Dani25 Dani25 komentáře u knih

Vyšinutí Vyšinutí Michael Katz Krefeld

Typická severská detektívka, hlavný hrdina alkoholik, ale zároveň superman. Preto jedna hviezdička dole. Ale čítalo sa dobre, páčilo sa mi prepojenie troch časových období.

14.11.2023 4 z 5

Niekto sa nájde Niekto sa nájde Dušo Martinčok

Desať príbehov, desať rokov v jednom bytovom dome. Jednotlivé poviedky boli venované stále inej postave, ale boli prepojené. V každej sa objavil Oliver, niekedy viac, niekedy menej. Citlivo napísané, veľmi pekná kniha.

06.11.2023 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Nepatrím do skupiny čitateľov, ktorí vyhľadávajú fantasy, ale sem tam chcem zmenu. A táto kniha bola dobrý vyber. Spočiatku sa síce dlho nič nedeje, “len “ sa oboznamujeme s Domom a sochami. Ale vydržte, čítajte až do konca. (A páčili sa mi názvy kapitol.)

12.10.2023 4 z 5

24 dní do Vianoc 24 dní do Vianoc Michala Ries

Veľmi milá a pozitívna kniha. Výborný nápad: úlohy adventného plánu. Ťahalo ma to citat stále ďalšiu kapitolu, lebo som bola zvedavá aka je úloha nasledujúceho dňa.

01.10.2023 5 z 5

Moje more Moje more Vanda Rozenbergová

Rozenbergová je moja obľúbená slovenská spisovateľka, vždy ma pozitívne prekvapí. Všetky postavy, ktoré "rozpitvala" ma zaujali. Každý potrebuje mať pocit šťastia, aj keď si pod tým predstavujeme každý niečo iné.

09.09.2023 5 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Atmosféra sa mi veľmi páčila, ale niektoré situácie mi prišli absurdné, napr. keďže išlo o čas a tušili kde je pravdepodobný vrah, napriek tomu tie reči, že počkáme na políciu. A musím povedať, že aj Elin ma znervózňovala svojim správaním.

04.09.2023 4 z 5

O láske a iných démonoch O láske a iných démonoch Gabriel García Márquez

Priznám sa, že to bola moja prvá kniha od autora a určite sa pustím do ďalších. Krásny príbeh a súčasne drsný popis vtedajšej doby.

21.08.2023 4 z 5

Skandál v Milfordu Skandál v Milfordu Josephine Tey (p)

Klasická anglická detektívka s humorom. Romantika a detektívny príbeh. Počúvala som rozhlasové spracovanie.

21.08.2023 4 z 5

Tíha sněhu Tíha sněhu Christian Guay-Poliquin

Pribúda sneh, pribúda napätie, čísla kapitol to umocňujú. Dej sa odohráva v jednej chalupe, kde sa stretli zhodou okolností dvaja cudzí muži, ktorí musia spolu prežiť. Atmosféra vynikajúco popísaná, aj keď kapitoly sú krátke.

20.08.2023 4 z 5

Na pláži Na pláži Ian McEwan

Obidvaja boli veľmi vystrašení, báli sa otvorene sa porozprávať aj keď sa milovali. Bolo mi ich veľmi ľúto, lebo mohlo to skončiť úplne inak. Nie je to kniha o sexe, je to kniha o živote dvoch ľudí, ktorých ovplyvňovali vtedajšie spoločenské pomery. McEwan ma znovu nesklamal v rozpitvávaní postáv.

20.08.2023 3 z 5

Baba Jaga zniesla vajce Baba Jaga zniesla vajce Dubravka Ugrešić

Obávala som sa, že to bude depresívna kniha o starnúcich ženách. Príbeh je však podaný tak majstrovsky milo, s príjemným humorom, ironickým odstupom. Určite si ju prečítajte.

20.08.2023 5 z 5

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Chceli na nejaký čas ujsť od civilizácie, ale nie až do takej drsnej situácie v akej sa ocitli. Neviem si seba predstaviť ako by som v tej divokej prírode prežila. Je to silný príbeh, kniha, počas ktorej sa musíte zamyslieť ako by ste konali vy.

07.08.2023 4 z 5

Spev vtákov Spev vtákov Christy Lefteri

Vybrala som si ju ani nie tak kvôli anotácii ako skôr kvôli tomu, že sa dej odohráva na Cypre (môj obľúbený ostrov). Dlho sa dej ťahal, chvíľami som ju chcela odložiť. Téma knihy je vážna, ale kniha nie je písaná tak, aby ma ťahalo do čítania.

31.07.2023 3 z 5

Temná minulosť Temná minulosť Marion Pauw

Veľmi ma bavila táto kniha, striedanie kapitol Iris a Raya ma ťahalo prečítať ďalšiu a ďalšiu. Záver prekvapivý.

20.07.2023 5 z 5

Srnka Srnka František Kozmon

Konečne som sa dostala k ďalšej časti série. Opäť ma zaujal dej a vývoj jednotlivých postáv. V polke knihy som si myslela, že viem kto je vrah, ale mýlila som sa. Môj druhy tip cca v 3/4 knihy sa ale potvrdil.

06.07.2023 4 z 5

Muž Muž Ester Weissová-Fekete

Kniha o mužoch, ale i ženách, o medziľudských vzťahoch, no proste o živote písaná s nadhľadom. Veľa myšlienok som si vypísala. Trochu mi vadilo to opakovanie niektorých viet. - Ženy vraj žijú dlhšie. Tie šťastné. A možno aj tie nešťastné, keď sú silné. A keď nájdu lásku. Alebo aspoň to správne miesto na zemeguli. - Všetci máme pre vlastné neistoty vlastný umelecký žáner. - Človek sám o sebe predsa nie je nijaký, je nedefinovateľný, nejaký sme len vo vzťahu s druhým človekom.

25.06.2023 4 z 5

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí Eric de Kermel

Milá oddychová knižka. Celá v pozitívnom duchu, všetko sa vyrieši kladne. Opis mestečka je tiež zaujímavý. A našla som v nej aj inšpiráciu na ďalšie knihy do zoznamu chystám sa prečítať

25.06.2023 4 z 5

Posledný dom na Zbytočnej ulici Posledný dom na Zbytočnej ulici Catriona Ward

Veľmi som sa spočiatku nevedela zorientovať, čakala som niečo iné, ale práve preto som spokojná, pretože tam bol ten moment prekvapenia. Horor to podľa mňa nie je. Skôr psychothriler.

16.06.2023 3 z 5

Debna Debna Camilla Läckberg

Prvé dve tretiny ma veľmi bavili, ku koncu už mi bolo jasne kto je vrah a ako to skončí. Zaujímavé boli aj kapitoly zo súkromia postáv. Team vyšetrovateľov mi nepripadal profesionálny, jeden stále spal, další myslel len na ženy a sex, neviem či reálne by Mina so svojou fóbiou mohla robiť špičkovú vyšetrovateľku. Prečo sa tam objavila na krátku chvíľu Sara? možno v ďalšej časti série bude dôležitá.

09.06.2023 4 z 5

Irsko Irsko Lisa Gerard-Sharp

Je to síce staršia kniha, ale pred tripom po Írsku nám pomohla.

25.05.2023 5 z 5