Čtenářka73 Čtenářka73 komentáře u knih

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Úžasná knížka, kterou jsem objevila na databázi díky hodnocení několika mých oblíbených čtenářek. Ačkoliv popisuje i nelehké životní události a smutné osudy, vyzařuje z ní tolik pohody, lidskosti a optimismu, že ještě několik týdnů po jejím přečtení se při psaní tohoto komentáře musím usmívat. Jasných pět hvězd!

22.02.2024 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Silný příběh o přátelství dvou zcela odlišných lidí a ceně, kterou je nutné jeho jménem zaplatit.

22.02.2024 5 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Pohodové a vtipné čtení nejen o životě na bretaňském venkově. Paní Marta musela být velmi temperamentní, přímočará a rázná žena se spoustou nápadů, které dokázala okamžitě realizovat a dotáhnout do konce. Psala jen tak mimochodem, ale čte se to dobře. Už se těším na Loď. :-)

21.06.2022

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Posloucháno jako audiokniha. Pěkně načteno a Agatha prostě nikdy nezklame.

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Tři příběhy tří žen ve třech různých časových rovinách, které se nakonec protnou. Společným tématem je deprese, která může padnout i na člověka, jemuž zdánlivě nic nechybí. Nelehké, ale zajímavé čtení.

19.04.2022 4 z 5

Tachles, Lustig Tachles, Lustig Arnošt Lustig

Životní elán a optimismus pana Lustiga bych chtěla mít. Je neuvěřitelné, jak i po hrůzách, které prožil, dokázal ve všem vidět tu lepší stránku. Občas mi trochu vadilo to věčné odbíhání od tématu, ale pak jsem si vzpomněla na besedu s ním, které jsem měla tu čest se zúčastnit, a uvědomila jsem si, že on byl prostě živel a dal se těžko ukormidlovat. Neuvěřitelně vtipný, moudrý a přátelský člověk, který okamžitě dokázal dobrou náladou nakazit všechny ve svém okolí.

19.04.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Napínavá detektivka plní zvratů, ale námět mi nesedl. Celý děj vyznívá dost pochmurně, prakticky všechny postavy jsou nějakým způsobem ujeté nebo přímo úchylné.

30.04.2021 3 z 5

Noční motýli Noční motýli Jiří Žáček

Útlá knížka vtipných aforismů, které osvěží i povzbudí.

26.12.2020 5 z 5

Kdo učí ptáky zpívat Kdo učí ptáky zpívat Jiří Žáček

Skvělé! Tuhle knížku jsem koupila jako vánoční dárek a před zabalením do ní chtěla jen nakouknout. Ačkoliv na básničky moc nejsem, hned první náhodně vybraná mě tak vzala, že jsem musela přečíst všechny. Nádherné dojemné, romantické i vtipné verše. Jsem nadšená a chystám se do knihovny pro další várku „Žáčka“.

09.12.2020 5 z 5

Hodinářova dcera Hodinářova dcera Kate Morton

Zajímavé propojení několika časových rovin, ale na můj vkus dost sladké. Pokud máte rádi (nebo spíš rády, moc mužů by to asi nedalo) romantické příběhy, směle do toho!

02.03.2020 3 z 5

Pán hory Pán hory Anders de la Motte

Skvělá detektivka, ačkoliv už ne ve stylu Agathy, ale trochu temnější. Děj měl spád, ani chvilku jsem se nenudila. Už se těším na další díl.

02.04.2024 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Konečně jsem se dostala k téhle klasice. Hodně mě oslovil popis života za reálného socialismu a morálních dilemat hrdinů, ačkoliv filozofování na mě bylo občas až moc.

22.02.2024 4 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Pěkná česká detektivka s mrazivým závěrem.

22.02.2024 4 z 5

Já, doktor(in) Já, doktor(in) Kateřina Karolová

Tady mě autorka vyvedla z představy o pověstné německé důkladnosti a naopak zvýšila renomé českého zdravotnictví. Klobouk dolů, jak zvládla tři roky fungovat v německé nemocnici a bojovat nejen s nemocemi, ale i s jazykem, s časem a se zavedenými (ne)pořádky. Zajímavé postřehy, obdivuhodná výdrž.

23.04.2023 4 z 5

Katovo poslední přání Katovo poslední přání Jevhenija Kononenko

Jsem moc ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě dostala k téhle knížce, které bych si nejspíš jinak nevšimla. Je strašné, jak totalitní režimy zasahují do životů lidí a ovlivňují jejich charaktery. Nikdo a nic není černobílé. Vždyť i ten „kat“ byl vlastně hodný člověk, milující manžel a otec, který „jen“ dělal svou práci. Útlá knížka, velmi čtivá, zařadila bych ji mezi povinnou četbu. Mrazilo mě i při čtení částí o moderním Kyjevě (psáno v roce 2015), když jsem si uvědomila, že na něj momentálně dopadají ruské bomby. :-(

22.01.2023 5 z 5

Zapomenuté dívky Zapomenuté dívky Sara Blædel

Pěkná detektivka bez potoků krve. Škoda, že do češtiny je přeloženo jen pár dílů této série a zrovna první chybí.

02.08.2022 4 z 5

Persona Persona Maxime Girardeau

Do téhle knížky jsem se nemohla začíst. Pak to chvíli vypadalo docela nadějně, ale konec to zazdil definitivně. Podrobné líčení brutálních mučicích metod ve mně vždycky vyvolává otázky ohledně autorova psychického stavu. Naprosto nesmyslná a protizákonná mi přišla účast Elgy na policejním vyšetřování. Jediné, co jsem pochopila, je, že autor není příznivcem sociálních sítí a absolutně nesnáší Trumpa. (Trochu jsem čekala, že Donald bude stát v pozadí všech vražd, to by aspoň odůvodňovalo neustálé odkazy na něj. Za to bych asi dala o hvězdu víc. ;-)) Za mě ztráta času.

12.06.2022 1 z 5

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Milá a vtipná zamyšlení. Kdybychom si některé z těchto rad určených pánu Bohu vzali k srdci my, lidé, bylo by nám na světě líp.

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Jestli máte pocit, že musíte být dokonalá manželka, matka, dcera, milenka, kolegyně, kuchařka atd., uvědomte si, že NEMUSÍTE. A přesto (nebo právě proto) můžete být šťastná. (Omlouvám se případným mužským čtenářům, čtení je to spíš pro holky, ale obecně to platí i pro kluky.)

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Napínavá detektivka, kterou jsem objevila díky čtenářské výzvě. K tomuto autorovi se ráda vrátím.

19.04.2022 4 z 5