Criosphinxx Criosphinxx komentáře u knih

Muriel a andělé Muriel a andělé Miloš Macourek

Revoluční dílo, které by celý svět hltal, kdyby neměl pan Saudek takovou smůlu na kamarády a dobu. Ale má to historii, má to svůj příběh a díky tomu to už nikdy nezapadne mezi komiksy nečtené. A nejen díky tomu…!

Nezapadne hlavně kvůli úžasné kresbě a příběhu, který nabízí zajímavou myšlenku, akci a i nečekané zvraty. Ano, přiznávám, že jsou zde mouchy (viz nevysvětlená náhlá zamilovanost Muriel) ale jsou to věci, které se dají odpustit.

“A tak Xeron do návratu Ro a Muriel zůstal sám v zemi lidí”

Kresba je prostě úžasná! Je radost se na to koukat a pan Saudek byl prostě mistr řemesla a věděl moc dobře, co bude budoucnost komiksu. Užíval jsem si barvy, pohyb vozidel, postavy, rostliny a prostě vše co zde najdete!

01.03.2023 5 z 5

Znamení čtyř Znamení čtyř Arthur Conan Doyle

Znamení čtyř… nebo spíše “Podpis čtyř” je detektivka, která se motá kolem ztraceného pokladu. Není to hledání pokladu ve stylu Indiana Jonese, ale i přesto třeba scénka na lodích na mě působila dost akčně a dobrodružně. Ostatně Doyle prostě umí psát detektivky a dobrodružné příběhy - to už dávno víme!

Ačkoliv zde někdo hledá truhlu, někdo hledá řešení případu, tak Watson najde to nejcennější co mohl. Trochu mě zarazilo, že Sherlock taky našel něco (co se netýká případu) a to chvilkovou úlevu v podobě píchání kokainu.

Opět zamotaný příběh a ve finále je super si pak udělat rekapitulaci, protože ono to do sebe vážně vše hezky zapadá a já jen vždy žasnu nad tím jak promyšlené to autor měl a jak na to sakra ten Holmes mohl přijít už v polovině knihy!

28.02.2023 4 z 5

Umírající detektiv Umírající detektiv Arthur Conan Doyle

Conan Doyle psal neobvyklým jazykem a je krása něco takového číst.

Vůbec se nedivím, že je Holmes u většiny čtenářů jednou z nejoblíbenějších postav. I když si občas říkám, že až moc spoléhá na svou inteligenci a předvídavost, tak je to právě to co mě na něm baví.

Povídková sbírka na jeden den, ale opět skvěle strávený čas. Napínavé, humorné a promyšlené do každičkého detailu.

Umírající detektiv - 4*
Lepenková krabice - 3*
Nezvěstná šlechtična - 4*

08.12.2022 4 z 5

Podzemní říše Podzemní říše James Rollins (p)

Mé první setkání s Rollinsem a rozhodně né poslední!
Jestli tohle byla první kniha, kterou napsal, tak jsem zvědavý na ty další.

Příběh nabušen akcí, napětím, láskou, skvělými postavy a nápady na různé přírodní anomálie.

Kdybych to měl shrnout jednoduše…
…Lara Croft smíchaná se Ztraceným světem!

Upozornění! Pokud trpíte klaustrofobií, tak se tomuhle radši vyhněte:D

06.08.2022 5 z 5

Jed Jed Ed McBain

První setkání s 87. revírem a jako jo, celkem zajímavá detektivka, která si napětí nese až do posledních stran. (A otázky i mimo stránky knihy.)

Jde znát, že autor už pár knih napsal. Psát umí a čte se to dobře. Bylo fajn i sem tam narazit na nějaký ten doplněk v podobě obrázku.

Konverzace mi občas přišly moc “prkenné” ale nic co by mi vadilo. Děj je hodně zamotaný a vážně jsem netušil, kam to celé spěje. I když jsem měl teorie, tak to skončilo zcela jinak. Z konce jsem nebyl sice odvařen, ale spokojen jsem asi i byl.

Celkově fajn průměr. Způsob vyšetřování bylo realistické. Postava Carelly mi sedla a Marilyn byla zajímavá.

Nebavila mě část z Mexika.

27.07.2022 3 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Prvních pár stran mi stačilo k tomu, abych věděl, že mi styl psaní autora sedne. Styl kreativní, vtipný a hlavně čtivý!

Tapp by nejspíše řekl: “Kniha byla naprostá střela!” nebo: “Trefila se mi do vkusu”

Už od prvních kapitol jste vhozeni do akce a jen se zatajeným dechem přemýšlíte, co hlavní postavy vymyslí. Charaktery jsou promyšlené a i akce je tu dost dobře provedená.

Knihu jsem si užil a těším se na další autorovu knihu.

27.06.2022 4 z 5

Hodná holčička Hodná holčička Skottie Young

V tomhle díle jsem si nejvíc užil první polovinu komiksu. Ta část s nindži! (Pardon.. se samuraji!!!) byla nejlepší a nejvtipnější a asi i vizuálně mě nejvíc zaujala. V té druhé polovině tempo trochu více polevilo a naopak dialogů zase až moc přibylo. Bohužel některé byly nudné a zdlouhavé.

Myslím, že první díl už nic nepřekoná a nejspíše je mou chybou, že to čtu tak rychle za sebou, ale vidim, že i vtipy se kolikrát už opakují. Co bylo ale oproti prvním dvěma dílům jiné bylo množství sexuálních narážek a přidaná linka o životě mouchy Láďy. (Btw: řekl bych, že rodinná scénka v místnosti s gaučem je jasná reference na Simpsonovi)

Každopádně stále velice zábavné a obrázky krásné a musím říct, že mě zajímá asi nejvíc jaký bude Duncanův osud.

05.01.2024 4 z 5

Muriel a oranžová smrt Muriel a oranžová smrt Miloš Macourek

Děj mi přijde propracovanější, než v prvním díle a i mnohem napínavější, ale i přesto na mne Muriel a andělé působí silnějším dojmem. Sám nevím proč, ale je to tak.

Objevíte zde novou planetu a nové civilizace. Je zde útok na naši planetu. Plno humoru a narážek na nejen komiksovou popkulturu. (Kačer Donald, Hulk, Batman a mnohem víc) Plno nadčasovosti a obrázků, které je prostě radost si prohlížet a zkoumat. Je tu i pár necenzurovaných ženských těl:)

Nechybí ani doslov, kde je popsána historie tohoto díla a vše kolem něj a autorů Macourka a Saudka.

26.03.2023 5 z 5

Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotách Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotách Jeff Lindsay (p)

Čteno jako jednotlivé díly, ale pro ty jenž si budou chtít koupit tento omnibus, hodnotím i zde jako celek.

Drasticky děsivý Dexter - 4*
Drasticky dojemný Dexter - 5*
Dexter v temnotách - 3*
= Jako celek tedy - 4*

22.03.2023 4 z 5

Předmluva od Radima Kopáče Vám představí osud a osobnost E.A.Poea a upřímně jsem netušil jak smutný a bizarní život měl, ale je to právě onen osud, který se odráží v povídkách tohoto spisovatele.

Člověk to byl velmi zvláštní a takové jsou i příběhy zde. Některé jsou děsivé. Někde zase filozofické a jinde zase romantické. Něco bavilo, něco ne, ale to tak asi bývá při takovém počtu příběhů. Hodnotím průměrem, ale rozhodně mě to zaujalo, abych si chtěl přečíst i nějaké další.

5* - Jáma a kyvadlo, Maska červené smrti a Démon zvrácenosti
4* - Černý kocour, Medailon
3* - Skokan
2* - Sud vína, Zrádné srdce a Berenice
1* - Zánik domu Usherů, Ohnivý kůň, Král Mor, Eleonora a Morella

Btw; Obálka vydání z roku 2015 je boží:D

15.12.2022 3 z 5

Život a doba Skrblíka McKváka Život a doba Skrblíka McKváka Don Rosa

Jako děcko jsem četl komiksy s Donaldem a samozřejmě jsem moc rád sledoval seriál “Kačeří příběhy”. A když jsem se dozvěděl, že je Skrblík v mnoha věcech inspirací pro archeology a Indiana Jonese, byla tam ihned potřeba si něco přečíst. A doufám, že si ještě někdy něco přečtu! Příběh to byl opravdu dobrodružný. Plno akce, hlášek a vtipů… Kresba Dona Rosy je vážně skvělá a doporučuji ty obrázky zkoumat, pač občas objevíte i něco co Vás dostane! Je zde i dodán obsah před každou kapitolou, kde je plno informací o vzniku tohoto díla a dané kapitoly. Ovšem nemohu dát plný počet hvězd, protože ačkoliv jsou tam ty informace napsány, stejně mi přišlo, že některé věci prostě nelze pochopit, pokud jste nečetly komiksy od Karla Barkse. Každopádně věřím, že pro zaryté fanoušky je toto “zlaté husí vejce”! Co se týče českého vydání, tak mi přišlo, že je tam až moc pravopisných chyb! Chápu, že si toho asi děcka nevšimnou, ale tohle je Skrblík! Tohle čtou i dospělý. (A není jich málo!) Dále mi vadilo, že někdy jsou tam nápisy anglicky a někdy česky, ale to už je dejme tomu malinký detail. Knihu doporučuji…je to dobrodružství!;)

15.06.2022 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Už to bude rok, kdy jsem četl Silo a upřímně jsem se bál, že se budu ztrácet v ději. Postupem knihy se mi vše vybavovalo, takže jsem si ani nemusel dávat repete prvního dílu. První polovina mě moc nedokázala udržet u knihy, ale jakmile přišla druhá, tak jsem cejtil zase stejné pocity jako u “jedničky” a byl jsem napjatý jak kšandy. Jsem rád, že mi bylo plno věcí vysvětleno a jsem rád, že ne všechny…!
(motivace si přečíst Prach:D) No, takže ačkoliv jsem měl menší problémy s první půlkou, druhá to dost zlepšila a rozhodně nelituju času stráveného u tohoto skvělého sci-fi postapo)

06.06.2022 4 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Miluju ten film! Proto mi bylo velikou ctí, si přečíst to, z čeho vycházel. A musím říct, že to bylo stejně boží!! Alan Moore je prostě geniální. I po těch letech je to stále aktuální komiks. Dave Gibbons je naopak zase užasný kreslíř a umí naprosto přesně vystihnout emoce té dané situace a byl zážitek si ty obrázky prohlížet. Za mě je to jeden z neinteligentnějších a nejpropracovanějších komiksů, které kdy mohli vzniknout. Ten konec byl trochu jiný, než ve filmu, ale vůbec mi to nevadilo, ba naopak!

28.03.2022 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Nejprve jsem ji poslouchal jako audioknihu, ale poté jsem si ji musel koupit a přečíst! Tak moc mě to audio nadchlo! Kniha je krásná a milá. Sice tam jsou věci, které už jsem četl v jiné knize o seberozvoji, ale spojení s kulturou mnichů a s těmi příběhy mi vůbec nevadilo si ty věci číst znovu. Je to konec konců to správné přemýšlení o životě a jeho fungování a principech! A ještě něco...Když jsem četl tuto knihu, měl jsem pocit, jako kdyby Julian seděl vedle mě a promlouval mi do mé duše, zanechalo to ve mne hodně hřejivý pocit a těším se na další knihy od autora!

31.01.2022 4 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Ačkoliv to není reálný příběh, tak představa, že se mezi námi pohybují takovýto "lidé" mi chvilkama vážně nedávala spát. Kniha byla děsivá, chvilkama proložená rýpavým humorem. Hlavní postava "Maya" mi zprvu přišla nesympatická, ale postupem knihy jsem si ji i celkem oblíbil. Eddison a Victor jsou skvělá dvojka, ale bylo málo prostoru na to je poznat, snad v dalších dílech se dozvím více o jejich životech. Dávám 4 hvězdičky. Tu jednu odebírám, protože si myslím, že tolik ženských by si asi dokázaly poradit s jedním chlapem. A pozor SPOILER! Na konci jsem moc nechápal, proč se Maya rozeběhla za Desmondem, však ho nemilovala, ne? No... Možná se pletu. Každopádně jsem si knihu užil, do dalších dílů půjdu určitě rád. :)

31.01.2022 4 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

Přemýšlel jsem mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami, ale jelikož hodlám číst kompletního Sherlocka, tak si chci nechat nějakou tu rezervu.

Konečně vím jak se poznal Sherlock a Watson a konečně to jedu chronologicky! Ačkoliv jsem zjistil, že jsem ale jejich seznámení už viděl v seriálu s Cumberbatchem (ten co hraje Doctora Strange) tak mi to vůbec nevadilo a přistoupil jsem na to, že si je takhle prostě budu představovat i v knihách.

První část knihy se tedy zaobírá představením postav a pak se vrháme na první případ, který se zdá být dost velkou záhadou.

Druhá část nás posune zpět v čase a já se divil, jeslli to vůbec do toho příběhu patří, ale brzo pochopíme, že ano. Upřímně mne tahle část moc nebavila, ale chápu proč tam byla.

Třetí část nás vrhá zpět a už nás čeká takový lehký finiš.

Opět jako v povídkách, které jsem už četl musím ocenit schopnosti Sherlocka, skvělou atmosféru, sem tam nějaký ten humor a velmi čtivý styl autora.

19.02.2023 3 z 5

Svědek obžaloby / Witness for the Prosecution (dvojjazyčná kniha) Svědek obžaloby / Witness for the Prosecution (dvojjazyčná kniha) Agatha Christie

Tyto povídkové knihy se mi líbí. Čte se to svižně a jsou tam zajímavé případy. Ačkoliv čtení na hodinu - stojí to za to!

Bonboniéra - 5*
Svědkyně obžaloby - 4*
Rádio - 3*
Cena perly - 2*

01.09.2022 4 z 5

Kejda Kejda Dan Černý

Černodana sleduju na YouTube a vím, že je velice talentovanej kreslíř komiksů a proto, když jsem někde tehdá viděl “Kejdu” tak ihned byla v košíku…jaké bylo překvapení, že se nejedná o komiks:D! Ačkoliv i zde jsou obrázky malované samotným autorem, což potěšilo:)

No… Dnes jsem začal číst a je večer a já už mám dočteno. Kniha má spád, s ničím se nesere a já se musel kolikrát smát nahlas, jak moc si to dělá srandu ze všeho okolo, ale i samo ze sebe.

Najdete zde zombíky, ufouny a taky nějakou tu erotiku a taky hodně odkazů na různé filmy.

První část kniha mi přišla jak sledování sprosté Futuramy, nebo nějakého podobného seriálu. Druhá už byla temnější, to už bylo více post-apo, ale i tak furt zábavné.

Prostě nečekejte nic hlubokomyslného, čekejte spíše pořádnou várku absurdit, akce a hlavně humoru.

30.08.2022 5 z 5

Wolverine: Starej dobrej Logan Wolverine: Starej dobrej Logan Mark Millar

Myslel jsem si, že to je komiksová předloha k filmu “Logan: Wolverine”, ale ne… je to zcela něco jiného! Jediným stejným prvkem je atmosféra postapo světa, která vypadá jak vystřižená z Šílenýho Maxe.

Kresba je surová - hodně krve, kostí, usekaných rukou a létajících hlav. Avšak navzdory těmto prvkům jsou tam i západy slunce a plno krásných obrázků. Dokonce i dinosauři tam jsou!!!:D

Wolverine je prostě jedna z nejlepších postav Marvelu (Né-li nejlepší!) a tahle melancholie se k němu prostě hodí.

Nezlobil bych se, kdyby to bylo delší, ale i za těch 220 stran se člověk dočká scén, ze kterých mrazí. Odkazy na jiné superhrdiny a padouchy byly úžasné.

12.08.2022 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Provedení této knihy je naprosto boží! Ať už se jedná o ilustrace lodí, forma dokumentů, či samotná obálka, je to něco neobvyklého a originálního. Kniha vás nutí nejenom číst, ale kolikrát i knížku obracet, přimhouřit oči a podobně.

Co se týče děje…myslím, že už pár “scifáren” tomuto dost podobným vzniklo, ale i tak to mělo momenty překvapení a udržovalo si to napětí až do posledních stran.

Konverzace mezi postavy byly vtipné, ale autorova snaha o slang mladistvých byla kolikrát spíše dost trapná. (Jaxi myslim njěco takového)

Prvních necelých 200 stran jsem si zvykal na styl, jakým je to psáno a některé výrazy jsem nechápal, ale jakmile jsem přešel tyto “problémy” tak jsem si knihu začal užívat.

Ocenil jsem přeškrtané vulgarismy, pač si tam člověk muže doplnit svá oblíbená sprostá slova:D

17.07.2022 4 z 5