boticelli boticelli komentáře u knih

Mona Mona Bianca Bellová

Atmosféra hutná a nehostinná stejně jako v Jezeru, příběh se mi líbil dokonce o něco víc.
Mona uvězněná v nefungujícím světě plném tradic, zvyků a válek. Jak dlouho vydrží žít podle pravidel mužů?

05.10.2019 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Můj největší dojem z knihy je otázka - co si o tom příběhu mám myslet? I když mě vyprávění nějak moc nestrhlo, po přečtení mi to v hlavě běhá sem a tam. Výborný doslov napoví ale na význam Betonové zahrady si budu muset stejně přijít sám...

29.09.2019 4 z 5

A dojemné.

15.09.2019 5 z 5

Střih Střih Nathan Hill

Velkolepý román!
Autor se bez kompromisu trefuje do zajímavých témat: současná konzumní společnost, sexualita, politika, Allen Ginsberg, válka ve Vietnamu, nesprávná životní rozhodnutí...
Kniha nepostrádá vtip ani napětí, hromadu výtečně napsaných postav, překvapivé (a působivé) finále... a i ta lovestory se povedla!

Myšlenka z knihy:
“Je to asi ten nejnebezpečnější druh Američana, jaký existuje: heterosexuální běloch, který nedostal, co chtěl.”

13.09.2019 5 z 5

Všichni sou trapný Všichni sou trapný Simona Bohatá

Sněženky a Machři ze Žižkova. Útlá knížka ale i přesto na mě dýchla (až nostalgická) atmosféra normalizace během školního roku v jedné z nejzajímavějších pražských čtvrtí.

11.09.2019 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Toto krátké, klasické dílko mě opravdu pobavilo!
Lidské vlastnosti - vlezdop*delectví či úplatnost, které fakt nemám vůbec rád, tady dostávají roztomile na frak!

28.08.2019 5 z 5

Pěna dní / Červená tráva Pěna dní / Červená tráva Boris Vian

Na podobnou „poetiku” asi nejsem stavěn, magický realismus a podobné styly se mi prostě nečtou dobře. Škoda, těšil jsem se ale po pár stránkách odkládám.

26.08.2019

Praha v srdci Praha v srdci Renáta Fučíková

Praha a známé i méňe známé střípky z její minulosti doprovázené krásnými ilustracemi. Prahu mám opravdu v srdci.

26.08.2019 5 z 5

Kniha upírů Kniha upírů Eduard Martin (p)

Tajemná procházka starou Prahou, ulice osvětlené plynovými lampami vás dovedou na Malou Stranu, do sklepení starého paláce kde ožívá... co vlastně?
Mimochodem jsem se dozvěděl, co znamená literární útvar romaneto, a toto romaneto vám nedovolí přestat číst dál...

08.08.2019 5 z 5

Bílá zvířata jsou velmi často hluchá Bílá zvířata jsou velmi často hluchá Ivana Myšková

Tyto povídky jsem četl dlouho... Vskutku originální vydání knihy ovšem nevyváží (pro mě) nevýrazný obsah. Až na titulní povídku mi žádná neuvízla v paměti.

04.08.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Od paní Mornštajnové si přečtu každou budoucí knihu. V tomto románu projdeme téměř celé minulé století a to mě baví.

03.08.2019 5 z 5

Návštěva bandy rváčů Návštěva bandy rváčů Jennifer Egan

Nečekaně dojemné! Ale i divoké. A hlavně tak nějak lidské. A zajímavě napsané - povídky, co tvoří dohromady román rozvrhnutý do několika dekád s přesahem až do blízké budoucnosti. Radost číst, zkusím i autorčiny další díla.

28.07.2019 5 z 5

Anděl ve výklenku Anděl ve výklenku Tennessee Williams (p)

Překvapivě otevřeně napsané povídky. Na svou dobu musely být přímo odvážné. Ale to by nesměl být starý dobrý Tennessee! Píše ze života a tak to mám rád!

12.07.2019 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Vůbec bych netvrdil, že má román otevřený konec. Kniha končí naprosto strhujícím způsobem! Lidská psychika dovede být pěkně zákeřná. Je to smutný a tragický příběh, autorka velice přesvědčivě a napínavě vykreslila téma šílenství spojené s mateřstvím a osobním traumatem. Silné čtení.

08.07.2019 5 z 5

Pustá duše Pustá duše Dan Simmons

Jak hodnotit knihu žánru, který normálně nečtěte? Mám pocit, že méně je někdy více. Ty odborné pasáže jsou až moc odborné a zdlouhavé a ostatní divoké scény směřují až k thrilleru či hororu...
Nicméně jedna dějová linka mě přece jen okouzlila - ta s postiženým, slepým a hluchým chlapcem, co v jedné scéně přijede jako zářící Bůh na svém plyšovém medvídkovi. To bylo magické.

03.07.2019 4 z 5

Koktejl podle mého gusta. Srdcervoucí. Ostře vtipné. Ze života. A stejně jako Tramvaj do stanice Touha i filmové zpracování (až na podstatné detaily v obou dílech - homosexualita - jež nebyla v tehdejší době žádoucí) vynikající!

01.07.2019 5 z 5

Duely Duely Antonín Bajaja

I přes krkolomný styl psaní, kdy každý odstavec vypráví příběh z jiného pohledu, musím hodnotit vysoce, poněvadž jako celek mi román učaroval.
Dnes a tenkrát, před sto lety.
Jak moc se žití změnilo. A to je kniha z r. 88, dnes jsme opět o kus dál...
...v řiti. (knižní mluva)

26.06.2019 5 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Nezapomenutelá Blanche!
Nezapomenutelná divadelní hra!
Jde o životní drama ale mistr Tennessee Williams vás donutí se i zasmát.
Hloupým a hrubým lidem stačí daleko méně ke štěstí než lidem jemným a premýšlejícím.
Ach jo, milá Blanche...

24.06.2019 5 z 5

Z hlubin Z hlubin Margaret Atwood

Zajímavý a velice dobře popsaný charakter všech čtyř hlavních postav během sedmi dnů na odlehlém místě.
Člověk versus příroda. Jak tato symbióza dopadne, když se nad ní autorka pozastavila už tenkrát..?

13.06.2019 4 z 5

Padaná letní jablka Padaná letní jablka Dora Čechova

Ideální na letní večer po sběru padaných letních jablek. Povedené příběhy, dva či tři dokonce nezapomenutelné.

03.06.2019 5 z 5