Česneksmedem Česneksmedem komentáře u knih

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Ten Carter je fakt magor. A nemyslím to vůbec v negativním smyslu. Vlastně hromadu z nás je pro někoho magor – rybář, patolog, sběratel pytlíků na zvracení nebo lidi s Diogenovým syndromem. Sebe z těch magorů rozhodně nevyjímám.
Zpět ke knize. Je to skvěle napsáno, jen ten konec je poněkud zkratkovitý. Věřím, že kdo tohle četl, tak při zaslechnutí slova červ zpozorní...

14.08.2022 5 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Dle mého jeden z nejzajímavějších dílů celé série. Nejzajímavější, ne nutně nejzábavnější. Smál jsem se hned na začátku při epizodě s teploměrem a potom až ke konci. Děj je ve dvou linkách, přičemž události kolem Kukyho matky jsou drsné a smutné. Platí, že každý z nás si nejvíce prožije svoji samotu, když umírá.
Události vás docela nabudí, a to až tak, že máte chuť plivnout na podezřelého. Jsou zde ve hře dva faktory – pomsta a inteligence. Motiv jde ale dost dobře vydedukovat.
Knihu doporučuji!

30.08.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

K dnešnímu dni 1519 hodnocení. To je fakt síla. Totéž platí i pro tento druhý díl o Kim, který jsem přečetl až jako předposlední. To ale nic nemění na tom, že to bylo parádní a husté čtení. Takže se dnes přidávám k většině těch nadšených a dávám plný počet.

06.07.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Je to docela čtivé, díky orientaci Tristana pro mnohé i moderní. Docela se mi líbilo prolínání kapitol z pohledu hlavních postav a pachatele a obálka také není špatná. V závěru poněkud průhledné a lehce bláznivě naivní. Jen tak si lze vysvětlit souboj pepřák proti pistoli. Jinak stále stejná písnička – mocní holt mají jiné možnosti.

06.02.2024 4 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Tento krátký příběh vyšel poprvé na Štědrý den v roce 2016. Když jsem si četl příspěvky čtenářů (i jinde než na Databázi), občas někdo namítá, že jde o klišé nebo citové vydírání. Každý má nárok na svůj názor. Možná, že je potřeba na takovou knížku zestárnout nebo znát hodně zblízka někoho, kdo s rakovinou bojoval. Za sebe musím jednoznačně konstatovat, že se mi příběh líbil a doporučuji nejenom přečíst, ale také se hluboce zamyslet. Na závěr jeden skoro citát: „Studí smrt?“. Hádejte nebo si počkejte...

05.12.2023 5 z 5

Osm žen z Hradu Osm žen z Hradu Pavel Kosatík

Tohle se povedlo. Na tak malém vzorku párů najdete pár, kde jsou oba rovnocenní a samostatní, pár s nadvládou ženy i s nadvládou muže. Ten rozdíl v jednání oněch osob před rokem 48 a krátce po něm je hodně zajímavý. Čekal jsem, jestli se u páru číslo 4 prozradí u manžela nemoc způsobená zahnutím hasiče, ale nic. Řekl bych, že by knihu měl přečíst každý, kdo chce mít o našich dějinách základní přehled (samozřejmě nejen tuto).

06.10.2023 4 z 5

Vdovy Vdovy Ed McBain

(SPOILER) Ta anotace je dost velký spoiler!
Nedávno jsem měl na jeden článek vyvalený očiska, jak hlemýžď pod kopcem. Psali, že momentálně existuje více než 40 pohlaví!!! V této knize jsem našel pouze heterosexuální muže a ženy a jednoho (asi) gaye. Takže se cítím trochu podveden a ošizen.
Možná by tu knihu měl (kvůli aktualizaci) někdo přepsat. Salvatore Lombino už bohužel nemůže. Třeba pan Macek. To by bylo stylové, neboť tohoto výrazu užívají některé dámy vidouce mužské pohlaví, a pak samozřejmě také pánové. Takže skoro všichni.
Kniha to byla zpočátku docela ubrečená. Bulel i Carella, ale u něj se to dalo pochopit. Také jsem se dozvěděl, co obnáší termín pro dívku "specialistka". No a ty dopisy... Další velice slušný kousek s 87. revírem.

26.08.2023 4 z 5

13 hodin 13 hodin Deon Meyer

(SPOILER) "Teď, když po vás běloších šlape pozitivní
diskriminace, myslíte si, že tomu rozumíte?
Rozumíte leda h...u."
Částečně vytečkovaný citát z knihy.

Jsme zhruba v polovině parného léta, takže led je velice tenký...
Druhý díl se mi líbil ještě o trochu víc než ten první. Také jsem si potvrdil, jak je důležité u sebe nosit nůž, nejlépe multifukční. Některým čtenářům se možná nebude líbit úprava dívčí nožky, přesto knihu doporučuji.

27.07.2023 5 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Tak tohle bylo geniální. Do poslední věty knihy si nejste jistí prakticky ničím. Řekl bych, že si čtenář tuto knihu náležitě vychutná teprve až při druhém čtení. Parádní záležitost!

11.07.2023 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Velice příjemné překvapení, odehrávající se v 16. století. Tehdy se pro flákanec nechodilo daleko. Je tam i pár míst, kde nám klukům působí čtení nepříjemné pocity na citlivém místě. Doporučuji a vrhám se na další díl.

05.03.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Kim známe jako vůdkyni,
které nevoní práce v kuchyni.
S motorkou jezdí jako ďas
na podřízené je hustá zas a zas.
Jde po ní tajemný vrah
ona předstírá, že nemá strach.
Jak to dopadne je nasnadě
polapí ho a vsadí do báně.

To jsem teda zase cosi vyplodil
na básníka bych se zjevně nehodil.
Z řady zdá se nevybočuji,
když tuto knihu doporučuji!

03.03.2021 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Na začátku je nám připomenut děj prvního dílu a tento na něj přímo navazuje, takže je to něco jako třeba Vetřelec 2. Hodně dlouho to vypadá, že tentokrát bude politika v pozadí (tím nemyslím pokračování zad), ale bohužel tomu tak není, a to zvláště na konci. Vaňa byl tentokráte naprosto luxusní! Nejvíc pobavilo jeho upřímné přiznání, že „trtká len v sebaobrane“.
Rozhodně doporučuji číst v originále. Jinak byste se totiž připravili o možnost sebevzdělání a uteklo by vám například krásné slůvko „šuška“. Doporučuji!

25.11.2020 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Namasté! Gamache je takový trochu nevýrazný, ale o to spíš ho lze podcenit. Pachatele uhodnete lehce, ale to neva. Musím pochválit obálku, ta je velice pěkná. Celkově slušné počtení.

27.12.2023 4 z 5

Muž v mlze Muž v mlze Agatha Christie

Jen pár stránek chybí do špalku. Takže, jak se u nás říká, zábavy háfo. A zábava je to přímo skvělá. Za sebe jsem si nejvíc užil slečnu Marplovou, příjemně překvapil Parker Pine i Harley Quin. Takže velká spokojenost.

28.09.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Docela dost čtená kniha. A celkem právem. Trochu chyběla Maura Islesová. Jinak docela solidně namíchaný koktejl - klaďas Moore, protivná Rizzolliová, ujetý úchyl, trocha sexu a dost krve. Zkrátka většinou to, co je v detektivce in. K zamyšlení vás možná přiměje, kolik se toho z vašeho rozboru krve dá zjistit a případně zneužít. Ještě bych chtěl ocenit neodbytý a vysvětlující závěr.

28.08.2023 5 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Na úvod, asi po stopadesáté, se seznámíme s děním ve druhé polovině 13. století v Českém království. Dále tu máme seznam postav v příběhu. To VV krásně přibývají stránky! Příběh, který konečně následuje, je docela zamotaný a nepřehledný, a to zvláště stejnými jmény v různých podobách. Pokud si při čtení budete dělat delší přestávky, snadno se v ději ztratíte. No a závěr to korunuje. Ten je asi tak pravděpodobný, jako že mě do druhého dne narostou nové zuby. Přesto to celkem šlo.

22.07.2023 3 z 5

Přeběhlík Přeběhlík Michael Connelly

Opět velice dobré počtení. Někteří vyšetřovatelé mají duší černou jak asfalt a jsou oprsklí jak lázeňské veverky. No a Harry Bosch má ke konci knihy hodně blízko k nekonečnému spánku. Ale nebojte se. Ten zemře až někdy v pátek na black friday, neboť i smrt podražila.

20.07.2023 5 z 5

Andělský let Andělský let Michael Connelly

Jedná se sice o americkou detektivku, ale problém z citátu rozhodně není jen tamním lokálním problémem. Vzpomeňte například na Francii, Švédsko nebo ČR. A to mladou generaci v některých státech čeká období, kdy se menšina stane většinou...
Jinak je kniha velice čtivá. Doporučuji!

14.07.2023 5 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Další kniha DD, od které jsem se jen těžko odtrhával. Scéna v níž je Váňa se svým parťákem na hlídce v autě je prostě suprová. Slzy mi tekly jako vodopád. Malinko to kazí věc, která se v jeho knihách objevuje často – ty menší lumpy pochytají, ty velké musí nechat v klidu jít bez potrestání. Ale tak to v reálu občas bohužel funguje, takový je život...

15.09.2021 5 z 5

Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

Na rozdíl od některých komentujících jsem byl spokojen. Možná, že někoho mohlo trochu odradit při hodnocení i to, že se zde dost často píše o nezvládnutém tlaku lidských exkrementů.
Co jsem fakt netušil, že i hovor o tiskárně může být pro někoho rasistický. Ale taková je doba.

03.05.2021 5 z 5