Christo Christo komentáře u knih

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Výborný a dobrodružný příběh....příjemná je i délka knihy....na jeden či dva večery...což na nasáknutí a znovu prožití Vernerovi atmosféry mi dostatečně stačí....

23.06.2020 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Síla Nesboa je v šedém vidění charakterů, tak jak lidé jsou. Nesnaží se nic idealizovat a surovou přímočarou lidskostí je servíruje tak, že jsou sympatičtí. Syn a Šimon jsou zase přesně tací.

23.10.2016 4 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Kniha mi i přes svojí obsáhlost potvrdila, že Havel byl prezidentem humanismu.
V pragmaticko- racionální, prospěchářské společnosti si vykoledoval od mnohých posměch, zášť a nepochopení. Ve státě plném Zemanova hrubiánství a Klausova přízemního realismu je vše od Havla chápáno jako utopistické a hloupě naivní.
Žantovský napsal výborné shrnutí a myslím, že by si zasloužil jako poděkování i malé červené srdíčko.

07.02.2015 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Touto knihou jsem žil a to doslova. Zhlédl tři dokumenty o atentátu na Kennedyho, viděl znovu film JFK, vyhledával veškeré informace na internetu... Tím jsem se sám vracel do roku 1963. A způsobil, že se mi dokonale skloubila realita s fikcí, což měl jistě tento román za cíl a já si to jen bohulibě umocnil. Smekám klobouk (jistě, že texaským) před tak dokonalým a láskyplným dílem.

29.12.2012 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Tak to byl nářez...nerad bych používal klíše slovo jako nejlepší, ale skutečně tento díl je zatím nejlepším dílem této vázané ságy...pro mě bez váhání...Hra o trůny a Střet králů byly hezkou předehrou a v Bouři mečů nastala první skutečná vyvrcholení (čtenářské orgie:-))....dějový uragán s nečekanými překvapeními (někdy pěkně nemilými :-))

19.11.2011 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Velmi zajimavý styl vyprávění. Nehledí na formu, ale každou větou vykresluje velmi trefně rodinné vztahy či vztahy obecně. Psychologie postav se nejlépe ukáže na konfliktech a to je zárověň největší slabostí tohoto vyprávění. Konflikt za konfliktem navozuje sklíčený pocit z četby, a proto už nevím, jestli s dalším románem dám autorce šanci. To si raději přečtu naivního a optimistického Hartla :-)

27.01.2023 3 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Klasika postapokalyptického žánru, kterou nelze překonat. Možná pouze tím, že by něco podobného mělo více dílů. Pokud by to byla sága, byla by mou nejoblíbenější.

22.03.2016

Silo Silo Hugh Howey

Postapokalyptická chuťovka...

23.02.2015 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Prý nejlepší detektivka od krále či královny žánru. Z této logiky vyplívá, že je to vůbec nejlepší detektivka. A s tím musím stoprocentně souhlasit!

11.11.2012 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Děsivě čtivé....na to že Merle je francouz a byl uvězněn za války je s obdivem, jakou racionální formou je Smrt je mým řemeslem napsán...smekám klobouk tomuto mistrovskému dílu!!!!

10.12.2011 5 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Dlouho jsem se na tento šestý román Umberta Eca těšil a jak už to bývá, možná i proto mě trošku zklamal. Eco se drží tradice až dobového stylu psaní, vždy zasazeného do doby, o které pojednává (nyní druhá polovina 19. století). Tento styl mi vždy velmi vyhovoval, protože přidává na autentičnosti a je přirozenou součástí vyprávění. Stejně tak Eco využívá postav a událostí, které se skutečně staly. A to vše by mi bylo sympatické, pokud by to nebyl jen historicky celkem věrný "seznam" postav a událostí. Narážím na Ecův až příliš vědecký způsob psaní tohoto románu. Chybělo mi i jiné využití postav a hlavního hrdiny než "pouze" jako spojnice událostmi.
Jinak velmi osobitá a zajimavá kniha!!!!

19.10.2011 4 z 5

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Bože, jak skvělá atmosféra a jak přesně vystihl chlapecké sny. Foglar podle mého názoru dává více než Rowlingová. Dává reálný svět v kterém reálně můžeme být lepšími a nemusí to být nuda :-)

09.09.2011 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

"The beatiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins" a mnoho řečí okolo....až přespříliš...nedošlo u mě k "překolejení Alp" a ani prožití záchvatu historie. A tolik jsme si to přál....

05.02.2023 3 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Ne život, ale tato literatura je jinde. O hodně dál a překonává i známější díla (Žert, Nesnesitelná lehkost bytí). Mně už se líbil jenom o chlup víc Valčík na rozloučenou a Nesmrtelnost.

24.09.2016

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Starší tvorba, včetně tohoto díla, se mi o dost více líbíla než novější Vzorové dny či Za soumraku...

03.08.2014 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Přečetl jsem si ji po druhé, kvůli pokračování, které se chystá a také na druhé přečtení jsem si ji náležitě dopodrobna vychutnal. Pamatuji si, že před patnácti lety jsem Osvícení četl s napětím, co bude dál. Nyní jsem se spíš kochal detaily a přemýšlením, co King zamýšlí s postavami v Doktoru spánkovi...

03.04.2014 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

"Vždycky se mi to zdálo podivné," přemítal doktor. "Věci, které na lidech obdivujeme, laskavost a štědrost, otevřenost, poctivost, pochopení a cit, jsou v našem řádu prohlašovány za doprovodné zjevy neúšpěchu. A rysy, které se nám protiví, vychytralost, chamtivost, hrabivost, lakota, domýšlivost a sobectví, jsou rysy úspěchu. Lidé obdivují ty první vlastnosti, ale milují to, co pochází z těch druhých."

12.11.2013 4 z 5

Spiknutí proti Americe Spiknutí proti Americe Philip Roth

Alternativní historie mě nikdy příliš nezajímala...takové "kdyby" si člověk rád vytváří sám....zde je tato jiná linie historie vykreslena "jen jako pozadí" pro téměř odlišný děj a hluboké myšlenky klasického Rotha..

18.12.2011 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Po deseti letech jsem se Pod kupolí vrátil ke Kingovi....tehdy jsem ho přestal číst po knize Tommyknockeři, protože jsem měl už pocit, že poslední díla mi dávala pořád čím dál tím méně...King je rozhodně čtivý....rád bych napsal, jak se mi tato kniha líbila atd....ale....budu hodnotit tuto poslední knihu a tím i vlastně i můj aktuální pohled na Kinga....Pod Kupolí je bezesporu napínavě napsaná kniha, kde spád děje ve městečku je jak přes šmírák opsaná kapitola z dějin nástupu Hitlera k moci v měšťáckém měřítku....tato paralela by byla sympatická, kdyby nebyla tak předvídatelná....nechci příliš rýpat, ale překvapilo mě tak vysoké hodnocení (na jehož základě jsem se rozhodl tuto knihu zkusit)....miloval jsem To, Svědectví, Řbitov zvířátek, Prokletí salemu, Misery....Pod Kupolí, podle mého názoru, nesáhá těmto skvostům ani po kotníky a proto si nezasluhuje s nimi srovnání...

01.12.2011 3 z 5

Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

Český román, který otvírá s lehkostí ty nejpalčivější otázky bytí. Jak jednotlivce, tak rodiny, generací a dokonce i světa (nebo alespoň této planety).

24.12.2023 4 z 5