borupet borupet komentáře u knih

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Příběh se zajímavou zápletkou z oblíbeného prostředí skotských ostrovů. Mám ráda knížky s vědeckým podtextem. Genetický výzkum včel je hodně zajímavé téma, zejména ve spojení s udržitelností planety. Nechyběly barvité popisy neobyčejného prostředí, jak jsme u autora zvyklí. Určitě doporučuji k přečtení. Trilogie z ostrova Lewis ale nasadila příliš vysokou laťku, kterou se touto knihou překonat nepodařilo.

15.01.2023 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Moje první knížka od autorky a docela mě nadchla. Sice jsem se na začátku trochu ztrácela v postavách, ale jinak bylo vše jak má být. Napínavé až do konce. Líbila se mi osobní linie vyšetřovatelky a hlavně styl psaní v krátkých kapitolách. Opravdu mě to bavilo, těším se na další díl.

30.05.2022 4 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Na písničkách Karla Gotta jsem vyrostla. Kniha je velmi povedená, obsáhlá a zpěvákova pokora k životu z ní doslova sálá. Je úžasná právě proto, že ji napsal on sám. Karel Gott je Pan zpěvák, legenda. Byl, je a bude vždycky jen jeden.

05.10.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Velmi povedené. Chytí a nepustí. Prolínání dvou časových linek, postupné a pomalé odkrývání minulosti, přesně dávkované, aby udrželo pozornost během celého příběhu. K tomu detailní popisy drsné přírody a nevyzpytatelného moře. Popisy, které Vám umožní být součástí všeho toho tajemného dění. Za mě dokonalé.

27.08.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Skvělá kniha. Mám ráda Petru Soukupovou, její styl mě baví, v jejích příbězích člověk vždy najde i kus sebe sama. Je to syrové, realistické, nepřikrášlené, přesně takové, jaký je obyčejný život.

25.12.2020 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Příběh se mi moc líbil, příjemné, čtivé, poutavé... Psychologické úvahy, popisy nálad, prostředí, všeho tak akorát na jednu část života hlavního hrdiny... Za mě skvělé, pan Hájíček se mi trefuje do noty.

17.11.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Moje první kniha od autora. Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale pak to bylo skvělé. Možného pachatele jsem odhadla poměrně brzo, trochu mi vadilo, že i v knize byl odhalen dost dlouho před koncem.... Ale čtení napínavé, příjemné, určitě si ještě něco od autora přečtu.

13.11.2020 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Tak tohle je zatím nejlepší z pěti přečtených. Příběh má šmrnc, spád a pěkně se čte. Chytí a nepustí. Moc jsem si autorku oblíbila. Těším se na další.

01.10.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velice zdařilé, neotřelá zápletka v civilizací málo dotčené norské přírodě. Příběh má spád, dokonale vykreslená psychologie postav (typické pro autorku) mu vůbec neubírá na intenzitě a knihu prostě není možné odložit.... Skvělé.

13.09.2020 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Opět šokující nepředvídatelný motiv, Kepler nezklamal. Ale šestá po sobě už byla asi příliš. Teď ráda sáhnu po nějaké oddychovce, násilí už bylo moc.

11.04.2020 5 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Knihu jsem si koupila kvůli výzvě a úplně mě strhla a pohltila, četla jsem každou volnou chviličku. Moc se mi líbila dějová linka z minulosti, kratší kapitoly a ostravský slang. Poutavě vymyšlený příběh, ani příliš jednoduchý ani hodně složitě propletený, prostě tak akorát. Drsnější konec, ale proč ne... Pro mě doteď neznámá autorka se rázem dostala do mých oblíbených, určitě si přečtu její prvotinu. Za mě super!

17.12.2019 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

(SPOILER) Další díl dokonalé série nezklamal. Hodně brutální, ale napínavý jako všechny předchozí. Trochu mě mrzely nesrovnalosti v Lucově diagnóze, napřed selhávání ledvin, potom jater. Takových detailů tam bohužel v tomto díle bylo více. Ale jako celek výborné.

05.05.2024 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Tak tento druhý díl byl snad ještě lepší než první. Prostě byl dokonalý :-) Bravurně zpracovaná zápletka, ke konci to bylo neskutečně napínavé. Smekám před autorkou, domyšlené do posledního detailu. Dokonalé.

09.03.2024 5 z 5

Ledoborec Ledoborec Kristina Ohlsson

Velmi zdařilé pokračování detektivní série s Augustem a Marií. Zasazeno do nádherného prostředí severské zimy. Čtivý příběh, autorce se podařilo udržet čtenáře v napětí až do konce. Za mě byla Bouře maličko napínavější, ale to je asi věc názoru. Paní Ohlsson umí.

19.01.2024 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Typická Petra Soukupová, naštěstí nezklamala, protože jsem se na ni moc těšila. Její příběhy jsou opravdu ze života, každý se v nich najde (tedy alespoň já ano a soudě podle komentářů pode mnou nejsem sama). Je to nepřikrášlené, syrové, místy drsné, prostě typické pro autorku. Ikdyž mi vlastně všechny hlavní postavy lezly něčím na nervy, musím dát plný počet hvězdiček, protože to bylo čtivé a hlavně uvěřitelné. Moc se těším na další knihu!

03.01.2023 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Výborná česká detektivka. Není co dodat, velmi čtivá, napínavá a těžko se od ní odcházelo. Dvě dějové linie, které se ke konci spojily, byly perfektní. Jsem moc ráda, že jsem tohoto autora díky databázi objevila!

10.10.2022 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Knihy Simona Mawera mám ráda. Mendelův trpaslík mě hodně "zasáhl", tak moc, že jsem při plánované návštěvě Brna navštívila Mendelovo muzeum a vstřebávala jeho atmosféru. Tak moc, že jsem si objednala učebnici genetiky, abych si osvěžila znalosti získané na vysoké škole. Genetika mě vždycky hodně bavila a tím pádem i Mawerova kniha. Ovšem moc dobře si uvědomuji, že pro člověka, který nemá o genetice alespoň základní znalosti, patrně bude nezáživná a bude působit příliš odborně.
Prolínající se dvě dějové linky, zakladatele genetiky Gregora Mendela a jeho vzdáleného příbuzného Benedicta Lamberta, se příjemně nerušeně doplňovaly. Je pravda, že v knize autor hojně připomínal nedoceněnost Mendelova objevu, ale mně to nijak nevadilo, spíše mě fascinovalo, jak dokonale si autor nastudoval danou problematiku.
V komentářích je hodně diskutovaná všudypřítomná Benova sexualita, ani ta mě neiritovala, dovedu si představit, že pro člověka jako on má velkou důležitost. Naopak, sonda do jeho duše, popisy chování, těch nejniternějších myšlenek.... Bylo to upřímné, otevřené a pro mě uvěřitelné.
Použití moravských reálií bylo, stejně jako u Skleněného pokoje, třešničkou na dortu.
Jediná výtka. Nemám ráda otevřené konce. Proto hvězda dolů.

24.04.2022 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Příjemné oddechové čtení, někdy veselé, někdy smutné. Milé pohlazení na duši.

18.11.2021 4 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Úžasná knížka od Zdeny Frýbové, moje nejoblíbenější, přečtena již několikrát. Miluju příběhy z vědeckého lékařského prostředí. I ty odborné pasáže mě moc bavily (biochemie byla můj oblíbený předmět). Prostě super, srdcovka.

08.10.2021 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tato trilogie mě dostala. Opravdu cítím smutek a lítost, že už je konec. Člověk má pocit, že přečetl dokonalou knihu a najednou je ta další ještě lepší a další zase ještě lepší.... Teď mám pocit, že trilogie z ostrova Lewis je snad úplně to nejlepší, co jsem kdy četla.

04.10.2021 5 z 5