Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Jennifer McMahon a její dvě dějové roviny :-) Z knih, které jsem od autorky četla, mi tahle přišla nejhorší. Hlavně postavy mi přišly vyloženě naivní a nesympatické. Byly tam věci, které ubíraly na důvěryhodnosti celému příběhu. Aspoň pro mě. Úplně nechápu to vysoké hodnocení (83 %)...

23.05.2023 3 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Četla jsem z čiré zvědavosti, Japonsko mě příliš nebere, takže jsem se celkem dlouho nemohla začíst, nakonec mě nejvíc zajímalo, jak dopadne příběh z té překládané japonské povídky. No, aspoň pro mě dopadl mnohem lépe než celá kniha. Magický realismus miluju pro jeho hravost, ale tady jsem se pořád neměla čeho chytit, příliš to nefungovalo.

23.05.2023 3 z 5

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Líbilo se mi téma i zápletka, obě časové roviny se pěkně spojily (i když předvídatelně), hororová atmosféra se sice nedostavila, ale nevadí. Souhlasím s komentáři, že by knize prospělo zkrácení, je tu dost hluchých míst a několik zbytečných postav. Jako oddychovka fajn, moje TOP kniha od autorky ale zůstávají Zimní lidé.

23.05.2023 4 z 5

Plác! Tác! Bác! Plác! Tác! Bác! Daniela Fischerová

U nás doma má veliký úspěch!

01.04.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Měla jsem trochu problém uvěřit policejní práci, o které se mě autorka snažila přesvědčit, protože jejím hlavním vodítkem byla intuice zde přítomné Laury Linhartové, nepříliš oblíbené kriminalistky. Přiznávám se, ani já si ji neoblíbila a jejího nového kolegu stejně tak, to jejich neustálé handrkování bylo tak zbytečné, snad až pubertální, knize to přineslo akorát tak desítky stran navíc.

21.02.2023 3 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Je to pěkné, moc pěkné. Ze způsobu vyprávění jsem měla neodbytný pocit, že směřujeme k nějakému velkolepému "wow" konci. A ke konci jsem se neodbytně bála, že se pletu, že nic nepřijde a dílčí příběhy zůstanou nedokončeny. Kniha je psána s obrovským nadhledem, s takovým povznesením nad radosti i strasti mládí, které ale mezi mlhami zmizelo teprve nedávno.

21.02.2023 4 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

Je to takové pěkné amatérské detektivní pátrání a vyšetřování. Zápletka celkem silná, napětí je přítomno, čtenářka je zvědavá, kdo je hlavní záporák. Že to měl být horor? Pokud ano, tak autor zapomněl zařadit hororové prvky. Protože tím, že v každé druhé kapitole napíšete slovo "duch" (navíc v naprosto různých a podivných kontextech), z příběhu horor prostě neuděláte. Dobře, občas nechal autor zablikat žárovku, ale textově předuchováno tam bylo solidně, možná aby čtenář nezapomněl, co že to má číst za žánr. A přiznám se, že jsem knihu četla primárně jako krimi příběh. Všechno kolem truchlení a ztráty nejbližšího člověka na světě, což je určitě silná struna celého příběhu, to jsem záměrně obcházela a nepřipouštěla si k tělu. Nechci prožívat hluboký příběh o ztrátě nejbližšího, v tomto ohledu, v současné životní situaci bez podobných ztrát, mi kniha nemá co předat. Díky Bohu!

20.02.2023 3 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

Kolikrát jsem si řekla, že tu knihu odložím a vrátím do knihovny, kde na ní čeká fronta zájemců? Asi pětkrát! Ne a ne se začíst, ponořit do děje... první třetinou jsem se prokousávala horko těžko, to politické prostředí mi moc nesedělo... A k tomu všemu jsem asi zatím nepřišla na chuť té současné módě s asociálními génii v hlavních rolích, se kterými se roztrhl pytel (v knihách i v seriálech), takže zdejší "slečna Arová" si ode mne vysloužila akorát tak zařazení do kategorie "ach, zase jedna taková..." Asi tak od poloviny knihy jsem měla vyhráno, děj dostal větší spád a krátké kapitoly sváděly k praktikování metody "ještě jednu a končím," což vedlo k rychlému dočtení. Konec byl napínavý, pár zvratů jsem opravdu nečekala.

04.02.2023 3 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Pěkné, svižné, napínavé čtení, na první dojem jsem byla po přečtení spokojená. Po hlubším zamyšlení ale musím vytknout zbytečnou přemíru postav. Na začátku bylo "přetetičkováno" - pořád jsem vracela stránky zpět, abych si připomněla jména a nespletla si, o čí tetičce je zrovna řeč. Postavy děje v současnosti mi přišly zbytné skoro všechny, protože by mi ke štěstí stačilo to, co se odehrálo v minulosti. Z té současné části je nejdůležitější hlavní děsivé zjištění a vše kolem je omáčka nových a nových ženských postav. A pak mě překvapilo, že v závěru najednou bylo všechno rychle hotovo na pár stránkách. Ale námět se mi moc líbil.

20.01.2023 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Z knihy mám průměrný čtenářský zážitek. Karty jsou rozdány celkem zajímavě, ale napětí tak nějak pokulhává, podobně jako hlavní záporák příběhu... nebo alespoň na mě to celé takhle působilo. Hlavní hrdina asi tisíckrát dostane nějakou nabídku, kterou odmítne, ale pak se stejně zachová naprosto opačně, to už byla ke konci opravdu ohraná písnička. Jako by si ten chlap nemohl stát za svým... nebo jako by ho autor do děje nemohl zapasovat aspoň jednou trochu jinak! :-) A pak tu máme střídání dvou vyprávěcích forem, což není čtenářsky úplně příjemné. Na druhou stranu díky autorovým zkušenostem dává většina obsahu smysl a člověk nemusí být ve střehu, o jaké ptákovině se dočte. Škoda jen, že nějaké věci zůstaly nevysvětleny. Do dalších knih časem určitě nakouknu, naše knihovna jich má mraky, tak třeba mi lépe sednou. Tentokrát ale průměr...

14.01.2023 3 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Kniha, kterou bude čtenář buď milovat nebo nesnášet, nesedne každému, záleží, nakolik je člověk ochoten přistoupit na tu hru. A kdo nepřistoupí, je ztracen tam někde ve změti střídajícího se času a prostoru. Autorka předává vyprávění děje do rukou svých postav, konkrétně postavě-nepostavě chlupatého neřáda, který se jí s gustem a škodolibostí rád ujímá a v závěru o toto privilegium svádí úžasný boj. Hlavní lidské postavy, bratři Vítek a Jáchym, jsou králové rozdílnosti, jeden charismatický od podlahy až po běstvinský strop, druhý nesnesitelně nesnesitelný ve svém géniu. Ženské postavy hrají druhé housle. Autorce se podařilo vytvořit nádherné Běstviny a naplnit je zvláštními figurami. Příběhem od minulosti do přítomnosti se jako červená nit táhne žíla plná modré krve a vše propojuje. Autorka odvedla úžasnou práci, vše do detailu promyšleno a funkční, prvky magického realismu jako na stříbrném podnose a je na každém čtenáři, jak s nimi naloží. Jediné, co bych vytkla, je červ, od kterého jsem čekala trochu větší rodeo! Kniha si mě získala prvními větami, je to nádhera i po jazykové stránce. A samotný Vypravěč je jedna z nejzajímavějších postav, kterou jsem kdy v knize zažila!

27.12.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Autorka má talent na výběr témat svých knih, vždycky se jí podaří mě přilákat... A jak už má ve zvyku, na katolické církvi nenechává nit suchou a pranýřuje ji bez milosti prostřednictvím postav (Jaroslavovi bývalí farníci a kolegové) i úvah (vybavuji si cosi znepokojivého o svátosti zpovědní). Hlavní postava byla pro mě hůře uchopitelná, nesympatická a jaksi nesourodá tím, že šlo o muže zatíženého ženským (autorčiným) uvažováním. Je to klidný děj, taková procházka lehce zanedbanou zahradou, bez větších šokujících zvratů. Vyprávění o Jaroslavově minulosti mi přišlo mnohem zajímavější než jeho upachtěná přítomnost.

27.12.2022 3 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

(SPOILER) Ne každý má nadání napsat kvalitní post-apo příběh, ono to totiž není tak jednoduché a je třeba tam nacpat trochu logiky... dobře, asi není fér hodnotit dlouhý příběh po jeho první části, ale na druhou stranu první díl má nalákat čtenáře a ukazuje, jak jsou rozdané karty. Hlavní postavy mají neskutečné štěstí ve všem, autorka jim to příliš nekomplikuje, občas jim dopřeje nějakou bolístku, ale o čiré náhody a sklony k nesmrtelnosti není nouze. Romantická linka (navíc v tomto pubertálním pojetí) je pro mě v rámci žánru zbytečná, ale pro autorku je to evidentně nosná myšlenka a samotný příběh tím trpí. Také situování téměř všech dějových zvratů do jednoho místa bylo už v závěru vlastně nudné. Silně jsem doufala, že Dorran se vybarví a bude skrytý vlkodlak nebo tak něco! :-) Lehce směšné mi přišly zahrádkářské vsuvky... člověk je kvůli počasí uvězněný pár dní v domě a hned sází rajčata a papriky?! Kniha se tím vším stává oddechovkou, i když třeba měla mnohem větší ambice... Překladatel tomu taky nepomohl, spíš naopak, se synonymy si neláme hlavu a slovo "příšera" použil snad tisíckrát (a přiznám se, že mi tohle slovo k oněm postavám v knize ani vůbec nesedí). Jestli se pustím do dalších dílů, zatím nevím. Ale co mě opravdu, opravdu zajímá: co se to tam jako děje s tím počasím??

27.12.2022 2 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Nemile mě zarazila přemíra "hlavních" postav, podle mne zbytečné... a rozuzlení celé zápletky mě zklamalo moc, je to taková ohraná písnička. Vyzdvihuji napínavou atmosféru umocněnou nálezem fotografií. Oproti sérii Strašidelné domy je to ale celkově svěží změna.

23.11.2022 3 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Partička chlapů, která se vydává bloudit do lesa, pro mě byla naprosto neuchopitelná, nesympatická. Způsob, kterým spolu mluvili, byl dost divný (ale tady se obávám, jestli nemohlo jít o nějaké to "ztraceno v překladu," že překladatel si dostatečně dobře neporadil třeba se žargonem a proto to znělo šroubovaně... trochu podezření mám, protože sem tam napříč knihou mě nějaké slovní obraty zarazily) a strašně mě nebavilo jejich plkání o osobních problémech. Ale jinak celé bloudění a utíkání mělo super atmosféru, děsivé, zoufalé se špetkou ostrých halucinací. Druhá část knihy, jak už je tu často zmiňováno, je takový větší úlet, který asi nebyl úplně nezbytný... postavy se předhánějí o to, kdo je větší magor a vítězem jsou vlastně všichni. Konec překombinovaný, směšně akční... Když si odmyslím lidský faktor a zbyde mi les, temná příšera z hlubin dávnověku a vše, co k ní patřilo především v minulosti, tak to se mi líbilo moc.

23.11.2022 3 z 5

Listopadová pohádka Listopadová pohádka Věra Provazníková

Podivné a dost neuchopitelné čtení... Kniha nás nebavila.

08.11.2022 3 z 5

Nebojme se strašidel Nebojme se strašidel Gunter Preuß

Podivné příběhy s rozpačitými postavami a nesmyslnými ponaučeními. Příšerně kostrbatý překlad bez jakéhokoliv jazykového citu, ani se to nedá pořádně slovo od slova číst. Pravopisné chyby se také najdou... ale co se nenajde, jsou "humor a nadsázka" slibované zde v anotaci knihy. Ani ilustrace se nám nelíbily... velké zklamání.

30.10.2022 1 z 5

Jak šly pastelky za sluníčkem Jak šly pastelky za sluníčkem Zuzana Onderová

Kniha mi přišla zdlouhavá, příběhy se vlekly a konec se mně osobně vůbec nelíbil. Vadilo mi všudypřítomné vykání mezi pastelkami, moc mi to tam nepasovalo, působilo zbytečně rezervovaně... ale vtipných situací bylo celkem dost, sice jsme knížku četli nekonečně dlouho, ale úplně nejhorší nebyla.

24.06.2022 3 z 5

Rákoska v dílně lidskosti Rákoska v dílně lidskosti Pavla Vošahlíková

Pokud pominu část k dějinám školství, které je dobré si zopakovat vždy, když je příležitost, byla pro mě nejhodnotnější pasáž o vzdělání a životních podmínkách učitelů v průběhu doby. Ale v knize jsem pátrala spíš po záležitostech venkovských žáků, což bylo okrajové téma, chápu, městské prostředí poskytuje lepší pramennou základnu. Ještě zmíním, že mi úplně mi nesedl styl poznámek pod čarou, který komplikuje a zpomaluje badateli práci. Jako celek hodnotím knihu jako přínosnou, smysluplnou.

02.06.2022 4 z 5

5 domů 5 domů Marta Veselá Jirousová

Podivné a těžko uchopitelné, přesně jak se píše v komentáři níže. Štěstí, že je to malá útlá knížečka a člověk je s ní brzy hotov. Nesedla nám.

02.06.2022 2 z 5