Charmedka Charmedka komentáře u knih

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

Celý ten svět působí neskutečně kouzelně, Měsíc, který matka Sing-Jin každý večer rozsvicí, Nefritový palác, kam se hlavní hrdinka při svém útěku dostane a začne trénovat, aby byla tou nejlepší lukostřelkyní a členem armády.

A to není vše, příběh je plný magie a velkou úlohu zde hrají draci, je to opravdu nádherně promyšlené a pohádkové. Akce střídá akci, je to napínavé, akční a samozřejmě nechybí romantická linka. Dokonce mě tu nerušil ani milostný trojúhelník, má tu svou roli a vývoj se mi moc líbil.

Kniha má obrovské plusy, vidíte, že jsem okouzlená a chválím, jen prostě pro mě i přes všechna ta pozitiva bylo obtížné se začíst. Začátek mě nedokázal tolik vtáhnout a až teprve v takové půlce jsem se chytla. Avšak pokračování se nemůžu dočkat a ráda si ho přečtu.

10.09.2023 3 z 5

Hněv Hněv J. R. Ward (p)

Za mě se jedná o ten lepší díl ze série. Působí i více realisticky, nadpřirozeno je zde více upozaděno a hodně se příběh zaměřuje na Matyáše, jeho problémy a zjištění, kdo vlastně je.

09.07.2023 3 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Píseň sirény je retelling na Malou mořskou vílu, ale rozhodně nečekejte pohádku o sladké Ariel, která se zamiluje do lidského prince Erika. Tohle je mnohem drsnější, syrovnější a rozhodně krvavější pohádka.

Tohle bylo fakt brutální a to v tom nejlepším slova smyslu. Neskutečně čtivé, zajímavý svět plný nadpřirozena a tak výborně podaný. Pro mě jedna z top knih letošního roku.

09.07.2023 4 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

V knize je vyprávěna spousta příběhů a vlastně i pohádek, které celý ten svět ještě rozšiřují a ač se může zdát, že je tím pádem hlavní linka plná omáčky kolem a zbytečně natahována, tak tomu tak vůbec není. Ani na chvilku jsem se nenudila, užila jsem si každé vyprávění.

Samozřejmě nechybí ani milostná linka, která je ovšem hodně jemná a vlastně příběh nijak neruší, netlačí na pilu. Od prvního setkání je strašně miloučká, taková až naivní a vážně pohádková. Moc mě bavil vztah Shiori a Takkana, který vlastně ani pořádně vztahem nebyl.

Tohle se opravdu povedlo, mrzelo mě pokaždé, když jsem musela knihu zavřít. Překvapilo mě i celkové rouzlení, příběh není prvoplánový a určitě budete číst s napětím.

09.07.2023 5 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Z každé kapitoly, z každé myšlenky na Vás dýchá tíseň, strach, bezmoc a já kolikrát ani nedýchala. Vůbec jsem nebyla schopná knihu odložit, také jsem ji zhltla během dvou dnů a čtení si maximálně užila. Moc doporučuji a to i přesto, pokud jste jako já prvně viděli film.

08.07.2023 4 z 5

Psycho III Psycho III Robert Bloch

Mě osobně moc nechytl ani první díl, nebo spíše jsem ho označila za takový fajn čtivý průměr, u kterého je potřeba brát v podaz rok vydání. Dvojka měla super začátek a rozuzlení, ale už přece jen byla slabší. A trojka? Ta už se hodně liší, nejzajímavější postava, na které příběh stál, tu vlastně hraje jen vzpomínku a inspiraci a z psycha se stala jasná detektivka.

Nic proti detektivce, ale celé to působilo plytce, dialogy byly nudné a zbytečné, ale zas aspoň opět chválím čtivost a to, že knihu do dvou dnů v klidu přečtete a můžete odložit.

08.07.2023 2 z 5

Čokoládové nebe Čokoládové nebe Carole Matthews

Jak jsem s prvním dílem bojovala, tak pokračování jsem si už zvládla užít. Věděla jsem, do čeho jdu, počítala jsem s tím, že bývá příběh hodně přitažený za vlasy a byla jsem s tím pohodě. I přes závážná témata, která hrdinky řeší, nečekejte žádný inteligentní a náročný příběh a budete spokojeni. Navíc v knize najdete i pár čokoládových receptů, což je milé.

27.05.2023 3 z 5

Podivný počátek Podivný počátek Deanna Raybourn

Veronica je vlastně takový Sherlock Holmes, nebo jeho sestra Enola, jak chcete. Rozhodně se nejedná o klasickou viktoriánskou paničku, Veronica má pokrokové smýšlení, je samostatná, chytrá, miluje dobrodružství a muže. I přesto si ale kniha ponechává nádech 19. století a ani mluvou se nejedná o zmodernizování doby takovým tím nepříjemným způsobem.

Já si ale bohužel na styl psaní nezvykla. Začátek knihy pro mě byl velkým utrpením, nemohla jsem se vůbec začíst a u knihy jsem se zasekla na pěkně dlouhou dobou.

Přitom je to takový lehký detektivní příběh z viktoriánské doby a opravdu propracovanou zápletkou, ale mně to bohužel nesedlo. Samozřejmě jsem zvědavá na pokračování a věřím, že třeba už budu připravená na styl psaní, ale zatím slabší průměr, ale spíše jen kvůli vkusu.

14.05.2023 3 z 5

Kolektiv Kolektiv Alison Gaylin

Příběh je perfektní, truchlící matky tvořící kolektiv, který bere spravedlnost do svých rukou. Precizně naplánované úkoly vedoucí k danému cíli.

Kniha se čte naprosto výborně, příběh mě ihned vtáhl a já s napětím očekávala další kroky daného úkolu a jeho následky.

Pokud ovšem máte podobný žánr načtený, můžete být zklamaní, mně se to vážně líbilo, i ta lehkost čtení, ale právě možnou tou lehkostí to kolikrát působí jak young adult. Několikrát jsem si musela připomenout, že čtu příběh o dospělých ženských s dětmi, ne o puberťácích.

14.05.2023 4 z 5

Láska v podsvětí Láska v podsvětí Meg Cabot

Tuhle sérii jsem si vážně oblíbila, je ovšem ale třeba počítat s tím, že se nejedná o nic náročného a že je série určená mladším čtenářům.

29.04.2023 4 z 5

Úder půlnoci Úder půlnoci Laurell K. Hamilton

Nebudu tvrdit, jak kniha konečně není jen o sexu, je a je to tam hodně. Navíc je hodně i milenců a já ani po čtyřech dílech nemám páru, kdo je kdo a pochybuji, že se to někdy zlomí. Nemám ani žádné oblíbence.

Tentokrát ale oceňuji detektivní zápletku, které sice nebylo věnováno tolik prostoru, kolik bych očekávala, ale je to příjemně zpestření. Též se mi líbilo, že se v knize více objevuje královna Andais, o které to vlastně svým způsobem je.

Sérii si nikdy nezamiluji, ale rozhodně je za mě Úder půlnoci zatím nejlepším dílem. Sexu je tam požehnaně, chuť je pořád a všude, ale příběh kolem konečně je také více rozvinutý a vlastně by byl i zajímavý, kdyby nebylo těch obřích mínusů.

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Bohužel jsem si k žádné postavě nedokázala najít cestu. Byli takoví nijací a ani jejich přátelství jsem jim nevěřila.

První půlka, více jak půlka, byla hodně pozvolná, nic moc se nedělo. Sice se kniha četla dobře, stránky ubývaly, ale vlastně mě úplně nenutily číst dál. Až posledních přibližně sto stran jsem byla nadšená a četla opravdu s napětím a očekáváním, co bude. Jeden zvrat za druhým a čtenář rozhodně nebude tušit, čemu věřit.

Kniha není vyloženě průšvih a věřím, že mladším čtenářům se thriller bude líbit, ale za mě zajímavý námět nebyl tak dobře zpracován.

Noc s Marilyn Monroe Noc s Marilyn Monroe Lucy Holliday

Libby je velmi sympatickou knižní postavou, působí normálně s běžnými starostmi, ty hollywoodské hvězdy na gauči nepočítám, a tím si jistě nejednu čtenářku získá. Někdy nahoře, jindy dole, stejně jako v reálném životě.

Od knihy určitě nečekejte víc, než zpříjemnění jednoho či dvou odpolední, oddechový humor a nějaký ten menší návrat do minulosti a hollywoodských filmů.

08.04.2023 3 z 5

Dvanáct měsíců Dvanáct měsíců Eleanor Corvin (p)

Kniha je vyprávěna ze dvou pohledů a vlastně to není vůbec špatný nápad. Scény se neopakují, jen případně doplňují a příběh plyne.

Anna je ovšem úplně jiná, než její kamarádka Ema a přiznávám, že zpočátku jsem z ní byla krapet na rozpacích a nevěděla, zda se mi líbí, nebo mi naopak pije krev. Ve výsledku jsem si oblíbila i Annu, ano, je jiná, než Ema, ale to nevadí. Je milá, citlivá, empatická (doslova) a bavila mě.

Autorka má vážně talent, dokáže vytvořit postavy s neskutečně líbivým charakterem, které působí reálně a Vy si je prostě zamilujete. Kniha vlastně není žádný velký akčňák, hodně se tu řeší osobní problémy a traumata a přesto čtete se zaujetím, nedokážete se odtrhnout a nechcete, aby přišel konec. Potřebuji zas další díl, nechci, aby tohle skončilo.

08.04.2023 5 z 5

Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík Cyril Podolský

Kniha je velmi poutavě a hezky napsaná, ducháčkové mají svoje zvyky, které opakují, takže malí čtenáři budou určitě netrpělivě očekávat kouzla a rituály v každé kapitole. I konce příběhů jsou stejné, na scéně se objevuje maminka Viktorka a ducháčkové jdou spinkat, aby mohl přijít další večer.

Originální pohádka, která zaujme děti přibližně od čtyř let. Součástí každé knihy je CD s audioknihou, kterou namluvil Bolek Polívka, Marián Labuda a Lucie Vondráčková.

23.02.2023 4 z 5

Závist Závist J. R. Ward (p)

Pokud máte načtené Bratrstvo, tak Vás jistě potěší právě postava Vecka, která se objevila v dílu Milenka pout zbavená. Osobně mám tyhle propletené dějové linky ráda a těším se, co dalšího autorka nachystala.

19.02.2023 3 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Příběh sám o sobě by byl super. Vlastně Vás ani nenapadne, co všechno je závislé na elektřině. Nejen Vaše lednice, topení, výtah či operační sál v nemocnici, ale co když přestane jít chlazení v jaderné elekrárně?!

Jenže mě kniha vůbec nesedla. Bylo v ní šíleně moc technických a odborných termínů a vysvětlování, ale také velké množství postav, které mi přišly až zbytečné. Až do konce jsem nevěděla, která bije. Navíc jsem očekávala více napětí a akce a to se mi nedostalo.

19.02.2023 2 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Duchové a přízraky, to mě hodně baví, takže už jen tímhle mě kniha upoutala. Je ovšem potřeba počítat s tím, že se jedná spíše o young adult příběh a pak věřím, že budete nadšení, protože kniha je zajímavá a neskutečně čtivě napsaná.

Co nesmím opomenout zmínit, tak vzhled. Už jen ořízka knihy je kouzelná a příběh doplňují nádherné ilustruce, u kterých, když zjistíte význam, tak budete fascinováni. Je to ve výsledku taková hororová pohádka.

19.02.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha mi rvala srdce, ten pocit samoty, toho, že Vás všichni opustili a jste na světě úplně sami, ta tíseň byla úplně hmatatelná, stejně jako nedůvěra v lidské úmysly.

I když kniha působila velmi smutně, byla plná samoty a zrady, tak ale na druhou stranu byla až pohádkově krásná. Popisy bažiny a života v ní, zajímavosti nejen o přírodě, ale i některých obyvatelích říše zvířat. A nemusíte se bát nudné encyklopedie, je to kouzelné vyprávění.

19.02.2023 4 z 5

Hebtyl Hebtyl Cyril Podolský

Rozhodně se jedná o zajímavý nápad, je to pohádka pro dospělé, která poukazuje na jedinečnost každého z nás, hebtylové odhalují povahové rysy majitele a stejně jako v pohádkách, i tady je pěkný pohled na dobro a zlo.

Oceňuji velkou originalitu příběhu, nápad, ilustrace, které knihu doplňují, avšak já bohužel musím říct, že styl mi bohužel úplně nesedl.

05.02.2023 3 z 5