CervenaVeronika CervenaVeronika komentáře u knih

Tvé překrásné já Tvé překrásné já Chuck Palahniuk

Klasický Chuck. Bizár, podivnost, všechno za hranou vhodnosti.

18.12.2022 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Tak za prvé, na obálce je daněk, ne jelen.
Příběh byl ze začátku zdlouhavý a uondaný, pak se to rozjelo a říkala jsem si, že jsem se možná mýlila a bude to skvělé. A pak přišel překombinovaný konec, který to všechno zmačkal a hodil do koše.

Taky mi nevyhovovalo množství přirovnání, která byla někdy až příliš vyfabulovaná.
"Volal za nimi a mával píšťalkou, jako bílým šátkem při srdceryvném loučení." A další, jako kdyby byl čtenář po částečné lobotomii.
Bohužel nebylo ani využito prostředí Beskyd ke stavění atmosféry příběhu.

10.10.2022 2 z 5

Iluze Iluze Barbara Nesvadbová

Už dlouho jsem toužila po přečtení něčeho od Barbary Nesvadbové. Fascinovalo mě na ní její působení v HB. Pro knihu jsem ale nebyla cílová skupina. Střípky citového vzplanutí narušovalo drama se synem, které ne vždy souviselo s hlavní linkou "zakázané lásky". Konec už byl možná trochu moc komplikovaný a ponechala bych celou knihu jen jako emoce, vzplanutí a náhlé náhodné myšlenky týkající se vztahu i s ohledem na délku knihy.

11.08.2022 3 z 5

Nebyly to moje děti Nebyly to moje děti Jana Černá (p)

Silné příběhy tak trochu bez tváře, osobnosti a přesto zamrazí a zabolí.

04.07.2022 5 z 5

Černá rusalka Černá rusalka Martin Müller

Nalákala mě především obálka a název, prostě na mě kniha na pultu volala. Bavila mě mrazivá atmosféra z pohraničí někde na přelomu/po revoluci. Zajímavá pro mě byla i zápletka okolo hyalitového skla. Bohužel autor plýtval nesmyslnými přirovnáními, jako by ji chtěl uměle prodloužit, aby měla nad 300 stran.
Kniha nebyla špatná, ale ani mě moc nenadchla.

03.07.2022 3 z 5

Měděné pole Měděné pole Gyrðir Elíasson

Jako se přemisťovat z životu do životu. Velmi zádumčivé, velmi melancholické, velmi islandské. Zvláštní nálada, kterou kniha vytváří. V celku tísnivá, zvláštní, lehce mrazí.
Mně se moc líbilo vidět skrze útržky jiných životů.

24.03.2022 5 z 5

Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Jan Vitvar

Mě kniha velmi zaujala. Bavilo mě podívat se pod pokličku českému výtvarnému umění i celé scéně.

Cesta za tatínkem Cesta za tatínkem Tove Jansson

Čarokrásné údolí mumínků. Velmi se mi líbilo a těším se na další díl.

Nabíledni prázdno Nabíledni prázdno Vladimíra Čerepková

Čerepková byla velmi svojská žena a já ji za to zbožňuji a adoruji. Díky rozhovorům, které obsahuje tato kniha, lze vidět do duše této skvělé básnířky.

Potíže se ženami Potíže se ženami Jacky Fleming

Miluji knížky o ženách. Ale tohle už bylo možná trochu moc. Místy vtipné, místy přitažené za vlasy. Upřednostňuji trochu něco jiného.

14.03.2022 3 z 5

Ryba k rybě mluví Ryba k rybě mluví Vladimíra Čerepková

Čerepková byla skvělou básnířkou. Plná touhy a beznaděje a pohlcena slovy.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Ne děkuji.
Za mě promrhaný potenciál pro něco hlubšího, zajímavějšího. Ale tohle byla jedna z dalších knih, co škrábe jen po povrchu.
Konec je jasný už téměř od začátku knihy a příběh je poměrně repetitivní. Jediné, co se postava učí je, že v jiné verzi života by to nebyla ona, ale její jiná verze.

To co kniha otvírá, je téma deprese a touhy nežít. A otvírá se tu dilema mezi depkou (cítit se krátkodobě smutný/nešťastný) a depresí. Asi tak na mě knížka působí. Jako by se dalo zbavit deprese tím, že zjistíte, že v jiné verzi vašeho života to není o moc lepší. Takže není čeho litovat, že jste se nakonec rozhodli tak, jak jste se rozhodli. A že proces touhy zemřít je spíše impulz.

14.03.2022 2 z 5

Matka světla Matka světla Auður Ava Ólafsdóttir

Kniha o životě a světla, která nahlíží do mysli hlavní postavy a její tety. Obě spojovala profese porodní asistentky a nejen to. Krásné zamýšlení se nad životem, náhodou, světlem.
Je to jedna z těch knih, kdy vstoupíte do života a zase z něj vystoupíte. Nemá úplně jasný začátek ani konec. Prostě jen je.

14.03.2022 4 z 5

Hyena Hyena Hana Lundiaková

Kniha mě neurazila, ale ani nenadchla. Primárně mi vadil užívaný jazyk, hlavní postava nešetřila vulgarismy, které pršely mezi, oproti tomu, velmi uhlazenými slovními spojeními.

08.01.2022 3 z 5

Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Pénélope Bagieu

Překrásná kniha plná někdy hlubokých a zajímavých příběhů několika žen, které se nebály býti hrdými ženami.

04.01.2022 5 z 5

Jak namalovat vejce? Jak namalovat vejce? Silvie Šeborová

(SPOILER) Překrásná kniha o umění Josefa Šímy. Krásně zpracované, nesnaží se intelektuálně poučovat čtenáře a složitě vysvětlovat záměry umělce. Kniha je příběhem života Šímy, který vypravuje nadšeným obdivovatelům. Do časové linie jsou pak zasazována některá díla, popsána a vysvětlena. Jediné, co mě mrzí, je to, že nebyly použity fotografie obrazů, ale byly "přemalovány".

22.12.2021 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Ve finále to špatná knížka nebyla. Začátek knihy se až moc snažil o severskou krimi a celá kniha je ta trochu cítit severským wanabe. Začátek překoná zajímavý příběh na pozadí o koncentračním táboře, o kterém nikdo neměl vědět.
Občas byl v příběhu zmatek a možná zbytečně moc různých časových linek. Některé části byly až moc přitažené za vlasy.

Obecně ale kniha patří rozhodně ke zdařilejším kouskům na našem trhu v rámci žánru. Atmosféru Šumavy krásně využívá ve svůj prospěch a čtenáře láká do lesů a rašelinišť hledat tajné tunely a sledovat cesty Králů Šumavy.

17.10.2021 4 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Dovolím si knihu nehodnotit klasickými hvězdičkami. Popravdě bych ji nikomu nedoporučila. Nebyla špatná, ale bylo strašné číst o takových věcech z pohledu malého dítěte. Bylo mi z toho smutno a je mi z toho smutno pořád.

08.09.2021 4 z 5

Vincent Vincent Barbara Stok

Komiks je vizuálně hezký a poměrně dost nenáročný.
Akorát mi přišlo, že jsem naskočila někde v půlce rychlíku. Spíše bych preferovala detailnější vypravování a trochu úvodu a kontextu, který by určitě chyběl člověku, co o Vincentovi nic moc neví.

03.09.2021 4 z 5

Tuhle knihu jsem po dočtení zařadila mezi mé oblíbené.
Je pozoruhodné, jak autor dokázal vyprávět téměř obyčejné příběhy obyčejných lidí a přesto bylo čtení poutavé a zajímavé. A prosycené islandskou náturou.

03.09.2021 5 z 5