musím zmínit a pochválit dialogy - a vlastně i monology - opravdu se povedly v průbehu celé série. Manga TG tak zaslouží Sorenovu pečeť kvality =D a jsem rád, že je čestným obyvatelem mojí knihovny.

P.S.: Už opravdu naposled - Tóka byla, je a vždycky bude kus ;)

05.05.2023 5 z 5

Vesmír Vesmír Martin Rees

Naozaj nádherná publikácia, ktorá obsahuje "v skratke" všetko, čo sa týka vesmíru. Samozrejme, je to encyklopédia a nie odborná publikácia od Hawkinga, či Tegmarka, takže do úplných detailov sa pri jednotlivých témach nezachádza, ale aj napriek tomu predstavuje dostatočný zdroj informácií pre každého, koho vesmír bližšie zaujíma. Obrazová časť je ohromujúca - fotografie, nákresy a mapy súhvezdí sú presné a krásne zároveň. Ako tu už bolo spomenuté, ako každá publikácia týkajúca sa vesmíru a jeho výskumu, aj táto bude každým rokom, a každým novým výskumom menej aktuálna, nič však nemení na veci, že v súčasnosti a zrejme na najbližšie desaťročie (ak nezačneme chápať mechanizmy kozmu úplne inak) pôjde stále o jednu z najlepších a najkomplexnejších encyklopédií.

03.04.2023 5 z 5

Mayové Mayové Sylvanus Griswold Morley

Podobné vedecké publikácie so starším dátumom vydania majú niečo do seba. V tejto knihe autor preukazuje, že je odborníkom na danú problematiku a zahlcuje čitateľa mnohými relevantnými informáciami. Vyvaruje sa pritom rôznych "prorockých a ezoterických" výkladov, čo je len dobre.
Na druhej strane vzhľadom k veku knihy v nej chýbajú najnovšie poznatky o mayskej civilizácii (niektoré možno označiť za závažné) a v istých chvíľach je cítiť použitie, z nášho moderného pohľadu, archaických výrazov. Ako uviedol PMR - symbolov, hieroglyfov, piktogramov, číselných sústav a prevodov na kalendáre je v tejto knihe toľko, že ich čitateľ aj pri plnej pozornosti na prvé prečítanie nemá šancu celkom pochopiť. V niektorých častiach som mal pocit, že nečítam monografiu archeológa, ale matematika =D
Pri všetkých uvedených neduhoch však udeľujem solídne 4*

08.01.2023 4 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

Takže mám za sebou i čtvrtou knihu pana Fuchse. A pořád přemýšlím, jak naložit s hodnocením. Začnu asi tím, co se mi líbilo:
Minimalizace fetišizmu domin - jsem neskutečně rád, že autor po předchozích domin-festech pro změnu od vysokých podpatků, bičů a vlastně všeho, co se eroticky dominantních žen týče, upustil. Co moji úvahu přivádí ke druhému bodu - erotika. První kniha Oskara Fuchse, "Frost" byla porno. S hromadou akce. Díky Satanovi, že tahle kniha obsahuje erotiky jenom minimum a i to jenom ve formě jízlivých poznámek Pastýře. Nic proti erotice, ale jak už jsem řekl při ostatních knihách, za určitou hranicí se i ze sexu stává v příbězích rušivý element. Kdybych chtěl vysloveně jenom erotiku, koupím si raději hentai mangu. Takže zdejší absence erotiky nechť spisovateli slouží ke cti.
S čím jsem však měl problém byla jednak délka knihy, která mi ke konci přišla zbytečně uměle natahována, jednak absence hlubšího osobnostního profilu hlavní postavy Thea. U Frosta, Lindnera a Leichenberga nebyl problém oblíbit si hlavního hrdinu i díky tomu, že jsme o něm něco vědeli, tedy, že měli nějakou historii, díky které působili uvěřitelně (v rámci mezí) a třeba i sympaticky. O Pastýři víme jenom to, že je ex-voják a kdysi chodil s Terezou. Jinak je to jenom nějaká random mlátička s velkým psem.
Posledním mínusovým bodem je z mého pohledu překombinovanost. Pekelný pastýř je snad všechno - sci-fi, fantasy, biblický příběh, body horor, komedie, akčňák, společenská satira, historický román, turistický průvodce... prostě se zde mísí tolik žánrů, až to nemá vlastní ksicht (nebo lépe řečeno to má ksichtů až príliš moc) a čtenář nakonec neví, co to vlastně četl. Takovej guláš téměř ze všeho, co autor našel ve spižírně, v tomhle případě ale ne moc chutný.
Jak už bylo napsáno, potenciál byl. Bohužel je Pekelný pastýř u mně na úrovni Frosta (i když s jinými neduhy) a kvality Leichenberga nebo Hitokiri nedosahuje :( Velice slabé 3*

14.11.2022 3 z 5

Tokijský ghúl:re 8 Tokijský ghúl:re 8 Sui Išida (p)

(SPOILER) Kišó Arima. Ano, souhlasím, že Sasaki/Kaneki je tvrďák. Ale Arima je v tom případě bůh. Je možné zabít boha? To je spíše otázka na Nietzscheho, ale Išida se také pokusil najít odpověď. Tohle je zatím snad nejosudovější díl :re. Proto 5*.

03.09.2022 5 z 5

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Nejsem tak moc starý, abych mohl říct, že jsem zažil celou tu éru VHS půjčoven, rychlodabingu a osmdesátkových bijáků. Jenže u nás doma to na přelomu tisíciletí bylo tak, že skvělí rodiče tehdy šesti-sedmiletého Davida, když měl školní povinnosti již hotové, posadili k videu, aby se filmově samovzdělával. A tak jsem již v tomhle nevinném věku koukal na Karate Tiger, Nemilosrdnou spravedlnost, Zuřivost, Terminátora, Ramba, Ultra force a podobné skvosty. Jo, to byly časy. Nicméně, tenhle druh filmografie mě baví pořád a na akční béčka (ale i 80-90's áčka) dodnes nedám dopustit. Kluci z MovieZone mě formou této encyklopedie vrátili do dob, kdy se s akčním žánrem ješte počítalo. Ano, dost podaných informací jsem jako fanoušek žánru již věděl, ale naučil jsem se i mnoho nového. Nevyrušuje mě, že jsou témata seřazené abecedně. Možná bych jinak řešil umístnění filmových výroků, které byly asi vkládány na stránky náhodně, protože většinou nijak nesouviseli s filmem, sérii či režisérem, který se na oné stránce rozebíral. Jinak je ale na místě moje poklona autorům.

"Tak to jsi ty, ten syn, že jo?"..."Ale teď to bude něco jiného... rusáku."

05.08.2022 5 z 5