CervenaVeronika CervenaVeronika komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Moje reakce na posledních pár desítek stran byla velmi vulgární, stejně jako po dočtení knihy.
Bylo to intenzivní, bylo to hrozný. Ale tak dobře napsaný!

02.05.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Ne děkuji.
Za mě promrhaný potenciál pro něco hlubšího, zajímavějšího. Ale tohle byla jedna z dalších knih, co škrábe jen po povrchu.
Konec je jasný už téměř od začátku knihy a příběh je poměrně repetitivní. Jediné, co se postava učí je, že v jiné verzi života by to nebyla ona, ale její jiná verze.

To co kniha otvírá, je téma deprese a touhy nežít. A otvírá se tu dilema mezi depkou (cítit se krátkodobě smutný/nešťastný) a depresí. Asi tak na mě knížka působí. Jako by se dalo zbavit deprese tím, že zjistíte, že v jiné verzi vašeho života to není o moc lepší. Takže není čeho litovat, že jste se nakonec rozhodli tak, jak jste se rozhodli. A že proces touhy zemřít je spíše impulz.

14.03.2022 2 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Hodně se mi líbila myšlenka, že člověk nemusí ujít celou stezku najednou, ale je v pořádku jít si svým tempem po etapách podle svých možností.

04.09.2023 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Ve finále to špatná knížka nebyla. Začátek knihy se až moc snažil o severskou krimi a celá kniha je ta trochu cítit severským wanabe. Začátek překoná zajímavý příběh na pozadí o koncentračním táboře, o kterém nikdo neměl vědět.
Občas byl v příběhu zmatek a možná zbytečně moc různých časových linek. Některé části byly až moc přitažené za vlasy.

Obecně ale kniha patří rozhodně ke zdařilejším kouskům na našem trhu v rámci žánru. Atmosféru Šumavy krásně využívá ve svůj prospěch a čtenáře láká do lesů a rašelinišť hledat tajné tunely a sledovat cesty Králů Šumavy.

17.10.2021 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Tak za prvé, na obálce je daněk, ne jelen.
Příběh byl ze začátku zdlouhavý a uondaný, pak se to rozjelo a říkala jsem si, že jsem se možná mýlila a bude to skvělé. A pak přišel překombinovaný konec, který to všechno zmačkal a hodil do koše.

Taky mi nevyhovovalo množství přirovnání, která byla někdy až příliš vyfabulovaná.
"Volal za nimi a mával píšťalkou, jako bílým šátkem při srdceryvném loučení." A další, jako kdyby byl čtenář po částečné lobotomii.
Bohužel nebylo ani využito prostředí Beskyd ke stavění atmosféry příběhu.

10.10.2022 2 z 5

Nabíledni prázdno Nabíledni prázdno Vladimíra Čerepková

Čerepková byla velmi svojská žena a já ji za to zbožňuji a adoruji. Díky rozhovorům, které obsahuje tato kniha, lze vidět do duše této skvělé básnířky.

14.03.2022 5 z 5

Zeď Zeď Marlen Haushofer

Byla to síla. Zvláštní příběh, u kterého mám nevhodně moc otázek, ale odpovědět si na ně můžu sama. Příběh je silný, náročný a přeci jen se četl lehce, jak letní vánek na louce. Zvláštní příběh ženy, která musela přežít.

28.08.2021 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Téhle knize neodpouštím, že mne tak vnitřně rozervala. Díky.

19.02.2024 5 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Na tohle jsem se velmi těšila, jen co autorka oznámila, že bude mít knihu. Spolupráce s Argem jen očekávání umocnila a zklamaná nejsem. Bavilo mě to.

17.05.2023 5 z 5

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Komiks se mi moc líbil. Oceňuji jeho opravdovost i absenci prázdných keců o pozitivním myšlení.

17.05.2023 5 z 5

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Senzační a velmi zábavná knížka. Měla jsem problém nefotit každý druhý strip a neposílat ho do světa. Budu se ráda vracet.
Věřím, že není pro všechny. Ale knihomolové s láskou k britskému humoru si ji musí (!) pořídit do knihovny.

27.01.2019 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Já nevím. Příběh měl potenciál, ale něco mi tam chybělo. Mě to prostě nepřesvědčilo, resp. většina knihy. Přišla jsem si jako v příběhu, který vypráví nezúčastněná osoba. Až ke konci knihy, kdy Tara došla k prozření jsem konečně cítila nějaké emoce.
Pro mě osobně to byla spíše kniha o rodině než o mormonech, vzdělání nebo emancipaci. O tom, jak jsme na svých rodinách závislí, jak je milujeme i když jiné lidi bychom za stejné chování zavrhli.

Měla jsem jiná očekávání, která tato kniha nesplnila. Pořád se mi v kontextu této knihy vybavuje jiná, kterou jsem četla a to Mormonka, kterou doporučuji všem, co ve Vzdělané hledali něco o životě mormonů, útěku a osvobození.

23.04.2020 2 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

I přes to, že kniha je krátká, zanechala ve mně mnohé. Stále ve mně rezonuje.
Nečekala jsem mnohé od "reportéra", který píše o něčem tak složitém a hlubokém jako je problém s alkoholem. Je to velmi těžké téma, které bylo zpracováno reálně, bez příkras.

05.01.2020 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Bylo těžké se od knihy odtrhnout. Běžím si pro pokračování.

01.04.2019 5 z 5

Černá rusalka Černá rusalka Martin Müller

Nalákala mě především obálka a název, prostě na mě kniha na pultu volala. Bavila mě mrazivá atmosféra z pohraničí někde na přelomu/po revoluci. Zajímavá pro mě byla i zápletka okolo hyalitového skla. Bohužel autor plýtval nesmyslnými přirovnáními, jako by ji chtěl uměle prodloužit, aby měla nad 300 stran.
Kniha nebyla špatná, ale ani mě moc nenadchla.

03.07.2022 3 z 5

Měděné pole Měděné pole Gyrðir Elíasson

Jako se přemisťovat z životu do životu. Velmi zádumčivé, velmi melancholické, velmi islandské. Zvláštní nálada, kterou kniha vytváří. V celku tísnivá, zvláštní, lehce mrazí.
Mně se moc líbilo vidět skrze útržky jiných životů.

24.03.2022 5 z 5

Matka světla Matka světla Auður Ava Ólafsdóttir

Kniha o životě a světla, která nahlíží do mysli hlavní postavy a její tety. Obě spojovala profese porodní asistentky a nejen to. Krásné zamýšlení se nad životem, náhodou, světlem.
Je to jedna z těch knih, kdy vstoupíte do života a zase z něj vystoupíte. Nemá úplně jasný začátek ani konec. Prostě jen je.

14.03.2022 4 z 5

Vincent Vincent Barbara Stok

Komiks je vizuálně hezký a poměrně dost nenáročný.
Akorát mi přišlo, že jsem naskočila někde v půlce rychlíku. Spíše bych preferovala detailnější vypravování a trochu úvodu a kontextu, který by určitě chyběl člověku, co o Vincentovi nic moc neví.

03.09.2021 4 z 5

Tuhle knihu jsem po dočtení zařadila mezi mé oblíbené.
Je pozoruhodné, jak autor dokázal vyprávět téměř obyčejné příběhy obyčejných lidí a přesto bylo čtení poutavé a zajímavé. A prosycené islandskou náturou.

03.09.2021 5 z 5

Češi v kosmu Češi v kosmu Karel Pacner

Pro nadšence do vědy a vesmíru je to skvělá kniha. Je potřeba mít alespoň nějaké základní znalosti. Pro mě byla kniha velkou motivací pro to se zase začít zajímat o vědu a dění.
Kniha zanechá vlastenecký pocit hrdosti (přeci jen to ukazuje české vynálezy a výzkumy).

01.12.2020 5 z 5