cube6 cube6 komentáře u knih

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Ostrov Duma Key je mysteriózní drama s nadpřirozenými prvky a s čím dál častějšími náznaky něčeho zlověstného. To platí zhruba pro 3/4 knihy. Až poslední čtvrtina se rozjede v klasickej Kingovskej horůrek, který ve výsledku nepřináší vlastně nic moc nového, pro ty, co už od seňora Kinga mají leccos načteno, ale přesto to funguje. Jen ten závěrečný výlet do "Hnízdiště volavek" a následná konfrontace s tajemnou entitou mě už tolik nebavila. Paradoxně jsem si víc užil pasáže, kde se "nic moc nedělo", než ten hororový závěr.
Možná jsem divnej, nebo prostě jen stárnu.
Možná sí, možná no.

Hodnocení: 8/10

13.08.2020 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Zároveň s kratinkou novelou "Kouzelná skříňka pro Gwendy" se jedná spíše o slabší mistrův kousek. Obě knihy nenadchnou a ani vyloženě neurazí. Možná, kdyby tyto dvě knihy byly součástí nějaké rozsáhlejší povídkové sbírky, tak by to bylo lepší. Takhle mi to trochu smrdí kalkulem. Absolutně nechápu zařazení tohoto díla mezi horory. To jako vážně?

Hodnocení : 6/10

30.06.2020 3 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Taková mysteriózní pohádka pro odrostlejší. Znalcům Kingovek neunikne propojenost s Temnou věží (Muž v černém) nebo drobný odkaz na román Mrtvá zóna. Kniha obsahuje pěkné ilustrace a má i moc hezkou obálku, ale jinak je to spíš taková průměrná jednohubka.

Hodnocení: 6/10

22.06.2020 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Zajímavý námět s velkým potenciálem, ze kterého se určitě dalo vyždímat mnohem víc. Líbilo se mi tu pár nápadů a terminologie (Desátci, tleskači, čápnutí...). Nejlepší moment celé knihy je bezpochyby popis rozpojeni jedné nejmenované postavy (abych příliš nespoileroval), ale co se mi moc nelíbilo, byl styl psaní. Na můj vkus takový plochý a až moc stravitelný. Je fakt, že před 15-20 lety bych to asi ocenil mnohem více. V rámci žánru je to průměrná jednohubka, která nenadchne a ani neurazí.

"I'm too old for this sh*t."

Hodnocení : 5/10

01.05.2020 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Hororově laděná mysteriózní krimi Outsider se z počátku tváří jen jako drsná kriminálka, ale to by to nebyl King aby tam nepřidal nadpřirozeno.
Což rozhodně není ku škodě, jen mi přijde, že King už zde malinko vykrádá sám sebe. Námět nejdřív lehce připomíná jeho starší počin Temná půle a poté zase jeho asi nejznámější kousek To.
Osobně mě více bavila první polovina knihy než ta texasská závěrečná část, ale i přesto příběh hezky graduje a není zbytečně roztahaný jak má občas King ve zvyku.

13.04.2020 4 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Zatím opravdu nejslabší díl, ale i přesto nemůžu dát méně než 5 hvězd.
Celá kniha je jakési intro k závěrečnému dílu. Musím ale říct, že se tu pořád něco děje a příběh začíná pomalu gradovat ve velké finále (v to doufám). Většina knihy se zaobírá situací ''Susannah/Detta vs. Mia a jejich chlapíček'' což vyplývá už z názvu knihy. Dále je tu linie '' Eddie s Rolandem potkávají svého stvořitele'', kde mě celkem rozčiloval idiot Calvin a pak je tu ještě linie ''otec Callahan, Jake a jeho věrný brumlák Ochu jdou najít a zachránit Susannah''.
Jsem opravdu zvědavý jak to celé skončí (i když jisté tušení už mám) , ale mám pocit, že to žádný happy end nebude.
Cítím, že věž už je skoro na dosah .

Hodnocení : 9/10

24.11.2019 5 z 5

Píseň, kterou se objasňuje svět (limitovaná edice) Píseň, kterou se objasňuje svět (limitovaná edice) Brian Evenson

Brian Evenson opět boduje. Namíchal tu slušnej a paranoidní koktejl plnej bizáru, body hororu, post-apo, krimi thrilleru a sci-fi hororu, kde si nemůžete být jistí ničím, především pak samotnou realitou.
22 povídek s perfektní atmosférou a v komorním stylu.
I přes svůj lakonický styl (nebo právě díky němu) dokáže Brian Evenson zprostředkovat čtenáři dosti znepokojivé výjevy.
Sbírka nabídne i pár slabších povídek, ale jako celek je to slušná jízda.
Zpracování knihy, včetně překladu a ilustrací, je perfektní (především limitovaná edice). Prostě nakladatelství Gnóm!. To je záruka kvality.

Top povídky :
- Ať jsme otáčeli, jak jsme chtěli
- Díra
- Dům
- Mrtvě narozený
- Pán kádí

27.07.2023 4 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Obsah knihy není tak strašný jako ta odporná obálka, ale i tak...nic moc. Král stárne, bohužel. Už je to nějakej ten pátek, co napsal skutečnou pecku a jeho poslední knihy už nejsou nic extra.
I když jsou pokaždé napsané výborně.
První povídka, Telefon pana Harrigana, je ještě docela good, ale zbytek je těžkej průměr.

Hodnocení : 5/10

16.09.2022 3 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

Ale jo, ušlo to. Další Kingova povídková sbírka, kde najdeme povídky různé kvality.
Nejlepší kousky jsou titulní 'Dolanův cadillac' (klasická revenge story) a 'Nechte dítek jíti ke mně' (správné psycho) a pak je tu ještě pár slušných, občas trochu vtipných/ bizarních povídek jako Zuby, Prst, Noční letec a třeba ještě Tenisky.

Hodnocení : 7/10

16.09.2022 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nestává se mi často (vlastně skoro nikdy), abych použil jednu větu, která hraničí skoro až s rouháním, ale zde to prostě jinak nejde : Film je lepší.
I když se to těžko srovnává, protože obě verze se od sebe hodně liší. Až jsem se divil, jak moc.
Filmový Forrest je prostě takový hodný a naivní prosťáček a v knize tomu tak úplně není, i když je to taky totální blboun, ale trochu jinak.
Kniha je určitě fajn, ale asi se k ní už nikdy nevrátím, což nemůžu říct o filmu, který jsem viděl už tolikrát, že bych to nedokázal ani spočítat.

Hodnocení : 7/10

08.09.2022 4 z 5

Doupě / Zhroucení koně Doupě / Zhroucení koně Brian Evenson

Tak toto je matroš podle mého gusta. Skvělá sbírka!
Bohužel i tady dokonalost kazí pár slabších kousků, ale celkově je to kvalitní a řádně temné počteníčko.
Evansova nejsilnější stránka je atmosféra. Temná až na půdu.
Povídky, jako 'Hlášení', 'Méďa Srdcík' nebo třeba 'Jakoukoliv mrtvolu' jen tak z hlavy nedostanu a to nejsou zdaleka všechny.
Za zmínku stojí i perfektní překlad a celkové zpracování knihy. Díky Gnóme!!!

08.09.2022

Na lovu kvizonů Na lovu kvizonů Jakub Němeček

Jsem rád, že jsem podpořil tuhle sbírku povídek a tím i celé nakladatelství Gnóm! .
Jakub Němeček to určitě nemá lehké, udržet celé nakladatelství při životě a tak si zaslouží každou podporu.
Jeho povídková prvotina je originální, vtipná, čtivá a správně praštěná. Zkrátka, ideální odpočinkové čtení.
Mým favoritem se stala povídka Galaktická seznamka.

04.08.2022 4 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Solidní románový debut. Duchařiny nepatří mezi můj nejoblíbenější hororový subžánr, ale Pepa Kopeček to má prostě v krvi. Jablko opravdu nespadlo daleko od stromu. Docela se divím, že tahle kniha stále nemá svou filmovou adaptaci. S dnešními CGI technologiemi by to nebyl žádný problém. Na druhou stranu... beztak by to filmaři zprasili.

04.08.2022 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Ani nevím proč, ale tohle mi úplně nesedlo. Možná jsem byl ve špatném rozpoložení... nevím. Námět má všechny předpoklady, pro to, abych byl z knihy nadšen, ale nestalo se.

Hodnocení : 6/10

21.07.2022 3 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Pro fanoušky Tarantina povinnost.
Musím však říct, že film je lepší. Je fajn, že jsou tu některé scény navíc, některé úplně vynechané a nebo upravené a tím je to alespoň trochu odlišné oproti filmu, ale chybí tomu ta postupná gradace, kterou nabízí film.
Tarantino je snad největší cinefil, co znám a plně to respektuju, ale román je plný zbytečných informací o režisérech, filmech či hercích z 50., 60. a 70. let, které dnes zná jen pár znalců a to vše na úkor děje. Navíc některé informace jsou reálné, některé vymyšlené/upravené, aby mu to sedělo do jeho alternativní historie tehdejšího Hollywoodu a to rozezná opravdu jen takový "magor" a popkultůrní fetišista, jako je on.

30.10.2021 4 z 5

Noční rasa Noční rasa Clive Barker

No, upřímně...Noční rasa je taková slabší Barkerovina. Celkem zajímavý mix thrilleru a bizarního fantasy hororu, ale stejně jako film, který si Barker režíroval sám, je to prostě Béčko jako hrom. Líbila se mi myšlenka celého díla, že největší zrůdy jsou vlastně lidé samotní, kteří všechno, co se nějak liší, prostě musí zničit/zabít. Nejzajímavější postavou byl masový vrah a psychiatr v jedné osobě dr.Decker, kterého ve filmu ztvárnil legendární režisér David Cronnenberg.
Nelituji stráveného času u této knihy, ale vracet se k ní už určitě nebudu.

Hodnocení: 5/10

26.07.2020 3 z 5

Strach a hnus v Las Vegas Strach a hnus v Las Vegas Hunter Stockton Thompson

Drogy jsou svinstvo. O tom žádná. Na druhou stranu... nevzniklo by bez nich spousta skvělé muziky, literatury atd.
Do jisté míry se k nim dá přistupovat jako k ohni: "Dobrý sluha, ale zlý pán".
H. S. Thompson byl opravdu blázen a celkem se divím, že se dožil věku, kterého se dožil. Celá tahle kniha popisuje jeho krátký pobyt v Las Vegas s jeho neméně šíleným právním zástupcem. Důvod jejich cesty do Vegas byl napsat článek o pouštním motoristickém závodě kdesi na kraji města a najít bájný Americký sen. Auto narvaný takovým množstvím všemožných drog, že by se z toho sjela celá Čína i s Indií. Hází do sebe pátý přes devátý a to v takovém množství, že by to nerozchodil ani Ozzy Osbourne. Ostatně už samotný název knihy mluví za vše. I v dnešní době se jedná o dost kontroverzní knihu a to platí i o filmu, který osobně považuji za naprostý kult a to, co tam předvádí Johnny Depp a Benicio Del Toro nemá obdoby. A to celé ještě v geniální režii Terryho Gilliama. Je to prostě dílo, které budete buď milovat nebo nenávidět.

Hodnocení: 9/10

28.06.2020 5 z 5

Utkaný svět Utkaný svět Clive Barker

Barkerovi rozhodně nechybí nápady. Těch má na rozdávání. Utkaný svět je toho důkazem.
Svět utkaný v koberci - Fuga - zní zajímavě a je vymyšlený a popsaný skvěle, ovšem jeho obyvatelé - Divotvůrci - mi k srdci moc nepřirostli. Byly chvíle, kdy mi dokonce lezli na nervy.
Naštěstí hlavní postavy Cal a Suzanna jsou sympatičtí a celkem jsem si je oblíbil.
Nejvíce se tu Barkerovi povedli záporáci. To už je jiná liga. Shadwell, Metla a hlavně Imakolata s jejími sestrami a nechutnými levobočky.
Rozhodně by ale knize prospělo méně stran. Klidně by mohla mít i o 200 stránek méně a vůbec nic by se nestalo. Některé pasáže jsou tu opravdu zbytečně zdlouhavé.

07.05.2020 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

A kvalita stoupá. Pistolník byl skvělý úvod, ale Tři vyvolení jsou ještě o kus lepší. Akčnější. Zajímavější. Rozmanitější. A humroidnější :) .
Pistolník Roland stále pokračuje v cestě k Temné věži, ale mezitím si ještě odskočí do jiných světů pro své nové Kat-et. Společnost mu teď dělají Eddie a Susannah , které Roland vytáhl z jejich životů a z jejich realit/světů aby se k němu přidali na cestu k Temné věži, která je zase o kousek blíž.

Hodnocení: 10/10

28.10.2019

30 dní dlouhá noc 30 dní dlouhá noc Steve Niles

Cením každý komiks, který má dobrý příběh, originální kresbu a především ten, který není o žádném superhrdinovi ve slipáčích a s pláštěnkou.
30 dní dlouhá noc je výborný, temný, drsný a krvavý komiks s upíří tématikou odehrávající se na Aljašce, kde banda upírů využije polární noc ve svůj prospěch a naběhne do malého městečka vysát všechny, co neodjeli na jih a zůstali v městečku. Pro mě osobně srdcovka , stejně jako film, který je předloze poměrně věrný.

Hodnocení:10/10

12.10.2019 5 z 5