Budly Budly komentáře u knih

Nežádoucí efekt Nežádoucí efekt Christopher M. Priest (p)

Jediná kniha, ktorú som kedy čítala a bola horšia ako film. Nechcem povedať, že bola vyslovene zlá. Veľmi zaujímavá a fascinujúca, lenže... Nolan je Nolan (režisér filmu). Preto vždy, keď počujem, že knihy sú VŽDY lepšie ako filmové spracovania, tak odpovedám, že to nie je pravda a práve tu sa mi to dokázalo.
Ak čakáte, že je to podobné filmu, tak dosť vzdialene. Áno, sú tam dvaja eskamotéri, nejaká tá žena jedného z nich, rivalita... Ale ak si chcete prečítať túto knihu a čakáte, že sa to bude podobať filmu (ako zväčša to tak býva, že sa film podobá knihe a len občasne sa zmenia fakty) tak budete veľmi prekvapení a možno si potom budete tiež vravieť, že prvá kniha, ktorá je horšia (ale nie zlá!) ako film.

14.12.2012 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Jednotka ma vážne chytila. Napínavé, akonáhle bola v aréne nemohla som ju od seba odtrhnúť. No potom to už išlo dolu vodou. Dvojka o tom istom a trojka? To bolo číre utrpenie! Až tu som si uvedomila, že Suzanne Collins serie na niečo také ako psychika postavy. Vytvorí si nejakú Katniss, ktorá sa správa ako narušený človek, takmer necíti žiadne emócie. Niekto zomrie a ona čo? Normálny človek by žialil, možno nejaká tá slza... A ona? Pozastaví sa nad tým ako nad chladným faktom. Potom dokonca ešte úžasná čerešnička na torte, postava, ktorá tam aj niečo cíti kvôli istej udalosti bude bezicitná. (Nebudem však prezrádzať kto). Akoby sa vyslovene bála postáv, ktoré dokážu cítiť. A prečo? Lebo ona to nedokáže vierohodne opísať. Celá trojka ma neskutočne iritovala.

13.06.2012 2 z 5

Strach múdreho muža Strach múdreho muža Patrick Rothfuss

Kniha sa okamžite stáva mojou obľúbenou a aj tých vyše 800 strán mi príde málo, čo sa mi pri iných knihách nestáva. Keď som to čítala, nešťastne som si uvedomovala, že sa to raz skončí. Raz tú knihu dočítam, odložím ju s pocitom, že som príbeh absorbovala. Áno, budem si ju môcť prečítať znova, ale ten neopakovateľný knižný zážitok už znova nezažijem. Odložím si ju niekde a keď budem stará a s nanič pamäťou, znova si ju otvorím a začítam sa do toho magického príbehu.
Ak by to bolo možné, čítala by som ju stále a zakaždým by som si po jej dočítaní zmazala pamäť. Poznáte o, keď nájdete knihu, ktorá vás tak silno ovplyvní, že nemáte chuť robiť hocičo iné, len ju čítať? Prežívať ten príbeh? Súcitiť s hlavným hrdinom? Keď knihu odložíte kvôli iným povinnostiam, tak sa nezamýšľate nad bežnými problémami ale nad knihou, ktorá si vás podmanivo získa, až sa do nej zamilujete.
Rothfuss patrí k tej malej skupinke spisovateľov, ktorý môžu písať aj o ceste kôrke chleba tráviacim systémom a bude to úžasný príbeh. No on nepíše o ceste kôrke chleba, ale o Kvotheovi Nekrvácajúcom, o ktorom ste možno počuli.

13.06.2012 5 z 5

Devět povídek Devět povídek J. D. Salinger (p)

Na knihách (a zároveň aj filmoch) milujem, že to nie je ako bežný život. Síce, áno, je to ilúzia skutočného života. Reality. Ale stále je potrebná tá ilúzia. Všetko, na čo sa počas knihy spýtate, by malo byť aj vysvetlené. Menšie detaily, ktoré si nechávajú autori pre seba a chtivých čitateľov, na tie teraz nemyslím. Ale ak sa poviedka (či v inom prípade román, film) skončí tak, že niečo nesmierne podstatné, zostane otvorené, tak to je buď úplne geniálne, alebo podrazácke.
Ja som to brala ako podrazácke, spočiatku. Hnevala som sa na autora, prečo nám to, (čitateľom) robí? Drží nás v napätí, necháva priestor pre našu fantáziu? Veď koniec-koncov, nato sú knihy, pre rozširovanie fantázie. Ale, treba poznať hranice. No čím ďalej som to čítala a na absolútne každej poviedke som niečo takéto nachádzala, našla som v tom určité čaro, ktoré si ma celkom obstojne získalo.

13.06.2012 4 z 5

Džínsový denník 2 Džínsový denník 2 Zuzana Šulajová

Prišlo mi to, akoby niekto prepadol autorku po napísaní jednotky a povedal jej: "Tak toto teda nie! Tak to nemohlo skončiť!" A tak sa rozhodla, že to prepíše a napíše dvojku, ktorá je presne o tom istom, len tá hlúpa Paula ma iritovala ešte viac.

19.05.2012 2 z 5

Dievča z minulosti Dievča z minulosti Zuzana Šulajová

No ja som sa strašne nudila, kebyže počas čítanie neležím v nemocnici, tak by som sa na to riadne vykašľala, ale keď človek nemá nič lepšie po ruke...

19.05.2012 3 z 5

Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Jeph Loeb

Trocha ma to sklamalo, tak som sa na to tešila a napokon to bolo čo sa týka príbehu horšie ako obyčajné tenučké komiksy zakúpiteľné za dve eurá.

Súmrak Súmrak Stephenie Meyer

Nebudem sa vyhovárať na vek, kedy som to čítala. nebudem tvrdiť, že vtedy sa mi to páčilo, no teraz už nie. Nebudem tvrdiť, že tú knihu nemám rada. Lebo neklamem. Veď načo aj klamať? Niektorí ľudia, si isto myslia, že za tento svoj názor by som sa mala hanbiť. Ale nehanbím sa. Mám taký pocit, že s príchodom tejto knihy a jej popularitou sa udiali zvláštne veci. Masy ju začali milovať a masy nenávidieť. Teraz už ťažko posúdiť, ktorá masa je väčšia, než tá druhá.
Táto kniha je zvláštne lepkavá, a na koho že sa nalepí? Na nešťastné ženy, ktoré občas rady vypnú. Alebo na tínedžerky, ktoré ani poriadne nevedia, čo je láska a radi by si ju predstavovali tak, ako je opísaná v tejto knihe. Ak sa vám kniha nepáči - fajn, je to pochopiteľné. Ale nie je dôvod urážať tých, ktorým sa to páči. Učte sa rešpektovať názory ostatných.

Ptolemaiova brána Ptolemaiova brána Jonathan Stroud

Áno, to by nebola moja kamarátka, keby mi nekúpila práve poslednú knihu zo série bez toho, aby som čítala tie dve pred tým! Ale aj tak som jej za to vďačná, chvíľami to bolo také nudnejšie a striedanie rozprávačov ma nútilo prevracať stránky dopredu a tešiť sa na to, kedy jeden rozprávač skončí a druhý začne, ale aj tak ma ten koniec napokon dostal.

19.05.2012 4 z 5

Gričská čarodějnice 2. - Komtesa Nera Gričská čarodějnice 2. - Komtesa Nera Marija Jurić Zagorka (p)

Neviem sa rozhodnúť, ktorú z týchto prvých dvoch dielov mám najradšej, ale asi to predsa len bude tá jednotka, možno práve preto, lebo bola prvá. Táto je o dosť temnejšia a hrozivejšia, ale čím viac si človek zisťuje o tomto období upalovania čarodejníc, zisťuje, ako veľmi dobre je to napísané a koľko si toho musela autorka zistiť. (Obsahuje to najkrajšie romantické listy, ktoré som kedy čítala.)

19.05.2012 5 z 5

Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Marija Jurić Zagorka (p)

Každý človek má nejakú knihu, ktorá mu otvorila svet literatúry, ukázala mu všetky krásy a prinútila ho dočítať to dokonca a nielen to, ale začať čítať aj iné knihy. Pre mňa to bola táto kniha (akurát ma irituje, že tu je to rozdelené do dvoch častí). Do ktorej som sa neodvratne zamilovala. Myslím, že som ju dočítala za dva dni, ktoré boli najkrajšie dva dni strávené čítaním, kedy som sa od toho nemohla odtrhnúť, nemohla som to prestať čítať.

Odhalenie Odhalenie Marja Holecyová

Neviem, čím to je ale trojka sa mi páčila najviac z celej série. Možno je to tým, že prišli do Polisu, nastúpili do Velesu a bolo tam veľa nového. Strašne som si obľúbila Aslexa vďaka tomu, aká originálna postava to bola. Zároveň sa mi v trojke páčil ten nápad s duelom. (Čo som si rovnako vďaka tomuto súťaženiu aj najviac obľúbila zo série Deltora - Púšť skazy)

Blúdenie Blúdenie Marja Holecyová

Páčilo sa mi to viac ako Predurčenie! Viac som sa na tom smiala a bolo to napínavejšie. Dúfam, že sa to bude gradovať a trojka bude ešte lepšia a štvorka najlepšia! Dokonca aj nápad s novou mystickou krajinou, ktorá sa predsa len ukrýva niekde na Slovensku.

Predurčenie Predurčenie Marja Holecyová

Netreba knihu odsudzovať preto, že to napísala slovenská autorka. A rovnako to neporovnávajte s Harrym Potterom, potom by sme už mohli takto porovnávať všetky fantasy knihy. Páči sa mi akým spôsobom je to napísané. Opisy miest sú také realistické, že si ich viem dokonale predstaviť. Kniha sa mi páčila hlavne preto, že to bolo pútavé a že to nebolo pritiahnuté za vlasy. Vymyslela si vlastný sve, sklbený s tým naším, vlastný spôsob mágie, trochu inovovaný, no aj tak veľmi zaujímavý. Proste pr(a)vé slovenské fantasy!

19.05.2012 4 z 5

Úžasné spojenie Herucula a zároveň je to kniha, v ktorej sa perfektne ukáže jeho povaha, v ktorej musí každému dokázať, že aj keď možno vyzerá tak, ako vyzerá, neoplatí sa s ním zahrávať. Na jedno sa zakaždým spolieham, keď čítam prípad s Herculom - vždy ma prekvapí.

Opona Opona Agatha Christie

Najlepšia z jej kníh, ktoré som čítala. Agatha Christie je majsterkou detektívneho žánru, čo nám opäť dokazuje aj pri tejto knihe. Nechápem, prečo to tak málo ľudí čítalo. Veď haló - posledný prípad Hercula Poirota, toho slávneho detektíva s vykrútenými fúzikmi a svojskou hlavou. Môžem úprimne povedať, že to nie je len jedna z najlepších kníh od nej, ale kníh celkovo.

19.05.2012 5 z 5

Jeskyně strachu Jeskyně strachu Emily Rodda (p)

Nemôžem zaprieť to, že som sa potešila z toho že Deltora pokračuje, ale zároveň som si pomyslela: Čo tam che ešte preboha písať? A musím povedať, že mi to celé prišlo len akoby sa nedokázala rozlúčiť s dlhoročnými priateľmi, o ktorých písala. Tak si vymyslela ďalšie veci, po ktorých môžu pátrať. Niekto by jej mal prezradiť, že sa treba vedieť rozlúčiť s postavami.

19.05.2012 3 z 5

Poušť zkázy Poušť zkázy Emily Rodda (p)

Toto je moja najobľúbenejšia kniha, z celej série. Zbožňujem ak je v príbehu nejaká súťaž, v ktorej si musia merať sily, Zároveň sa mi to zdá najviac prekvapivé, vtipné (napríklad kvôli menám) a jednoducho najlepšie z Deltory.

Očistec bláznov Očistec bláznov Martina Solčanská

Zaujímavá kniha od slovenskej autorky, zobrazovaná zaujímavým realistickým pohľadom. To malé aprílové dievča vyrástlo, dospelo a tak isto sa mi to zdá aj s knihou. Síce ani tá pred tým nebola zúfalo zamilovaná, ale táto ukazuje úskalia každodenného života a to, že to nie je také "peříčko" ako sa môže niekomu zdať.

Smrť a ružové lodičky Smrť a ružové lodičky G.M. Malliet

Detektívky čítam preto, lebo som rada prekvapená. Zaskočená, aby som si mohla povedať - tak toto som vôbec nečakala! A práve pri tejto detektívke mi to prišlo až príliš jednoduché. Vraha som síce, neodhalila, ale ani len som sa o to nesnažila. Nezaskočilo ma to, skôr som si povedala, že to bol trápny pokus prekvapiť čitateľa, ale sklamalo to.