BohyněKuchyně BohyněKuchyně komentáře u knih

S láskou z Paříže S láskou z Paříže Jules Wake (p)

Opět moje oblíbená autorka a tentokrát i povedený překlad. V knížce se mihnou postavy z knížek S láskou z Říma a Pozdrav z Itálie. Ale hlavními hrdiny jsou tentokrát rozkošná Siena z bohaté rodiny a zamračený Jason, který má za sebou ne úplně příjemnou zkušenost se ženami. A tihle dva se náhodou ocitnou pod jednou střechou. Siena se chce postavit na vlastní nohy, nezávisle na své rodině. Jason ji rozhodně nechce v domě, kde bydlí. A jak už to u knížek Jules Wake bývá, všechno se zamotá. Siena se ukáže jako silná a schopná mladá žena, Jason jako totální miláček. Ach. Ano, je to sladké až přeslazené. Ano, je to perfektní. Miluju Jules Wake.

06.01.2023 5 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Naprosto skvělá kniha, od které jsem nechtěla odejít ani na chvilku. Celou dobu jsem byla napnutá co všechno se stalo v malém Krounově. Co se stalo před mnoha lety, co se děje teď. Kdo chce zabít hlavní hrdinku Kláru? A co se stalo mezi ní a její sestrou Elou? Čtete a žene vás dál chuť dozvědět se, jak to všechno bylo. Čtivá knížka, kterou všem doporučuji.

06.01.2023 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Mám ráda příběhy z doby komunistické. Vždycky je to takové připomenutí toho, že můžeme být rádi jak to teď funguje. Kniha Lucie Hlavinkové se nevěnuje až tak dopodrobna politické situaci, ale vůbec to nevadí. Z příběhů hrdinů tohoto románu jde bohužel až moc dobře poznat jak děsná doba to byla. Strach z toho, že kdekoliv promluvíte, může se to obrátit proti vám. Kniha se výborně četla.

06.01.2023 4 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Dějepis mě nikdy nebavil a přesto dějepisné podcasty Markéty Lukáškové hltám s nadšením. Proto jsem byla moc ráda za tuhle knížku. Teď ji posílám svým dospělým dětem, aby si o dějinách naší země přečetli trochu více a hlavně formou, která je bude bavit. Některé věci jsem věděla, jiné ne. A ty které jsem věděla, ty jsem si moc ráda osvěžila. Autorka dějiny popisuje s lehkostí, často vtipně a tak, že už je prostě nedostanete z hlavy.

14.10.2022 5 z 5

Štvanice Štvanice Nicolas Lebel

Nehezká hra, kterou připravili na komisaře Paula Starskeho je tak zamotaná, že musíte dávat fakt velký pozor, aby vám neunikly detaily a vy jste se neztratili v příběhu. Protože ten, kdo vymyslel tuhle boudu, musel fakt dost přemýšlet. Když se Paul potká se svou dávnou láskou Chloé, tak jakoby mu někdo trochu vymazal mozek. A taky na to málem dojede. Ještěže má k sobě dost netradiční kolegyni Yvonne Chenovou, která za něj žehlí některé problémy. Bavilo mě, že šlo o méně tradiční zápletku.

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Za mě úžasně napsaná knížka, poutavá, čtivá a nechtěl jsem se od ní odtrhnout. Ale to mrazení, které podle mého názoru povýší dobrý thriller na TOP, mi tam chybělo.

Nesourodá trojice vyšetřovatelů, kteří nejsou profíci, ale přesto na nich záleží dopadení brutálního vraha mladých žen. Chvilkama přemýšlíte, jestli jsou to sympaťáci, a rozhodně jsou. Ale každý z nich má něco, díky čemu fakt nezíská nálepku kladného hrdiny. Obří gestapák Franz Beewen, který už se vidí jak rozsévá smrt na frontě. Alkoholička a narkomanka Mina von Hassel, která sbírá kladné body za svou starost o duševně choré svěřence v psychiatrickém ústavu a fešák Simon Kraus, který je sice skvělý psychoanalytik, ale své pacienty se nestydí vydírat. Vraždy v Berlíně tuto trojici svedou, tak trochu nedobrovolně, dohromady a rozjíždí se pátrání. Jsem velká fanynka seriálu Babylon Berlín a atmosféra knížky mi přišla úplně stejná. Kabarety, nejrůznější kluby pro gaye a lesbičky, psychiatrický ústav. Všechno je popsáno tak barvitě, že máte pocit, že jste se přenesli do Berlína na začátku druhé světové války. Knížka, kterou můžu všem vřele doporučit.

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Knížka, která mě zaujala svým krásným obalem a moje první setkání s autorem. Které tedy rozhodně nebude poslední, protože jsem z knížky opět nadšená. Četla jsem ji po Eugenii od Jany Poncarové a něčím mi tito dva autoři přijdou podobní. Řekla bych, že poetickým a velice barvitým popisem děje i míst. Tenhle styl vás připoutá k příběhu a nepustí. Většina knihy Paví hody se odehrává ve vesničce Jelení. Tady žijí všichni hlavní hrdinové příběhu, který se před námi postupně rozvíjí. Dva kamarádi Tonda a Václav, nešťastná Jaruna a její příběh, osudy několika rodin, do kterých zasáhne válka. Máte-li rádi silné příběhy, pak jsou pro vás Paví hody tou pravou knihou.

04.10.2022 5 z 5

Knihy Jany Poncarové se staly mou vášní. Nejsem odborník, ale podle mého názoru jde snad o nejlepší českou současnou autorku. Miluju její přesné popisy, které vás tak vtáhnou do děje, že máte pocit, že spolu s hoteliérkou Eugenií Egertovou Janečkovou kráčíte ve válečných dobách nádherným hotelem Continental v Plzni. Autorku sleduji i na sociálních sítích a neskutečně mě baví, jak o každém svém tématu do další knihy zjišťuje všechny historické podrobnosti, setkává se s lidmi, objíždí místa. Příběh Eugenie je opět příběhem jedné silné ženy, se kterou se osud rozhodně moc nemazlil. Rodiče ji provdali za muže, díky kterému mohli žít ve vysněném hotelu. Ten měl Eugenii sice zřejmě rád, ale ona by si jej dobrovolně rozhodně za muže nevybrala. Knížka popisuje osudy Eugenie před válkou, během války a také po válce, kdy na vedení hotelu zůstala úplně sama. Krásný a silný příběh.

Mají v nebi skleničky? Mají v nebi skleničky? Martina Preissová

(SPOILER) Mám ráda laskavý a jemný humor. Knížky, které vás pohladí po duši. Knížky do pošmourných podzimních dnů, kterých nás teď čeká určitě víc než dost.

Napsala ji Martina Preissová. Tu mám jako herečku velice ráda a tak jsem byla zvědavá i na její knihu o dětství. Odehrává se na jižní Moravě, v blízkosti hranic s Rakouskem, v roce 1989 a 1990. Tedy v době, kdy se v naší zemi děly převratné změny. Malá Marjánka si žije spokojeně s rodiči a dědečkem vinařem v rodinném domě, který rodina získala po odsunu Němců z pohraničí. Pohled na tehdejší situaci očima malé holčičky je kouzelný. Já sama jsem byla v době revoluce na prvním stupni a při čtení knížky se mi některé vzpomínky jasně vybavily. Třeba i to, jak mi bylo líto, že zrušili Jiskry a Pionýra :-) Marjánka někdy nerozumí světu dospělých, nerozumí tomu, co se děje a vykládá si to po svém. Díky tomu se nad knížkou často pousmějete. Není to ten humor, kdy musíte přerušit čtení, protože vám tečou slzy smíchu. Je to humor, který pohladí a přenese vás do dětství. Občas je vám taky trochu smutno. Prostě skutečný život.

Neskutečně milá knížka, která vám jistě nesmí chybět ve vaší knihovně. Podle mě taky skvělý tip na vánoční dárek.

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Od chvíle, kdy jsem objevila Jiřího Březinu, tak patří mezi mé nejoblíbenější české (a nejen české) autory. Zaregistrovala jsem ho až u knihy Mizení, a předchozí tři díly série s detektivem Tomášem Volfem jsem si hned půjčila v knihovně. Knížky jsem přečetla v rekordním čase a pustila se do novinek. Teď autorovi vychází už pátý díl a (už jsem to možná psala u Mizení) mám pocit, že zraje jako víno. Každá knížka je lepší a lepší, zápletky mají hlavu a patu, nejsou to žádné nesmyslné masakry, ale příjemné české zločiny :-) Tentokrát se Tomáš Volf dá zase do party s Evou Černou a začnou pátrat po mladé Elišce, která zmizela na začátku prázdnin. Eliška je nejdříve podezřelá z vraždy mladšího bráchy a útěku, ale velice brzy zjistíme, že je všechno jinak. To by nebyl Tomáš Volf, aby nevytáhl nějaké kostlivce ze skříně a zase se do současného případu zaplete stará vražda. A ne jen tak obyčejná. Taková, u které byl i Tomáš Volf. Doporučuji všemi deseti :-)

Důvěrnosti Důvěrnosti Domenico Starnone

Nemám moc ráda příběhy, kde si musím domýšlet konec a to bylo snad jediné, co mi na téhle knížce vadilo. Četla se mi moc dobře, příběh učitele a spisovatele, který tak trochu neví co se sebou. Líbí se mi, jak je vykreslená frustrace ženy, matky v domácnosti, která touží po kariéře, ale pořád zaostává za svým úspěšným mužem. Díky tomu se jejich vztah v průběhu let pokazí, vyhrotí a žena ho řeší nevěrami. Vztahy, vztahy, vztahy. Pěkně napsáno, bavilo.

04.10.2022 4 z 5

Děvčátko a velký černý pes Děvčátko a velký černý pes Daniela Krolupperová

(SPOILER) Dočetli jsme dnes s čtyřletou Žof a budeme muset znova. Protože jsme z knížky nadšené obě dvě. Já se přiznám, že když se Marika potkala s tatínkem, tak jsem slzela. Tak krásně napsáno, úžasné ilustrace, krásný příběh. Děkuji své oblíbené autorce za skvělý zážitek.

04.10.2022 5 z 5

Veselé pohádky z lesa i zahrádky Veselé pohádky z lesa i zahrádky Dagmar Medzvecová

Jestli vaše děti baví "číst" podle obrázků, tak sáhněte po této knížce. Příběhy o zvířatech a přírodě díky obrázkům místo slov můžete číst společně. Tenhle druh knížek mám moc ráda.

Zvířat plná kniha Zvířat plná kniha Nicola Davies

Moje dcera miluje zvířata a knížky o nich. Tahle knížka nás nadchla obě dvě. Překrásné ilustrace a milé veršované texty. Najdete tady i vy své oblíbené zvíře?

Tohle není džungle Tohle není džungle Susanna Isern

Krásná výchovná knížka, úžasné ilustrace a poučný příběh. Pavlínka říká na všechno NE a nechce uklízet, ani poslouchat. Jak to dopadne? Pokojíček a celý dům se promění v džungli plnou zvířat. Čtyřletá dcera chce knížku číst pořád dokola a dokonce na ni platí, když jí připomeneme, že náš dům není džungle, když nechce uklízet. Takže to funguje!

Štvanice Štvanice Nicolas Lebel

Román Nicolase Lebela mě celou dobu držel ve střehu a napětí. Musíte dávat pozor, ať se neztratíte, protože komisaře Starskeho čekají fakt náročné dny. Není asi úplně soustředěný na svou práci, protože právě řeší rozvod s manželkou a umírajícího psa. No a do toho mu přijde setkání s jeho bývalou láskou Chloe. Bohužel není moc šťastné. Chloe je totiž podezřelá z vraždy. Nezůstane u jedné vraždy a celý příběh je tak zamotaný, že se možná budete občas ztrácet. Ale fakt jen maličko a přijde mi, že je to ku prospěchu celého čtení. Neotřelá zápletka, opět tápání po tom kdo je vrah a proč. Bavilo moc!

12.08.2022 5 z 5

S láskou z Říma S láskou z Říma Jules Wake (p)

Osvědčená kombinace mé oblíbené autorky. Cestování, jídlo, romantika. Krásný chlap, skvělá žena. Nejdříve to nesedí a skřípe, pak to zajiskří, pak se něco pokazí a happy end to jistí. Přesně víte co máte čekat, ale to je na knihách Jules Wake aka Julie Caplin to krásné. Oddechovka, po které vždycky ráda sáhnu. Mezi Willem a Lisou kdysi cosi bylo, ale nějak se to pokazilo. Protože on je komplikovaný jako všichni muži v knihách této autorky. Ale když spolu prožijí pár dní plných skvělého jídla, pití a cestování v Římě, tak najednou všechno dává smysl a budou spolu žít šťastně až na věky. Tohle není spoiler. Takhle knihy mé oblíbené autorky končí vždycky. A já jsem za to ráda. Protože svět potřebuje dobré konce a zamilované dvojice. Jediné, co bych této knížce vytkla a proč nedávám plný počet hvězd, je překlad, který podle mě není místy dobrý...

12.08.2022 3 z 5

Pozdrav z Itálie Pozdrav z Itálie Jules Wake (p)

Moje oblíbená autorka, která opět nezklamala. Nikdy nezklame. Ať už píše jako Jules Wake nebo Julie Caplin. Opět osvědčená kombinace. Lehké čtení, láska, romantika, cestování, dobré jídlo. Tahle spisovatelka je předvídatelná, ale o to raději ji čtu. Laurie zdědí po strýčkovi veterána Ferrari. Jenže ho dostane jen když s ním dojede do Itálie. Protože s jejím řidičákem je to takové divoké a Ferrari není jednoduché auto, dostane k sobě pomocníka, řidiče, mechanika Cama. Který je jednoduše boží. Krásný, chytrým, milý, prostě boží. No a Laurie je šedá myška, které se po cestě stávají zázraky a na konci cesty je z ní femme fatale. Jasně, těžko uvěřitelná pohádka, ale tohle prostě chcete číst.

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Patřím mezi milovníky detektivek a thrillerů a první kniha plánované série s detektivem Henry Fordem mě nadchla a pohltila od prvních stránek. Sympatická vyšetřovatelská dvojka je samozřejmě vždycky velké plus. U Forda vám vlastně ani nevadí jeho temná minulost (o které si on sám asi myslí, že je temnější, než reálně je) a u skvělé Hannah je její nenormálnost vlastně plusem. Tahle dvojka mě hodně bavila. Jak se vyvíjí vyšetřování, tak jsem jako čtenářka měla samozřejmě své tipy na vraha. Jenže autor si s vámi tak hezky pohrává, že už pak sami nevíte, jestli je to ten nebo ten. Napětí trvá až do posledních stránek. Krásná práce, skvělý příběh, moc dobře se mi četlo.

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

V některé recenzi na tuhle knížku jsem četla, že je to takový dívčí román jako od Lenky Lanczové. S tím bych úplně nesouhlasila. I když je příběh popsán z pohledu patnáctileté Jany, je hlavním tématem spíš doba minulá, kdy pravda opravdu byla nedostatkovým zbožím. Kdy byli lidé trestání za své názory, za své vyznání, za to, když nešli "s davem". Knížka se mi četla velice dobře, i když téma v ní bylo neveselé. Těším se na další knížky od této autorky.

18.07.2022 5 z 5