DádazPrahy DádazPrahy komentáře u knih

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Knížka mne zaujala na první pohled svou grafickou podobou - zvláště "růžovo-červeno-bílé" ilustrace německé výtvarnice Kat Menschik, proto jsem po knížce "sáhla" - a nelitovala. Povídka s jednoduchým dějem si ponechává své tajemství - co si to vlastně ta dívka přála ke svým dvacátým narozeninám?
Zaujaly mne zajímavé myšlenky ke konci příběhu:
"Člověk je zkrátka už takový, že ať si přeje co chce a ať se vydá kam chce, může být stejně vždycky jen tím, kým odedávna byl. A to je všechno."
"Ať jdeš kam chceš, stejně vždycky budeš jen sám sebou."

04.09.2019 3 z 5

Kocourek Sklíčko a Sova Pálenka Kocourek Sklíčko a Sova Pálenka Gottfried Keller

Zvláštní knížka, neobvyklá i tím, že se skládá ze dvou částí, napsaných dvěma autory ve dvou různých stoletích. Určitě je to knížka pro dospělé spíše než pro děti. V první povídce "Kocourek Sklíček" se dozvídáme původ a význam rčení "dal se chytit na kočičí sádlo".
Druhá část, příběh "lásky" sovy Pálenky a výra Uhlíka, snad vede i k zamyšlení nad tím, co je ve vztazích důležité. Dovolte mi ocitovat:
"Čím jsou všechny naše jistoty, jde-li o mužskou lásku? Čím všechny jejich sliby věrnosti? Nemají opory, jen ve vzduchu se drží - podobny mlze, která spadne, sotva vyjde slunce."
""Pomyslete na budoucnost! Léta utíkají - abyste jednou nelitovala! Není dobře člověku samotnému!"
"... v každé ženě vězí konec konců něco dobrého, a kdo ji nemá, o mnoho přijde!"
"Lepší nějaká žena nežli žádná žena!"

04.09.2019 3 z 5

Naše maminka Naše maminka Vojta Beneš (p)

Čtivé vyprávění staršího bratra budoucího prezidenta Edvarda Beneše.
Dozvídáme se o historku o seznámení rodičů (jakou roli zde hrála náhoda, že Matěj Beneš byl ve správný čas na správném místě!), a poté plynulé vyprávění o životě rodiny i jejích jednotlivých členů. Z autorových slov je cítit velkou lásku a obdiv k mamince "Naně", která jako matka deseti dětí v nelehké době žila pro rodinu.
Dnes už si těžko dokážeme představit skromné podmínky a tvrdý život na venkově na přelomu 19. a 20. století. Život nebyl lehký, ale lidé si uměli vystačit i s málem, cítili příslušnost ke svému rodu i místu, kde žili, a vděčnost za všechno, co jim život dopřál.

19.05.2019 4 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Moc pěkně a srozumitelně napsané, autor se podělí se čtenáři i s konkrétními příklady ze svého života.
I když třeba nevěříte na "věci mezi nebem a zemí", tak si řeknete: něco na tom asi bude. Knížka je mým průvodcem životem, tedˇ už zbývá jen vyslovit ta správná přání....

10.03.2018 5 z 5

Dárek Dárek Cecelia Ahern

Moje první setkání s knihou od Cecilie Ahern (předtím jsem viděla film"PS.
I Love You" podle jejího stejnojmenného bestselleru). Knížku jsem si koupila v originále v zahraničí, byla jsem zvědavá, jak píše autorka, která je doma v Irsku velmi populární. Po jazykové stránce se mi styl autorky líbí - bohatá slovní zásoba, občas barvité popisy, že si čtenář vše dokáže živě představit. Musím ovšem přiznat, že samotný příběh mne moc nezaujal. Ale závěrečné sdělení- a svým způsobem snad i varování - je to, proč stojí za to knížku číst - nejcennější dar v životě je čas, který bychom měli příjemně strávit se svými blízkými - ne se hodit v práci za povýšením a penězi. Bohužel hlavní hrdina na to přichází až moc pozdě a už mu není dopřáno vše napravit. V závěru knížky je poselství autorky jasné, ale myslím si, že celý příběh, který tomu předchází, je příliš zdlouhavý a místy jsou nepodstatné detaily, které až nudí. Tento námět by možná šel lépe zpracovat jako povídka než román o třista stranách textu. Nicméně závěrečná slova autorky jsou velmi pravdivá - dovolte mi je zde ocitovat v originále:
"Time is more precious than gold, more precious than diamonds, more precious than oil or any valuable treasures. It is time that we do not have enough of, it is time that causes the war within our hearts, and so we must spend it wisely. Time cannot be packaged and ribboned and left under trees for Christmas morning. Time can´t be given. But it can be shared."

05.04.2017 3 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Kniha předčila mé očekávání (nenechte se odradit nepříliš povedenou obálkou) -knížku určitě doporučuji.

11.10.2016 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Krásná knížka, i když neveselé čtení... Autobiografický román popisuje život chudé rodiny v irském Limericku ve 30. a 40. letech 20. století viděný chlapeckýma očima. Setkáváme se s katolickou rodinou se čtyřmi chlapci (nejstarší Frank je vypravěčem), další tři děti zemřely v raném věku. Život Franka sledujeme od jeho raného věku až do sedmnácti let. Jsme svědky každodenních starostí matky, jak vyjít s málem a poskytnout obživu početné rodině, nucené
žít v neuvěřitelně nuzných podmínkách, otec alkoholik si neudrží žádnou práci a propije i peníze z podpory, matce nezbývá než poníženě prosit o pomoc v charitě, aby zajistila dětem alespoň to nejnutnější jídlo a oblečení. Svérázné příbuzenstvo sice rodině sem tam vypomůže, ale neskrývá pohrdání. Nelehké chvíle zažívá Frank i ve škole, kde čelí posměškům spolužáků, a k vyučovacím metodám patří rákoska spíše než vysvětlování učiva. K chudobě se přidává i Frankova nemoc, ze které se však naštěstí dostane, a brzy začne sám pracovat, aby mohl přispívat do rodinného rozpočtu. Jeho úsilí směřuje k jedinému cíli - našetřit dostatek peněz na vysněnou cestu do Ameriky. Jeho přání se vyplní - v poslední kapitole knihy sledujeme Frankův odjezd z Irska do Ameriky. Frank doufá, že se za ním jednou přijedou i bratři s matkou a rodina bude zase pospolu...
O životě Franka v Americe vypráví další kniha s názvem "Andělina země".

04.05.2016 5 z 5

Vánoční cesty domů -- 10 povídek a příběhů českých spisovatelů Vánoční cesty domů -- 10 povídek a příběhů českých spisovatelů kolektiv autorů

Nádherné - dojemné i k zamyšlení. Příběhy z doby, kdy Vánoce měli své duchovní kouzlo, lidi byli chudí, ale měli k sobě blizko.
Ráda se ke knížce každým rokem v předvánočním čase vracím.

29.03.2016 5 z 5

Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Nejlepší sága, jakou jsem kdy četla. Určitě doporučuji.

29.03.2016 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Přiznávám, že knížku bych si asi nekoupila, ale když jsem ji dostala na svůj delší pobyt na skotské Vysočině, prostě jsem ji musela přibalit do kufru. Přečíst ji ve Skotsku mělo své kouzlo. I přesto, že hlavní hrdinka mě nebyla sympatická, bylo tam až moc vaření,( případně nakupování surovin a řešení menu) a překlad do češtiny místy nezněl přirozeně, musím uznat, že autorka dokáže čtenáře (či spíše čtenářky) ke knize připoutat. Pokud zrovna máte chutˇ na nenáročné oddechové čtení, může se Vám to i líbit.

20.04.2024 2 z 5

Podnikání z pláže Podnikání z pláže Stanislava Stiborová - Mrázková

S mnohými myšlenkami a radami nelze než souhlasit, i když se zrovna nechystáte doma všechno zabalit, odjet do světa a podnikat z pláže.
Co bych snad knize vytkla, je její rozvláčnost (občas je na různých místech řečeno jinými slovy to samé), rozsah na 150 stránek je přehnaný.
(udělala jsem si stručné výpisky, ráda pošlu e-mailem, má-li někdo zájem).

17.02.2024 3 z 5

Pučálkovic Amina Pučálkovic Amina Jindřich Plachta

Žirafy mám moc ráda, takže jsem si oblíbila i Aminu :-). Tato knížka, dnes už snad možno říci i klasika české literatury pro děti, je roztomilá (i když některé pasáže se mi moc nelíbily, např. vojenské manévry při chytání Aminy) a dnešním dětem by odkazy na některé dobové reálie možná už nebyly srozumitelné.
Na půvabu knížce dodávají vtipné ilustrace Ondřeje Sekory.

03.02.2024 3 z 5

Větší lexikon pro zamilované Větší lexikon pro zamilované Jiří Suchý

Roztomilá knížečka, kde se dozvídáme vše týkající se lásky pěkně od A až do Ž. Nechybí humor a potěší i malé milé kresbičky.
"Láska je nejdůležitějším heslem tohoto lexikonu. Vzpírá se všem definicím, neboť slovem nelze vystihnout její podstatu. Proto ani zde se nebudeme pokoušet vyslovit nevyslovitelné a spokojíme se s konstatováním, že láska je síla, která dovede rozezvučet všechna hesla tohoto lexikonu od Adama po Ženicha v jediný nádherný akord. Je to nejkrásnější symfonie světa a politujme těch, kteří nemají hudební sluch."
Knížka potěší, bez ohledu na to, zdali jste v těchto záležitostech "začátečníci" nebo "pokročilí".

19.12.2023 4 z 5

A taková to byla láska... A taková to byla láska... Anna Gavalda

Anna Gavalda dokáže ve svých knížkách překvapovat a nabízí nemilosrdný pohled na mnohdy složitě a ne příliš harmonické rodinné vztahy. Obsah a okolnosti rozhovoru mezi snachou a tchánem nechci rozebírat ani komentovat, dovolím si však ocitovat několik myšlenek, které mne zaujaly:
"Za jak dlouho se dá zapomenout vůně člověka, který vás miloval?
A kdy vyprchá ta láska, kterou jste ho milovali vy?"
"Vždycky se mluví o trápení těch, kteří zůstávají, ale jestlipaks už někdy pomyslela na trápení těch, kteří odcházejí?"
"Právě jsem objevil, že je život mnohem veselejší, když je člověk šťastný."
"Takový je život. Jsou lidé odvážní, a pak ti, co se přizpůsobí. A ono je to o tolik méně únavné, přizpůsobit se...."
"Ano, ve svém věku si toho hodně všímám.... Lidí, kteří jsou pořád spolu, protože se v tom zkrátka zapříčili, v téhle nevděčné záležitosti, ve svém titěrném životě bez lesku.... Všechny ty ústupky, všechny ty rozpory..."
"Ty jsi jako otec, stýská se ti po horách.... Po jakých horách? Přece po těch, které jsi nepoznal."
"Všechno se nakonec nějak srovná, když je člověk šťastný, nemyslíš?"
"Život, dokonce i když ho popíráš, i když ho zanedbáváš, i když si ho odmítáš připustit, je silnější než ty. Silnější než všechno ostatní....A kromě toho, kdo vlastně jsme, že se pokládáme za tak důležité?"
Knížku malého formátu jsem si vzala z knihobudky jako příhodné čtení do kabelky při cestě metrem, neměla jsem velká očekávání, ale nelituji, že jsem se s touto knížkou potkala.

01.11.2023 3 z 5

František Krátký – český fotograf před 100 lety František Krátký – český fotograf před 100 lety Pavel Scheufler

Unikátní staré černobílé fotografie poskytují cenné svědectví o časech, které jsou dávno pryč. Krásné fotografie, kouzelné záběry. Doporučuji.

13.09.2023 5 z 5

Zdenko Feyfar Zdenko Feyfar Ludvík Souček

Milé seznámení s životem a dílem fotografa Zdenko Feyfara. Knížka obsahuje fotografie z rodných Krkonoš, staré Prahy i fotografie osobností (např. malíří Jan Zrzavý a Ludvík Kuba, fotograf Josef Sudek). Tato publikace potěší všechny, kteří mají rádi kouzlo černobílé fotografie. Doporučuji.

13.09.2023 4 z 5

Žena mezi vdechnutím a vydechnutím / Woman between Inhaling and Exhaling Žena mezi vdechnutím a vydechnutím / Woman between Inhaling and Exhaling Jaroslav Boček

Fotografie zajímavé, ale vysvětlující popisky bohužel souhrnně až na konci knihy, takže při prohlížení fotografií musíte neustále listovat dozadu, abyste se dozvěděli, kdy a kde byla fotografie pořízena. Spíše než doslov J. Bočka bych uvítala povídání přímo od autorky, např. okolnosti vzniku některých fotografií atd.

22.06.2023 2 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Kniha nabízí osm životních příběhů neprovdaných žen. Život svobodné ženy je to jediné, co je spojuje, jinak jsou jejich životní osudy, postoje i důvody, proč se nikdy nevdaly, různé. Líbí se mi, že je jejich život představen už od jejich rodinného zázemí, často se dozvídáme, jak se seznámili jejich rodiče a do jaké rodiny se ženy narodily a jaké prostředí je formovalo. Také se mi líbí, že je zmíněn jejich současný celkový pohled na svou životní situaci (tzv. credo ke konci každé kapitoly) - jsou či nejsou spokojené, litují či nelitují toho, že se neprovdaly?
Nesedla mi forma stylizovaného převyprávění příběhů žen (dala bych přednost buď klasickému rozhovoru otázka-odpověď nebo přímé vyprávění jednotlivých žen bez komentáře či úpravy autorky), jednotlivé příběhy považuji za příliš dlouhé (např. 60 i více stránek věnovaných jedné ženě), což činí vyprávění zbytečně rozvleklým a často se zabývá až ne tolik podstatnými detaily.
Bohužel mne neoslovilo ani grafické zpracování (růžové stránky jakoby odkazovaly na nějakou snad méně vážnou dívčí četbu a fotografie detailu vlasů zezadu hlavy staré paní mne by mne také ke koupi knihy nenalákala).
Shrnutí - kniha stojí za přečtení kvůli zajímavým osudům, ale forma vyprávění a provedení knihy mne zklamaly.

15.06.2023 3 z 5

Kotowaza: Japonská přísloví Kotowaza: Japonská přísloví Alice Kraemerová

Knížka nabízí prostřednictvím přísloví zajímavý pohled do japonské duše. Oceňuji i úvodní kapitolu, kde je stručně představena japonská mentalita. Doporučuji.

19.02.2023 4 z 5

Homo Pragensis Homo Pragensis Daniel Šperl

Knížka příhodného obdélníkového formátu obsahuje 86 černobílých fotografií zobrazujících Pražany v různých prostředích (ulice, MHD, parky, hospody...) i v různých situacích (spěchající, jedoucí v MHD, čekající, radující se i opilí), navzdory názvu knížky také i několik záběrů bez lidí (např. bourání domu, křížení trolejí nad Čechovým mostem, nápis na ohradě). Nejvíce mne asi zaujala fotografie tří mužů sedících na třech lavičkách, kdy každý hledí zamyšleně jiným směrem a fotografie muže v bílých rukavičkách na hřbitově, který vysypává popel z urny na rozptylové loučce. V knížce jsou vesměs zajímavé záběry, dokumentující pestrost nebo i absurditu každodenního života v Praze. Škoda, že fotografie jsou zcela bez popisků - informace o tom, kdy a kde byly jednotlivé fotografie pořízeny by mnohé vysvětlily. Přesto knížku doporučuji pozornosti všech, kdo mají rádi dokumentární fotografii.

07.02.2023 3 z 5