bookworm_girl bookworm_girl komentáře u knih

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Další úžasná kniha❤️ Na Probuzení Simona Spiera jsem se strašně těšila a nezklamalo mě to. Knihu jsem měla přečtenou za dva dny! Že začátku jsem se nějak nemohla začíst, trošku jsem se musela nutit, abych pořád četla dal a nemohla jsem si zvyknout na styl psaní. Ani nevím, kdy se to zlomilo, ale pak už jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Doslova. Simon mi byl moc sympatický, stejně jako většina postav, snad jen na Martina. Kniha je napsaná neuvěřitelně čtivě, prostě jsem už potřebovala vědět kdo to je a jak to skončí. Kromě trošku nudnějšího začátku děj ubihal strašně rychle a čtení mě opravdu bavilo. To jak se příběh nakonec rozuzlil mě překvapilo, ale rozhodně mi to nevadilo. Shrnula bych to asi tak, že jsem z knihy nadšená a všem ji doporučuju, myslím, že se vám prostě líbit musí. Je to sladký oddechový románek ideální na léto ❤️
Knížka ode mě má 98% (za pomalejší rozjezd) a 5 z 5ti❤️

12.07.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Filmy jsem viděla už strašně mockrát a je to pro mě docela srdcová záležitost, proto jsem se rozhodla si konečně poprvé přečíst i knihy, a to rovnou v angličtině. A miluju to! Tohle asi nebude úplně objektivní názor, protože je pro mě vážně těžké hodnotit něco, co mám tak ráda a na co jsem se tolik těšila, ale tak to zkrátka je.

První díl je jeden z mých nejolíbenějších filmových dílů a i jako kniha mě moc bavil. Jediné co, trošku jsem litovala, že jsem knihy nečetla před tím, než jsem zhlédla filmy, jednak bych byla více napjatá a druhak by mě to pořád nenutilo přemýšlet nad rozdíly mezi filmovými a knižními scénami. To je asi tak jediná věc která mi během čtení trošku vadila, ale za tu knížka samozřejmě nemůže.

Takže ve zkratce, miluju ten propracovaný svět, miluju postavy (Golden Trio) a celý ten příběh. Tím bych to mohla ukončit, protože nemám co víc říct. Ale kdyby teda měla něco říct, tak to, že je tu poměrně jednoduchá a lehce čitelná angličtina, čtení mě bavilo a stránky rychle utíkaly. A pokud bych měla jednu drobnost vytknout, tak asi to, že mi přišlo, že občas některé dialogy autorka psala až moc uspěchaně. Jinak ale už asi na nic nepřijdu. Zkrátka pokud jste Harryho Pottera nečetli a máte rádi filmy (a nebo je neznáte), tak neváhejte, protože určitě nebudete litovat.

- 5/5, 100%

07.01.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

(SPOILER) Musím říct, že chápu, co lidi na této knížce vidí. I přesto jí ale nedám 5/5, i když jsem o tom v průběhu čtení uvažovala. Nakonec jsem se rozhodla pro 4*, protože se tu najde pár věcí, které mi docela vadily.

Kniha se odehrává v Londýně a je v ní krásně popsané fungování společnosti tehdejší doby. To, že ženy byly vnímány jako podřadné a to, že zkrátka vše bylo jinak než je tomu dnes.

Hlavní hrdinka Animant se mi moc líbila. Nejen, že byla knihomolka, což je rozhodně věc, se kterou se dokážu ztotožnit, ale byla chytrá, sebevědomá, tvrdohlavá a cílevědomá a nenechala se společností a muži zastrašit. Jediné, co mi na ní vadilo bylo její zamilování se do pana Reeda. To, že se do někoho z ničeho nic bláznivě na život a na smrt zamilovala do někoho, koho znala sotva dva týdny a poté své zamilování řešila a zmiňovala na každé stránce mě štvalo. Tak to podle mě v reál úplně nefunguje...

Druhá hlavní postava, pan Reed, byl klasický neomalený mrzout, jehož dobré srdce se začalo postupně ukazovat až v průběhu knihy. Nic nového. Musím říct, že ale byl, stejně jako Animant, pěkně vykreslený. Nicméně já mu úplně nepropadla. Nebudu lhát, u některých scén jsem se opravdu musela culit, ale jinak mi jeho výkyvy nálad, výlevy a častá nezdvořilost dost lezly na nervy. Ke konci knihy mě také šíleně naštval a proto jsem doufala, že nakonec knížka skončí jinak, než bylo od začátku jasné. Bohužel se tak nestalo, ale stejně jsem přesvědčená, že Animant má na někoho lepšího.

Tím ale nechci kritizovat romantickou linku, ba naopak. Ta je moc hezká. Je do příběhu nenásilně zakomponovaná, autorka jí věnovala dost času, ale příběh se celý netočí jen kolem této slowburn love story. A jak říkám, občas některé momenty byly vážně roztomilé, nic nebylo uspěchané a knížka měla našlápnuto na jednu z nejlepších v tomto roce.

To ale celé pokazil konec který... byl nehorázně uspěchaný, nehorázně klišoidní a mě strašně naštval. Naštval mě pan Reed, naštvalo mě to, že si po třech měsících uvědomil, že Animant chce, dali se dohromady a hned ji požádal o ruku. toto všechno se stalo v rozmezí asi 10 stránek a to vážně není zrovna můj šálek kávy.

Mimo to se mi ale kniha jako celek líbila. Na to, jaká je to bichle, se četla příjemně a rychle, stránky mi jen mizely před očima a autorčim styl psaní mi také moc sedl. Také, jak už jsem zmínila, je tu skvěle vykreslené prostředí Londýna a postavy, kde kromě dvou hlavních mě zaujala ještě Elisa, Animantina maminka a tetička a z nějakého důvodu si hned vzpomenu na malého Phillipa, který Animant každé ráno nosil noviny :)).

Takže abych svoji slohovou práci nějak shrnula, tahle knížka se mi moc líbila, ale některé věci bych jí přeci jen vytkla, a proto jí nedávám 5/5*. Pokud ale máte rádi pomalou oddechovou romantiku a nevadí vám klišé, tahle kniha může být přesně pro vás. A plus kniha rozhodně získává i za nádhernou obálku. Ta je vážně překrásná!

Já ji hodnotím 4/5* a 94%.

29.12.2020 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Tohle bylo úžasné❤️ troufnu si říct že i jedna z nejlepších knih co jsem četla. Okoukané téma, které bylo pojato jinak a bylo do něj zahrnuto i několik závažnějších problémů. Několikrát jsem málem nezadržela slzy. Obě hlavní postavy mi byly moc sympatické, nebyli to zadní hloupí a naivní teenageři, což byla fajn změna. I většina vedlejších postav byla fajn. V jednu chvíli jsem dokonce chtěla, aby Sydney skončila s Warrenem. Příběh mě chytnul už od první stránky a v podstatě mě až do konce nepustil, nebyla to nuda. Autorka opravdu umí psát hodně čtivě, což oceňuji. Vytkla bych asi dvě drobnosti, díky kterým knize strhnu jedno procento, a to že na mě byla občas až přehnaně romantická a konec byl popsán až moc do detailů. Jinak ale naprosto skvělé a strašně moc doporučuju ????
Dávám 99% a 5 z 5 ????

10.07.2020 5 z 5

Dva tajemství neudrží Dva tajemství neudrží Karen M. McManus

Tahle knížka mě dostala! Autorce se strašně povedla. Tolik zvratů a nečekaných událostí mě už douho nepřekvapilo. Hned od začátku se něco dělo, takže mě knížka brzy vtáhla do děje a už mě nepustila. Říkala jsem si, že některé události, které se hned ze začátku příběhu staly nebyly podstatné a byly v podstatě jen taková "vycpávka", aby to bylo zajímavé. Na konci se ale ukázalo, že všechny věci které se udály a všechny postavy měly v příběhu nějakou roli, smysl a nějakým způsobem do rozuzlení perfektně zapadly. Celou dobu jsem byla napjatá, konec jsem vůbec neodhadla a nejednou mě některá odhalení tak šokovala, že mi vážně jen z té myšlenky přeběhl mráz po zádech. Tím chci říct, že atmosféra byla moc dobře vykreslená a výžně jsem se do příběhu vžila.
Oba dva pohledy vyprávění se mi moc líbily a vlastně jsem nakonec byla ráda, že tam dva pohledy vůbec byly, bylo tak trošku možné "nakouknout pod pokličku". Elleryin pohled ale pro mě byl na čtení asi lepší, protože mi její postava byla celkově bližší.
Hned na začátku jsem si říkala, že postav je v knížce strašně zbytečně moc, pletlo se mi to. Nakonec se ale ukázalo že i postavy, které se zdály zbytečné, nakonec byly nějakým způsobem pro vývoj děje dost důležité, což jsem na knížce velmi oceňovala. Autorka si opravdu dala na takových detailech záležet.
Když tak přemýšlím, vlastně nemám nic moc, co bych knize vytknula. Četla se mi rychle, byla jsem napjatá, překvapená a zkrátka za mě vážně super. Tento příběh se mi líbil i více než Jeden z nás lže a rozhodně vám tento thriller doporučuju, ať už tento žánr běžně čtete nebo ne.
Za mě tedy 100%, vážně nevím, co by mělo být lepší. ♥

22.09.2020 5 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Už dřív jsem si tuhle knížku půjčila v knihovně, zamilovala si ji a když jsem ji vracela zpět do knihovny, byla jsem z toho zdrcená. Proto jsem si ji později pořídila domů, ale v angličtině. A musím říct, že se mi líbila ještě víc než v češtině.
Tématem této knihy je nemoc cystická fibróza. Já osobně jsem ji znala už před čtením, ale spousta lidi o ní vůbec nemusí tušit a proto jsem ráda, že si autoři právě tohle téma vybrali. Léčba, omezení a infromace ohledně nemoci jsou v knížce moc hezky, detailně ale ne nudně, popsány, takže se z ní čtenář i něco přiučí. A je to příšerné, co si nemocní lidi musí prožívat, co si my, zdarví lidé, vůbec nedokážeme představit. Člověk si vážně uvědomí, že pokud je zdraví, tak je všechno.
Hlavní hrdinové této knížky, jejichž pohledy se střídají, jsou Will a Stella. Oba dva si jednoduše zamilujete. Mně osobně o kousínek víc bavily kapitoly z pohledu Willa, ale ne nějak razantně. Psychika a myšlenky postav jsou tu krásně popsané a rozepsané, opravdu se do nich vžijete, budete se s nimi smát a brečet. Vzdálenost, kterou mezi sebou musí udržovat budete nenávidět stejně jako oni. Jejich vztah se postupně vyvíjí, ale je to hodně reálné, hodně uvěřitelné. Ne žádné klišé, kdy se do sebe dva dokonalí lidé na první pohled zamilují. To v této knížce nehrozí.
Když už jsme u klišé, tak jsme i u děje. Ten je přesný opak. V průběhu není vše pozitivní a sluníčkové, konec není takový, jaký čekáte u 99% romantických knížek, je to prostě uvěřitelný a moc moc hezky napsaný příběh.
V průběhu čtení jsem se smála, brečela jsem, zadržovala jsem dech a byla jsem napnutá. Konec a některé události vás zlomí.
Celkově si u téhle knihy opravdu uvědomíte, že nejdůležitější je zdraví, že to není nic jiného. Protože pokud jste zdraví, tak máte všechno, i když si to nemusíte uvědomovat.
V neposlední řadě nesmím opomenout i film, který je na rozdíl od většiny filmů podle knížek nádherný. Více než 50% dialogů ve filmu je přesně podle knížky, když jsem ji četla v angličtině, uvědomila jsem si, že ta knížka je skoro scénářem k tomu filmu. Ve filmu je vynechaných jen pár scén, tím pár myslím tak 2-3, ty co tam jsou jsou ve většině do detailů přesné. Film Five Feet Apart se prostě opravdu povedl a můžu vám ho s klidným srdcem doporučit.
Spousta lidí srovnává tuto knihu s knihou Hvězdy nám nepřály a chápu proč. Obě jsou o dvou nemocných lidech, kteří se do sebe zamilují, ale jejich nemoc jim to neulehčuje. Obě jsou smutné. Já osobně si myslím, že kniha Pěk kroků od sebe je o 100% lepší než Hvězdy nám nepřály, to stejné i film. Takže pokud bych vám měla radit, kterou z těchto dvou si vybrat, hlasuju pro Pět kroků od sebe.
Této knížce dávám jasných 100%, to nejde jinak♥♥♥

01.09.2020 5 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Tahle knížka mě moc příjemně překvapila a nadchla! Nic moc jsem od ní nečekala, ale jsem z ní nadšená.
Byla strašně čtivá, vůbec jsem se u čtení nenudila, nebyla tam snad jediná pasáž, která by mi přišla nudná. Chvílemi byl příběh i celkem napínavý, bála jsem se o osud a budoucnost postav. Líbilo se mi, že bylo téma příběhu hodně originální, ne typická středoškolská/prázninová romantika + tam byla a kapka fantasy.
Obě dvě hlavní postavy mi hned od začátku byly moc sympatické, o kousek víc jsem si oblíbila Archera. I když se se začátku choval jako blbec, nemůžu mu to mít za zlé a prostě mi přišel strašně skvělý a svým způsobem roztomilý❤ Hadley je fajn hlavní hrdinka, Archerova rodina je úžasná,....❤
Romantická linka v téhle knížce byla podle mě moc pěkná, byla to hodně pomalá romantika, což mi vůbec nevadilo a při některých scénách jsem se musela culit a bylo mi jedno že sedím v tramvaji, prostě jsem jim to moc přála.
Knížka má v zahraničí i dvě pokračování, tak doufám, že se k nám někdy dostanou, protože bych si ej rozhodně moc moc ráda přečetla.
Tuto knihu vám můžu vešma deseti doporučit, je čtivá, má sympatické hlavní postavy, originální téma a roztomilou romantickou linku. Co víc chtít.❤
Této knížce musím dát 100%, miluju ji❤

11.08.2020 5 z 5

Léto na táboře Léto na táboře Jen Calonita

I když je tato knížka už starší, je dokonalá. Jakože vážně do-ko-na-lá. Měla jsem ji přečtenou za asi 24 hodin, opravdu jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Ten příběh je čtivý, zábavný, ne zbytečně zdlouhavý, originální a prostě skvělý.
Hlavní hrdinka Sam i její tři kamarádky jsem si samozřejmě moc oblíbila, jsou to super sympatické postavy. To samé bych mohla říct i o Coleovi, protože ten je prostě dokonalý, na tom se asi všichni shodneme :)
No našly se tu i postavy, které jsem opravdu nesnášela, a to byl Hunter a Ashley, to je asi jasné. Jestli bych měla teď vybrat dv nejhorší postavy na které si vzpomenu, jsou to tyhle, hlavně teda Hunter (asi proto že jsem to Sam celou dobu přála s Coleem:)
Nemůžu asi nic moc víc říct, tohle je prostě úžasná a dokonalá knížka na léto, ale klidně i na zimu, však je to jedno. I když nemá zrovna krásnou obálku, rozhodně všem holkám dporučuju přečíst, protože si myslím, že si děj, postavy i celkově tu úžasnou a pozitivní táborovou atmosféru zamilujete a stejně jako já budete litovat, že má knížka jen necelých 250 stran♥
Tady není o čem, tahle knížka má ode mě jako jedna z mála 100% ♥♥

02.08.2020 5 z 5

Sadie Sadie Courtney Summers

Sadie mě jako knížka trošku zklamala. Rozhodně jsem na ni měla velká očekávání, která prostě nebyla stoprocentně naplněna. Začátek, nebo spíš asi první třetina knihy mě moc nebavila. Nebo jako, bavila, ale nějak jsem se zkrátka nemohla začíst, nešlo to, do čtení se mi moc nechtělo. Po nějaké době se to trošku zlomilo a ano, děj nabral nějaký spád, ale stejně to nebylo takové, že by mě to pořád nutilo číst dál a dál. Takže čtivost za mě nic moc.
Postavy byly fajn. Hlavní hrdinka Sadie se mi moc líbila, nebyla to žádná rozmazlená a ufňukaná chudinka, která neví co chce a každou chvíli mění názor, naopak, byla odvážná a za svým cílem si šla dost jistě, což mi přišlo fajn, rozhodně fajn změna oproti jiným naivním postavám.
U této knížky mě ale docela zklamal konec, nevím, nějak jsem čekala nějaké zajímavější a víc šokující odhalení a vyvrcholení celého příběhu.
V knize se nevyskytovala v postatě žádná romantika, což je potom, co jsem přečetla několik přeslazených romanťáren taky celkem příjemná změna, takže pro lidi, co nemají rádi romantiku si myslím, že tahle kniha může být určitě super.
Celkově vám ji rozhodně můžu doporučit, není to špatná kniha, jen je na mě trošku méně čtivá a konec není nijak převratný. Hlavní hrdinka je ale skvělá a cílevědomá a to je super. Takže za mě taková nadprůměrná kniha, která se vám bude líbit, ale nesmíte mít přehnaná očekávání.
Já hodnotím 83% a 4 hvězdičky z 5ti.

25.07.2020 4 z 5

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Tohle na předchozí díl - Probuzení Simona Spiera rozhodně nemá. I tak to ale byla fajn oddechovka, teď na léto ideál. Mně vůbec nesedla hlavní hrdinka. Její chování jsem nechápala, k lidem se chovala bezdůvodně hnusně, všechny normální nebo lehce nepříjemné situace zveličovala a dělala z toho strašnou pohromu. Pardon, kvůli jedné větě co někdo řekne když je opravdu naštvaný a ujede mu to se s ním nebavit celou knihu, jak kdyby nevím?! To bylo na mě prostě trošku moc. Mnohem víc bych ocenila, kdyby byla kniha z pohledu Abby, ta je podle mě strašně fajn. Zbytek postav jsem měla tak nějak ráda - Simon je skvělej, třeba Nick mi tu připadal trošku divnej, ale nebyl tam vyloženě nikdo, koho bych nemohla snést. Děj nebyl tak skvělý a napínavý jako v předchozí knize, že začátku mě to hodně nudilo a nemohla jsem se vůbec začíst. Zhruba od jedné třetiny to bylo lepší, ale stejně. Kniha v podstatě neměla žádnou velkou zápletku, byl to jen život jedné ufňukané bisexuální středoškolačky, která na každé straně popisovala jak je strašně hotová z jedné určité holky. No... Teď to zní, jako že na knihu strašně nadávám. To vůbec, líbila se mi, jen jsem prostě chtěla zmínit pár mínusů, které podle mě knížka má. Celkově vám knížku určitě můžu doporučit, jako doplněk k předešlému dílu určitě, ale nečekejte, že to bude stejně napínavé a nečekejte sympatickou hlavní hrdinku. Toť vše.
Knížce dávám 92% a 4/5❤️

15.07.2020 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Na Selekci jsem se chystala dlouho a ještě víc mě pobídlo to, když si jedna z mých kamarádek Selekci přečetla a byla z í úplně hotová. Tím pádem jsem měla velmi vysoká očekávání, která byla podpořena vysokým honocením a spoustou kladných názorů.
K mému překvapení kniha mě nezklamala a moje očekávání více či méně naplnila. Děj mi ubíhal, některé pasáže sice byly zdlouhavější, ale nic strašného. Často jsem se od čtení nemohla odtrhnout, což se mi také často nestává. Většina postav mi byla docela sympatická, některé jsem zase po celou dobu nesnášela. Seděl mi i autorčin styl psaní a velmi se mi líbí, že námět a téma knihy je oproti jiným YA knihám dost originální.
Knihu bych ohodnotila tak 97% a pěti hvězdičkami, za mě určitě super kniha, která, pokud máte YA romantiku rádi, stojí za přečtení a já už se moc těším na další díly.

27.04.2020 5 z 5

Třináctkrát proto Třináctkrát proto Jay Asher

Tato kniha se mi zalíbila víc, než jsem čekala. Příběh mě velmi bavil, především proto, že je vyprávěný originální formou kazet. Zároveň také řeší originální a důležité téma, což je určitě plus. Navíc je kniha krátká, má jen něco málo přes 200 stran, takže se opravdu čte rychle a stránky ubíhají.

Vyskytujete se tu poměrně velké množství postav, ve kterých ale není až tak těžké se zorientovat. Příběh ale vyprávěn z pohledu pouze jedné postave - Claye, který mi nijak nevadí, naopak, dokázala jsem se do jeho role vžít.

Nemám moc co víc říct, na této knize asi nemám nic co bych jí vysloveně chtěla vytknout, opravdu se mi moc líbila a bavila mě, a i přesto, že na konci nečeká žádné rouzuzlení nebo vyvrcholení dějě mě kniha bavila po celou dobu a u čtení jsem se nenudila.

- 5/5, 97%

08.03.2021 5 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Tato kniha mě opět nadchla. Je to sice strašné klišé, je úplně jasné jak to skončí a je to v podstatě jen hloupounká oddechovka, ale i tak si mě tahle knížka něčím strašně získala.

Je to především asi postavami, protože ty jsem si tu vážně oblíbila. Ať už hlavní hrdinku, které jsem často rozuměla a chápala jsem proč se cítí tak, jak se cítí a proč se chová tak, jak se chová. Zkrátka jsem se do její role dokázala vcítit. Taky mě zaujal "náhradní Bradley" (jehož jméno nebudu zmiňovat v případě že by toto četl někdo kdo knihu ještě nepřečetl a neměl tak zkažené překvapení o jeho jméně). Ten byl podle mě vážně skvělá postava, připadal mi strašně milý a prostě takový ten vážně fajn fajn kluk. Někdy se choval trošku jako blbec, ale to se dá pochopit. To se asi v takovém věku chovají občas všichni.

Jsou tu samozřejmě i postavy, které mě vytáčely, především Jules a ostatní Giiny kamarádky. Nezískaly si mě ani v průběhu čtení, no konec mě utvrdil v tom, že jsou to celkem kravky :D

Jak už je u Kasie zvykem, tohle bylo neuvěřitelně oddechové a hlavně čtivé, i když je to taková kniha trošku "o ničem" vůbec mě nenudila, naopak jsem se od čtení nemohla odtrhnout a zkrátka čtivost tu rozhodně nechybí.

Námět téhle knihy není zrovna dvakrát super originální, ale to mi asi ani nevadí, protože jinak na této knížce asi nenajdu žádné jiné mínusy. Pokud hledáte vtipnou, odpočinkovou knihu u které vypnete a nebudete muset o ničem přemýšlet, myslím, že tohle je volba přesně pro vás. Pokud vám tedy nevadí sladká romantika a velké středoškolské klišé.

Ale neodpustím si poznámku, ta obálka je vážně odpudivá :D

Nakonec tedy hodnotím 5/5 a 97%.

01.12.2020 5 z 5

Kečupová mračna Kečupová mračna Annabel Pitcher

Knížka má velmi zajímavý námět, je vyprávěna formou dopisů, které středoškolačka Zoe píše vrahovi odsouzenému k smrti. To je rozhodně zajímavé a originální zpracování.

Autorka píše zábavně a poztavě, děj rychle odsípal, nestalo se mi, že bych se u čtení nudila nebo že by byl příběh zbytečně zdlouhavý. Taky bylo fajn, že to, co vlastně Zoe udělala jsme se dozvídali postupně, po kouskách, a protože mě osobně to opravdu zajímalo, tak mě to nutilo číst dál a dál.

Zoe byla fajn hlavní hrdinka, občas se sice chovala přehnaně nebo nepochopitelně, na druhou stranu to asi dává smysl vzhledem k tomu čím si prošla a že jí údajně mělo být 15 let.

Některé události v knize mi přišly dost uspěchané, nereálné a přitažené za vlasy. To že v jednu chvíli se dva lidé propalují nenávistnými pohledy a o dva řádky níže se vášnivě líbají a říkají si jak se milují... to se asi úplně neděje, takže to je jedno malé mínus, místy to bylo prostě nereálné.

Jako další mě zaujala Dot, to je podle mě skvělá, nevinná a roztomilá postava, u které jsem ráda, že dostala v knížce poměrně dost prostoru.

Víc prostoru by si podle mě zasloužil i Sturat, vrah kterému jsou Zoeiny dopisy adresovány. O něm se toho v průběhu čtení moc nedozvídáme. Doufala jsem, že by třeba Zoe mohla dostat dopis od něj...

Max a Aaron jsou postavy, které mě moc nezaujaly, Max mě rozhodně dost štval a jeho chování, především k Zoe, mi nepřišlo vždycky nejlepší. Aaron byl taková průměrná hlavní klučičí postava, nic mě na něm nezaujalo.

Abych to nějak shrnula, tak tahle kniha mě příjemně překvapila, byla originální, zajímavá a poutavá a pokud hledáte nějaké oddechové čtení, které není úplné klišé, tak po této tenké knížce můžete sáhnout. Neočekávala bych od ní ale nic extra, podle mě to nic extra totiž není.

Hodnotím 4/5 a 85%.

23.11.2020 4 z 5

První opravdový polibek První opravdový polibek Kasie West

Tato knížka volně navazuje na knížku Láska a jiné úkoly, hlavní hrdinka této knihy se vyskytuje i v předešlé autorčině knížce. I tak je ale lze v pohodě číst samostatně, protože příběhy na sebe nijak nenavazují.

Z této knihy nejsem tak nadšená jako z již zmíněné Láska a jiné úkoly, příběh mi asi nepřišel tolik čtivý. Nedokážu asi úplně popsat, co mi na ní vlastně vadilo, jen z zkrátka nejsem tolik nadšená, i tak se mi ale moc líbila.

Oceňuji ale originální filmové prostředí, to je rozhodně velké a jednoz hlavních plus této knihy, protože ji to dělá daleko zajímavější a originálnější. Taky příběh nebyl plný klišé, dokonce ani konec nebyl přehnaně uspěchaný a stereotypní, z čehož mám taky radost.

I postavy tu byly fajn, bylo jich tu docela dost a vesměs většina byla sympatická. Oblíbila jsem si hlavně hlavní hrdinku Lacey, Amandu a Donavana, třeba Grant mi zrovna jako jeden z mála úplně sympatický nepřišel.

Zároveň mě příjemně překvapilo, že kromě romantické linky se tu objevila i lehce "detektivní" linka či jak to nazvat, zkrátka tu hlavní hrdinové řešili a zkoumali i jiný problém, než je vztahy, což bylo super.

Celkově nakonec knize dávám stejné hodnocení jako té předešlé a to z toho důvodu, že i přesto, že z ní ve finále nejsem tak odvařená, tak na ní asi přeci jen najdu víc pozitiv, byla za mě originálnější a postavy mi byly sympatičtější.

Dávám tedy 5/5 a 96%.

07.11.2020 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Na tuhle knížku jsem měla vážně vysoká očekávání, protože je hodně chválená. A nezklamala mě. Ze začátku jsem sice byla dost rozpačitá, protože je to úplně jiný žánr i forma než běžně čtu, ale po pár stranách jsem si zvykla, v ději, názvech a postavách jsem se zorientovala a příběh už pak ubíhal rychle dál a dál.

Děj byl hodně napínavý, díky zábavné a neokoukané formě hodně čtivý a plný zvratů. Asi třetinu knihy před koncem přišel velký neočekáváný zvrat, ale já jsem tušila, že to na nás jako na čtenáře autoři jen hrají a že to nakonec dopadne aspoň v rámci možností dobře.

Čtení mě opravdu bavilo, nejvíce mě bavilo číst konverzace mezi dvěma hlavními hrdiny - Kady a Ezrou. Oba mi byli moc sympatičtí, přeevším Kady, která byla chytrá, odvážná, zkrátka se nebála a stála si za svým a nakonec se jí díky tomu povedly docela velké věci. Naopak části kde byly například jen přepisy z kamer mě tolik nebavily, ale rozhodně jsem se při čtení nenudila.

Také strašně moc oceňuji grafické zpracování, obdivuji autory že dokázali napsat khinu tolika možnými formami rozhovorů, přepisů, mailů aby to stále dávalo smysl, aby se v tom čtenáři nebo i oni sami úplně neztratili. To vážně nechápu a obdivuji.

Byla tu i nějaká ta romantická linka, která tu byla hodně nenásilně zasazená a líbila se mi.

I přesto všechno knížce nedám 5/5, jednak protože chci mít rezervu pro další díly a jednak protože tam u mě úplně nepřeskočila ta jiskra. Jinak ale moc knížku doporučuju všem, ať už sci-fi čtete nebo ne, tohle se vám bude líbit.

Hodnotím 4/5 a 94% ♥

03.11.2020 4 z 5

Clarity Clarity Karolína Bendová

Tohle za mě ne. Ne, ne, ne. Kdybych tuhle knihu četla na wattpadu, tak bych ji možná hodnotila jinak, přeci jen na wattpad mám menší očekávání, ale vzhledem k tomu že vyšla jako klasická kniha tak ji tak budu i hodnotit.
Děj v téhle knížce byl nudný, neoriginální a strašné klišé. Knih s táborovou tématikou jsem četla několik a všechny byly rozhodně líp pojmuté. Tady se to celé točí kolem jednoho kluka, který je úplný blbec.
Když už jsme u toho, ten kluk, který je vlastně středobodem téhle knížky, se tam poprvé objeví ve druhé kapitole!!! Už na 14.! stránce máme věty typu: "Cítila jsem zvláštní hřejivý pocit. A vyvolal ho on."
Tento "dokonalý kluk" mě neskutečně štval, ale ještě víc mě štvala hůavní hrdinka.
Jednou řekla něco ve stylu, že mu nepodlehne, že je příšerný člověk, že ho nesnáší a o pár stran později že ho miluje, je dokonalý, má z něj motýlky v břiše atp.
Takovéhle scénáře se tam opakovaly asi 10x. Taky autorka nesmyslně často opakoala některé podměty a slovní spojení, např. černovlasý kluk (někdy doplněné o "s tajuplnýma očima").
Samozřejmě že bylo jasné, jak to celé dopadne, já stejně doufala že hlavní hrdinka bude mít trochu rozumu, ale nee.
Celkově mi tu byla sympatická asi tak jedna postava a to Aiden, možná ještě Jay. Na to, že má knížka 220 stran jsem ji četla 4 dny, jiné táborové knížky, i delší, jsem přečetla za 1-2 dny, protože tohle mě fakt fakt nebavilo.
Tohle za mě prostě ne, kdybyste si ji vážně chtěli přečíst, tak asi spíš na Wattpadu. I tak jí dám 2/5, protože pořád může být něco horšího, ale i tak...
40%.

15.08.2020 2 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Skvělý YA thriller. Byla jsem napnutá a nedokázala jsem odhadnout konec, ani mě to nenapadlo a tím pádem jsem byla na konci docela šokovaná.
Ze začátku jsem se trošku opět nemohla začíst, trvalo mi, než mě příběh pohltil, ale když už se tak stalo, tak už mě nepustil. To je asi jediný důvod, proč ode mě nemá kniha 100% - protože začátek mě úplně nechytnul, jinak ale knížce nemám co vytknout.
Hlavní postavy jsem si oblíbila, byly hodně stereotypní, což byl pravděpodobně účel, ale žádná z nich mi vyloženě nevadila. Nejvíce se mi líbilo vyprávění z pohledu Bronwyn a Addy, Coopera jsem si taky moc oblíbila, no Natea zas až tolik ne, ale rozhodně mi nevadil.
Styl psaní autork se mi líbil, příběh byl čtivý a autorka mě opravdu do poslední chvíle napínala a neměla jsem sebemenší tušení, jak to teda bude a kdo to udělal.
Konec mě tedy, jak už jsem říkala, překvapil, jediné, co mi v knize přišlo ještě trošku navíc byl epilog, ten mi nepřišel, že by tam byl nějak extra potřeba.
Celkově se mi tento thriller ze středoškolského prostředí moc líbil, byla jsem napnutá, bylo tam několik zvratů, které mě překvapily a stejně tak i konec. Za mě určitě ANO!
Kvůli začátku, který mě moc nechytil davám 95% a 5/5!

30.07.2020 5 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Jasných 5/5. Tento díl byl o něco lepší než ten první, ale oba miluju. Je tu víc "akce", děj je zajímavější, napínavější a já osobně do psolední chvíle nevěděla jak to teda bude nebo nebude.
V předchozím díle jsem si Petera moc neoblíbila, tady jsem ho měla každou stránkou radši a radši. Teda... asi jen do 150 - 160 strany. Po té jedné "události" jsem ho opravdu neměla ráda a proto jsem také z konce zklamaná, chtěla jsem, aby to skončilo jinak.
Zamilovala jsem si Johna. Objevil se až za půlkou, ale za tu dobu jsem si ho oblíbila moc, mnohem více než Petera za celé dvě knihy. To je ten kluk, se kterým by podle mě určitě Lara Jean měla skončit, protože on aspoň nemá místo v srdci i pro jinou, horší.
Trošku mě zamrzelo, že se v tomto díle skoro úplně zapomnělo na Joshe, nebo aspoň mně to tak přišlo. Byl párkrát zmíněný, ale prostě se mi zdá, že na něj autorka při psaní zapomínala a když si vzpomněla, že tam vlastně je, bylo mu věnovaných pár řádků.
Knížka mi několikrát vykouzlila úsměv na tváři, nutila mě číst pořád dál a dál a to se mi jen tak u nějaké knížky neděje.
Proto dávám 98% a 5/5 ♥

28.06.2020 5 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Úžasná milá sladká nenáročná oddechovka na léto!
Nejprve mi nějak nesedl styl psaní, bylo to zkrátka něco jiného, než na co jsem zvyklá. Po chvíli už jsem se ale úplně začetla a neměla jsem problém.
Tím, že má kniha velmi krátké kapitoly (2-5 stran) se četla velmi rychle, děj ubíhal, nikde žádné zbytečné pácání se na místě. Občas jsem se také hodně začetla a zajímalo mě, co bude dál.
Hlavní postava - Lara Jean - mi byla sympatická, nebyla podle mě přehnaně naivní, ufňukaná, docela jsem s ní v některých situacích soucítila a nebylo to tak, že bych nad jejím chováním jen kroutila hlavou. Ze začátku jsem měla ráda i Margot, která mi ale v průběhu kniha začala být dost nesympatická a konec to jen potvrdil. Co se kluků týče, jsem rozhodně tým Josh. Teď mě můžete všichni zabít, ale mně se prostě Lařin vztah s Peterem nelíbil, měla z toho jen problémy a prostě... NE. Josh mi byl sympatický, milý a roztomilý.
Jak už jsem psala, příběh mě bavil, zajímalo mě, jak to dopadne. Bylo to poměrně klišé, ale moc milé a hezky napsané klišé.
Pokud máte rádi sladké a roztomilé YA romanťárny, určitě vám knihu můžu doporučit. Je to skvélé oddechové čtení na dovolenou, ale i na únik od reality v nějakém náročnějším a stresujícím období.
Dávám 95% a pět hvězdiček♥

24.06.2020 5 z 5