chodícírohožka chodícírohožka komentáře u knih

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

Na knihu jsem se těšila, dříve jsem četla Dům U Tří borovic od této autorky a byla jsem spokojená. Pán hor zněl slibně, ale bohužel se mi nelíbil. Děj byl hodně předvídatelný, což by mi jinak moc nevadilo, ale v kombinaci s přehnaným chováním většiny postav to na mě už bylo příliš. Navíc romantika založená na tom, že má jedna postava z páru panický strach z té druhé, která ji pro změnu neoblomně nutí do citového vzplanutí k sobě, asi není úplně můj šálek kávy. Abych nezůstala jen u negativ, musím ocenit historické vložky, které se sem tam v díle objevují.

27.02.2019 1 z 5

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

Přes veškeré původní pochybnosti jsem velmi rychle zjistila, že se jedná o neuvěřitelně čtivou a napínavou knížku. Všeho v ní bylo tak akorát - napětí, fantastických prvků, romantiky - aby to nepůsobilo kýčovitě. Nečekala jsem, že by mě příběh mohl nějak překvapit, natož tak příjemně, počítala jsem s tím, že ty dva odstavce na obálce (které jsem si před koupí naštěstí nedočetla - jinak bych knížku rychle odložila) mi vyzradily hlavní zápletku i konec. Ale nestalo se tak. Pád andělů mnohonásobně překonal moje očekávání (kterým byla nenáročná, trochu přihlouplá oddechovka) a naprosto si mě získal. Už se těším na další díl.

11.05.2018 5 z 5

Sloky lásky Sloky lásky Stěpan Petrovič Ščipačov

Nádherné verše, o nichž se bohužel ve škole většinou neučí - přestože by si to autor zasloužil. Pochvalu by si zasloužil určitě také překladatel této sbírky - Michal Černík.

10.02.2017 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Další vizuálně nádherná kniha z úžasného světa, do kterého se budu vždycky ráda vracet. Nikolaj a Zoja jsou fajn postavy a především skvělá dvojice, jejíž popichování mě hrozně baví - ale bohužel nestačí na to, aby zachránilo mé hodnocení tohoto dílu. Celá dvojdílná série nezačala špatně, ale asi se nedokážu ubránit srovnání s Vranami, které byly prostě geniální, takže mi tady něco trochu chybělo. Nebo možná přebývalo. Příliš pohádková magie, taková trochu přeplácanost vším; zvraty, výmysly, klišé, propojováním, postavami (oceňuju snahu zatáhnout do knihy staré známé z předešlých sérií, ale působilo to na mě tak nějak uměle, přehnaně, zbytečně...)... Prostě spousta skvělých myšlenek, postav a nápadů, ale podle mě zbytečně a nepřirozeně naplácaných do jedné knihy.
(Ani Nina mi v tomto díle nesedla - a to je Vrána!)

14.01.2024 3 z 5

Zahrada slibů a lží Zahrada slibů a lží Paula Brackston

Série s prudce klesající úrovní. Zatímco první díl byl fajn a odpočinkový, druhý byl nezajímavý a přeplácaný a třetí otravný a nesmyslný. Připadá mi, že čím víc se autorka snaží dát nějaký řád a smysl cestování do minulosti a oné slavné převracečské společnosti, tím víc se do toho zamotává a vymýšlí pitomosti, které ani na několikátý pokus nedávají smysl. Kvůli tomu pokulhává děj, "placatí" postavy, příběh postrádá plynulost a uvěřitelnost a hlavní hrdinka hloupne. Jediné, co se na téhle knize opravdu povedlo, je její obálka, jinak pro mě byl tento díl tak zbytečný, jako Liamova role v něm.

13.12.2023 2 z 5

Jonas Jonasson mě opěvovaným Stoletým staříkem nepřesvědčil, tak se mi do Analfabetky nechtělo. Když už jsem ji ale měla v dvojknížce s prvním titulem, dala jsem jí šanci. A překvapivě nebyla až tak špatná. Rozhodně umírněnější a čtivější než Stařík, s vícero sympatickými postavami a menším množstvím zbytečných smrtí.
Nicméně jsem si potvrdila, že Jonasson mým oblíbencem nikdy nebude.

26.10.2022 3 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Vizuálně i obsahově pěkně zpracovaná kniha, napínavá od začátku do konce, vtipná a plná postav, se kterými se člověk nechce rozloučit. Na stará kolena objevuju Cassandru Clare a její knížky si nečekaně užívám.

26.10.2022 4 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

Mám ráda příběhy na motivy pohádek a u tohoto mě navíc zajímala i netradiční hlavní hrdinka, tak jsem se na čtení těšila. Možná až moc, protože kniha nedokázala naplnit má očekávání. Nebyla špatná, jen podle mě nevybočuje z takového toho slabšího průměru YA literatury.

26.10.2022 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Další silná kniha Maji Lunde, která stojí za přečtení. Podle mě není tak dobrá jako Kůň Převalského, nicméně člověk ani na ni jen tak nezapomene.

26.10.2022 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Zajímavá kniha o dvou osamělých existencích toužících po společnosti, které ovšem nejsou schopny. Mohl by to být obyčejný zapomenutelný román - autorův styl psaní a schopnost obrátit děj jiným směrem ve chvíli, kdy už si člověk myslí, že ví, jak bude pokračovat, jej ale dělají svým způsobem jedinečným.

31.05.2021 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Jen o malinko slabší pokračování úžasných Šesti vran. Čte se jedním dechem a krásně uzavírá příběh šestice sympatických hrdinů.

29.05.2021 5 z 5

Psanec Psanec Diana Gabaldon

Přiznám se, že jsem od této knihy čekala víc. Příběh cizinky mám ráda a těšila jsem se, že se dozvím, co tenkrát zažíval Jamie a jak vnímal chvíle s Claire, ale moc jsem se toho nedozvěděla. Grafické zpracování mě zrovna neoslovilo - ani stylem kresby, ani scénářem, některé mužské postavy si byly tak podobné, že člověk netušil, o koho jde, děj mi nepřišel zrovna návazný, lehce se odchyloval od knihy (což ale autorka na konci vysvětlila) a některé části mi připadaly zbytečné. Z celé knihy se mi líbila asi jenom vysvětlení na konci...

29.05.2021 1 z 5

Zvíře zrozené z noci Zvíře zrozené z noci Tochi Onyebuchi

Tak tohle byla jedna z nejhorších knih, ke kterým jsem se dostala. Sice je založená na zajímavém nápadu (požírači hříchů, které se jim jako tetování zobrazí na těle - dokud jim nedojde kůže), ale zpracování je tak špatné, že mě až bolely oči, jak jsem je neustále protáčela. Až do posledních stránek se v knize nic neděje - hlavní hrdina řeší akorát svoje vlasy a neschopnost najít si holku - veškerý děj je natěsnaný do posledních několika stránek - akorát zas nedává příliš smysl a vlastně nekončí, je utnut v půlce kapitoly. Strašné je celkem všechno - ploché postavy, těžko uvěřitelné pozadí, protiřečící si mýty, "zamilovanost" Taje do princezny (která je založená na tom, že mu sáhla na biceps...), naprostá většina hlášek... Krom toho autor s oblibou, ale naprosto zbytečně používá vymyšlená slova, která akorát tak zhoršují čtivost a srozumitelnost celého toho blábolu. Upřímně se divím, že se něčeho takové nějaké nakladatelství vůbec ujalo - slohové práce i méně nadaných žáků základní školy bývají lepším čtenářským zážitkem...

18.04.2021 odpad!

Cesta stínů Cesta stínů Brent Weeks

Tak teda nevím. Kniha by asi nebyla úplně špatná, ale připadala mi hrozně zmatená, přehuštěná nepotřebnými informacemi a naopak skoupá na některá podle mě základní vysvětlení (např. k čemu mám vědět, jaká budova odpovídá stylu kterého národa, když ony národy až na výjimky autor nijak necharakterizuje - s tím pak taky souvisí absence mapy, která zrovna do této knihy rozhodně patří). Kvůli nadbytku postav, které mají vlastní dějovou linku, jsem se místy ztrácela a netušila, o kom je zrovna řeč, Azothovo/Kylarovo dětství a výcvik mi připadaly zbytečně utahané (a samotná postava hlavního hrdiny mě nijak neoslovila), rozčilovala mě některá pojmenování (a skutečnost, že jsem nepřišla na to, proč je každé extrahované z jiného skutečného jazyka)... Navíc se tam toho dělo tolik, že mi nějak uniklo, o co vlastně Bohokráli opravdu jde a teda proč se to všechno děje (a určitě i další informace)... Nicméně musím uznat, že poslední třetina/čtvrtina knihy byla čtivá a napínavá. Jen těch "nečekaných" zvratů tam bylo trochu moc. Do druhého dílu nejdu - aspoň zatím určitě ne (snad kdyby mi byl autor z rozhovoru sympatický, možná bych o tom přemýšlela - ale nebyl...)

22.03.2021 2 z 5

Pochopíš, až budeš velká Pochopíš, až budeš velká Virginie Grimaldi

Ohromně milý příběh se vším, co jsem si od něj přála. Jistě, sem tam bylo něco trochu přehnané, vtípky byly místy úžasné, místy zbytečné, celé se to neobešlo bez klišé a hlavní hrdinka - psycholožka - trpěla tolika neurózami, že by se jí samotné nějaký psycholog hodil... Ale nakonec mi to vše připadalo spíše sympatické než iritující, a tak jsem si četbu užila - a určitě se k ní ještě někdy vrátím.

31.01.2021 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Zvláštní kniha s poněkud znepokojivým příběhem a koncem, o kterém se stále ještě nedokážu rozhodnout, jak na mě zapůsobil. Trvalo mi, než jsem si zvykla na autorčin styl psaní - zpočátku mě rozčiloval, časem mi přišel zajímavý a vlastně docela fajn. Líbilo se mi, jak si autorka hrála s jazykem a propojovala jednotlivé části příběhu. Celkově mi však tohle dílo připadá moc málo výrazné, abych ho hodnotila jinak než průměrem.

17.01.2021 3 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

V sérii Skleněný trůn se (z mého pohledu) střídají naprosto otřesné díly s ohromně skvělými. Tento bohužel patří do té první kategorie. Celý příběh tvoří bojování a vykecávání, snad každý pár postav řeší nějaké své nesmyslné vztahové drama, kapitoly jsou utahané... Autorka se doslova vyžívala v nicneříkajících popisných pasážích, které se neustále opakují (ať už popisy bojů, krajiny nebo vztahové krize - bylo to pořád to samé), a také ve vymýšlení co nejhrůznějších způsobů mučení, které působily zbytečně přehnaně. Také Aelinin psychický vývoj nebyl zrovna věrohodný. A celý konec knihy se pak doslova utápí v slzách totálně všech postav - až se mi chtělo brečet taky, ale spíš z toho důvodu, že už mě opravdu nebavilo číst další zbytečné odstavce. Kdyby se proškrtaly všechny opakující se a zbytečné kecy, kniha by byla snad třetinová - ale mnohem čtivější a třeba i celkem fajn...

23.12.2020 2 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Poslední díl trilogie byl pro mě náročný. První třetina se četla skvěle, moc mě bavila... Ovšem další části se místy utápěly v popisnosti, na kterou má představivost jednoduše nestačila, ve vysvětlování technických a kosmických zákonitostí, jejichž smysluplnost nedokážu posoudit, a neustálé hibernaci, kterou končila skoro každá kapitola (působilo to na mě trochu rušivě, protože tím zpravidla končila nějaká část děje, kdy se konečně začalo něco zajímavého dít). Konec nebyl úplně špatný, ale některé prvky v něm mi připadaly hloupé a v kontroverzi se skutečnostmi popsanými dříve.

10.07.2020 3 z 5

Procitnutí Procitnutí Russell Blake

Akční, nenáročné, v pohodě, ale nic extra. Dílko se četlo dobře, postavy byly stravitelné, děj ubíhal, i když spousta věcí se dala dopředu předvídat. Chování a myšlenkové pochody hlavní hrdinky podle mě ne vždy souhlasily s její povahou (stejně tak motivy některých jejích činů) a některé události byly poněkud šílené, ale jak napsal autor ve velmi sympatické poznámce na konci knihy - cílem nebylo popsat realitu, ale užít si fikci. A podle mě je více než patrné, že si autor psaní svého příběhu opravdu užíval.

05.05.2020 3 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

Přemýšlela jsem nad třema hvězdičkama, ale nakonec dám čtyři (protože s odstupem pár dnů jsem jaksi shovívavější). Tento díl ve mě vzbuzuje rozporuplné pocity. Na jednu stranu byl dobře napsaný, napínavý, zajímavý. Líbilo se mi odkrývání osudů jednotlivých postav, jejich netypičnost, dostala jsem odpovědi na většinu otázek, které mě v průběhu četby této série napadly, těšilo mě, že hlavní hrdinka se konečně trochu vzpamatovala a přestala se chovat jako husa... Ale přesto mi některé věci nedávaly dostatečně smysl, jiné mi připadaly hloupé a zbytečné a celkový konec knihy (a celé série vůbec) se mi nelíbil. Na jednu stranu fajn, bylo to celkem nepředpokládané. Na druhou stranu to však bylo všechno příliš jednoduché (a vlastně k tomu došlo pro mě dost nepochopitelným, nedostatečně vysvětleným způsobem). Hledala jsem pointu, ale nenašla. Opravdu mělo být tohle to velké finále, ten bod, do něhož celá trilogie směřovala?

25.02.2020 4 z 5