Návštěva bandy rváčů

Návštěva bandy rváčů https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123490/bmid_navsteva-bandy-rvacu-TsP-123490.jpg 4 101 26

„Čas je rváč,“ říká jedna z mnoha postav, jejichž propletenec vztahů a osudů sledujeme od 70. let 20. století až do roku 2020. Bývalý punkrocker Bennie Salazar to v hudební branži dotáhne až na majitele úspěšného hudebního labelu, ale v osobním životě to není žádná sláva. Krize hudebního průmyslu jde v jeho případě ruku v ruce s krizí středního věku a Bennie sahá po alternativních řešeních – sype si do kávy šupinky zlata k posílení potence. Jeho asistentka a pravá ruka Sasha zase celý život bojuje se svou kleptomanií a traumaty z nešťastného dětství. Spisovatelka suverénně přeskakuje mezi žánry i vypravěči, střídá časové roviny: spolu s Benniem, Sashou a dalšími z celé mozaiky postav pendlujeme mezi New Yorkem, Neapolí a dalekou Keňou. Jedním z vrcholů autorčina literárního mistrovství je ta část díla, kterou Sashina dvanáctiletá dcera odvypráví jako powerpointovou prezentaci. Jennifer Eganová dokazuje, že v životě i v literatuře je možné všechno.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

A Visit from the Goon Squad , 2010

Radimka
Radimka
15.08.2023 2 z 5

Tak s tím jsem se hodně prala a skoro jsem to vzdala. Mám ráda prolínání postav, ale tohle pro mě byl velkej bordel a hlavně nevím, proč to vlastně paní napsala. A ten Pullizer? Kdyby jeho nebylo, nenechala bych si ji.

Jizi
Jizi
14.05.2023 3 z 5

Doslov mě přiměl se na knihu podívat trochu jinýma očima a vidět i to, co mi při čtení zůstalo tak nějak ukryto.
Možná je to tím, že Egan od vydání pár jedinců úspěšně vykradlo nebo možná ona úspěšně vykradla někoho jiného, ale mám neodbytný pocit, že jsem všechno, co je v bandě rváčů obsaženo, už někde četla.
Provázanost osudů je zábavná stejně jako promísené časové linie, jen jsem pořád (spoiler: marně) čekala na ten whow moment, který jí vysloužil toho Pulitzera.
Nedočkala jsem se.
Vize budoucího světa je roztomile mimo.

KapitánSmrt
KapitánSmrt
08.05.2023 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha o ztracených iluzích. Je zajímavé sledovat, jak mládí plné síly a ideálů postupně hřadne a v konfontaci s tvrdou realitou nakonec upadne do každodenní rutiny a šedi. Text na mě zapůsobil hlavně tím, že právě v obdobné životní etapě se nyní nacházím. Kde jsou ty velkolepé sny a cíle? Kdesi ukryté pod nánosy průměrnosti a ubíjející nudy v nesmyslné práci... Jak se s něčím takovým vyrovnat? S vlastním selháním? S dospělostí? S ubívajícími silami? Snad ironií? Nebo přijetím vlastní průměrnosti a bezvýznamnosti? Kdo ví. Na to kniha neodpoví. To je již na každém z nás.

jitka7047
jitka7047
29.07.2022 1 z 5

Nuda....příběhy o obyčejných lidech vedoucí normální obyčejné životy. Nebo jsem to fakt nepochopila....

tweed
tweed
10.10.2021 5 z 5

Prosím zastavte čas, protože tato knížka ve mně (kromě podivného zájmu o pauzy v písních) probudila silné obavy ze stárnutí. Co když je jediným happyendem spořádaný život s dětmi, co když všichni žijeme tragicky... proč se mi to vlastně líbilo? Měla vůbec tato kniha za cíl dát mi nějaké poučení? Snad ne, protože by bylo dost k mé nelibosti. Nicméně miluju příběhy sestavené z životních epizod lidí, kteří spolu více či méně souvisí. Poskoky časové i zeměpisné. Chvíle, kdy vlastně ani nevíte, jestli si z toho můžete sestavit nějaký hlavní příběh. Tohle všechno mi přijde nesmírně fascinující. Pokud si v takovém typu knížek (narozdíl ode mě) nelibujete, zřejmě ani v této knize nějaké velké zalíbení nenajdete. Postavy jsou zajímavé, ne však úplně výjimečné a mnohokrát se o nich dozvíte zoufale málo, ale pro mě to je jasných 5/5 Já o nich nechci vědět úplně všechno, často stačí nakouknout a víte víc, než kdybyste o daném člověku přečetli krátký román. Nebo si to alespoň můžete myslet

Zara
Zara
19.11.2019 5 z 5

Z knihy přidané na poslední chvíli do košíku kvůli zaokrouhlení počtu vypůjčených knih se vyklubala překvapivá čtenářská lahůdka, která lehce naklonila mé dosud nepříznivé hodnocení většiny amerických autorů na stupnici směrem nahoru.
Nutné číst poměrně pečlivě,občasný návrat k předchozím kapitolám není od věci - výsledkem je nádherně propracovaná řada útvarů (povídek?) propojených vzájemně nejen jednotlivými postavami, ale hlavně hudbou.

boticelli
boticelli
28.07.2019 5 z 5

Nečekaně dojemné! Ale i divoké. A hlavně tak nějak lidské. A zajímavě napsané - povídky, co tvoří dohromady román rozvrhnutý do několika dekád s přesahem až do blízké budoucnosti. Radost číst, zkusím i autorčiny další díla.

embi
embi
10.07.2019 5 z 5

Za mně dokonalé. Včetně doslovu.

bekule
bekule
27.10.2017 2 z 5

Ke knize mě přivedla hrdinka knihy Marta v roce vetřelce , no tentokrát to byl krok vedle. Nezaujala, očekávání bylo větší než konečný zážitek, k dočtení až do konce jsem se musela nutit.

mystyna
mystyna
25.10.2017 4 z 5

Ke knížce jsem se pořád nějak nemohla odhodlat díky komentářům o nepřehlednosti, spoustě postav apod. Když jsem jí konečně začala číst, byla jsem opravdu hodně nadšená. Každou kapitolu vypráví někdo jiný, kolikrát do půlky nevíte kdo, až pak někdo osloví onoho vypravěče jménem a vy si řeknete Aha! A všechno do sebe začne krásně zapadat, podle mě geniální a skvěle napsané.

Belatris
Belatris
23.08.2017 5 z 5

Parádní čtenářský zážitek. Co kapitola, to jiná doba i postava, přestože všechny jsou navzájem propojené. Ten, kdo byl jen letmo zmíněn v jedné kapitole, se objevuje jako ústřední postava jiné části v jiné době. Žádné ztrácení v ději ani postavách, prostě jen skvostná literární jízda. Čas není rváč, je to pavouk, který bez ohledu na nás spřádá a spřádá, a našeho řevu, nadávek a stížností si nevšímá. Strhující, místy syrové, jinde vtipné a ve všech kapitolách lidské. Banda putuje do skupiny oblíbených knih. Musím si ji co nejdříve pořídit do vlastní knihovny.

Suziella
Suziella
19.05.2017 3 z 5

K této knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. No, asi bych si k ní cestu jinak nenašla. Přečíst ji bylo náročné, dlouho jsem se jí prokousávala.
Často jsem se ztrácela - střídání času, mnoho postav. Občas mě pár stránek opravdu nebavilo, ale i musím uznat.. několik úsměvných chvilek se našlo.

mynamail
mynamail
23.02.2017 3 z 5

Nějak se v tom pořád nemohu zorientovat. Jednou se píše o tom, následně úplně o někom jiném, dále o dalších lidech (asi bych si je měla nějak spojit s těmi předchozími stránkami?), teď jsem v reále, teď několik let zpět, a teď to vypráví kdo vlastně? O sobě? O někom jiném? O kom? Sousísí to nějak spolu?
Uf! Jsem z toho čtení nějak unavená a to jsem tak před půlkou! Rozhodně to není takové dychtivé čtení, kdy se nemůžete dočkat, jak to vlastně všechno skončí a kdy cítíte, že žijete s postavami, o kterých čtete.
Nicméně: je to psáno (aspoň v českém překladu) hezkou češtinou. Jsou tam i části vyzývající k zamyšlení (jak může být šťastný promiskuitní člověk ve srovnání se zodpovědným jedincem žijícím pro svou práci a rodinu? ...). Kladně bych hodnotila některé kapitoly jako jednotlivé povídky (ovšem s otevřeným počátkem i koncem).
Tolik moje první setkání s knihou oceněnou Pulitzerovou cenou.

ber-tram
ber-tram
15.08.2016 3 z 5

Pěkně to zaonačuje doslov, což by nebylo extra lichotivé, kdyby patřil mezi nejsvětlejší momenty knihy ověnčené Pulitzerem, že.
Docela stojí za to, příběhy se protínají, dotýkají, řetězí, některé jsou ploché, jiné záživnější, jazyk šťavnatý, forma originální (kapitola v powerpointu). Hudební branže, polostín socek a mátožných existencí modeluje tomu všemu věrohodné kulisy. A inkasuje se za to Pulitzerova cena, no neskočte po tom! 39/16

Lazy
Lazy
18.05.2016 4 z 5

První kniha, kterou jsem si přečetl komplet v originále. Má angličtina sice není na super úrovni, ale příběhy jsem pochytil. A líbilo se mi to. Ačkoli Punks nod dead!, ale i punkrockeři stárnou.

rychlokvaška
rychlokvaška
21.04.2016 3 z 5

Docela jsem se pobavila.

GreenMagritte
GreenMagritte
05.04.2016 3 z 5

První a druhá povídka se super, ale nadšení se vytrácí s množstvím různých postav a perspektiv. Někomu může tento propletenec připadat rafinovaný, ale mně tohle střídání času/vypravěče/děje/místa už přišlo neuvěřitelně únavné. Kniha by na mne zapůsobila jistě mnohem líp, kdyby se soustředila hlavně na Sashu a Benniho a rozvíjela skvěle nakopnuté témata na začátku.

Jistě originální kapitolou je ta, v nichž Sashina dcera vypráví powerpointovou prezentací o autistickém bratru Lincolnovi, který ve slavných rokenrolových písních vyhledává pauzy. Jistě i nový přístup k formě dopomohl Eganové k obdržení Pulitzerovy ceny, na mě však tento koktejl zapůsobil průměrně.

lushi
lushi
10.02.2016 4 z 5

Kniha mě nesmírně bavila, přestože mezi příběhy nebylo zásadní propojení a žádná zápletka. Naštěstí v závěru kniha vyvrcholila, což mě hodně potěšilo. Když nebudete očekávat hloubku, knihu si snad užijete. Já byla velmi mile překvapena, protože knihu jsem koupila za 10,- v prodeji vyřazených knih (kniha je nová a nepoškozená) v knihovně.

Gagarin
Gagarin
01.12.2015 4 z 5

Některé povídky byly lepší, některé mě trochu nudily a v množství postav jsem se poněkud ztrácel. Nápad se střídáním uměleckých prostředků, pozic mluvčích, úhlů pohledu na několik desítek let jedné "party" je ale velmi originální a Pulitzerovu cenu si kniha zasloužila zřejmě oprávněně. Váhám mezi 3-4 hvězdami.

fish33
fish33
01.12.2015 1 z 5

Jedno velké zklamání. Ohromné množství postav a jednotlivých příběhů ve zmateném časovém sledu, až se z toho stává pro čtenáře trochu zmatek. Postrádal jsem také nějakou hlubší pointu. Knihu jsem už od půlky četl spíše z donucení a očekávání nějakého velkého finále, ale přiznám se, že do posledních 30 stran jsem se už dokopat nedokázal.