Návštěva bandy rváčů

Návštěva bandy rváčů

„Čas je rváč,“ říká jedna z mnoha postav, jejichž propletenec vztahů a osudů sledujeme od 70. let 20. století až do roku 2020. Bývalý punkrocker Bennie Salazar to v hudební branži dotáhne až na majitele úspěšného hudebního labelu, ale v osobním životě to není žádná sláva. Krize hudebního průmyslu jde v jeho případě ruku v ruce s krizí středního věku a Bennie sahá po alternativních řešeních – sype si do kávy šupinky zlata k posílení potence. Jeho asistentka a pravá ruka Sasha zase celý život bojuje se svou kleptomanií a traumaty z nešťastného dětství. Spisovatelka suverénně přeskakuje mezi žánry i vypravěči, střídá časové roviny: spolu s Benniem, Sashou a dalšími z celé mozaiky postav pendlujeme mezi New Yorkem, Neapolí a dalekou Keňou. Jedním z vrcholů autorčina literárního mistrovství je ta část díla, kterou Sashina dvanáctiletá dcera odvypráví jako powerpointovou prezentaci. Jennifer Eganová dokazuje, že v životě i v literatuře je možné všechno. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/123490/navsteva-bandy-rvacu-123490.jpg 456

A Visit from the Goon Squad (2010)

Vydáno:, Odeon

Suziella

K této knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. No, asi bych si k ní cestu jinak nenašla. Čtení mi trvalo déle jak 2 týdny.
Často jsem se ztrácela - střídání času, mnoho postav. Občas mě pár stránek opravdu nebavilo, ale i musím uznat.. několik úsměvných chvilek se našlo.

mynamail

Nějak se v tom pořád nemohu zorientovat. Jednou se píše o tom, následně úplně o někom jiném, dále o dalších lidech (asi bych si je měla nějak spojit s těmi předchozími stránkami?), teď jsem v reále, teď několik let zpět, a teď to vypráví kdo vlastně? O sobě? O někom jiném? O kom? Sousísí to nějak spolu?
Uf! Jsem z toho čtení nějak unavená a to jsem tak před půlkou! Rozhodně to není takové dychtivé čtení, kdy se nemůžete dočkat, jak to vlastně všechno skončí a kdy cítíte, že žijete s postavami, o kterých čtete.
Nicméně: je to psáno (aspoň v českém překladu) hezkou češtinou. Jsou tam i části vyzývající k zamyšlení (jak může být šťastný promiskuitní člověk ve srovnání se zodpovědným jedincem žijícím pro svou práci a rodinu? ...). Kladně bych hodnotila některé kapitoly jako jednotlivé povídky (ovšem s otevřeným počátkem i koncem).
Tolik moje první setkání s knihou oceněnou Pulitzerovou cenou.

ber-tram
15.08.2016

Pěkně to zaonačuje doslov, což by nebylo extra lichotivé, kdyby patřil mezi nejsvětlejší momenty knihy ověnčené Pulitzerem, že.
Docela stojí za to, příběhy se protínají, dotýkají, řetězí, některé jsou ploché, jiné záživnější, jazyk šťavnatý, forma originální (kapitola v powerpointu). Hudební branže, polostín socek a mátožných existencí modeluje tomu všemu věrohodné kulisy. A inkasuje se za to Pulitzerova cena, no neskočte po tom! 39/16

Lazy
18.05.2016

První kniha, kterou jsem si přečetl komplet v originále. Má angličtina sice není na super úrovni, ale příběhy jsem pochytil. A líbilo se mi to. Ačkoli Punks nod dead!, ale i punkrockeři stárnou.

rychlokvaška
21.04.2016

Docela jsem se pobavila.

GreenMagritte
05.04.2016

První a druhá povídka se super, ale nadšení se vytrácí s množstvím různých postav a perspektiv. Někomu může tento propletenec připadat rafinovaný, ale mně tohle střídání času/vypravěče/děje/místa už přišlo neuvěřitelně únavné. Kniha by na mne zapůsobila jistě mnohem líp, kdyby se soustředila hlavně na Sashu a Benniho a rozvíjela skvěle nakopnuté témata na začátku.

Jistě originální kapitolou je ta, v nichž Sashina dcera vypráví powerpointovou prezentací o autistickém bratru Lincolnovi, který ve slavných rokenrolových písních vyhledává pauzy. Jistě i nový přístup k formě dopomohl Eganové k obdržení Pulitzerovy ceny, na mě však tento koktejl zapůsobil průměrně.

lushi
10.02.2016

Kniha mě nesmírně bavila, přestože mezi příběhy nebylo zásadní propojení a žádná zápletka. Naštěstí v závěru kniha vyvrcholila, což mě hodně potěšilo. Když nebudete očekávat hloubku, knihu si snad užijete. Já byla velmi mile překvapena, protože knihu jsem koupila za 10,- v prodeji vyřazených knih (kniha je nová a nepoškozená) v knihovně.

Gagarin
01.12.2015

Některé povídky byly lepší, některé mě trochu nudily a v množství postav jsem se poněkud ztrácel. Nápad se střídáním uměleckých prostředků, pozic mluvčích, úhlů pohledu na několik desítek let jedné "party" je ale velmi originální a Pulitzerovu cenu si kniha zasloužila zřejmě oprávněně. Váhám mezi 3-4 hvězdami.

fish33
01.12.2015

Jedno velké zklamání. Ohromné množství postav a jednotlivých příběhů ve zmateném časovém sledu, až se z toho stává pro čtenáře trochu zmatek. Postrádal jsem také nějakou hlubší pointu. Knihu jsem už od půlky četl spíše z donucení a očekávání nějakého velkého finále, ale přiznám se, že do posledních 30 stran jsem se už dokopat nedokázal.

Darjam
17.05.2015

Od knihy jsem toho moc nečekala, ale naprosto mě dostala a překvapila. Skvěle napsané! Úžasná kniha a vřele doporučuji

Taťka Hraboš
10.05.2015

Velmi pěkná kniha. Brilantní styl, zajímavá mozaika postav a osudů, u některých postav mi bylo líto, že už se o jejich osudu už více nedozvím. Každá kapitola trochu jiná, každá měla své kouzlo, ale nejvíc mě fascinovaly ty se Sashou a jejími dětmi. Určitě si od autorky ještě něco přečtu.

hroubek
03.04.2015

Zajímavě napsaná knížka, které sluší mozaikově provázané vyprávění několika postav. Postavy si jde velmi snadno oblíbit a několikrát se stane, že si přejete o nějaké postavě vědět více. Některé kapitoly jsou pomalejší a někdy nezáživnější, ale ve výsledku začnou dávat mnohem větší smysl a jejich provázanost je dost působivá.

Lost Soul
25.06.2013

Moc se mi líbilo prostupování postav jednotlivými příběhy, které popisují osudy lidí spjatých s hudbou a odehrávají se na různých místech (většinou NY, ale také Neapol, Keńa) v různých dobách, poslední dva příběhy se odehrávají v budoucnosti.

beanstk
25.06.2013

Knížka je napsána oblíbenou metodou jednotlivých povídek, které jsou ovšem ve "vyšším" plánu propojeny některými postavami - ale dají se číst i samostatně. Vše se plasticky točí kolem nahrávacího průmyslu v USA v posledních 40-ti letech.

Flipper
14.03.2013

Vzostupy a pády v striedajúcich sa časoch a postavách sú len nehorázne mätúce, než vypovedajúce. Veľká škála postáv sa buď hnevá na svoj život, vzťahy, závislosti, rodinu a ak nie tak spomínajú aké to bolo voľakedy cool keď boli mladí. Egan servíruje práve ten frustrujúci ekonomický a vzťahový život Američanov, ktorý je mi nechutný a celkovo zle čitateľný. Výnimka, ktorá by mohla mať vlastnú miniknihu, je grafová kapitola "slavné rockenrolové pauzy". Invenčná snaha Alison Blakové pospájať nesúvislú minulosť do denníka v tvare powerpointovej prezentácie, vrhá do celkového historicko-príbehového chaosu jasné svetlo. Na celú knihu, je to však aj tak hrozne málo.

Pulitzerova cena

Jennifer Egan

Jennifer Egan
americká, 1962

• Návštěva bandy rváčů (2012)
  • Hrad (2014)