Chytuš Chytuš komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nemohla jsem se odtrhnout - a to i díky stylu vyprávění. Vyhovovaly mi krátké kapitolky, ve kterých se střídalo dění kolem dvou hlavních postav. Takže čtení v praxi vypadalo: "Ještě si přečtu tuhle kapitolku, a tuhle.. a ještě jednu, poslední :-)" a nakonec zjistím, že jsem o 50 stránek dál... Střídání časových linek mi nevadilo, protože všechno do sebe zapadalo, jako ten nejlépe namazaný stroj. Závěr byl famózní, žádný happy-end v klasickém stylu, ale přesto si troufám tvrdit, že pro oba naše hrdiny to skončilo, jak nejlépe mohlo. Paradoxní, smutná pravda. Rozhodně si nenechte román ujít, stojí za to!

29.02.2016 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Nááádhera. Tři rozdílné ženy, rozdílné rasově, věkově, povahově ... A přesto tak podobné! U některých pasáží mi slzy tekly proudem, ale byly to slzy dojetí, než lítosti. Vřele doporučuji k přečtení!

29.02.2016 5 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Výborný román, který rozhodně stojí za přečtení. Jediné, co mě rušilo byl pan Nikdo, který nechápe lidi, i když nás už tak dlouho pozoruje a sdílí s námi v podstatě vše. Na jednu stranu se tváří, jak je prost lidských citů a na druhou úchylně pronásleduje jedinou ženu ze všech žen, které kdy na Zemi žili (a to ačkoli ho odmítla). Myslím, že by se bez toho román klidně obešel, pro mě bylo násilně rušivé a jinak realistickému zpracování notně ubíralo na věrohodnosti...

29.02.2016 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Oddychovka a jednohubka, ale nebudete se moct od ní odtrhnout :) Kombinace sci-fi a pohádek je opravdu neodolatelná, zvlášť pokud máte oba žánry rádi (nebo spíš rády :) Jen ten konec mi moc nesedl, ale asi to nevadí, protože jsem se dočetla, že i v následujících dílech se příběh Cinder odvíjí dál... Takže přecházím na Scarlet :)

02.02.2016 4 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Láska je jako oceán - je široká a proměnlivá, hodně dává, ale někdy i bere... Odpuštění je jako maják, který nás upozorňuje, abychom v širých vodách oceánu neztroskotali. Krásná a silná kniha o zdánlivě obyčejných věcech, které jsou ale nakonec v životě nejdůležitější. Pro mě osobně i velice zajímavá doba děje - 20tá léta 20 století. Slzám jsem se při čtení neubránila dokonce několikrát. Všechny hlavní postavy si mě podmanily, všechny jsem chápala, proč dělají, co dělají a dokonce jsem všem držela palce, i když mi bylo jasné, že situace nemá žádné win-win řešení... I když nakonec při čtení zjistíte, že knížka přece jen parádní happy end má :) Doporučuji všem k přečtení.

04.01.2016 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Hosseini je mistrným vypravěčem, což dokázal i v této knize. Nicméně obě předchozí se mi líbily mnohem víc. Tato kniha působí roztříštěně - jako soubor povídek o postavách, jejichž osudy jsou někdy více, jindy méně propojené, skoro vždy ale tragické. Začátek knihy byl výborný, člověk se skrz řádky přímo díval na místo i čas. V podstatě všechen děj, který se odehrával v Afghánistánu byl skvěle promyšlený a nedalo se od něj odtrhnout. S dalšími linkami to ale pro mne bylo slabší. Řecká linie a vyprávění Markose byly z pohledu celé knihy zcela nadbytečné, k ostatnímu nepasující, pro mě s podtónem "tak a teď co nejvíc šokovat". Nicméně i tak kniha určitě stojí za přečtení.

04.11.2015 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Nádherná kniha, která se čte jedním dechem... Rozhodně doporučuji všem k přečtení a zamyšlení, jak nad obecnými lidskými tématy (láska, odpuštění - nejtěžší je odpustit sám sobě, obavy a strachy v nás), ale i nad aktuální situací v islámských zemích (i když děj románu končí na začátku milénia, znovu se aktuálně ve zprávách objevují informace o rostoucím vlivu Talibanu v Afghanistánu)...

29.09.2015 5 z 5