ComicGuy899 ComicGuy899 komentáře u knih

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Poviedkovo napísaný román.

Jedného krásneho rána sa Gregor Samsa zobudí so zistením, že sa z neho stal nešpecifikovaný chrobák, ktorý svoju rodinu popudzuje a trápi i navzdory tomu, že je to stále on. Domácnosť ho odsúdi a zavrie do úzadia, ako keby, predtým vážený člen rodiny, nikdy neexistoval.

Poviedku som mal možnosť prečítať počas svojej Covid karantény, kedy som podobne ako Gregor samotný bol zavretý vo svojej meter krát meter veľkej izbe a jedlo mi bolo podávané za dvere, aby som nikoho náhodou nenakazil.

Skvelá poviedka na povzbudenie morálky, však ;) ?

Dej prechádza z absurdného a humorného podania príbehu k ponurému deju so zväčša tragickým koncom, ktorý nastavuje spoločnosti zrkadlo, nad ktorým sa máme zamyslieť.

Veľa som od Franza Kafku nečítal, no aj tento jediný počin z jeho tvorby ma dokázal presvedčiť o tom, že to musel byť velikán svojej doby.

Krásne abstraktný krátky príbeh, ktorý má moderným čitateľom stále čo povedať. Nemám slov.

15.03.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Za poslednú dobu asi najreálnejšie napísaný príbeh, ktorý som kedy čítal.

Pán spisovateľ zobral názov sci-fi doslovne a spravil fikciu postavenú na reálnych faktoch. Nie je to podané nejak zvlášť nudné a i keď je to plné zložitej terminológie stratiť sa v tom nedá.
Tejto priehľadnosti hrá do kariet aj prepracovane a sympaticky napísaný Mark Watney (hlavný protagonista), ktorého si už od prvej vety zamilujete (citujem: "Som v riti."). Kniha je napísaná denníkovým štýlom s ktorým mám vždy neskutočný problém pri čítaní pretože veľa autorov nevie dať svojej postave dušu a tak to vždy skončí plocho. Toto ale nie je ten prípad.
Andy Weir vykreslil Marka tak živo až som mal pocit, že mám pred sebou skutočné zápisky nejakého nešťastného astronauta, ktorý mal tú smolu, že ostal osamote na celej prach pustej krajine. Celkovo je príbeh neskutočne neuveriteľný, ale pritom úplne geniálny. Ostatné postavy tiež nezaostávajú i keď sú posunuté na druhú koľaj kvôli práve Markovi. Kniha je ladená ako dráma s poriadnou dávkou humoru.
Poriadne vážne scény striedali slzy spôsobené smiechom, pretože niektoré Markove výmysly a absrudity, čo sa mu stávajú sú tak mimo misu, že sa na tom nedá robiť nič iné len smiať (ako keď sa mu podarilo skoro podpáliť celý modul keď sa snažil zapáliť vodík). Proste sympatický magor :D

Aby som to zhrnul pán Andy Weir napísal neskutočne pútavé sci-fi s realistickými prvkami, ktoré robí čestné meno základom svojho žánru. Za zmienku taktiež stojí i to, že je už pár rokov vonku aj filmová adaptácia, ktorá na (moje) pomery Ridleyho Scotta dopadla na výbornú. Je to tiež veľmi verné dielo a až na rozdielny koniec je to viac menej to isté.

Odporúčam všetkými desiatimi!

Je trošku škoda, že v knihe sa Mark Watney stal Iron-Manom len v predstavách...

08.04.2020

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R. alebo Rebelsky Univerzálny Román v podaní Karla Čapka znova dokazuje, že Česi ako národ sú pred inými národnostiami o niekoľko dekád mentálne dopredu.

Čo nezostarlo doteraz, nezostarne nikdy.

Len je divné, že sa tejto drámy ešte žiadny režisér naplno nechytil, no zato "opisovači" z Quantic Dream áno.

Ak by toto bola na Slovensku povinná literatúra s radosťou by som sa ju naučil naspamäť.

18.11.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha miliónov myšlienok a nápadov, no pritom stále veľmi jednoduchá.
Dielo, ktoré nikdy plne nedokážeme pochopiť.

Aj takto by som opísal najznámejšie dielo pilota/spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho.

Pri tejto knihe bude mať každý svoj vlastný subjektívny názor.
Každý si tu nájde niečo iné a nie každý to dokáže pochopiť aspoň trochu.

Za mňa asi jediná kniha, na ktorú sa musíte pozerať z pohľadu dospelého človeka a z pohľadu dieťaťa zároveň.
Je skrátka až fascinujúce, že vždy keď tú knihu čítam narazím na niečo, čo som predtým prešiel bez povšimnutia.

Pán Exupéry prišiel s unikátnym nápadom napísať knihu pre deti určenú pre dospelých plnú alegórie, kritiky, rozpravy, a iných pre rozprávku atypických znakov.
A tento nápad mu vyšiel na 100%.

Toto "dielko" sa nebojím označiť za najlepšiu knihu, ktorá kedy bola napísaná na planéte Zem.

(Za zmienku tiež stojí film z roku 2015, ktorý sa na knihu pozrel zo všetkých adaptácii najoriginálnejšie a predlohu posunul na úplne iný level)...

Skrátka Malý Princ je ako Biblia.

Je jedno ako ju čítate, je jedno ako dlho ju čítate a je jedno, kde s čítaním začnete vždy si tam nájdete informácie, ktoré práve potrebujete, alebo sa na ne dopytujete.

Ako človek, čo číta malého princa od roku 2013 každý rok srdečne odporúčam.

Kniha, ktorá vám vylepší kreativitu a zmení pohľad na vec.

A to je pritom "iba krátka detská ilustrovaná poviedka"
...

03.07.2020 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Príbeh o mladom chlapcovi, ktorý zistí, že je čarodejník a postupom času sa z neho stane ten najväčší čarodejník histórie a jeho zásluhou sa čarodejnícky svet navždy zbavil pána temnôt je už dneska hodnotnou klasikou, ktorú vyskúšal asi každý či už vo filmovej alebo v knižnej verzii.

Nebudem klamať ak poviem, že asi každý knihomoľ má túto sériu za sebou (ak nie tak aspoň prvý diel).
Je to rozprávkovo ladená kniha, ktorá sa postupom času premenila na nový a do tej doby nevídaný štýl fantasy.
Pani spisovateľka ako už som o nej písal má veľmi rada slová, ktorými sa nebojí mrhať a jej knižné opisy a rôzne iné umelecké spisovateľské talenty a umy sú tu vypracované k dokonalosti.
Osobne nemám knihe, čo vytknúť, je to skrátka kniha, ktorou ste žili, prípadne ste si ju znenávideli. I keď poslednou dobou pani spisovateľka zažíva poriadnu kritiku za svoje príbehové rozhodnutia, nedá sa jej uprieť, že dokázala jednu celú negramotnú generáciu donútiť jej príbehy čítať. Vytvorila si funkčný čarodejnícky svet existujúci hneď vedľa toho nášho, ktorý sa často pre nás zaslepených "muklov" s tým naším prelínal a ani sme si toho nevšimli.
Ja osobne nemám, za čo pani Rowlingovú obviniť, lebo všetky svoje chyby si dokázala premyslieť a v neskorších pokračovaniach aj opraviť, aby to nespôsobovalo žiaden chaos.

Harry Potter je teda neopísateľný zážitok, ktorý ani na dnešné dni nenašiel svoju konkurenciu.
Nech si hovorí kto, čo chce, no táto kniha toho dokázala veľa. Mnoho ľudí vďaka nej začalo čítať, vytvoril sa nový subžáner fantasy, zistilo sa, že neexistuje len high a low fantasy, väčšia pozornosť sa upriamila na teen a young adult projekty a tá najdôležitejšia zámienka je, že mladšie deti dostali záujem sa o tomto príbehu dozvedieť aj v cudzom jazyku. A to sa nepodarí len tak každému. J. K. Rowlingová svojím debutom dokázala niečo, čo ešte dlhé veky nikto nepochopí.
Dokázala totižto kompletne reformovať modernú literatúru.

Kto nečítal, alebo nevidel akoby nežil...

19.04.2020

Stopárov sprievodca galaxiou Stopárov sprievodca galaxiou Douglas Adams

Stopárov sprievodca galaxiou je prvý diel legendárnej sci-fi ságy predčasne zosnulého autora a génia Douglasa Adamsa.

Jedná sa o absurdný príbeh obyčajného muža menom Arthur Dent, ktorému Vogonská flotila zničila rodnú Zem za účelom postavenia diaľničného obchvatu, ktorý so svojim najlepším kamošom, Fordom Prefectom (ako už názov napovedá), stopuje naprieč galaxiou.

Na ceste mu taktiež robia spoločnosť aj
pozemšťanka Trillian,
arogantný Zafod Bíblbrox
a večne psychicky zdeptaný robot Marvin s mozgom veľkým ako planéta.

Dej je poskladaný zo zväčša náhodných situácii, do ktorých autor vnáša svojský situačný humor, ktorý spôsobuje to, že nikdy nie ste pripravení na to, čo vám následne autor odprezentuje.
Jedná sa o takú zmesicu klasického sci-fi a ľahkej fantastiky.

Aby som to teda zhrnul, Stopárov sprievodca galaxiou je kultový titul, ktorý by nemal minúť žiaden fanúšik moderného science fiction.

"Je to veľmi pozoruhodná kniha, možno dokonca najpozoruhodnejšia, no rozhodne najúspešnejšia kniha, ktorú vydalo Mamutie nakladateľstvo v Malej medvedici... Nahradila Galaktickú encyklopédiu ako najväčší zdroj poznania a to z dvoch dobrých dôvodov: 1) Jednak je o niečo lacnejšia 2) a predovšetkým má na obálke veľký vľúdny nápis: Nepanikárte."

Veď kto by to nechcel?

21.07.2022

Vládca vlkov Vládca vlkov Juraj Červenák

Vládca vlkov je literárne prekvapenie úspešného Slovenského spisovateľa Juraja Červenáka.
Ako jedna z mála kníh od Slovenského spisovateľa ma dokázala nielenže zaujať, ale som ju rovno prečítal na jeden záťah.

Príbeh spája prvky histórie, fantasy so Slovanskou mytológiou s hrdinom, ktorý sa až nápadne podobá na Barbara Conana.

V skratke dej pojednáva o Čiernom Roganovi, ktorý sa z bojom vracia do svojej domoviny, kde zisťuje, že si v jeho okolí postavili Avari nedobytnú pevnosť, v ktorej skrývajú poklad nevýslovnej hodnoty, no dostať sa do jej útrob nie je vôbec ľahké. Na cestu sa vydáva spolu so zaklínačkou Mirenou a ďalším navrátilcom z vojny - Velemírom. Počas putovania narazí trojica na nejednu prekážku v podobe bájnych bytostí z povestí starých Slovanov, no okrem toho sa začne odhaľovať Roganova história a motív jeho púte, kedy príbeh odhaľuje že jeho cesta za pomstou nemusí byť priamočiara, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Na to, že to bol prvý (fantasy) román pána Červenáka sa kniha čítala veľmi dobre, i keď som sa miestami zasekával kvôli viditeľným skracovaniam v príbehu z dôvodu zdramatizovaniu deja.

Ak vám, ale nevadí podobné zasadenie alebo "Tolkienovskejší" narrating, potom si knihu veľmi užijete.
Nájdete v nej nejeden zaujímavý námet a výsmech nejednému kultovému fantasy, kedy postavy začnú robiť absolútne odlišné veci, než na ktoré ste ich odhadovali, no zároveň vám to autor náležite vysvetlí.

Jedna z mála (ak nie dokonca jediná) Slovenská kniha, ktorá stála za všetky moje peniaze.
Knihu som kupoval naslepo a vôbec toho neľutujem.

Prvý diel trilógie môžem teda s čistým svedomím jedine odporučiť.

15.03.2022 5 z 5

Život, vesmír a všetko Život, vesmír a všetko Douglas Adams

Život, vesmír a všetko som si prečítal po veľmi dlhej pauze. A vôbec nebol zlý.

Dôvod bol jednoduchý. Druhý diel ma moc nezaujal a tak som nemal chuť experimentovať s pokračovaniami. No, ale keď už vlastním ten omnibus bolo by na mieste sa prelúskať až k samotnému záveru.

V minulosti som sa už vyjadril k jednotke, dvojke a štvorke, no na tento diel som akosi pozabudol. A niet sa čomu čudovať.

Jedná sa o najšialenejší diel z celej série, ktorý hlavne stavia príbeh na absurdnom situačnom humore, pri ktorom sa už v druhej kapitole vzdáte svojho rozumu a len postupne vstrebávate, čo si na vás tentokrát autor vymyslel.

Ak vás bavili i predchádzajúce dobrodružstvá Arthura Denta, potom nebudete sklamaní ani týmto nestálym dobrodružstvom, pri ktorom nemôžete nikdy vedieť z akého najbližšieho rohu na vás vyskočí banda Krikkät-ských robotov, ktorých nástup znie, ako keby tisíc ľudí naraz zvolalo "vuop!" ;)

12.10.2022 5 z 5

Zbohom a ďakujeme za ryby Zbohom a ďakujeme za ryby Douglas Adams

Zbohom a ďakujeme za ryby pôsobí oproti predchádzajúcim dielom tak trochu ako filler.

Nejedná sa, ale o nič, zlé, keďže po troch šialených príbehoch si aj dej vyžadoval, aby sa nachvíľu uvoľnil.

Humoru sa tu moc neponúka (neznamená to, že tam, ale žiadny nie je) a miesto toho sa autor radšej viac zameral na vykresľovanie absurdných udalostí na novej Zemi. Najväčší dôraz je tu kladený hlavne vo vzťahu Arthura k Fenchurch, postavy, ktoré sme poznali z minulých kníh sa tu sem-tam spomenú, no hrajú skôr rolu tých najzanedbateľnejších huslí v orchestri.

Finále bolo, pre mňa osobne, celkom smutné, no zároveň typicky sentimentálne, ako už mnohokrát predtým Douglas Adams predviedol.

Nebudem detailnejšie spoilerovať príbeh, keďže je celkom strohý a má jeden priamo určený bod, ku ktorému aj smeruje.

Aby som to teda zhrnul, páči sa mi ako dokázal Douglas Adams pobaviť čitateľa aj po štvrtý raz s rovnako absurdným prevedením a námetom.
Ak ste sa v sérii dostali až sem, nemám dôvod vás tu zastaviť ;)

01.09.2022 5 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Komiks, ktorý vás chytí za srdce a už vás nikdy nepustí.

Úžasný príbeh o strastiplnom živote dvoch poľských židov zo Sosnovca v období počas druhej svetovej.

Doba to nebola úžasná, a ľudia už o nej nechcú počuť a radšej naň zabúdajú. Preto si je skvelé ceniť takýchto umelcov, ktorí dokázali zabehnutú vec zmeniť na nepoznanie.

Komiksový formát príbehu vôbec neubral na serióznosti a kvalite, ba naopak mu dal úplne nové grády.

Od roku 1986 tento komiks tvorí revolúciu a dokazuje, že komiksy nie sú len "trápny spajdrmen či betmen", no je to rovnako hodnotný kus literatúry ako každý iný.

A o to mrazivejší je práve fakt, keď si uvedomíte, že je to skutočná výpoveď skutočných ľudí so skutočnými spomienkami. Plus keď k tomu dorobíte ilustrácie, dotvárate niečo dôležité a pri tom hrôzostrašne reálne.

Koniec dobrý všetko dobré?

Z krátkodobého hľadiska áno, no z dlhodobého nikdy.
...

15.02.2021 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Kniha spiaceho génia.

Forrest Gump je geniálna komediálna dráma o mužovi na ktorého genialitu mu jeho IQ nestačí.

I keď je vo veľa prípadoch film lepší ako kniha myslím si že aj knižný originál má čo ukázať a ak milujete film zamilujete si aj predlohu a to sú v tomto prípade dva veľké rozdiely. Kniha si ide tak trochu inakšou cestou ako film, čo som len rád.
Život je proste ako bonboniera, nikdy neviete, čo ochutnáte. A tu to platí dvojnásobne.

Jedna bonbiera má dve príchute.
Teraz už je len na vás, ktorá vám z nich zachutí viac.

07.04.2020 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Dan Brown má obrovský talent prekrútiť blbý príbeh, ktorý vôbec nedáva zmysel na dobre napísaný thriller, tváriaci sa na to aký je v skutočnosti primitívny, veľmi sofistikovane.

Je to typická dvojka.
Väčšia, akčnejšia, zbesilejšia a omnoho ofenzívnejšia.
Tiež viac mätúca a samozrejme snažiac sa byť úplne iná.

Ak ste čítali od pána Browna už iné knihy ako Anjeli a Démoni viete na čom ste. Originalita z toho moc nesála, ale ak vás bavil aj prvý diel potom vám sadne aj ten druhý. Mne sa osobne viac páčilo toto ako jednotka, ale rovnako ako pri predchádzajúcej knihe mám zopár výčitiek. Hlavným problémom na tejto knihe je fakt, že zatiaľ čo som u prvej knihy mal pocit, že sa autor snažil napísať pravo podaný hoax u dvojky zo mňa zase sála istota, že Pán Brown sa snažil napísať, čo najabsurdnejší generický príbeh, do ktorého napchal svoje vlastné prvky. Druhou veľkou chybou je aj fakt, že pán spisovateľ spolieha hlavne na starých fanúšikov a nesnaží sa knihu podať aj pre ľudí, pre ktorých by toto mohlo byť teoreticky prvé stretnutie s jeho s knihami. Je to jednoducho podané štýlom "nechápeš o čom hovorím? Nájdi si to v predchádzajúcich dieloch." Ale všetko, čo som práve spomenul ako blbý príbeh, žiadna inovácia alebo len fakt, že z pohľadu jednotky je to iba provokácia pre ľudí, ktorí nechápu spôsob akým štýlom autor píše či upravuje historické a knižné fakty som schopný prehliadnuť (možno aj odpustiť), pretože jedna z málo vecí, ktorú autor za ten čas vylepšil je jeho rozprávačský um, ktorý je v knihe citeľne lepší a ak máte radi štýl Dana Browna potom dvojku zhltnete ako malinu.

Je to rýchle, zaujímavé a i keď mi to prišlo len ako priemerný thriller autor dokázal zo svojho nápad vyťažiť naozaj maximum a narozdiel od kníh ako Fifty shades of grey autor dokázal napísať veľmi dobrý (i keď miestami zložito primitívny) príbeh, ktorý vás pohltí a až do konca nepustí.

A takto sa z podpriemernej knihy môže stať nadpriemerný titul ak to autor schopne dokáže napísať...

06.04.2020

Anjeli a démoni Anjeli a démoni Dan Brown

Jeden obrovský hoax, ktorý sa autorovi nadmieru vydaril.

Táto kniha je totiž postavená na princípe, ktorý pán Brown dal do každého dielu o Robertovi Langdonovi.
Totižto knihu napíše ako fikciu postavenú na skutočných faktoch, no nepovie vám, ktoré z tých faktov sú správne, čo z toho zbytku je fikcia a tiež aké fakty prekrútil a upravil, aby sa mu zrovna hodili do príbehu.
Najlepší spôsob ako túto knihu brať seriózne je buď si dohľadať zdroje informácií alebo to brať ako za kompletnú fikciu.
Bohužiaľ tento fakt veľa ľudí a inštitúcii prehliadlo a tak sa vlastne ani nedivím že je kniha miestami až zakazovaná. Úprimne mi príde napísať niečo takéto ako úplne bláznovstvo.
Zmiešať zničenú cirkev s ateistom, hašašínom (to je správny názov pre asasína), teroristickým útokom od iluminátov a do toho ešte nejako vopchať CERN a slobodomurárstvo...to chce fakt odvahu.
A i keď je kniha z môjho pohľadu len nevýslovne divná (a zaujímavá) zlátanina, je to napísané veľmi odvážnym a ľahko čitateľným štýlom a tak je veľká pravdepodobnosť, že to dočítate až do konca.
Ja osobne knihu neodporúčam pretože mi nepríde taká skvelá, že by sa z nej mal stať bestseller s výborným príbehom, ale nemôžem povedať, že kniha nie je originálna.

Autor vyplnil týmto kontroverzným dielom dieru na trhu a ďalšími pokračovaniami vôbec nezaháľal...

05.04.2020

O zármutku O zármutku C. S. Lewis (p)

Jedna z najkratších kníh velikána svojej doby, ktorá sa od jeho ostatných diel líši v podstate vo všetkom.

Nejedná sa o dielo vypracované do najmenších detailov, ani tak úplne o štúdium kresťanstva, dokonca ani o sci-fi fantastiku.
Jedná sa o laické štúdium smútku.

Skôr než príbeh a zámer knihy je zaujímavejší kontext jej spísania.

Keď pár rokov predtým Lewis vydal knihu Zaskočený radosťou (možno voľno preložiť aj ako slovnú hračku Zaskočený Joy) nemohol ani len tušiť, že sa mu o pár rokov do jeho života dostane žena menom Joy, do ktorej sa úplne zblázni. O to viac bol pre "Jacka" šokujúci osud jeho milovanej, ktorý si pripravil Boh. Ich láska bola rozdelená chorobou a následnou smrťou. Z frustrácie a zúfalstvom nad týmito udalosťami spísal Lewis svoje myšlienky do štyroch zápisníkov (viac ich nenašiel), ktoré potom vydal ako knihu "O zármutku".

V jeho krátkej eseji sa počas štyroch kapitol presúva z pocitu úplnej beznádeje a straty viery k Bohu k porozumeniu Božieho chovania a porozumeniu toho, čo tým autor všetkého na svete chcel povedať.

Kniha je celá sprevádzaná metaforickým podaním zármutku nad stratenou láskou.

Jedná sa o veľmi zaujímavé svedectvo, v ktorom nazačiatku autor síce kritizuje Boha -

"A kde je medzitým Boh? ... choďte k Nemu, keď zúfalo potrebujete pomoc, keď už každá iná pomoc zlyhala. Čo nájdete? Dvere vám zatresnú pred nosom a zvnútra začujete, ako zamykajú - na dvakrát. A potom ostane ticho."

- no nájde v jeho šifrovanom myslení zmysel daných okolností a navráti sa naspäť na jeho cestu -

"Boh nerobí pokusy na mojej viere alebo láske, aby zistil ich kvalitu. On ju už pozná. To ja ju nepoznám. ... Boh vždy vedel, že môj chrám je len domčekom z karát. A to som si mohol uvedomiť len tak, že mi ho zbúral".

Povedal by som vám o tom aj viac, ale tu nateraz končím.

Paradoxne voči svojej dĺžke je kniha nesmierne obsiahla a hodí sa pre každého, kto cíti, že vo svojom živote stagnuje, alebo nechápe ako sa má ďalej posunúť .

Lewis ma opäť dokázal psychicky povzbudiť a inšpirovať i navzdory tomu, že sú jeho knihy dávno za zenitom.

Dokázal mi, že nebol len staromódny autor bez štipky súcitu, no týmto príbehom otvoril svoju "tajomnú komnatu" a ukázal svojim čitateľom, že aj on sám je len človek, ktorý robí chyby ako každý iný.

Fantastický kus zapatrošenej beletrie, ktorú by som odporučil každému.

03.03.2022 5 z 5

Temná věž 1: Zrození pistolníka Temná věž 1: Zrození pistolníka Peter David

Keď vyšiel prvý diel Drak Tower od Stephena Kinga, svet bol ohromený jeho úžasným prepojením sci-fi, hororu, westernu a ďalších žánrov v jednom veľkom multiverzu.

Keď som sa dozvedel, že existujú aj komiksové spin-offy lomeno adaptácie Kingových príhod s mladým Rolandom nemohol som tomu odolať a siahol po prvom dieli. A musím povedať, že trpí na podobné problémy ako aj prvý knižný Pištoľník.

Nejedná sa, ale nutne o zlú vec. Komiks je pútavý, úžasne nakreslený a pre fanúšikov kníh, alebo pre úplných laikov to bude hotová paráda. Taktiež sa veľmi zaujímavo vyjadruje o Rolandovom detstve, vo svete kde žil a o postavení Temnej veži v spoločnosti i vesmíre. Po príbehovej stránke sa tohoto príbehu ujal Peter David, ktorý dokázal bravúrne napodobniť Kingov knižný um a štýl, no tým pádom od neho nutne prevzal aj suchosť a občasnú mdlosť.

Asi každý, kto si už, čo to od Kinga prečítal asi pochopil, že jeho knihy majú napäté pasáže, potom pozvoľnejšie a nakoniec extrémne dlhé časti, kde sa vám zdá, že pán autor zase skĺzol k užívaniu kokainu a začal sa rozpisovať o veľmi úmornej a nezaujímavej téme, oproti ktorej by aj príbeh stebla trávy znel zaujímavejšie.

Keď si to, ale nejak urovnám, tak sa stále jedná o must see (v tomto prípade skôr, must read) záležitosť, ktorú by si nemal nechať ujsť kdejaký suchár či "tsundoku" (slovo japonského pôvodu, 積ん読, definujúc človeka s chorobným zlozvykom odkladať na neurčito svoje rozčítané či novo kúpené knihy).

Overall podobne ako aj u prvej knihy si u mňa Roland vystrieľal hodnotenie 4/5 hviezd, keďže tú poslednú stále nejak netrafil.

Marvel vie, skrátka, produkovať aj zaujímavejšie projekty než len MCU...

21.09.2021 4 z 5

Maus II: A tady začalo moje trápení Maus II: A tady začalo moje trápení Art Spiegelman

Samotný koniec dal knihe poriadne grády a ukázal, že nie je všetko čierno-biele, a že skrátka nie vždy všetko musí skončiť happy endom.
Skvelé pokračovanie legendárneho komiksu (fungujúci lepšie ako celok) mapujúci ľudskú psychiku, ktorá sa vekmi mení len minimálne...

04.03.2021 5 z 5

Ready Player One - Hra sa začína Ready Player One - Hra sa začína Ernest Cline

Stratený klenot Monthy Pythonovksého svätého grálu.

Autor perfektne mieša futurizmus s retro prvkami, ktoré z toho dotvárajú pravú geekovinu.

Ako popkultúrny nerd som knihe neodolal a na odporučenie som si ju prečítal.
Nemám, čo ľutovať.

Kniha dokáže miešať hernú, filmovú, seriálovú i hudobnú a dobovú terminológiu spolu (ideálne všetko naraz) a pritom ostať stále prehľadná. Každý človek, ktorý žil v osemdesiatych rokoch, alebo ho len fascinuje toto milenialisticko-kapitalistické obdobie ameriky si nesmie nechať tento kus ujsť.

Či už to bude kvôli nostalgii, poznaniu nových kusov na doplenie vzdelania, alebo ako oddych od nesympatického moderného cyberpunku.

Ak vám vadia klišé dajte si pozor, autor si z nich veľmi rád robí srandu, čo ale neznamená, že by mal byť príbeh nudný a nezaujímavý. Práveže naopak. Pútavosť a sympatickosť mu rozhodne nechýba.

Skrátka je super vidieť keď je spisovateľ pre niečo tak zapálený, že sa tomu aj sám venuje.

Keď sa miešajú jablká s hruškami niekedy z toho môže vzniknúť chutná citronáda...

01.10.2020 5 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Špirála je projekt nestarnúceho japonského majstra body-horru Junjiho Ita, ktorý ho v dobe vydania spravil nesmrteľným.

Jedná sa o gigantický komiksový kolos o nevysvetliteľných príhodách zo zapadnutého mestečka, kde všetko nejako súvisí s úkazmi, ktoré sa všetky až moc nápadne podobajú na špirálu.

Príbeh vám je vyrozprávaný v podobe kratších i dlhších poviedkovo ladených príbehov, v ktorých vždy vystupujú tí istí hlavní protagonisti, ktorí počas diania príbehu zažívajú desivé a neprirodzené zážitky, čo v prípade Junjiho Ita znamená niečo medzi postupným degradovaním ľudského bytia až do mimozemsky neľudskej podoby a postupným znetvorovaním ľuďského tela na základe svojich bizarných nápadov či inšpirácie z domácej japonskej kultúry.

Komiks ako taký sa skvelo čítal, a hltal som každú novú stránku, ktorá sa mi naskytla o to aj navzdory tomu, že horrory, ako také, moc nemusím. Týmto spôsobom som bol schopný celý príbeh dočítať v priebehu jedného dňa.

Ak máte radi vesmírne Lovecraftoviny, potom vám ani tvorba Junjiho Ita na čele so Špirálou nesmie uniknúť.

Len máloktorý spisovateľ dokáže v spojení so svojráznou kresbou vo vás dokáže vyvolať hrôzu a beznádej zároveň. Malé bezvýznamné plus za nový formát strachu, ktorý som v písanej forme ešte nevidel a to (ako to nazývam ja) "stránkové jumpscary."

23.02.2023 5 z 5

C. S. Lewis - Excentrický génius a zdráhavý prorok C. S. Lewis - Excentrický génius a zdráhavý prorok Alister E. McGrath

Vyčerpávajúco obsiahla biografia, za ktorú si pán McGrath zaslúži pochvalu.

Kniha krásne ilustruje a fakticky opisuje celý zaznamenaný život a dielo C. S. Lewisa, nevynechávajúc jeho svetlé, ale aj temné stránky života a písania.

Počas celej knihy sledujeme "Jackove" myšlienkové pochody, od útleho detstva, cez dospievanie, na fronte, počas existenčnej krízy či pri znovuobjavení samého seba zaskočeného radosťou.
Biografia sa taktiež, nebojí opísať aj citlivejšie udalosti ako príbeh svedectva O Zármutku či deň, kedy bol Lewisov odchod zatienený smrťou iného velikána. Narazíte tu na útržky zo starých listov, ktoré vám trochu poodhalia dané situácie z pohľadu oboch strán.

Musím taktiež pochváliť, že i keď je Alister McGrath kresťan, odviedol pri písaní skvelú prácu a vždy, keď sa zmieňuje buďto kresťanská téma či ateizmus, zachováva svoju profesionalitu a fakty podáva nezaujato.

Keď tu práve nesedí nejaký fakt, na ktorom boli postavené tézy minulých historikov, pán autor si ich značne a očividne odzdrojoval.
Jeho poznatky a poznámky prekladu k daným situáciám nemajú rušivý efekt, práve naopak, máte pocit, že sa vám snaží spisovateľ ukázať aj druhú stranu mince bez toho, aby vám danú informáciu nanútil.

Samozrejme okrem osobného života a poznatkov o Lewisovi je obsahom biografie aj podrobnejší obsah spísaných diel týmto autorom, ktoré sú prebraté dostatočne podrobne, aby vám dokázali predať o ich dôležitosti a dopadu na spoločnosť.
Medzi tie najznámejšie preberané tu patria: Rady Skúseného Diabla, Zaskočený Radosťou, Bremeno Slávy, Hovory o (ne)obyčajnom kresťanstve, Kozmická trilógia či Kroniky Narnie. Všetko s dobovými fotografiami, ktoré aj v čiernobielom formáte vyzerajú veľmi slušne.

Prosto ak máte radi tvorbu Clive-a Staples "Jack" Lewisa a nemáte problémy s čítaním obsiahlejších prác, potom vám môžem túto učebnicu "charizmatického génia a zdráhavého proroka" srdečne odporučiť.

Mierne ma mrzí, že mi s mojim mizerne pomalým tempom čítania trvalo dočítať knihu takmer rok a pol, no výsledný dojem vôbec neľutujem.

Som viac než spokojný...

26.12.2021 5 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Knižní Zaklínači ma úprimne veľmi sklamali.

Nejedná sa o zlú sériu, no skrátka si myslím, že Sapkowski píše pre vyhradenú skupinu čitateľov.
Nepríde mi to ako jednoduchá literatúra.

To je čiastočne aj spôsobené tým, že som vždycky viac uprednostňoval sci-fi pred fantasy príbehmi.
No a k tomu všetkému si ako bonus ešte prirátajte slovenský preklad, ktorý sa môže ísť zahrabať a krkolomne napísaný český preklad, ktorý zas ako neznalec ostravského nárečia nedokážem prečítať a máte postarané o zničený pocit z dobrého fantasy.

Preto som bol aj ku komiksom Geralta z Rivie značne skeptický.

Bolo teda pre mňa značným prekvapením zistiť, ako moc zbytočný bol môj skepticizmus.

Grafické podanie fantasy zasadeniu veľmi pomohlo, autor sa teda nemusí nutne sústrediť na nudný opis prostredia a sveta, keďže to čitateľ priamo vidí a tak sa môže príbeh zamerať aj na iné aspekty ako vzťah postáv, akciu či dokonca hororové prvky.

Jedná sa často o prerozprávané príbehy z kníh, ktoré sú pre zaujímavosť nejako pozmenené, aby ste mali motiváciu si pre kompletný príbeh prípadne dokúpiť aj romány.

Aby som nikoho nevystrašil tak nie, nie je nutné si kvôli tomu dokupovať veci navyše, komiks má uzavretý príbeh.

Vo výsledku musím románu vytknúť jedine to, že podobne ako komiksová Temná Veža tak aj tu sa autor rozhodol napodobniť slohový štýl pôvodného autora, čo môže niekomu pridať na kvalite, niekomu zase ubrať. Mne osobne to len sťažilo čítanie, no žiadnym spôsobom neovplyvnilo hodnotenie.

Skrátka, aby som to zhrnul som s projektom nadmerne spokojný. Možno nebude Geralt v grafických románoch tá najprívetivejšia vec na svete, akú ste kedy čítali, no nemôžem prvý diel, ktorý ma namotal na prečítanie si aj zbytku materiálu, inak než len srdečne odporučiť.

Páči sa mi ako dokáže byť zaklínač multilaterálny.

Hry moc nehrávam, fantasy romány nie sú moja vec a tak som rád, že aj seriály a komiksy mi dokážu obstojne priblížiť podstatu (nie až tak) osamelého zaklínača...

27.10.2021 5 z 5