cziss cziss komentáře u knih

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Druhý díl navazuje na ten první bez přerušení. Bohužel se mi tento díl zdá ještě slabší. Knížka je plná rozporů, zejména jde o mládí hrdinů a jejich schopnosti a úspěchy vůči jejich starším a zkušenějším protivníkům. Také autorka čtenáře často ujišťuje o tom, že postavy jsou zločinci přitom jsou postavy charakterově napsány jako velcí klaďasové (řekl bych). Prostě se tomu všemu dá těžko věřit. Celkově mohla být knížka výrazně kratší, kdyby se šetřilo na nadbytečných romantických pasážích, ale to asi patří k Young Adult. Každopádně nutno dodat, že pokud už jste četli první díl, tak bez druhého dílu bude příběh neuzavřen.

04.09.2023 2 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Příběh z dob starého říma z pohledu jak řadových vojáků, tak i jejich velitelů, což nutně znamená, že se tu neřeší jen boj, ale i politika. Scarrow přivedl na svět zajímavé postavy, zejména hlavního hrdinu si nelze neoblíbit. Děj v knize celkem rychle odsýpá, je až skoro k neuvěření, že v takto relativně kratší knížce projdeme s hrdiny kusem světa (na tu dobu), všechno to dává smysl a čtenář nemá pocit nepříjemného přeskakování v ději. Historickou věrnost posoudit nedokážu, ale jako laikovi se mi to zdá věrohodné.

25.07.2022 5 z 5

Černý dům Černý dům Stephen King

Rozhodně je to příběh, který je v univerzu Temné věže zasazen opravdu hodně. Skoro by se dalo napsat, že se jedná o další díl. Pikantní na této knize také je, že postava Alberta Fishe opravdu existovala a King se v mnoha nechutnostech nechal inspirovat (nebo spíš okopíroval) skutečností. Celkem by mě zajímalo, jak do této knihy přispěl Straub, protože je to typická Kingovka. Ovšem i na Kinga je to až příšerně a zbytečně dlouhé.

14.07.2022 4 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

O trochu lepší jak předchozí díl. Ale co vlastně takhle knížka je, sci-fi, fantasy, filozofický traktát? Nevím. S touto sérií končím, takovéto knihy mě neskutečně nudí. Vzhledem ke komentářům k dalším dílům změna nenastane.

20.04.2022 2 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Naprosto skvělá oddechovka.

04.04.2022 5 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

O čem to vlastně bylo? O boji Atemporálů? O Holly Sykesové? Nevím, první 2/3 čteme povětšinou příběhy života lidí, kteří nejsou pro knihu vůbec důležití a sem tam mihne postava / informace, kterou jsem považoval za meritum knihy. Pak tu máme jakési skokové vyústění. A pak zase Holly kdesi v katastrofické budoucnosti (btw. tahle eko-kritika už mě přestává v knihách bavit). Vysvětleno není skoro nic. Nelze tuto knihu nesrovnávat s Atlasem mraků. Je to jakási její variace. Jenže tam to fungovalo, mělo to cíl a myšlenku...

18.01.2022 2 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Nuda, knížka plná žvatlání o ničem a skoro bez děje. Také odpověď na to, proč se toto dílo tak dlouho vyhýbalo kvalitnímu filmovému zpracování a otázka jak s s tímto tvůrci dál poradí. Dočetl jsem to jen proto, že mám zatím v plánu číst i další, snad lepší, díly.

19.11.2021 1 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Svědectví čtenářům přibližuje Gielád, ale oproti prvnímu dílu už to postrádá šťávu. První dvě třetiny se mi líbili. S poslední třetinou mám problém. Možná v tom má do určité míry prsty seriál a jakési očekávání co si čtenář pak do knížky už nese, nevím. Nechci spoilerovat, proto jen napíšu, že vývoj postavy tety Lidie se mi nezdá pravděpodobný. Také postava Daisy, resp. její rozhodnutí se mi zdají v kontextu Gileádu dost neuvěřitelná. Konec mi přijde takový, že autorka to celé chtěla nějak ukončit, ale už moc nevěděla jak.

20.09.2021 4 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

(SPOILER) Kdybych to měl vzít do důsledku, tak dám 2 hvězdy, ale protože se to dobře čte, tak dávám 3, s odřenýma ušima. Problémy: Děj je až moc přímočarý. Hrdinové překvapivě bezproblémově akceptují to, že se dostali do budoucnosti, a to špatné budoucnosti. Situace je přesto moc nezasáhla, to se mi prostě nezdá. Nicméně to by bylo ještě OK.

Spoiler + zásadní problémy: Technika v novém světě je až moc pokročilá. Když vezmu, že rozdíl v pokroku je nějaký 30 let, tak je to moc velký skok (hologramy, myslící automaty...). Když vezmu v potaz ale, že tamní technika je 500 let stará, tak je úplný nesmysl, aby vůbec fungovala. Co taková degradace materiálu? Není možné, aby ten jejich autobus měl použitelné baterie nebo pneumatiky + desítky dalších obdobných chyb. Stejně tak není možné, aby mohli konzumovat tamní balené potraviny nebo vodu. Další problém vidím v tom, že ze zhruba 300 cestujících se v příběhu v podstatě na 290 cestujících zapomnělo a kniha jen o malé skupince dospívajících.

13.04.2021 3 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Tato kniha má tři odlišné roviny a všechny jsou velmi zajímavé.

Ta první je přirozeně popis vzniku a fungování webu, jeho zakladatele, vyšetřování, dopadení a jejich konce. Je to nesmírně živě a zajímavě vylíčeno. Sám Ulbricht fascinuje svou úžasnou inteligencí a rozvinutou morálkou na jedné straně a hloupostí a nulovou morálkou na druhé straně.

Ta druhá je absurdně nesmyslný systém vyšetřování zločinů v USA. Oni mají nespočet federální a lokálních vyšetřovacích týmů s nejasnými kompetencemi a pravomocemi, což ústí v to, že na jednom případu pracuje x týmů, které místo toho, aby si pomáhaly, tak svou práci de-facto sabotují. To je také důvod tolika známých a monstrózních kauz s různými masovými vrahy, zabijáky, mafií... V normálním systému by pachatel byl jednoduše chycen daleko dříve.

Třetí rovna, filozofická, nám ukazuje jak nesmyslné jsou různé politické ideologie, zvláště pak ty z krajních spekter. Nejsou totiž, ve své nutné omezenosti, schopné pojmout skutečné fungování lidské společnosti jako celku a člověka jako individua. Sám Ulbricht, který je v podstatě Libertariánský hipík, který to celé začne dělat protože uznává nulové násilí a maximální svobodu, se přemění do jedince opojeného mocí (i když má moc pouze na webu) a neváhá objednat vraždu pro několik lidí, kteří ho "zradili". Stává se tak protipólem vlastní filozofie, přičemž až do konce není schopen si to sám uvědomit.

04.03.2021 5 z 5

Planeta Lykantů Planeta Lykantů Jean-Pierre Garen (p)

21.10.2020 5 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Je to takové knižní řemeslo (celá autorova tvorba), je to knížka jako způsob obživy jako např. když krejčí šije obleky, jinak by toho autor asi nemohl chrlit tak moc.

Pozor spoilery!:

Není to špatné jako audiokniha do práce, nevadí vám, že občas člověku něco unikne. Co se týče obsahu, tak je to takové nepřiznané scifi (fantasy to fakt není). Genderově je to vyváženo dokonale a to jak po stránce hrdinů - máme tu drsné charaktery jak kluků, tak holek, tak i zaměřením pro čtenáře - akce pro kluky, romantické vzdychání pro holky... Zvratů je tam tolik, že to člověk nespočítá, ono se taky není co divit, když !reálně! bezvýchodné situace střídají jedna za druhou. A samozřejmě parta zálesáků / beduínů / jeptišek vždy nakonec překoná vojenské profesionály s prvotřídní technikou, vrtulníky, tanky (nebo zde \"traktory\"). Zakončení svatbou hlavních hrdinů už je taková třešnička na dortu nereálna :)

03.02.2020 2 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Třetí díl, hlavně v druhé půlce, opouští od přešlapování na místě a vpustí čtenáře do děje. Už se tu také rýsuje hlavní zápletka celé série a zdá se to být zápletka doslova galaktická. Vysvětlení se zatím čtenář nedočká, ani není jasné kdo je vlastně dobrý a kdo špatný (resp. bude možno vůbec jednotlivé strany takto označit?), ale už je alespoň vidět směr příběhu. Předchozí napsané vnímám jako pozitivum, tahle série je výborně tajemná.

20.05.2024 4 z 5

Tesáky běsu Tesáky běsu Steve Jackson

Mě se tento GB líbil hlavně proto, že vybočuje tím, že musíte řešit spoustu hádanek, ale taky dostáváte spoustu klíčů / nápověd, když máte štěstí. V zásadě není třeba sbírat povinné artefakty, ale spíš povinné informace. Příběh je víceméně klasika.

12.04.2024 5 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Druhý díl se mi líbil stejně jako ten předchozí, přestože je spíš hlavně o Reinmarovi a na další dva hrdiny, hlavně Šarleje, se moc nedostane. Husitské kapitoly jsou na začátku a pak především na konci knihy, ty jsem si také velmi oblíbil. Sapkowski umí skvěle popsat atmosféru středověké bitvy, řekl bych i věrně historické předloze. A přestože naši hrdinové bojují s husity za správnou věc, je autor objektivní a popisuje zvěrstva války na obou stranách konfliktu. Tak i materiální pragmatismus husitů, kteří byť "bojují za Boha", tak nepohrdnou válečnou kořistí. Fantasy prvků je, stejně jako v prvním díle, opět málo, resp. tak akorát, aby to děj pěkně okořenilo.

20.03.2024 5 z 5

Upíři Upíři Jan Šmíd

Ani dobré, ani špatné. Zajímavý námět, ale zdálo se mi to nějak nevyužité jak to mohlo být. A ztrácel jsem se v tom množství postav. P.S.: Asi plně nechápu proč má první vydání knížky takový přebal, moc to neodpovídá knížce samotné...

17.03.2024 3 z 5

Kostky jsou vrženy Kostky jsou vrženy Ivana Kuglerová

Přiznám se, že první povídka mě málem odradila od dalšího čtení. Nicméně další dojem napravily. Většina povídek je tedy povedených, asi 2 méně a ta první je hrozná.

21.01.2024 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Pao-šu (p)

Vzhledem k tomu, že jde o Fanfikci, je až stěží uvěřit, jak pěkně navazuje / doplňuje původní trilogii. Někde autor domýšlí příběh více, někde méně, ale celkově se mu to opravdu povedlo vsadit do původního příběhu. Navíc i zde je nový materiál k zamyšlení. Osobně bych pouze vypustil opa epilogy, ty mě do příběhu moc neseděly.

09.01.2024 4 z 5

Nezemě: Zde jsou příšery! Nezemě: Zde jsou příšery! Jonathan Green

J. Green, zkušený GB autor, který má na svědomí i pár dílů Fighting Fantasy, asi chtěl zkusit něco nového a povedlo se mu to! Tato kniha jsou spíš 4 (vlastně 5, o tom později) GB v jedné knize. Výběr postavy zásadně mění příběh, průběh hry a možné konce. Odhadem pouze tak 100 odkazů z oněch 900 bude společných. Nicméně příběhy postav se prolínají a jako celek bych tento GB dal někde na špičku. Co se týče průběhu hry, tak ta je víc lineární než v předchozích dílech, on také jeden "sub" GB může mít tak 200 - 300 odkazů a příběhové linie je tam nezvykle moc. Souboje jsou ve stylu FF pouze s malou změnou. Sbíráte artefakty, nicméně ty mají především doplňkovou roli a není jich mnoho (tedy až na ty 3 hlavní). Obtížnost GB  je mírná až střední.

A teď k té páté postavě, ano, je to ono "překvapení" z mapy. Tedy není to skrytá kapitola, ale skrytá postava s vlastní sadou odkazů, kdy hrajete za toho velkého krokodýla (Deinosuchus). Děj se opět do jisté míry prolíná s ději hlavních postav, máte tu i souboje, a délka hry je takové mini-dobrodružství. Prostě bomba. Spoiler, tedy jak si za postavu zahrát, viz zajímavosti.

28.12.2023 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války II. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války II. Jaroslav Hašek

Druhý díl se mi zdál trošku slabší. V díle nejde kritika a satira tak do hloubky jako v díle prvním. Už tu nejsou mrazivé scény. Celkově je kniha zaměřená téměř výhradně na armádu a příhody z ní, byť podtitul "Na frontě" je vzhledem k ději přehnaný, snad leda až na úplném konci... Tak to ale u dalších dílů bývá a celkově je pokračování Švejka stále vynikající kniha.

20.10.2023 4 z 5