Clarabel Clarabel komentáře u knih

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Bravo!

O japonské kultuře vím naprosté minimim - četla jsem pár autorů, viděla pár filmů, mám ráda sushi, ale jinak mě Japonsko vlastně nikdy moc nelákalo. Přesto mě kniha Probudím se na Šibuji neuvěřitelně chytla. Určitě si zaslouží cenu Magnesia Litera 2018 za objev roku.

Jednak jsem se v knize dozvěděla mnoho nového, jednak ve mně kniha vzbudila větší zájem o japonskou kulturu a v neposlední řadě se autorce podařilo vrátit mě v myšlenkách na dobu před 20 lety, kdy jsem VŠ studovala já. Když popisovala budovu FF v Celetné, neubránila jsem se úsměvu a hned jsem si vzpomněla, jak jsem se tam několikrát ztratila :)

Opravdu moc příjemné čtení. Hlavní hrdinka je velice sympatická, milá, má nadhled a úplně cítíte její zápal pro věc. A přitom má příběh hloubku, až se divíte, jak málo let je autorce. Smekám a těším se na další knihu.

30.08.2019 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Cynický a a trochu slabošský čuně s krizí středního věku, to je MUDr. Grábl. Přesto ho budete milovat, protože je neuvěřitelně vtipnej a na nic si nehraje. Petra Dvořáková jej vykreslila úplně dokonale. Chce být rovný a fér chlap, ale ne vždy se daří. I tím je sympatický, protože to není Mirek Dušín a protože jeho selhání občas dokážeme pochopit.

Velmi čtivé, místy vtipné, občas až tragikomické. Po Dědině další skvělá knížka, ke které se určitě vratím.

18.10.2019 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Navážu na Aralku - ani já jsem o potopení lodi Gustloff nevěděla. O operaci Hannibal se i na gymplu mluvilo jen minimálně a že se v Baltu potopil nějaké lodě, to byla pro nás jen statistika. Vůbec jsem netušila, že v Baltském moři skončilo tolik lidí - Sepetys píše, že jen v roce 1945 bylo 25 tisíc obětí.

Kromě toho, že se mi knížka moc líbila, mě také motivovala, abych si zjistila více informací o Pobaltí, Východním Prusku a Polsku během 2. světové války.

07.09.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nádherná knížka, opravdu nádherná. Skutečné pohlazení po duši - chvílemi jsem slzela smíchy, chvílemi dojetím. Po všech rozervaných (byť skvělých) Hanách, Houbařkách, Malkách, Běsách nebo Anežkách už jsem nějaký ten balzám potřebovala a přišel v pravou chvíli. Po dočtení mám výjimečně hřejivý pocit. Pokud něco ze sebe věnujete druhým, má váš život vždycky smysl, i když někdy máte pocit, že smysl nemá.

Na začátku na mě Ove působil jako švédská verze Evžena Humla z Chalupářů, ale jsem moc ráda, že mě nerudný a brblající dědek neodradil a že jsem se začetla do nádherného příběhu o lásce Oveho a Sonji.

16.08.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tak na tuto knižní novinku jsem se těšila jako malá holka už několik týdnů. Včera jsem začala číst a právě jsem dočetla. Strhující, těžko hledám slova. Došlo i na slzy a kapesník, jak bývá u Mornštajnové zvykem. Dojemné, velmi lidské.

27.04.2019 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Určitě stojí za přečtení. I když před cca 10-15 lety by se mě příběh dotkl mnohem víc. Líbí se mi mnohovrstevnatost, propracovanost a opravdu dobře odvedené "řemeslo." Už jen ten nápad se Spotify (kde najdete playlist Možnosti milostného románu) je super.
Byly chvíle, kdy mi lezlo na nervy Janovo kňourání a fňukání, že se s ním rozešla trochu zhýčkaná a osobnostně nevyzrálá, o 8 let mladší partnerka. Nina mě iritovala častěji. Mimochodem, ten její až dětinský názor na porno, to je fakt něco. Taková krasavice a cítí se nějak ohrožená nebo co, když si Jan občas porno pustí...to bych v generaci dvacetiletých úplně nečekala. Měla jsem z ní pocit, že se nerozešla s Janem, protože nechce být taková, jakou ji chce mít on, ale protože ani sama vlastně neví, jaká chce být. Možná nějaká krize rané dospělosti a fáze hledání se, která je asi běžná, ale protože je to už dávno, kdy mi bylo 25, už si vlastně ani nevzpomínám, co jsem tehdy prožívala.

Podtrhala jsem si pár hezkých myšlenek, ke kterým se ráda vrátím. Ve 35 už můžou někteří lidé začít prožívat krizi středního věku - a to je přesně ono, jak Jan píše o tom, jaký je průšvih, když muž v půlce života zjistí, že dosud lezl na špatnou horu. Jsem o něco starší než Jan, ale u pocitu "už je to ono, ta dospělost?" jsem se v minulosti také párkrát přistihla.

A taky musím pochválit obálku, která je strašně dobrá.

20.01.2020 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Nádherný čtenářský zážitek. Je to druhá kniha, kterou jsem od Biancy Bellové četla, a musím s mnohými souhlasit, že se Jezero povedlo ještě více než Mona.
Opět je zde dokonale vykreslená tíživá atmosféra zmaru a pochyb o smyslu existence. Střídání syrového jazyka a poeticky laděných obrazů vytváří velmi zajímavý kontrast.

Cenu Magnesia litera si kniha rozhodně zaslouží. Ale jak už to bývá, Jezero není pro každého. Pokud má někdo radši plytkou a podbízivou šmíru, bude z Jezera zklamaný.

10.01.2020 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Je to sice autorčina prvotina, ale já už mám za sebou Houbařku a Rekonstrukci. Vůbec bych neřekla, že je Anežka první, protože i zde Hanišová nakládá, až vás mrazí.

Není to lehké téma. A stejně tak není jednoduchá charakteristika hlavní postavy. Chladnokrevná a sebejistá Julie je v jádru velmi zoufalá žena, nejistá sama sebou a skrývající svou slabost za tvrdou slupku a cílevědomost.

Bohužel znám plno takových žen, jako je Jukie: pro ně je dítě především projekt. A to i pro takové, které roky nemohly otěhotnět a které mají nakonec biologické dítě vymodlené a kterému mnohé obětovaly (čas, zdraví, finance, mnoho pokusů IVF). Je to zvláštní paradox, o kterém píše Hana Konečná ve své knize Na cestě za dítětem: během dlouhého období neplodnosti se některé ženy natolik upnou k představě ideálního dítěte, že nakonec nejsou schopné skutečné dítě přijmout. Stejně jako Julie. Ano, většina z nás si mateřství představovala růžověji, některé situace nás nemile zaskočí...mnoho z nás si zoufalo nad miminkem, co dokáže řvát 6 hodin v kuse, mnoho z nás má pocit, že mu rupne žilka, když píše s prvňákem úkoly (puberťáky ještě nemám, doplním později). Ale nechybí nám cit a víra v to, že "je to jen období."

Ne však Julie. Té chybí vřelost a její hlavní zájem je "co tomu řeknou lidi." I pro tají skutečný původ malé Agnes, což se ukazuje jako velká chyba. Nevěřím tolik na "volání krve," ad Rok kohouta, ale spíš na krizi identity, kdy romské dítě díky předsudkům společnosti najednou nepatří ani mezi majoritu, ani mezi minority. Něco mi ale říká, že by Agnes dopadla podobně, i kdyby nebyla Romka. A bůhví, jestli by se kdy vysněné a naplánované Anežce přiblížila i biologická dcera.

25.07.2019 5 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Hlavní hrdina je záporák par excellence, prvotřídní primitivní a věčně ožralé hovado, ale Kultánová by snad dokázala vybrousit diamant i z guána. Příběh je strhující a má spád, autorka využívá historické reálie a je naturalisticky věcná. Knížka chytne a nepustí a zaručeně ve Vás zanechá hluboký zážitek: hnus, šok, ale i hlubokou lítost a pocit marnosti. Klidně bych si knihu přečetla znovu.

19.02.2019 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

První polovina knihy mě velmi oslovila - znám Brdy a když čtu o Padrtí, Míšově a Teslínech, mám chuť tam vyrazit pěšky nebo na kole. Ženy na statku nikdy neměly lehký život a tu dřinu si dneska většinou ani nedokážeme představit. V Emilii vidím svoji babičku, která se také obětovala pro druhé a která také neměla v manželství štěstí.

Smutku se při čtení knihy jen tak nezbavíte. S Emilií se osud nemazlí - úplně by stačila její osobní dramata, ale když přijde válka, už je toho zu viel. Literatura je plná mužských hrdinů - odbojářů, ale hrdinkami tehdy byly i úplně obyčejné ženy od plotny, které nějak musely nasytit a obléct rodinu. Vysídlení Padrtí je velmi drásavá pasáž - ani jsem nevěděla, že jej poprvé vysídlili nacisti a poté, co se tam lidé vrátili, vysídlili Padrtí komunisti.

Po válce tedy nepřichází vysněná úleva, naděje a nový dům s cukrárnou, nýbrž do hry vstupuje osvoboditel, který si přišel uzurpovat a drancovat. Mírek s Emilií vzdorují kolektivizaci, Emílie prakticky až do své smrti. Jana se narodí s cejchem nechtěného dítěte, protože nemocná Emilie už nedokáže dát dceři tolik lásky, kolik by chtěla a kolik by měla. Studený odchov pochopitelně zanechal stopy i na Janě.

Mám ráda příběhy ze starých dob, takže se mi první část velmi líbila. Příběh o brdské vlčici mi dokonce způsobil husí kůži - nerada bych ji potkala (hned jsem si vybavila starou pohadku O Maryšce a Vlčím hrádku). Příběh Jany už postrádal "vrstvy," které autorka nasadila u Emilie, a Johana už byla vysloveně odfláknutá. Přitom měl být příběh nejspíš hlavně o ní?

Každopádně na prvotinu velmi zdařilé a těším se na další knihu paní Poncarové.

24.09.2019 4 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Obsahuje spoilery.

Také mně se Běsa líbila víc než Malinka. Zatímco Malinka je dobrá kniha, je Běsa velmi dobrá. Dvojčata, která se něžné oslovují debilko, kradou mámě cigarety a dokonce vložky (kdo zažil socialismus, ten chápe). Dvojčata, která začnou fetovat a jedna se z toho dostane a druhá bohužel ne. Sabina neztratí pouze svoji sestru a neteř, ale částečně samu sebe, když se zatvrdí a popře své skutečné pocity, aby tolik nebolela ztráta sestry, totální nezájem otce a křivda, že pro svou matku byla ta méně oblíbená dcera. Po letech vstupuje do hry Malka a rodina jejího domnělého otce. S Malčinou adoptivní rodinou ani s bratry už se nesetkáme, ale Malka se vrací do Prahy, majíc syna již ve své péči. Ale ani v Běse nepřichází happy end, když Majka umírá ten samý den, kdy zjistí, že má ještě jednu vnučku. Podle ostatních recenzí nejsem sama, komu se nelíbila pasáž se Smrtem a Bohem - zbytečně hluché místo a kapitola, která v knize divně vyčnívá jako kdyby ji napsal někdo úplně jiný. Zato Bělin deník z léčebny byl velmi autentický a tuto část hodnotím jako hodně zdařilou.

07.06.2019 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kdybych byla dospívající dítě, určitě bych Prašinu chtěla číst a doporučovala bych ji spolužákům. Hodně mi připomněla Rychlé šípy, které jsem ve svých 11-13 letech úplně hltala.

Prašinu jsem si přečetla ráda a i když jako dospělá vnímám některé zápletky jako trochu naivní, knížka mě bavila a budu ráda, az si ji jednou přečtou i moje děti. Povedly se také ilustrace.

26.05.2019 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Tohle mi fakt nesedlo. Také nejhorší Kingovka, kterou jsem četla.

29.07.2019 2 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Není úniku se mi celkem líbilo. Děj měl spád, přišlo pár nečekaných zvratů, tísnivá atmosféra byla vykreslená velmi dobře. Ideální knížka na dovolenou. Knížku jsem nemohla odložit a zkonzumovala jsem ji velmi rychle.

13.07.2019 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Rekonstrukce mě zcela pohltila a vtáhla do děje. Jako kdybych četla severskou detektivku - neznámý muž na fotce, žena dívající se na někoho a 5 žlutých tulipánů týden co týden na hrobě. Něco podobného už jsem jednou četla. Tyto podvědomé prvky Viktorie Hanišová rozhodně nekopíruje, ale rozpracovává zcela jinak.

Teta Leonie mi trochu připomínala Hanu a čekala jsem, že se v knize dozvíme, proč je taková. To se nestalo, zato události nabraly velmi rychlý spád. Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout a byla jsem celou dobu zvědavá, jaký je důvod vraždy a (sebe)vraždy - kdo je tajemný Neznámý z fotky na chatě v Černošicích? Odhalení však nepřišlo a konec zůstal až nepříjemně a drásavě otevřený. Proto dávám o hvězdičku méně, ačkoliv jsem si ještě v polovině knížky říkala, že je Rekonstrukce snad ještě lepší než Houbařka. No, asi není, ale i tak velmi vřele doporučuji.

07.06.2019 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Hlavní hrdinka mě celou dobu hrozně štvala, mám-li být slušná. Její traumata z dětství hovězí chování vysvětlují, ne však zcela omlouvají. Čím víc se snaží Malka svou situaci vyřešit, tím víc zabředá do dalších a dalších sraček. I ona umí ublížovat, i když ne záměrně. Až ztratí trpělivost i její adoptivní máma Ina, která je v knize nejsympatičtější postavou: opravdová máma, která je schopná velkých obětí. Také ona má svoje mouchy, samozřejmě. Malce a svým biologickým synům měří úplně jiným metrem a Malce toho projde mnohonásobně víc. Lidské vztahy jsou prostě složité, mohou být velmi drásavé, a to vše je napsané neuvěřitelně čtivým stylem.

Spoiler!!!
Nečekejte happy end. Po všem, čím si Malka prošla, přiřknou soudy jejího syna otci.

Macecha Alice chlapečka ráda nemá a projeví se jako sobecká a žárlivá ludra. Zajímalo by mě, jak by se projevila ve vztahu k devítiměsíční holčičce, která se mezitím uvolnila k adopci. Bude to jiné? Bude konečně mámou? A nebo jí není dáno a je studený čumák buď od přírody nebo je tak poznamenáná dlouhými roky neplodnosti, kdy si vysnila ideální dítě a ve střetu s realitou tak dochází k deziluzi?

Nejhůř dopadne Ina, které jsem přepadení, ochrnutí a ztrátu paměti fakt nepřála.

30.05.2019 3 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Silný a dojemný příběh. Velmi smutný, ze života.
Mému strýci diagnostikovali Alzheimera v 62 letech a u něj byl nástup nemoci snad ještě rychlejší. Žil s touto nemocí 5 let.

Líbilo se mi, jak Alice bojovala a nerezignovala. Jak si vše psala do Blackberry a lepila lístečky. Měli s mužem hezký vztah a málokterý by situaci takhle zvládal. Možná škoda, že se autorka nezabývala víc jeho prožíváním.

06.04.2019 4 z 5

Začátek vypadal slibně. Prvních 20 stránek bylo vtipných, ale poté už autor vystřílel všechny náboje a kniha mě nejprve začala nudit a později nudit k smrti a dusit trapností. Dočetla jsem jen s vypětím sil. Zejména od chvíle, kdy Číňanky omylem pošlou atomovou bombu do Švédska, mi čtení dělalo velký problém a Mombeko mě začala neuvěřitelně štvát. Navíc to bylo celé dlouhé jak Lovosice a už jsem doufala v konec. Do Staříka už se pouštět nebudu, byvši poučena, že je to to samé v bledě modrém.

16.08.2019 2 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Nejlepší, co kdy Viewegh napsal. Upřímně se mi ale film líbí mnohem víc než knižní předloha.

01.08.2019 3 z 5

Nové nápady laskavého čtenáře Nové nápady laskavého čtenáře Michal Viewegh

Četla jsem už kdysi a nedávno jsem na knížku opět narazila při vyklízení knihovny. Doslova a do písmene odpad. Věnovala jsem knihu do knihobudky a snad někomu ještě poslouží, například pro podložení stolu.

01.08.2019