Burák Burák komentáře u knih

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Je to taková předvídatelná slaďárna, ale čte se to dobře, v rámci žánru rozhodně je to to lepší co se mi dostalo do rukou. Mám ráda střídání dějových linek ze současnosti a minulosti.

10.04.2023 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na knihu jsem se těšila dlouhé roky, od té doby co se o její tvorbě zmínila K. Tučková v nějakém rozhovoru, který jsem četla. Obdivuju rozsah a badatelskou práci, kterou už je autorka proslulá. Námět i téma mi přijde naprosto neotřelé a celkově mi přijde, že taková kniha na českém knižním trhu chyběla. Ale i když jsem zvyklá číst i složitější knihy s komplikovanějším příběhem, tady jsem se musela do čtení dost nutit a dočetla jsem to jen s nadějí, jestli se to přeci jen "nerozjede". Možná jsem od toho čekala příliš, možná jsem nebyla v té správné náladě. Ale prostě to není něco, co bych doporučila kamarádce ať si to taky přečte. Což je samozřejmě v kontrastu s tím, jak dobře se kniha prodává a jak moc se o ní ve veřejném prostoru mluvilo. Každopádně, i tak už se těším na další literární počiny Kateřiny Tučkové.

10.04.2023 3 z 5

Půlnoc Půlnoc Jacqueline Wilson

Škoda, že když jsem byla věkem cílovkou pro knížky J. Wilson, ještě u nás nebyly běžně dostupné. Píše fakt skvěle a jsem si jistá, že bych ve svých 10+ letech, od téhle autorky louskala jednu knížku za druhou. Z pohledu dospělého čtenáře to samozřejmě už tak bez připomínek není, ale vzhledem k tomu, že prostě nejsem cílovka, rozhodně to nepovažuju za minus. Není mi tedy jasné, proč zrovna tahle kniha patří k nejoblíbenějším (ty co jsem dosud četla mi asi přišly minimálně stejně dobré, některé dokonce o dost lepší), ale i tak jsem si ten večer při čtení Půlnoci moc užívala.

29.03.2022 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Velmi slušná čtenářská jednohubka, s uvěřitelnou atmosférou i zápletkou. Pachatele jsem tušila delší dobu před koncem, ale i tak jsem byla napnutá do poslední stránky a závěrem jsem zklamaná nebyla.
Oceňuju, že osobní příběhy postav vyšetřovatelů se neprolínaly příběhem, což je v současných thrillerech a krimi téměř pravidlem a už mě to dost nudí. V téhle knížce prostě dělají svou práci, vyšetřují a až případ vyšetří, je konec. :)

02.03.2022 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

O dost lepší než Tiché lži, které jsem od autorky četla před pár lety.
Velmi zajímavý a netradiční námět, slušné čtivé zpracování. Kniha se mi líbila, četlo se to hezky svižně. Než jsem ale stihla napsat tento komentář, viděla jsem i seriálové zpracování a musím přiznat, že to je tedy výjimečně lepší a napínavější než knižní předloha, a to navzdory tomu, že jsem věděla jak se příběh bude vyvíjet.

02.03.2022 3 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Hodně se mi líbil námět knížky a způsob jakým se autorka dokázala poprat s tématem cestování v čase, aniž by postavy skutečně v čase cestovaly. Něco, co se vlastně může stát každému. Hodně vás donutí přemýšlet i nad svým životem, tím co jste si pro sebe plánovali a jak se dokáže člověk od svých plánů, vizí nebo zásad za 10 let odklonit.
Jinak je to ale celkem nudná kniha, rozhodně jsem čekala víc a do dočtení jsem se musela spíš nutit. Škoda. :(

Velké plus má ale kniha za otázky k zamyšlení na konci knihy, které právě můžou skvěle podnítit diskusi!!!!

28.02.2022 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Naprosto úchvatná kniha, která má tak skvělou atmosféru, že i její větší rozsah, jsem vnímala jako klad, než aby mi to vadilo. Atmosféra je celou dobu dokonale tísnivá a ze zoufalosti situace, ve které se postavy nachází, vám jde celou dobu mráz po zádech. Zvlášť když víte, že příběh má reálnou oporu ve skutečné historické události. Jediné co bych knize vytkla, respektive co mi přišlo zbytečně navíc je ta hororová linka. Na konci knihy je tedy mysteriózní zápletka částečně vysvětlena přiblížením inuitské mytologie, ale i kdyby se autor striktně držel jen reálných faktů, bylo by to hororové až dost.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Děkuju Nino Špitálníková za to co děláte!

Takéto přiblížení reálného života lidí z různých společenských vrstev v KLDR je naprosto unikátní a právem si zaslouží ocenění, které zatím kniha získala. Není to žádné pohodové ani příjemné čtení, ale rozhovory jsou vedeny zajímavě a citlivě, s ohledem na danou situaci, ve které se zpovídaní nacházejí. Nemám to vůbec s čím srovnat, ale působí to velmi věrohodně a při čtení výpovědí vás bude mrazit v zádech.

Osvěta je nesmírně důležitá, tyhle informace se musí dostat k co nejvíce lidem!

28.02.2022 5 z 5

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Byť čtu knihy A.CH. s radostí už víc jak 20 let, vůbec jsem netušila, že má ve svém repertoáru i tento příběh, který se dobově tolik vymyká.
Byl to nezvyk, ale bylo to skvělý! Moc mě ta špionážní linka bavila a celkově to atmosféru knihy krásně doladilo. Budu muset zapátrat, jestli takových experimentů nenapsala Agatha víc. :)

Kmotr Mrázek II - Krakatice Kmotr Mrázek II - Krakatice Jaroslav Kmenta

Moje smůla, že se mi tahle knížka nedostala do rukou aspoň o deset dřív. Obdivuju Kmentovu tvorbu a všechny jeho knihy patří ve svém žánru k tomu nejlepšímu co jsem četla. Příběh Mrázka je i po téměř 20 letech stále atraktivní, ale tento "dodatkový" druhý díl už je po těch letech opravdu jen pro fajnšmekry, protože doba vážně pokročila a pokud nejste pamětník, případně nemáte čas a chuť si vyhledávat kdo stojí za jmény o kterých se v knize píše, je to poměrně nudné a zdlouhavé čtení. NIcméně to není autorova chyba, věřím, že v době svého vydání vzbudila kniha pořádnou senzaci.

Poučení pro mě pro příště, číst Kmentovy knihy co nejdříve po jejich vydání! :)

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Dětské příběhy mám ráda, ale tohle jsem dočetla jen a jen proto, že to napsala Mornštajnová a že jsem tomu dávala falešné naděje do poslední stránky.
Postavy jsou sice milé, nějaké poučení to v sobě má, ale jinak mi to pro dětského čtenáře přišlo dost nezáživné.

Do vody Do vody Paula Hawkins

Líbil se mi začátek a styl vyprávění, jenže nakonec tomu nějak došel dech a šťáva a já se do dočtení musela hodně nutit.
Oceňuju, že vyřešení všech případů mě dokázalo překvapit, ale jinak je to bohužel spíš jen taková nafouknutá marketingová bublina.

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Pamatuju si jak velkou propagační kampaň tahle kniha při svém vydání na český trh měla a jak z ní všichni kolem mě byly nadšení.
Očekávání jsem tedy měla vysoká.
A bohužel tedy k žádnému velkolepému čtenářskému zážitku v mém případě nedošlo. Nebylo to vyloženě špatné, čte se to dobře, postava vyšetřovatelky se slovenským původem potěšila, vykreslení atmosféry londýnských pajzlů a špatných čtvrtí taky, ale jinak se to celé veze na vlně severských krimi, které mi po pár týdnech splývají všechny dohromady.
Ale protože mám doma i další příběhy ze série, dám tomu ještě šanci.

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Původně jsem se chystala na Příběh služebnice, ale dřív se mi dostala do rukou autorčina novější kniha. Už anotace mě hodně zaujala. A zaujetí příběhem (který má reálný podklad a já o něm v životě neslyšela) mi vydrželo až do poslední stránky. Detektivní zápletka byla bezva, ale ještě víc mě nadchlo přiblížení nelehkého života všech emigrantů z Evropy, kteří se na americký kontinent vydalo před více jak 200 lety hledat svoje štěstí. Autentické dobové texty, které vyprávění pravidelně přerušovaly byly zajímavé, ale docela mě to při čtení rušil. Ale i tak je to pořád kniha, kterou s radostí doporučím k přečtení.

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Po přečtení knih o Marii Sutrové, se Simon Mawer zařadil mezi autory, jejichž tvorbu budu bedlivě sledovat, protože nasadil laťku dost vysoko a jeho styl mě dost bavil.
O jeho knize Pražské jaro jsem slyšela ještě předtím, a na knihu jsem se chystala dlouho. Zklamaná jsem nebyla. Líbil se mi příběh, styl vyprávění, i (pro mě) nová perspektiva na historickou událost, která tolik ovlivnila naši novodobou historii.
Kdyby se tak chtělo autorovi vrátit k osudům postav této knihy v nějakém pokračování, to by byla paráda!

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Mám knihy Michaely Klevisové ráda a neodolám žádné, které se mi dostane pod ruku. Tahle mně zaujala nejdřív názvem, následně anotací. A nezklamala! Kdo je vrahem jsem sice (správně) odtušila až příliš brzy ( to je ale tím, že mám v tomhle žánru dost načteno, než chybou autorky), ale vlastně mi to vůbec nevadilo. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se příběh odehrává i uvěřitelnost chování většiny postav. Oceňuji, že v příběhu hrají důležitou roli reálné historické události a že se to v ní nehemží brutalitami a popisem sadistického chování, jak je v posledních letech u detektivních příběhů spíše pravidlo.

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Věděla jsem, že má být kniha založena na  osobních zkušenostech autorky, které jsem znala například z pořadu 13. komnata, kterou jsem před lety viděla a hodně se mi vryla do paměti. Zvolená forma vyprávění je poměrně experimentální a právem si asi zaslouží literární ceny. Na druhou stranu pro běžného čtenáře to asi bude dost neuchopitelné, zmatečné a výsledný efekt bude kontraproduktivní, což naznačuje i zdejší hodnocení. Jsem ráda, že se mi ta kniha dostala pod ruku, ale popravdě, být to ještě o něco delší, asi bych to ani nedočetla.

Záhada španělské truhly Záhada španělské truhly Agatha Christie

Velmi povedený výběr detektivních příběhů, od různých autorek. Agatha hraje zase prim, ale jsem ráda za rozšíření obzorů, protože ostatní autorky jsem neznala. A moc ráda si od nich v budoucnu ještě něco přečtu.

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Jsem velká fanynka vypravěčského talentu Petera Maye, takže mi vůbec nevadilo, že příběh, respektive vyšetřování, plyne jen velmi pomalu a má milion různých odboček od hlavní dějové linky. Byla jsem nadšená z toho, že se vyprávění vrátilo zpátky na Hebridy, jako v případě skvělé trilogie Ostrov Lewis. Taky jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco víc o místním tradičním textilním průmyslu, protože je to poměrně zajímavé jen samo o sobě. Ale závěr knihy byl tak přitažený za vlasy a postavy se chovali nelogicky, že se mi celkový dojem z knihy dost pokazil. Bohužel.

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Skvěle napsaná (a přeložená) novela, která pracuje s jedním z posledních společenských tabu, která v dnešní době ještě přetrvávají. Opravdu jsem si to hodně užila, byť ústřední téma a chování hlavní postavy je minimálně znepokojivé. Závěr knihy jsem odtušila o něco dříve než asi bylo záměrem, ale pocit, že šlo o  dost výjimečnou literární záležitost rozhodně přetrvává i dlouho po přečtení.