czerwa czerwa komentáře u knih

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Měla jsem problém se do knihy začíst, ale když jsem se prokousala první třetinou, začala jsem být fascinována tímto příběhem o rodičích, kterým více záleží na sobě samých než na vlastních dětech, což se však nevylučuje s tím, že je milují.
Láska, sobectví. Svoboda, nebezpečí. Nezávislost, vyloučení. Je to silný příběh rozpolcenosti a můžeme skrze něj nahlédnout i vše, co považujeme za tak přirozené a normální.
(Vydání Mladé fronty z 2017 nicméně působí, že ani neprošlo jazykovou korekturou, a obsahuje nepochopitelné množství zcela zbytečných poznámek překladatele.)

30.06.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha mě potěšila. Je jiná než ty předchozí, avšak neméně kvalitní a čtivá. Příběh zde plyne pomaleji, ale zároveň působí intimněji, soustředí se na prožívání jednotlivce a na rodinné vztahy.

21.06.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Oproti pozdějším prózám této autorky působí svět Hotýlku možná bezstarostnějším, klidnějším dojmem. Zvraty jsou postupnější, méně vyhrocené. Kniha i tak velmi čtivá, jen méně naléhavá.

21.06.2019 3 z 5

Čtyři poutníci Čtyři poutníci Jakub Trpiš

Neúnosně dlouhé, plytké, nudné, plné opakujících se banálních „zápletek“, neoriginálních metafor, bezvýznamných detailů, nesmyslně jednajících postav, gramatických a stylistických nedostatků atd. atd.
Četla jsem to půl roku – utrpení.
Jediné, co bych knize přičetla k dobru, je fantazijní svět, který měl potenciál. Ten však nebyl využit.

25.03.2019 odpad!

Hana Hana Alena Mornštajnová

Námětem podobný Slepé mapě, i přesto originální poutavě vyprávěný příběh. Velmi dojemný již od samého začátku, oproti autorčině prvotině působí Hana výrazně tragičtěji a i přes pozitivně laděný konec bezvýchodně.

25.03.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Běžné životy se svými radostmi a strastmi prolínající se s velkými dějinami uplynulého století. Sága několika generací zaměřená především na ženské hrdinky. Velmi poutavá kniha, čtivá, jímavá a vedoucí k zamyšlení.

25.03.2019 5 z 5

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Nic zvlášť strhujícího, ale relativně čtivé.
Pro mě tomu chyběla hlubší myšlenka.

20.09.2017 3 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Jedním dechem. Napínavý dramatický příběh. Jistě by se na něm našly i nedostatky, ale dle mého rozhodně stojí za přečtení.

24.07.2017 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

První dvě části knihy byly velmi dynamické a dějové, v třetí části vyprávění výrazně zpomalí a stane se spíše úvahovým, možná proto jsem knihu dočítala poměrně dlouho.
Myšlenka, kterou v příběhu spatřuje autorka doslovu, je pro neznalé kulturních souvislostí, jako jsem já, možná hůře pochopitelná, avšak i přes to mne kniha zaujala, a to především svým stylem, střídáním perspektiv a místy až naturalistickým vyobrazením.

24.07.2017 3 z 5